Gönderen Konu: Otomatik Şanzıman Problemi  (Okunma sayısı 6628 defa)

Çevrimdışı byrmrz

• Profili Görüntüle
Otomatik Şanzıman Problemi
« : 29 Temmuz 2012, 02:49:27 »
Selam arkadaşlar. Benim (2000 1.6 Bora comfortline OV 208.000 km) araç Ankara'ya dönerken, önce 3 ve 4. viteslerde kendi kendine boşa çıkıp yeniden vitese geçti ve 150 km kadar böyle gittikten sonra 3. ve 4. viteslere hiç geçmemeye başladı. Bu esnada olağan dışı herhangi bir ses vs olmadı.
Problem daha fazla büyümesin diye aracı çekici ile Ankara'ya gönderip çoluk çocuk otobüsle döndük.

Henüz servise götürmedim. Pazartesi götüreceğim.  Önce tanıdıklara sordum. 3. ve 4. vites pistonlarını patlatmış olabilir diyorlar. 2000 TL kadar tamir masrafı olur diyorlar.

Ayrıca 2. el bir şanzıman buldum. 1600 TL istiyorlar. Çok az kullanılmış ama geçmişini de bilmiyorum. İşçilik, yağ vs. yine 2000 TL'yi buluyor.

1-) Bu arıza ile ilgili bilgisi olan var mı?

2-) Sizce 2. el şanzımanı alayım mı? Yoksa kendi şanzımanı mı yaptırmalıyım?

3-) Ankara'da bu konuda güvenilir, bana net ve doğru bilgi verebilecek usta öneriniz var mı?

Çevrimdışı kaiiwa

• Profili Görüntüle
Ynt: Ynt: Otomatik Şanzıman Problemi
« Yanıtla #1 : 29 Temmuz 2012, 03:51:31 »
Merhaba gecmis olsun bende 98 polo otomatik var benim aracim isikta dururken kendini bosa atip tekrar vitese giriyrdu yolda giderken vites gecisleri zor oluyrdu sanzuman yaginin bulundugu kartel delinmis yag kalmamis oraya yag eklendi sorun bitti yardimvi olur diye yazdim sorun ayni degil ama benzer ins duzelir kolau gelsin

herzaman heryerde en iyi polo

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Jetta Tdi
Ynt: Otomatik Şanzıman Problemi
« Yanıtla #2 : 31 Temmuz 2012, 16:18:29 »
Selonoid Valf arızası bence eski arabam 1.8 Passattı aynı sorun olmuştu önce 4 atmadıgını farkettım sonra 3 ede atmamaya başladı 3 ve 4 vites Selonoidleri dagılmış.ortlama 2.000 tl yi gözden çıkarı durumuna göre aşşağı yada yukarı oynayabılır oda.

Çevrimdışı inan-92

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Ağustos 2012, 20:52:30 »
aynı sorun bende de oldu g68 hız sensörü bozulmuş ankarada değiştirdiler.şaşmaz sanayide vw otomatik şanzımancısı var istersen telefonunu verebilirim

Çevrimdışı byrmrz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Ağustos 2012, 21:56:19 »
aynı sorun bende de oldu g68 hız sensörü bozulmuş ankarada değiştirdiler.şaşmaz sanayide vw otomatik şanzımancısı var istersen telefonunu verebilirim

Önerin için teşekkürler. Aynı sorun olduğunu düşünmüyorum.Çünkü 1 ve 2. vitesler sorunsuz çalışıyor. 3. vitese geçince boşa çıkıyor. G68 bozuk olsaydı 1. vitesten sonra 2. viteste çalışmaz ve 3. vitese geçmeye çalışmazdı. Bildiğiniz gibi hız ve devir sensörlerinden gelen bilgiye göre vites değişiyor.

Biraz araştırma yaptım. 4 değişik otomatik şanzıman servisine gösterdim. Hepside 3 ve 4 .vites kasnaklarının çatladığını söyledi. Başkent Sanayide bir usta ile anlaştım. Bugün şanzımanı söktüler. Muhtemelen yarın akşam teslim alırım. Sonucu sizlerle paylaşırım.

Çevrimdışı inan-92

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Ağustos 2012, 19:01:10 »
Önerin için teşekkürler. Aynı sorun olduğunu düşünmüyorum.Çünkü 1 ve 2. vitesler sorunsuz çalışıyor. 3. vitese geçince boşa çıkıyor. G68 bozuk olsaydı 1. vitesten sonra 2. viteste çalışmaz ve 3. vitese geçmeye çalışmazdı. Bildiğiniz gibi hız ve devir sensörlerinden gelen bilgiye göre vites değişiyor.

Biraz araştırma yaptım. 4 değişik otomatik şanzıman servisine gösterdim. Hepside 3 ve 4 .vites kasnaklarının çatladığını söyledi. Başkent Sanayide bir usta ile anlaştım. Bugün şanzımanı söktüler. Muhtemelen yarın akşam teslim alırım. Sonucu sizlerle paylaşırım.

benim aracımda 3e geçmiyordu ondan dedim.tabi usta teşhisi koymuşsa başka umarım problem hallolur sorunsuz binersiniz :)
« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2012, 19:02:42 Gönderen: inan-92 »

Çevrimdışı byrmrz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 09 Ağustos 2012, 13:02:19 »
Arkadaşlar şanzıman yapıldı. Dün akşam teslim aldım.7 adet selenoid valf, balatalar, 4. vites pistonu ve kasnağı değişti. 1300 TL sıkışmış. Şimdilik herhangi bir anormallik yok.

Aracı alınca test ettim. Çevreyolunda biraz bastım. Benim aracın vites geçişleri zaten önceden de yumuşaktı. Kickdown problemsiz her viteste çalışıyor.

Herkese arızasız ve kazasız sürüşler.