Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Sürpriz Araç Sürpriz Far :)  (Okunma sayısı 10458 defa)

Sürpriz Araç Sürpriz Far :)
« : 22 Nisan 2016, 14:12:38 »
Şu ana kadar 14-15 farklı araca mercek montajım oldu (lakin terzi kendi söküğünü dikemez hesabı bu lanet Opel in farları açılmıyor :)) ama şimdiye kadar en eğlenceli olacağını düşündüğüm bir kendin yap projesi ile paylaşımımı yapıyorum. Konuya biraz daha eğlence katarak başlamak istiyorum. Tahminlerde bulunabilirsiniz :) Fakat başka forumlarda vs karşılaşan arkadaşlar olursa aracı söylemesin sadece ben gördüm vs dedin :) Biraz eğlendikten sonra detaylı foto ile birlikte aracı paylaşacağım :) Far yaptığım arkadaş hem bu forumda hemde başka forumlardan ve aynı zamanda Rize den bir arkadaşım :) O kişi de mesaj atabilir ama kendini belli etmesin önce :)

Önce kapak tercihinde bulunduk. tercihlerimiz Mercedes E serisi ve Superb MKII kapağı.

Tercihimizi farı tam olarak kapattığı ve far tasına uyumlu olduğu için Superb den yana kullandık. Diğer detayları sonra paylaşacağım :)

« Son Düzenleme: 22 Nisan 2016, 14:13:03 Gönderen: metinmb407 »

Ynt: Sürpriz Araç Sürpriz Far :)
« Yanıtla #1 : 25 Nisan 2016, 14:09:27 »
Pek ilgi görmedi sanırsam :) Kullandığımız malzemeler bir takım sıfır yan sanayi far, yeni nesil Hella bixenon mercek, Superb mercek kapağı, h4 xenon ampül kullandıldığı için daha önceden onun balastı ve rölesi, h7 xenon ampül.

Seviye almakta zorlanırken. Far yan sanayi olduğu için ortada çizgi mizgi yok. Fotoda üst seviyede çizgi belli olmuş ama inanın o kadar zorlandım ki.

Buda merceksiz xenonun nasıl olduğuna dair fotoğraf. Kendini kandıranlara gelsin. O ara o kadar çok far isteyen oldu ki 2 tane de Bora farı arkada silikonları kururken

Klasik far tasına mercek montajı vidala ısı dayanıklı silikonu bas bu kısımda foto eklemeye gerek duymuyorum. H7 ampülü traşlayıp oturttum, odaklama da problem yok, ilk foto odaklamayı ayarlarken sadece biraz değişkenlik gösterebilir, ama mercek çizgisi çalışmalarda tutturuldu..

Sonra ampül kapağı kastığı için eski şampuan şişelerimden birini kestim, pimaş çok kalındı ve arka çıkıntılı kısma oturmuyordu. Kestiğim parçayı lehimle kaynattım.

Parça bütünlüğü açısından boya tutmaz, o yüzden bez bantla sarıp farın silikon kapağını sıkıştırtım.

Montaj aşaması, farın kendi tası daha düzgün seviye çıktı. Yolcu farı ise yok gibi

Bir problem oluştu. Problem şu ki yeni farda seviye aldığımız nokta aslında daha alttan alınması gerekiyormuş  Hatırlayacağınız üzere far yan sanayi olduğundan seviye alamamıştım. Ama mercekteki çizgili kısım doğru tuttu, sağ sol ayarından hallettim. Far yükseklik ayarı ve farı kastırarak seviyeyi ayarladım. Mercekle bantlı kısım sanki çaprazmış gibi, yolcu farında seviye olmadığından bantı biraz yamuk yapıştırdık.

Veeee işte sürpriz araç. Daha önce yapıldı mı bilmiyorum forumları araştırdım şu an Türkiye nin tek bixenonlu çift kabin pick up ı karşınızda. Mütsubishi L200 Magnum

Aracın montajdan önceki durumu:

Montajdan sonra:

Saat akşam 5 olduğundan işimizi hemen halletmemiz gerekiyordu o yüzden duvar fotosu alamadım, sürücü kısmı farını taktığım gibi eşimi almak üzere olay yerinden kaçtım  Bana gelen aydınlatma fotoğrafları. Kısa huzme:

Uzun huzme:

Konuyu farklı bir forumda da paylaştığım için bir cümleyi düzeltmeyi unutmuşum. Far sahibi foruma üye değil :)Okuduğununuz için teşekkür ederim.

Çevrimdışı gültekin77

• Otomobil
    2003 BORA TDİ 130 HP OTM.
  • Hayat sürprizlerle dolu...
« Yanıtla #2 : 25 Nisan 2016, 22:11:55 »
Süper olmuş Metin bey elinize sağlık, gerçekten başarılı. :tamamdir
Karakter alışverişte ortaya çıkar.

« Yanıtla #3 : 26 Nisan 2016, 00:11:26 »
Sağol teşekkür ederim. Bence zincirlerini kırmalısın :)

« Yanıtla #4 : 27 Nisan 2016, 08:16:25 »
Güzel olmuş, elinize sağlık.

« Yanıtla #5 : 27 Nisan 2016, 10:39:51 »
Teşekkür ettim :)

Çevrimdışı gültekin77

• Otomobil
    2003 BORA TDİ 130 HP OTM.
  • Hayat sürprizlerle dolu...
« Yanıtla #6 : 28 Nisan 2016, 22:19:16 »
Sağol teşekkür ederim. Bence zincirlerini kırmalısın :)

Haklısın cesaret işi, bir kere yapsam devamı gelir.
Karakter alışverişte ortaya çıkar.

Çevrimdışı STAK67

• Otomobil
    Golf 1 Cabriolet
  • Hasan Ali
« Yanıtla #7 : 30 Nisan 2016, 19:26:47 »
sonuç harika. elinize sağlık. :tamamdir :tamamdir

« Yanıtla #8 : 01 Mayıs 2016, 18:34:25 »
Teşekkür ederim :)

Çevrimdışı Frequency

• Otomobil
    Skoda Fabia HTP
« Yanıtla #9 : 02 Mayıs 2016, 08:44:34 »
İlk fotoda tanıdım L200 ü...
elinize sağlık, gündüz selektörü nasıl? balast yeni nesil mi?

orijinal hella bi-halogen far aldım, arabaya takmak için pazar gününün yarısını Fabia2 nin tamponunu sökmeye uğraşmakla geçirdim, sonuç: sökemedim,
söktüğüm vidaları da takmadım, yatıyor öyle.
D Ü N Y A L I L A R D A N  TİSKİNİYORUM  (g.o.r.a)

« Yanıtla #10 : 02 Mayıs 2016, 19:16:13 »
:D Geçmiş olsun diyelim. Gunduz selektorude on numara ama video çektik belli olmuyor. Yan sanayi h4 kite h7 ampul takıp h4 roleyi de merceklere bağladım. Bu şekilde iyinin kotusu olmasına rağmen gayet iyi.