Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Spor Helezon Yardımm..  (Okunma sayısı 24699 defa)

Spor Helezon Yardımm..
« : 03 Aralık 2011, 20:56:08 »
Selam.. Aracım 1996 model vw vento.. aracımın ön tarafı arkaya göre baya bir havada duruyor son günlerde de bu canımı sıkmaya başladı ve çözüm üretmem gerekiyor..

Sizce aracımın ön yaylarını presletirmem ne kadar sağlıklı olur? yada golf 3 le çoğu parçası aynı bu araca golf 3 spor yayı uyar mı? eibach 35mm yaya amortisör de gerekir mi_?

Ynt: Spor Helezon Yardımm..
« Yanıtla #1 : 03 Aralık 2011, 20:59:28 »
Golf 3 yay ve amortisör Vento'nunkiler ile aynıdır kullanabilirsiniz. Bir diğer yorumum ise ön tarafın yüksekliği normal arka taraf olması gerektiğinden düşük ise amortisörleriniz de patlamış olabilir,ona da baktırabilirsiniz.

« Yanıtla #2 : 03 Aralık 2011, 21:05:48 »
Ağırlık faktörü devreye giriyor burda golf 3 le ağırlıkları ne kadar farklıdır ondan sordum.. orasıda doğru ama usta baktığında ve kullanımında herhangibir sıkıntı görünmüyor tabi bakılması da lazım..
ama eski sahibi arka helezonu presletmiş önü orjinalle değiştirmişte olabilir düşüncesindeyim bende..

peki 35mm eibach yay taksak spor amortisörde takmamız gerekirmi acaba? 40mm e kadar orjinal amortisörlerle uyum sağlar diye bi yerde görmüştüm..

« Yanıtla #3 : 03 Aralık 2011, 21:10:28 »
50mm'yi bile orjinal amortisörle kullanabilirsiniz. Birde bir diğer seçenek aracın eski sahibi belki de 1.8 motorun amortisörünü takmıştır öne,ağırlık dolayısı ile yukarıdar kalıyordur. Aracı ve aracın ön arka yüksekliğini görmeden yorum yapmak zor,bana sorarsan önce amortisörlerini bir göster patlak bozuk arızalı olan varmı? Hepsi sağlamsa ön taraftakilerin orjinal 1.6 için olduğundan emin ol. Ondan da emin oldutan sonra yay işine gir  :tamamdir

Çevrimdışı TEYOLOGY

Otomobil
    (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #4 : 03 Aralık 2011, 21:13:52 »
50mm'yi bile orjinal amortisörle kullanabilirsiniz. Birde bir diğer seçenek aracın eski sahibi belki de 1.8 motorun amortisörünü takmıştır öne,ağırlık dolayısı ile yukarıdar kalıyordur. Aracı ve aracın ön arka yüksekliğini görmeden yorum yapmak zor,bana sorarsan önce amortisörlerini bir göster patlak bozuk arızalı olan varmı? Hepsi sağlamsa ön taraftakilerin orjinal 1.6 için olduğundan emin ol. Ondan da emin oldutan sonra yay işine gir  :tamamdir

valla ilk mesajarı okurken aynısı geldi aklıma. ağzımdan aldın.

ben tam olarak dizel versiyonu için olanın amortisörü takılmış olabilir diyecektim aslında. ama sonuçta ikisi de aynı kapıya çıkıyor. ağırlık önemli.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

« Yanıtla #5 : 04 Aralık 2011, 00:47:03 »
Tamam ozaman saolasın kardeş bu beni baya bi aydınlattı  :tamamdir bide kafamı bu presletme olayı karıştırıyor ostimde nam amortisör diye bir yer var adam ben ön tarafı indiririm hiçbir sekme, vurma vb sorunun olmaz aynı bu şekilde binersin diyor.. ee daha da ucuz benim düşüncem 35mm eibach yay almaktı ama ustanın böyle bi öneri sunması kafamı karıştırdı 100 tl fiyat istiyor.. :-\

« Yanıtla #6 : 04 Aralık 2011, 01:55:53 »
yayları ısıtarak indiriyorlar,sakın bulaşma 100 daha ver çıkma yay al tak daha iyi... ısıttıktan sonra yayın hiçbir işlevi kalmıyor. arabaya yazık günah...

Çevrimdışı TEYOLOGY

Otomobil
« Yanıtla #7 : 04 Aralık 2011, 04:26:37 »
yayları ısıtarak indiriyorlar,sakın bulaşma 100 daha ver çıkma yay al tak daha iyi... ısıttıktan sonra yayın hiçbir işlevi kalmıyor. arabaya yazık günah...

:tamamdir

Allah muhafaza. üzerinde gideceksin. lastik 1,  amortisör+yay 2 (ya da coilover) senin yolla temasını sağlayan unsurlar. her şeyde tasarruf yapılır da bunları seçerken kullanım amacını belirleyip (konfor mu, yol tutuş performansı mı, ortası mı) bu amacını en sağlıklı şekilde gerçekleştirecek olanı seçmek en doğrusu.

« Yanıtla #8 : 04 Aralık 2011, 22:51:42 »
Benim amacım ön yaylarım cidden çok yukarda onlara bir yol bulmak.. arkaya takoz koydurmak istemiyorum e orjinal yaylarına para verene kadar da spor alırım diye düşünüyorum. benim amacım çok değil ama aracın biraz yere yaklaşması ve konforundan da fazla ödün vermeden yapmak.. tabi maaliyette önemli

Çevrimdışı TEYOLOGY

Otomobil
« Yanıtla #9 : 04 Aralık 2011, 23:59:16 »
ayırmayı düşündüğün bütçe ne kadar?

Çevrimdışı htmetin

Otomobil
    Mk4
  • Hasan Tekin METİN
« Yanıtla #10 : 05 Aralık 2011, 00:12:34 »
Amortisörlerin sağlığı iyiyse (patlak vs.) 35 mm'lik yayda problem olmaz diye düşünüyorum.. marka olarak eibach, fiyat olarka ise 250 TL'yi geçmemeli..
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

« Yanıtla #11 : 05 Aralık 2011, 00:13:29 »
spor yay olursa 350-450 civarı ki bu gidişle bulabilirsem eibach spor yay takcam.. coil çok pahalı gelir bide dandik coil olana kadar eibach yay olur diye düşünüyorum

« Yanıtla #12 : 05 Aralık 2011, 00:14:32 »
Amortisörlerin sağlığı iyiyse (patlak vs.) 35 mm'lik yayda problem olmaz diye düşünüyorum.. marka olarak eibach, fiyat olarka ise 250 TL'yi geçmemeli..

tamamda eibach yayı 250 ye veren yokki en aşağı 350 civarı..  :-[ bildiğin bi yer varsa eğer söyle hemen alıyım..

Çevrimdışı htmetin

Otomobil
    Mk4
  • Hasan Tekin METİN
« Yanıtla #13 : 05 Aralık 2011, 12:09:15 »
tamamda eibach yayı 250 ye veren yokki en aşağı 350 civarı..  :-[ bildiğin bi yer varsa eğer söyle hemen alıyım..

Yok ya bende bulsam alıcam:)))
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline