Gönderen Konu: Sürüş tekniklerimiz ve Araç kullanma prensiplerimiz  (Okunma sayısı 11946 defa)

Çevrimdışı odyseuss

• Profili Görüntüle
Sürüş tekniklerimiz ve Araç kullanma prensiplerimiz
« : 21 Ağustos 2011, 22:49:12 »
Selamlar,
Hepimizin araç kullanırken dikkat ettiği veya etmediği durumlar vardır.
Gereksiz bulduğumuz kurallar, diğer sürücülerden rahatsız olduğumuz davranışları muhakkak oluyordur.
Gelin herkez kendi araç kullanma şeklini, asla yapmam dediğimiz şeyleri, takıntım var asla yapmadan duramam dediğimiz şeyleri paylaşalım.  :)

« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2011, 22:52:56 Gönderen: odyseuss »
VW Sakarya Facebook Sayfası

Çevrimdışı odyseuss

• Profili Görüntüle
Ynt: Sürüş tekniklerimiz ve Araç kullanma prensiplerimiz
« Yanıtla #1 : 21 Ağustos 2011, 22:51:09 »
Şahsen ben,
Şehiriçi-dışı olsun ilk olarak muhakkak emniyet kemerimi takarım. Yanımda ve arka koltuklar da oturanlar içinde bu geçerlidir.
Genelde ticari araçlar (Otobüs,minibüs,taks, vs.) sinyal verme özürlü olduklarından asla arkalarından ilerlemem.
Önümde gitmesi gerekenden daha yavaş ilerleyen bir araç olduğunda sürücünün, yaşlı, kadın veya acemi olabileceğini unutmam.
Otoban sol şerit hariç Korna veya 2 defa sellektör yapmam.
Aracımı asla bilmediğim bir yerde rasgele park etmem.
Sarı ışıkta geçmem, bilirim ki geçersem kavşaklarda benim gibi düşünenlerle kafa kafaya girebiliriz.
Otoyolda pejoları affetmem. taviz vermeeem  :D

Ek, Araç hareket ettiği andan itibaren tüm kapıları kilitlerim.
Uzunları mecbur kalmadıkça açmam, arkamdan gelerek sürekli açık gidenlere de uyuz olur beni geçmesini sağlarım ve aynını yaparım.  :melek:
Araçta yeme içme kesinlikle yasaktır, gerekiyorsa tosununum rahat edebileceği yerde dururum  :)

« Son Düzenleme: 08 Eylül 2011, 10:32:56 Gönderen: odyseuss »

Çevrimdışı cavanozz

• Can
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: MK III Sportline, MK I GTI, MK IV Pasific, Passat SW 1.4 TSI Comfortline, Sharan 1.9 TDI Highline
« Yanıtla #2 : 21 Ağustos 2011, 23:42:37 »
güzel başlık...   

trafik normal seyrinde ilerlerken önümdeki aracın, önünde bulunan aracı izlerim,  bu durumda fren mesafem daha kısa olacaktır. özellikle sıkışık trafikte dur-kalk'ı daha az yapmış olurum..
aracımı ana cadde trafik üzerine park etmem...
ispark'ın saati 1 tl ise park ederim onun haricinde kesinlikle park etmem..  50 tane sokak gezerim 10 liralık yakın harcarım yinede saati 5 tl olan isparka park etmem..  ;D
rampa çıkarken yol vermeyene çok pis söverim  >:D

yeni yine yeniden..!! 8)

Çevrimdışı nihilist_deniz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Ağustos 2011, 23:44:21 »
Emniyet kemersiz ve farsız 1 km dahi olsa gitmem.Emniyet kemerini takınca yanımdakiler psikolojik olarak takıyorlar
Uzun araçları sollarken selektör veya kornaya basarım. Çok dengesiz kullanıyorlar.
Şehiriçi ve şehirdışı olsun takip mesafesi korurum.
Müziksiz araba kullanmayı sevmem.

ilk aklıma gelenler bunlar şimdilik.  :tamamdir
Golf: O bir tutku

Çevrimdışı metalcil

• I love MK3
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf MK3 Sportline
« Yanıtla #4 : 21 Ağustos 2011, 23:55:10 »
Kırmızı ışıkta geçmem
Kemer takarım
Kesinlikle hız yapmam, Otabanda orta şeritçiyim.
Araba sürerken Müzik dinlemeyi sevmem. Motor sesi daha güzel geliyor.
Ön camım temiz değilse kenara çeker temizlerim. Arabanın diğer kısımları önmeli değil, özellikle ön cam takıntım var.
Emniyet şeridini kullananların kulaklarını çınlatırım, emniyet şeridini kullanmam.
Bayan sürücüyü fark edersem uzaklaşırım 

Çevrimdışı Yükselgfb

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Ağustos 2011, 02:00:56 »
Emniyet kemerini hiç takmam  ???
şehir içi genelde sakin kullanırım.uzun yolda özellikle de otobanda araba ne kadar gidiyorsa o hızda giderim.bu nedenle şehir dışı yakıt tüketimim şehir içinden daha yüksektirç
ışıklarda dururken yeşil yanar yanmaz kalkmayanları hiç sevmem.kural tanımayan dolmuş şoförlerine ayar olurum kenarda yolcu alır almaz hemen kafayı sokarak yola geçmek istediklerinde kesinlikle yol vermem.  :t
« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2011, 02:01:30 Gönderen: Yükselgfb »

Çevrimdışı 90khan

• Ne mutlu Türk'üm diyene!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Ağustos 2011, 10:09:44 »
emniyet kemerini kesinlikle takarım. sıkışık trafikte hız yapmam boş ve rahat yolda affetmem. tereddüt edersem herhangi bir durumdan gaz yerine freni tercih ederim. sol şeritte yol vermeyen adamı sağlar sol şeritte durdurur yoluma öyle devam ederim. arabadan gelen en ufak tıkır kaynağını bulana kadar sanayiden çıkmam. kırmızı ışıktan asla geçmem.

Çevrimdışı barut

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Ağustos 2011, 10:58:01 »
bende kemer konusunda dikkatliyimdir fakat kısa mesafelerde takmayı unuturum.

Canında dediği gibi önümdekini aracı değil onun önündekini aracı kollarım sürekli. Şehiriçinde kamyon otobüs dolmuş vb. yani benden yüksek araçların arkasında ilerlemem sadece çevreyolu ve otoyolda rüzgarımı kessin diye takip ederim.

Gece gece sadece sis farı yada sinyallerine park bağlayıp gezen öküzlere sis farı + uzun far eşliğinde geçici körlük yaratırım.

3. vitesle gideceğim yolda devri aldıktan sonra 4e atarım basmadan tın tın giderim.Yani hep 1 vites üstü kullanırım.

Rampa çıkarken karşıdan biri gelirse mutlaka sellektör yaparak yol hakkının bende olduğunu taciz ederek belirtirim.
« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2011, 11:02:36 Gönderen: barut »

Çevrimdışı 90khan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Ağustos 2011, 11:28:31 »
bende kemer konusunda dikkatliyimdir fakat kısa mesafelerde takmayı unuturum.

Canında dediği gibi önümdekini aracı değil onun önündekini aracı kollarım sürekli. Şehiriçinde kamyon otobüs dolmuş vb. yani benden yüksek araçların arkasında ilerlemem sadece çevreyolu ve otoyolda rüzgarımı kessin diye takip ederim.

Gece gece sadece sis farı yada sinyallerine park bağlayıp gezen öküzlere sis farı + uzun far eşliğinde geçici körlük yaratırım.

3. vitesle gideceğim yolda devri aldıktan sonra 4e atarım basmadan tın tın giderim.Yani hep 1 vites üstü kullanırım.

Rampa çıkarken karşıdan biri gelirse mutlaka sellektör yaparak yol hakkının bende olduğunu taciz ederek belirtirim.

bende suzuki samurai vardı bundan ve üstünde 4 tane traktör farı uzunları bağlıydı tepe lambası olarak. sis le gezenleri kör etmeyi bırakın arabasını durdururlardı :) benim gözlerim renkli göz ve ışığa çok hassas o yüzden sislerle gelen biri olunca yolu zor görüyorum :(

Çevrimdışı mustklc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 22 Ağustos 2011, 19:19:41 »
arkadaşlar kimse yazmamış ama trafikte hoşgörülü olmak lazım.

kaldırımda zor durumda kalmış bir yaya görürsem durur yol veririm.
yanımda , arkamda , kavşakta kadın sürücü olursa gene yol veririm.
kaynanam genelde kapıyı kapatamaz, hep açık kalır. kapı açık diye düdük çalanlara gıcık olurum. yahu bırakın düşsün kadın ne düdük çalıyorsunuz  ;D
eski aracım lpgli ama şanzuman oranı kısaydı, trafikte ışıklarda affetmezdim. 0-100 metreyi kimseye vermezdim. şimdiki aracım dizel. bunda rampada kimseyi affetmiyorum.  bir tek 3.0 tdi lar oluyor onlara mecburen yol veriyorum ;D
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı odyseuss

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 22 Ağustos 2011, 20:25:27 »
benim gözlerim renkli göz ve ışığa çok hassas o yüzden sislerle gelen biri olunca yolu zor görüyorum :(
Ön camı aynalı yap, bakalım bir daha uzunlar,sisler açık geliyorlar mı  :D

kaynanam genelde kapıyı kapatamaz, hep açık kalır. kapı açık diye düdük çalanlara gıcık olurum. yahu bırakın düşsün kadın ne düdük çalıyorsunuz  ;D

;D ;D ;D

trafik normal seyrinde ilerlerken önümdeki aracın, önünde bulunan aracı izlerim,  bu durumda fren mesafem daha kısa olacaktır. özellikle sıkışık trafikte dur-kalk'ı daha az yapmış olurum..
şimdilerde SUV olarak geçen araçlar, jipler ve ticari araçlar bize göre yüksek olduklarından görüş alanımızı kısaltılar.
Bazen öndeki aracın fren lambalarından gözümü ayırmıyorum.

Bayan sürücüyü fark edersem uzaklaşırım 
hiç bakmadan mı?  ::)
« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2011, 20:33:55 Gönderen: odyseuss »

Çevrimdışı 90khan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Ağustos 2011, 20:27:14 »
panjurun içine flash dizicem bundn sonra gelen direk kör patlayınca flashbang gibi etki yapsın  >:D

Çevrimdışı aykuttuncer

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 22 Ağustos 2011, 20:35:11 »
apaçi gibi hissettim kendimi seri araç kullanırım zorunlu kalmadıkça emnıyet kemeri takmam araç ikaz vermıyorsa sırket arabalarında mecbur takıyorum :) karşımdakini napacagını kestiririm bugune kadar hep dogru tahmın etmısımdır korkmam arac kullanırken yk sagıma gırerler soluma gırerler eveallah cıkarız işin ıcınden herseyıme laf soyletırım dıreksyonuma laf soyletmem :) allah kaza bela vermesın kımselere kırmızı ısıkda sarıya 2 sn kala hareket edecek gıbı hazır yolu kontrol etmıs duruma gecerım sarı yandıgından kalkarm yol serbestse sol şeride gecıp uyz uyuz ılerleyenlerden sellektor yapınca ne var falan dıye el kol yapanlara uyuz olurum gereken ılgıyı gosterırım :) bazende cok sakin kullanırım herkese yol verırım 4 yolda gıdecegım yonde ısık yanıyorsa dıger yonler ısıksızsa durur araclara yol verırım o yolu tıkamam ısık yanınca ılerlerım yokus cıkanlara oncelık verırım yayalara saygılıyımdır yesl yandıgında yola fırlayıp kuruntulu yayalardan nefret ederım haklı gıbı davrananlardan dikkatlıyımdır aynalar herseyımdır geri geri giderken hayatta arkamı donmem aynalardan gıderım sinyal verırım yolda hızlı gıtmıosam gorunmeyen bı yolsa sollamak ısteyen arac varsa yol musaıtse dortlumu yakarım gec dıye arkamdan bırı solluyosa bende sollamaya cıktıysam mutlaka onada yer ayırırm ole ısde :)

Çevrimdışı oguz oktay

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Ağustos 2011, 21:17:15 »
en cok sevdigim hobim taksiciler le minibusculer le takısmaktır bostancı göztepe minübüs yolunda mimliyimdir bütün munibusculer olmasada yarısından cogu tanır bazen onume atlamalarına rahmen hiç hız kesmem oto kurtarıcı görünce direk önlerine kırarım mazisi var arabamı pert ettiler bayanlara gerektigi,nden fazla nazik davranırım onumde bayan park etmeye calısıosa hiç ugrastırmam beklemektense inerim istersenin ben park edim derim ve derim  sirket aracım doblo oldugu için bazen cok sellektöre maruz kalırım yol veirim sinirlenirim arabamda siren oldugu için butun camlar filimli yapısırım adamın dibine sirene bastıgımda ki hali görmenisi tavsiye ederim komik durum  makasa girmeye calısan bayanlardan nefret ederim 4 makastan sonra genelde saga cekerler korkarlar makasa giripde gittim die sevinenlere uyuz olurum adam onumde cebellesir ben orta seritten 100 le giderimn ama neden se aynı gideriz canım sıkılır cok acı bi sekilde uzarım gelmeye calısır gelemez cok zengin arkadasımız dreksiyon yumrukladıgını an ve an görmüşüğmdür acıkcası centilmen bi okadarda PİSKOPAT bis ürücüyüm dür karsıdan karsıya gecen kızlarada hayatta yol vermem yaslı olursa veririmn gencler sanki yol onlarınmıs gibi kırıta kırıta giddinmi uyu olurum her gün 16 saat trafikte oldugumdan doluyum kusura bakmayın  ;D ;D ;D ;D