Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Saygı,sevgi ve konuşma tarzları.  (Okunma sayısı 4195 defa)

Çevrimdışı mussel

• Otomobil
    A4 B7 2.0 TFSİ AVANT QUATTRO
Saygı,sevgi ve konuşma tarzları.
« : 17 Mart 2012, 15:42:16 »
            Değerli forum üyeleri; vwtr.net ailesi ve milletçe birbirimize karşı olan saygı,sevgi ve konuşmalarımızda bazı kusurlar olduğunu düşünüyorum.Mesela birbirimize hitap ederken kullandığımız kelimeler,konuşma tarzlarımız sizce normal mi?İlk kez tanıştığımız yada konuştuğumuz insana Hacı,Hemşo,Kardeş gibi kelimeler kullanmak ne kadar doğru?
           Eskiden küçük yaştakiler büyüğünü,büyüklerde küçüğünü bilir ona göre davranırlardı.Saygı ve sevgi bu şekilde olurdu.Şimdiler de bunlardan eser yok.Biz nasıl bir millet olduk?Büyüğünün yanında otururken,konuşurken dikkat eder ona göre hareket ederdik.Özellikle televizyonda gördüğümüz izlediğimiz şeyler le ilgili ne düşünüyorsunuz?Millet olarak nereye gidiyoruz?
03.06.2005

Çevrimdışı htmetin

Otomobil
    Mk4
  • Hasan Tekin METİN
Ynt: Saygı,sevgi ve konuşma tarzları.
« Yanıtla #1 : 17 Mart 2012, 16:07:29 »
Neye göre? Kime göre?
 Karşımdaki çocukluk arkadaşım veya asker arkadaşımsa lanlı-lunlu konuşurum. Ama büyüklerim ve tanımadığım insanlara karşı daha saygılı ve mesafeli olurum.. Küçük-büyük meselesinde sonuna kadar haklı olduğunu düşünüyorum. Belli bir Deformasyon mevcut malesef.
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı golfüçyüs

Otomobil
    -
« Yanıtla #2 : 17 Mart 2012, 16:53:28 »
yalnız şöylede bir durum var burası sanal alem. örneğin yüzyüze iken utangaç olan biri, bir nick in arkasında daha rahat olabilir ve daha farklı konuşur. o yüzden burada belli bi seviye olmalı mutlaka fakat bunu çok büyütmememiz gerekiyo bence. bide millet olarak düşündüğünüz kadar kötü değil durumumuz.

Çevrimdışı mussel

• Otomobil
« Yanıtla #3 : 17 Mart 2012, 16:56:26 »
Ben,sen,o,biz hepimize göre.Yani forum içerisinde dahi Kardeş,Hacı gibi hitaplar var.Her ne kadar sanal da olsa burada birbirimizle iletişim içerisindeyiz.Buraya yazdıklarımız aslında bizim aynamız,kültürümüz ve günlük dilimiz.Çoğu arkadaşım mahalle ağzıyla konuşuyor,benim tepkim bu.Tabi ki çocukluk arkadaşı yada samimiyet derecesi herkesin bir değil.Mesela ben sizin açtığınız bir konu yada devam eden bir konudaki yazdıklarınıza cevap verirken,Kardeş o durum öyle değil şöyle ile yazmaya başlarsam şık olmuyor bence.Bunu kastediyorum.
03.06.2005

Çevrimdışı mussel

• Otomobil
« Yanıtla #4 : 17 Mart 2012, 17:00:37 »
yalnız şöylede bir durum var burası sanal alem. örneğin yüzyüze iken utangaç olan biri, bir nick in arkasında daha rahat olabilir ve daha farklı konuşur. o yüzden burada belli bi seviye olmalı mutlaka fakat bunu çok büyütmememiz gerekiyo bence. bide millet olarak düşündüğünüz kadar kötü değil durumumuz.
Ben size katılmıyorum.Değişim bir anda olmuyor zaten.Düşündüğünüz kadar kötü değiliz diyorsunuz ama,açıp kanallara bakarsanız bize yada gençlere neyi entegre ettiklerini çok rahat görebilirsiniz.
03.06.2005

Çevrimdışı mussel

• Otomobil
« Yanıtla #5 : 17 Mart 2012, 17:06:05 »
Mesela televizyon dizilerinden örnek verelim,Muhteşem yüzyıl koskoca ecdad Kanuni Sultan Süleyman ne hallerde dikkat ettiniz mi?İnsanlar nasıl zannediyor Osmanlı'yı?Ne şekilde yozlaştırıyorlar.Ben sadece bi tanesini yazdım,daha bir sürü örnek var.
03.06.2005

« Yanıtla #6 : 17 Mart 2012, 22:24:16 »
Söylediklerinizde haklılık payı var ancak burada sadece yazışıyoruz ve karşımızdaki kişi şahsen tanımıyorsak elimizde sadece bir foto ve bir kullanıcı adı oluyor ;) bu sebeple yazdıklarımızın duygusu çoğu zaman karşımızdaki kişinin ruhsal haline göre karşılık buluyor buda yanlış anlaşılmalara sebep oluyor.Normal hayat farklı ama burada biraz daha esnek olmak gerektiğini düşünüyorum :tamamdir
1993 RENO TOROS
2000 SEAT CORDOBA 1.6 SXE
1980 VW  MK1 GOLF LD

« Yanıtla #7 : 17 Mart 2012, 22:31:32 »
sonuçta aşırı derecede bi samimiyet gelişiyor çünkü konu araçlarımız . durum böyle olunca görmesek bilmesek de karşılıklı bir şekilde samimiyet duygusu başlıyor kendi adıma örnek verecek olursam ; AG0463 Azam o.bilge Özgür Twincept İbrahim abi vs

Çevrimdışı mussel

• Otomobil
« Yanıtla #8 : 17 Mart 2012, 22:36:51 »
03.06.2005

« Yanıtla #9 : 17 Mart 2012, 22:40:11 »
Mustafa bey video kurgu gibi geldi. gerçek olduğuna inanılcak gibi değil hocamızın gözünün önünde videoya alınıyor.  :(

Çevrimdışı mussel

• Otomobil
03.06.2005

Çevrimdışı mussel

• Otomobil
03.06.2005

Çevrimdışı golfüçyüs

Otomobil
    -
« Yanıtla #12 : 17 Mart 2012, 23:23:13 »
Ben size katılmıyorum.Değişim bir anda olmuyor zaten.Düşündüğünüz kadar kötü değiliz diyorsunuz ama,açıp kanallara bakarsanız bize yada gençlere neyi entegre ettiklerini çok rahat görebilirsiniz.

üstad televizyon dizilerini hiç karıştırma olaya çünkü onlar bizi yansıtmıyor, bizden olmamız bekleneni yansıtıyor :)

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
« Yanıtla #13 : 18 Mart 2012, 00:41:13 »
biz tuhaf bir milletiz, ne nazik ne kabayız arada
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)