Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
Temmuz 29, 2014, 12:33:53 ÖS

460304 Mesaj 23642 Konu Gönderen: 21673 Üye
Son Üye: masmynak
Ana Sayfa Ara Takvim Giriş Yap Kayıt

Duyurular
Google Özel Arama
Özel Arama

Volkswagen Türkiye - VW  |  Serbest Forum  |  Sohbet  |  Saygı,sevgi ve konuşma tarzları. 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Sayfa: [1] 2 Aşağı git Yazdır
Gönderen Konu: Saygı,sevgi ve konuşma tarzları. (Okunma Sayısı 1013 defa)
mussel
Mustafa

Otomobil
RS3

Saygı,sevgi ve konuşma tarzları.
: Mart 17, 2012, 03:42:16 ÖS

Değerli forum üyeleri; vwtr.net ailesi ve milletçe birbirimize karşı olan saygı,sevgi ve konuşmalarımızda bazı kusurlar olduğunu düşünüyorum.Mesela birbirimize hitap ederken kullandığımız kelimeler,konuşma tarzlarımız sizce normal mi?İlk kez tanıştığımız yada konuştuğumuz insana Hacı,Hemşo,Kardeş gibi kelimeler kullanmak ne kadar doğru?
           Eskiden küçük yaştakiler büyüğünü,büyüklerde küçüğünü bilir ona göre davranırlardı.Saygı ve sevgi bu şekilde olurdu.Şimdiler de bunlardan eser yok.Biz nasıl bir millet olduk?Büyüğünün yanında otururken,konuşurken dikkat eder ona göre hareket ederdik.Özellikle televizyonda gördüğümüz izlediğimiz şeyler le ilgili ne düşünüyorsunuz?Millet olarak nereye gidiyoruz?

03.06.2005
htmetin
Hasan

Otomobil
MK4 Highline 2003

Ynt: Saygı,sevgi ve konuşma tarzları.
Yanıtla #1 : Mart 17, 2012, 04:07:29 ÖS

Neye göre? Kime göre?
 Karşımdaki çocukluk arkadaşım veya asker arkadaşımsa lanlı-lunlu konuşurum. Ama büyüklerim ve tanımadığım insanlara karşı daha saygılı ve mesafeli olurum.. Küçük-büyük meselesinde sonuna kadar haklı olduğunu düşünüyorum. Belli bir Deformasyon mevcut malesef.

Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
golfüçyüs
serhat

Otomobil
-

Yanıtla #2 : Mart 17, 2012, 04:53:28 ÖS

yalnız şöylede bir durum var burası sanal alem. örneğin yüzyüze iken utangaç olan biri, bir nick in arkasında daha rahat olabilir ve daha farklı konuşur. o yüzden burada belli bi seviye olmalı mutlaka fakat bunu çok büyütmememiz gerekiyo bence. bide millet olarak düşündüğünüz kadar kötü değil durumumuz.

mussel
Mustafa

Otomobil
RS3

Yanıtla #3 : Mart 17, 2012, 04:56:26 ÖS

Ben,sen,o,biz hepimize göre.Yani forum içerisinde dahi Kardeş,Hacı gibi hitaplar var.Her ne kadar sanal da olsa burada birbirimizle iletişim içerisindeyiz.Buraya yazdıklarımız aslında bizim aynamız,kültürümüz ve günlük dilimiz.Çoğu arkadaşım mahalle ağzıyla konuşuyor,benim tepkim bu.Tabi ki çocukluk arkadaşı yada samimiyet derecesi herkesin bir değil.Mesela ben sizin açtığınız bir konu yada devam eden bir konudaki yazdıklarınıza cevap verirken,Kardeş o durum öyle değil şöyle ile yazmaya başlarsam şık olmuyor bence.Bunu kastediyorum.

03.06.2005
mussel
Mustafa

Otomobil
RS3

Yanıtla #4 : Mart 17, 2012, 05:00:37 ÖS

yalnız şöylede bir durum var burası sanal alem. örneğin yüzyüze iken utangaç olan biri, bir nick in arkasında daha rahat olabilir ve daha farklı konuşur. o yüzden burada belli bi seviye olmalı mutlaka fakat bunu çok büyütmememiz gerekiyo bence. bide millet olarak düşündüğünüz kadar kötü değil durumumuz.
Ben size katılmıyorum.Değişim bir anda olmuyor zaten.Düşündüğünüz kadar kötü değiliz diyorsunuz ama,açıp kanallara bakarsanız bize yada gençlere neyi entegre ettiklerini çok rahat görebilirsiniz.

03.06.2005
mussel
Mustafa

Otomobil
RS3

Yanıtla #5 : Mart 17, 2012, 05:06:05 ÖS

Mesela televizyon dizilerinden örnek verelim,Muhteşem yüzyıl koskoca ecdad Kanuni Sultan Süleyman ne hallerde dikkat ettiniz mi?İnsanlar nasıl zannediyor Osmanlı'yı?Ne şekilde yozlaştırıyorlar.Ben sadece bi tanesini yazdım,daha bir sürü örnek var.

03.06.2005
omertek
Ömer

Otomobil
Golf ld 1.6

Yanıtla #6 : Mart 17, 2012, 10:24:16 ÖS

Söylediklerinizde haklılık payı var ancak burada sadece yazışıyoruz ve karşımızdaki kişi şahsen tanımıyorsak elimizde sadece bir foto ve bir kullanıcı adı oluyor Wink bu sebeple yazdıklarımızın duygusu çoğu zaman karşımızdaki kişinin ruhsal haline göre karşılık buluyor buda yanlış anlaşılmalara sebep oluyor.Normal hayat farklı ama burada biraz daha esnek olmak gerektiğini düşünüyorum :tamamdir

1993 RENO TOROS
2000 SEAT CORDOBA 1.6 SXE
1980 VW  MK1 GOLF LD
kemal_koker
M.K.Ü. Mak. Müh. Öğrenim Grv.

Otomobil
Polo Bluemotion - Jetta FSI

Yanıtla #7 : Mart 17, 2012, 10:31:32 ÖS

sonuçta aşırı derecede bi samimiyet gelişiyor çünkü konu araçlarımız . durum böyle olunca görmesek bilmesek de karşılıklı bir şekilde samimiyet duygusu başlıyor kendi adıma örnek verecek olursam ; AG0463 Azam o.bilge Özgür Twincept İbrahim abi vs

mussel
Mustafa

Otomobil
RS3

Yanıtla #8 : Mart 17, 2012, 10:36:51 ÖS

Buyrun size gençliğimizden basit bi örnek;http://www.zapkolik.com/225925/lisesi-kizin-ogretmenine-saygisizligi.html

03.06.2005
kemal_koker
M.K.Ü. Mak. Müh. Öğrenim Grv.

Otomobil
Polo Bluemotion - Jetta FSI

Yanıtla #9 : Mart 17, 2012, 10:40:11 ÖS

Mustafa bey video kurgu gibi geldi. gerçek olduğuna inanılcak gibi değil hocamızın gözünün önünde videoya alınıyor.  Sad

mussel
Mustafa

Otomobil
RS3

Yanıtla #10 : Mart 17, 2012, 10:44:23 ÖS

http://www.youtube.com/watch?v=6ud2TM02css

03.06.2005
mussel
Mustafa

Otomobil
RS3

Yanıtla #11 : Mart 17, 2012, 10:47:18 ÖS

http://www.youtube.com/watch?v=s5tJY5tyPO8&feature=related

03.06.2005
golfüçyüs
serhat

Otomobil
-

Yanıtla #12 : Mart 17, 2012, 11:23:13 ÖS

Ben size katılmıyorum.Değişim bir anda olmuyor zaten.Düşündüğünüz kadar kötü değiliz diyorsunuz ama,açıp kanallara bakarsanız bize yada gençlere neyi entegre ettiklerini çok rahat görebilirsiniz.

üstad televizyon dizilerini hiç karıştırma olaya çünkü onlar bizi yansıtmıyor, bizden olmamız bekleneni yansıtıyor Smiley

nizam

Otomobil
---^^-----^^------

Yanıtla #13 : Mart 18, 2012, 12:41:13 ÖÖ

biz tuhaf bir milletiz, ne nazik ne kabayız arada

Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR Smiley
Sayfa: [1] 2 Yukarı git Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: