Gönderen Konu: Isıtmalı soğutmalı koltuk projesi  (Okunma sayısı 9647 defa)

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
Isıtmalı soğutmalı koltuk projesi
« : 18 Eylül 2012, 14:48:22 »
öncelikle bahsini edeceğim koltuk araç koltuğu değil de pc karşısında kullandığım koltuk olması sebebiyle otomobil değil sohbet genel başlığı altında açıyorum konuyu.

kafamdaki proje ise şu: koltuğun döşemesini sökerek oturak ve sırt bölgesine birer adet çıkma otomobil radyatörü yerleştirmek, bunlara tesisat girişini de koltuğun kullanılacağı odadaki kalorifer tesisatından T boru ile çıkış yaparak yazın soğutma (en fazla musluk suyu sıcaklığına kadar) kışın ise ısıtma fonksiyonu kazandırmak. internette arama yaptım ama benzeri bir çalışma bulamadım. öyle sanıyorum ki özgün bir çalışma olacak.

izolasyon noktasında sorunla karşılaşmayacağımı düşünüyorum. zira kışın kombi suyu sıcaklığı 45 hadi bilemedin 48-50 dereceye kadar çıkıyor. döşeme malzemesine zarar verecek, yakıp kavuracak sıcaklıklar değil yani. işin içine girmeden, malzemeyi görmeden tesisat ve sızdırmazlıkla ilgili almam gereken parçaları göremiyorum. bunu ancak işin içine girdiğimde göreceğim.

sizlerden gelecek her türlü fikre açığım.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı stinger

• Profili Görüntüle
Ynt: Isıtmalı soğutmalı koltuk projesi
« Yanıtla #1 : 18 Eylül 2012, 15:30:01 »
hocam valla zor iş su falan akar bişi olur yakarsınız arabanın elektrik tesisatını. öle yapacağınıza hazır ısıtmalılar satılıyor yada tanıdık elektirk battaniye diken yer varsa yaptrırın geçin.
sizin yapacağınız soğutma işininde pek oluru yok zaten ısıtın yeter
« Son Düzenleme: 18 Eylül 2012, 15:31:13 Gönderen: stinger »
Ben Geçmişimi Çöpe Attım, Çöpüde Ancak Kedi Köpek Karıştırır.

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Eylül 2012, 16:47:06 »
hocam valla zor iş su falan akar bişi olur yakarsınız arabanın elektrik tesisatını. öle yapacağınıza hazır ısıtmalılar satılıyor yada tanıdık elektirk battaniye diken yer varsa yaptrırın geçin.
sizin yapacağınız soğutma işininde pek oluru yok zaten ısıtın yeter

:) yok araç koltuğu değil. pc karşısında kullandığım koltuk. zaten araç koltuğuna bunun uygulanması imkansıza yakın zorluk derecesinde. 90 derece su dolaşıyor sonuçta. döşeme malzemesi dayanmaz.

ilk cümlemde özellikle belirtmiştim. gözünüzden kaçmış sanırım. :)

Çevrimdışı atego

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 19 Eylül 2012, 00:09:03 »
Fikir güzel, sızıntı olmazsa kombinin pompası ile su dolaşımı olur. Kışın çok işe yarar ama yazın farkedilmez bile. Proje güzel ama maliyetli olabilir. Bunun yerine elektrikli battaniye alıp onu döşemenin içine yerleştirmeniz daha uygun ve sağlıklı olur. Radyatör ve içindeki su ile koltuk yerinden kıpırdamaz hal alır ağırlıktan. Ve sızıntı olursa döşemeyi öldürür.

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 19 Eylül 2012, 01:22:25 »
Fikir güzel, sızıntı olmazsa kombinin pompası ile su dolaşımı olur. Kışın çok işe yarar ama yazın farkedilmez bile. Proje güzel ama maliyetli olabilir. Bunun yerine elektrikli battaniye alıp onu döşemenin içine yerleştirmeniz daha uygun ve sağlıklı olur. Radyatör ve içindeki su ile koltuk yerinden kıpırdamaz hal alır ağırlıktan. Ve sızıntı olursa döşemeyi öldürür.

bilgisayarı kullandığım odada koltuk neredeyse çakılı vaziyette. elektrikli battaniye de ekstra elektrik maliyeti yükleyecektir. öyle sanıyorum bir kaç yıl içinde elektrik parası ile aradaki ekstra maliyeti kapatıp daha masraflı hale gelecektir. yazın musluk suyunun sıcaklığı çok yüksek olmuyor bulunduğum şehirde (manisa akhisar) zaten şu an için en büyük soru işareti sızdırmazlığın mükemmel şekilde sağlanması. bu noktada da apartman ve ev içi doğalgazkurulumu yapan bir makine mühendisi arkadaşımdan yardım istemeyi düşünüyorum.

aslına bakılacak olursa ben zaten ısıtma fonksiyonundan ziyade yazın bir nebze olsun daha serin kullanmak istiyorum. yani soğutma benim için daha önemli. yazın kombi pompasını bir kaç saatte bir 1-2 dakika çalıştırıp koltuk içindeki suyu devridaim yaptırarak koltuktaki radyatörlerde ısınmış suyu tahliye ettirmeyi düşünüyorum. yoksa vücut sıcaklığına ulaştıktan sonra bir esprisi de kalmayacak.

soğutma için peltier geldi ilk başta aklıma . ama işin içine girince verimlerinin çok düşük ve kurulum maliyetlerinin de çok yüksek olduğunu gördüm. klima alıp odaya takmak çok daha ekonomik olur.

kuru buz vs yenilenebilirliği olmayan alternatifler ise pek mantıklı gelmiyor.

kafamda oluşturduğum ilk zamanlarda sırt kısmına tek radyatör yerleştirip üstten bir dolum tıpası alttan ise boşaltma vanası da yerleştirmeyi düşündüm. buzdolabından soğuk su ile doldurup ısınana kadar günü kurtarmayı düşündüm. ama çok meşakkatli. her gün doldur elde kova boşalt git dök. ortalığa damlar dökülür vs. hanımla papaz olmaya gelmez.  :) bunun yerine evde hazırda kurulu kapalı devreye dahil etmek daha cazip geldi.

Çevrimdışı lostys

• T-Dawg!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 19 Eylül 2012, 08:34:26 »
valla kovayı doldur boşalt bilemem ama, yenge evin içinde bence hortumları hiiç istemez benden demesi :) sonuçta su wireless olarak gelmicek o radyatörlerin içine :) sen normal klimaya yada pervaneye talim et :)

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 19 Eylül 2012, 11:38:08 »
 :D

koltuk peteğin hemen yanında. ortalıkta çok bi hortum olmayacak. max 1 metre.

(Paint terk)  :D
« Son Düzenleme: 19 Eylül 2012, 11:38:47 Gönderen: TEYOLOGY »

Çevrimdışı lostys

• T-Dawg!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 19 Eylül 2012, 12:03:52 »
haohoah :D

koltuk sabit mi :) dönerse gene zor o iş

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 19 Eylül 2012, 13:03:29 »
haohoah :D

koltuk sabit mi :) dönerse gene zor o iş

yok yok. bildiğimiz kolçaklı koltuk takımı tekli koltuğu. tekerleği döneri vs yok. zaten ev içi kalorifer tesisatında plastik boru kullanılıyor. bir miktar pay bırakıp sağa sola koltuğu çekip altını süpürmeye de olanak sağlanabilir yani. zaten hababam debabam oynarsa bağlantı noktaları "istifa ediyoruz" diyerek kapalı yüzme havuzu sahibi olmamız da mümkün.

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 19 Eylül 2012, 13:13:25 »
Araba koltuğuna yapmak daha kolay :D

Çevrimdışı white quattro

• S-Line white quattro
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 19 Eylül 2012, 14:08:10 »
Zor iş kolay gelsin  :halazn:
quattro

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 19 Eylül 2012, 15:10:13 »
Araba koltuğuna yapmak daha kolay :D

85-90 derece su, testis haşlama için birebir  :D :D

Zor iş kolay gelsin  :halazn:

çok teşekkür ederim.  :)

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #12 : 19 Eylül 2012, 18:55:57 »
Şema çiziyorum şimdi corelde çözümü var merak etme..
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #13 : 19 Eylül 2012, 19:20:00 »
Senin tarifinden ve ihtiyacından yola çıkarak bunu çizdim, faydalı olabilir diye düşünüyorum.. Şimdi Koltuğumuz senin dediğin gibi tekli berjer. Öncelikle döşemeci ve tesisatçı ile işin olacak ama bana sorarsan alet edevat varsa sen bile kolaylıkla yapabilirsin.. Bence kendin yap zaten:)

Lazım olanlar: Belirlenen miktarda pvc tesisat borusu veya daha esnek olsun dersen bir ince olanı da var hortum gibi olanlar ama her ikisininde montaj şekli değişik. örneğin PVC boru ısıtılarak montajlanıyor (iğrenç bir kokusu var) parmak kalınlığında olan hortum ise normal tesisat gibi montanjlanıyor ( teflon bant, ingiliz anahtarı ve gerekli kroşelerle) artık kendi tercihin tabi..

Resimde de gördüğün gibi iki adet hazırlanan el yapımı petek, koltuk altan veya üstten yırtılarak, delinerek vs. Bir tanesi sırt kısmına ve diğeri de malum kısma düzgünce yerleştirilir. Benim önerim Altına yerleştirdiğin peteği minderin mümkün olduğunca altına yerleştir ki ileride acıtmasın.

Koltuğun peteğe bağlanması olayına gelecek olursak; evdeki peteklerin alt ve üsteki kör tıpaları sökülerek devir daimi koltuğa bağlayacaksınız ama bunu da spiral tesisat boruları ile gerçekleştirirsen koltuğun serbest olur daha rahat edersin ileri geri çekerken falan :)

« Son Düzenleme: 19 Eylül 2012, 19:21:16 Gönderen: htmetin »
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline