Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Fotoğraf Çekimleri Nasıl Yapılmalı...  (Okunma sayısı 9337 defa)

Fotoğraf Çekimleri Nasıl Yapılmalı...
« : 28 Mart 2008, 21:01:59 »
Forumda bazı abilerim profesyonel olarak fotoğrafcılık işi yapıyorlar bende yavaş yavaş amatörce fotoğraf çekmeye başladım.
Makinam Magınon DC-6600.Satılık bölümünde eklediğim makina.Ufak sorunları vardı flaşında falan yaptırıp satmaktan vazgeçtim.

Şimdi diyelim bi manzara fotoğrafı çekeceğiz makinamız SLR değil basit bi digital makine 6 MP benim manzara resmi çekerken yaptığım iş fotoğrafı konuyu çercevelemek yani bi yaprak bi köprü ayağı falan bu gibi yerlerden çekiyorum resimlerimi  tabi çeşitli açılardan da çekilebilir.Mesela nasıl açılardan çekmeliyiz ve digital makinelerde ayarlamamızı nasıl yapmalıyız?

Veya basit araba çekimleri yapacağız arabayı nasıl açılardan çekmeliyiz.Ve ayarlamalarımızı nasıl yapmalıyız.

Ve diğer çekimlerimizi nasıl yapmalıyız.Portreler Vb.Fotoğraflar
Yardımlarınızı bekliyorum..

Çevrimdışı emirhan

• Turboo İntercooler
Ynt: Fotoğraf Çekimleri Nasıl Yapılmalı...
« Yanıtla #1 : 28 Mart 2008, 21:34:14 »
1 ahmet güneşi arkana al

2 zoom larsan bazı makinalarda resimler bulanık cıkabilir

3 manzara modu vardı benimkinde eger sende warsa kullan faydalı oluyor 

4 böle arabayı cekerken de cok parlayan yer seçme bence normal hava da dogru açıyla güzel olur

5 bide dügmeye basıcan  :D ;D

« Yanıtla #2 : 28 Mart 2008, 21:48:49 »
Hadi be kanka :D nası hatırlattın şu düğmeye basma işini ben şimdiye kadar basmadan çekiyodum aferin ii akıl ettin bakk.O diilde havayı ben ayarlıyamıyorum yüce Allah'ın takdiri  ;D

Çevrimdışı corrado_g60

• Volkswagen Türkiye
« Yanıtla #3 : 29 Mart 2008, 01:40:14 »
bu konuda tholl-ga cok cok ıyı gordugunde baya bı yol gosterır ;)

« Yanıtla #4 : 29 Mart 2008, 09:01:34 »
İnşallah.Tolga abi yardımlarını esirgemez..

Çevrimdışı ®oyal

Otomobil
    T5'04

« Yanıtla #6 : 29 Mart 2008, 13:41:17 »
Tolga abinin yardımlarını bekliyoruz.Bu arada linkteki bilgiler çok iyi

Çevrimdışı Tholl-ga

• Sleeper MK4
« Yanıtla #7 : 30 Mart 2008, 17:06:50 »
selam ahmet

benim ilgi alanım sadece otomobil fotoğrafı.Manzara falan beceremiorum :)

açık söliyim ben deneme yanılma ile çözdüm fotoğraf işini.hiç kitap falan okumadım.yabancı dergilerdeki çekim açılarını örnek alarak birazda kendi tarzını beliryerek ortaya güzel şeyler çıkıo.ama ilk önce teknik olarak ( diyafram,pozlama süresi) olayı çözmen lazım.

« Yanıtla #8 : 30 Mart 2008, 21:13:46 »
Sağol abi yavaş yavaş çözeceğiz.İnşallah ama önce daha iyi bi makinaya ihtiyacım var.  :tamamdir

Çevrimdışı Tholl-ga

• Sleeper MK4
« Yanıtla #9 : 30 Mart 2008, 22:05:31 »
compact bi makina ile çözmeye başlamanı tavsie ederim

« Yanıtla #10 : 30 Mart 2008, 22:12:13 »
Abi compact makinaya bi örnek verirmisin ? Hangi marka ve modeli kullanabiliriz acaba =?

Çevrimdışı Tholl-ga

• Sleeper MK4
« Yanıtla #11 : 30 Mart 2008, 22:16:38 »
bütçe meselesi.

sony w80
canon s3 canon s5

sony ve canon compact makilarını işini görür.ama dersenki direkt pro ya da semi-pro ile başlıyacğım
canon s3
canon s5
nikon D40X
pentax K100D

bunlar önericeğim cihazlar

« Yanıtla #12 : 30 Mart 2008, 22:18:22 »
Teşekkürler abi  :tamamdir

« Yanıtla #13 : 01 Nisan 2008, 23:47:57 »
Ben Canon A550 kullaniyorum.Cok memnunum.Gorunum olarak epey kaba duruyor yani ince slim makineler gibi bir tasarimi yok fakat fotograf konusunda bence 4/4 luk.Mercek ve lens kalitesi gercektende cok iyi.Ayrica saglam bi makine.2 kotu ozelligi var bence.Kali ve pilli calisiyor olmasi...

Fotograf konusunda Tolga abinin soyledigi gibi deneme yanilma yolu en guzeli.Merakin varsa zaten kisa surede hangi fotografta nereyi odaklayacagini, Iso ayarlarini, goruntu kalitesini kisa surede ayarlayabilirsin.Genel gecerli bir ayar yok.Yani su su fotograf cekiminde soyle cekim yapilir diye birsey yok.Biraz vakit ayirip merak edip denem yanilma yoluyla guzel fotograflar cekebilirsin.Ben manzara fotograflari cekmeyi cok seviyorum.Bazen herhangi bir yere gezmeye gidince bir kayanin ustune oturup yarim saat boyunca ayni yerin farkli ayarlarda 33 tane fotograf cekmisligim vardir :) Zevk aliyorsan ne mutlu.

Yine de bazi temel bilgiler icin su siteyi ziyaret edebilirsin.Ben ilk burdan okumustum bazi seyleri:
http://www.teknosa.com/msib21/formlar/TeknoDanismanDetay.aspx?cguid={92D76E2D-08E0-4E6B-8DA4-5B4878F50D3C}

Hosca kal.