Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Dikkat Arkadaşlarım !  (Okunma sayısı 3943 defa)

Çevrimdışı passaterdem

• Küllere dönsemde , ateşim sen ol . . .
Dikkat Arkadaşlarım !
« : 29 Nisan 2010, 08:21:24 »
Bildiğiniz gibi artık her kurumda işlem yaparken, telefon hattı alırken, bir yerlere
abone olurken, kargo alıp-verirken, havale işlemlerinde.. vs.. kimlik fotokopisi istenmekte..
Aslında bu yasal değil, sadece koca formu doldurmak yerine kimliğinizin fotokopisini
iliştiriyorlar o belgelere ya da kendilerini garantiye alıyorlar ve işleri hızlandırıyorlar...

Sebep her neyse... Sonuçta artık kimlik fotokopisi ile çok işlem yapılması alışmış
bir durum oldu artık...

Peki, bu kimlik fotokopiniz ile başkası neler yapabilir diye düşündünüz mü hiç?

Birkaç örnek verecek olursak:

-Adınıza bir yerlere üye olunabilir.

-Adınıza abonelik açılabilir.

-Sizi bir şey için kefil edebilirler.

-En çok görülen vakalardan biri de şu: ADINIZA BİR SÜRÜ TELEFON HATTI AÇTIRIP,
AÇIK HAT OLARAK SATABİLİRLER! ve bu hatları alanlar herhangi bir suç işlediklerinde
direk hat sahibi yani kimlik fotokopisi kullanılarak adına hat açılan kişi zan altında kalmaktadır. (zaten siz de telefoncularda açık hat satıldığına şahit olmuşsunuzdur)

-ve bunun gibi birçok örnek..

Peki, kendimizi korumak, kimlik bilgilerimizle isteğimiz dışında işlem yapılmasını
önlemek çok mu zor? Elbette değil!

Basit ve etkili bir yöntem var;

Mesela 0 5xx 123 45 67 nolu telefon hattını aldınız.

Form doldururken ve kimlik fotokopisini verirken,FOTOKOPİDE, KİMLİĞİN ÖN VE ARKA YÜZÜNDEKİ BOŞ ALANLARA (hatta uzerine)

SADECE 0 5XX 123 45 67 HATTIN ABONELİK İŞLEMLERİ/ AKTİVASYONU İÇİNDİR
yazıp paraf atmanız sizi koruyacaktır.

Veya: SADECE 01/01/200X NOLU , XXXX MİKTARLI HAVALE İŞLEMİ İÇİNDİR..
vb. ŞEKLİNDE NOT TUTMANIZ İYİ BİR ÖNLEM OLACAKTIR...
----------------------------------------------------------------------------------------------------
T.C. MERKEZ BANKASI'ndan bir uyarı..Dağarcığınızda bulunsun...

Eğer bir gün ATM makinelerinden bir soyguncu tarafından para çekmeye zorlanırsanız;
PIN kodunuzu ters girmeniz halinde (Örn. 1234 yerine 4321.. gibi) Makine parayı veriyor
ancak bu arada polis de çağırıyor.
Bu konuyu çok nadir kişinin bildiği için, mümkün olduğunca çok kişiye bildirelim.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
UYARI: SAKIN BU NUMARAYI ARAMAYIN!
Eğer; birisi sizi cep telefonunuzdan arayarak 'ESAT' veya 'ERICAL' adlı bir firmadan
arıyoruz telefonunuzu kontrol etmek zorunda oldugunu ve bunun için '9090' ı aramanızı
söylerse telefonunuzu derhal kapatın ve söylenen numarayı sakın aramayın. Söz konusu
numarayı çevirmeniz, karşınızdaki bu sahsın sizin bütün kimlik bilgilerinize ulaşmasını ve
yapacağı tüm telefon görüşmelerini sizin hesabınıza geçirmesini sağlayacktır!
[ Lütfen, güç durumda kalmamaları için, bu notu yakin dostlarınıza da ulaştırarak
onları da bilgilendirin. ]

İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü
Tum Hastaneler tek telefon 444 0 911

TANIDIĞINIZ HERKESE GÖNDERMEYE ÇALIŞIN...
TÜM HASTANELER TEK TELEFON == 444 0 911
Tüm hastaneler Türkiye'nin her yerinden ulaşılabilen tek bir no.da birleştiler.
Cep telefonunuzdan ararsanız bulunduğunuz ilin alan kodu ile aramanız gerekiyor.
Mesela İstanbul' da 0212 444 0 911 0212 444 0 911 veya 0216 444 0 911 0216 444 0 911
Bu telefonu aradığınızda en yakın Ambulans olay yerine gönderiliyor.
Kaydediniz.. .!!!

HERKESE ULAŞTIRMAYA ÇALIŞALIM.....
Gidenlerin ardından ilk defa bakmıyorum.. Alışkın duygularım.

Ynt: Dikkat Arkadaşlarım !
« Yanıtla #1 : 29 Nisan 2010, 08:33:23 »
Abi diğerleri tamam da şu merkez bankası olayı hikaye :) böyle bir şey olsa bütün bankalar bunu müşterilerine duyururdu yada en azından bir yerde görürdüm.
1993 RENO TOROS
2000 SEAT CORDOBA 1.6 SXE
1980 VW  MK1 GOLF LD

Çevrimdışı passaterdem

« Yanıtla #2 : 29 Nisan 2010, 08:48:25 »
Abi diğerleri tamam da şu merkez bankası olayı hikaye :) böyle bir şey olsa bütün bankalar bunu müşterilerine duyururdu yada en azından bir yerde görürdüm.
valla yalan doğru üstad  ;D herkesin bilgisi olsun  :tamamdir

« Yanıtla #3 : 29 Nisan 2010, 10:13:24 »
Tabi orası öyle herkesin dikkatli olması lazım bilgilendirme için teşekkür ederim  ;)
1993 RENO TOROS
2000 SEAT CORDOBA 1.6 SXE
1980 VW  MK1 GOLF LD

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
« Yanıtla #4 : 29 Nisan 2010, 10:14:04 »
kayseride her bankamatik başında ilanlar mevcut çok oluyor oralarda galiba değil mi erdem
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı passaterdem

« Yanıtla #5 : 29 Nisan 2010, 10:15:28 »
Tabi orası öyle herkesin dikkatli olması lazım bilgilendirme için teşekkür ederim  ;)
Rica ederim.

Çevrimdışı passaterdem

« Yanıtla #6 : 29 Nisan 2010, 10:16:46 »
kayseride her bankamatik başında ilanlar mevcut çok oluyor oralarda galiba değil mi erdem
Büyük konuşmayım da hergün bankamatikle işim oluyor ama sadece bilgilendirme amaçlı olaylar tabiki olur ama görmedim ben şimdiye kadar inşallah görmemde  :D

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
« Yanıtla #7 : 29 Nisan 2010, 10:18:05 »
Büyük konuşmayım da hergün bankamatikle işim oluyor ama sadece bilgilendirme amaçlı olaylar tabiki olur ama görmedim ben şimdiye kadar inşallah görmemde  :D

12 ay oradaydım komutanlar dahil hep uyarıyorlardı bizi at pazarı yüzünden :D

Yunus EMRE

Çevrimdışı passaterdem

« Yanıtla #8 : 29 Nisan 2010, 10:21:12 »
12 ay oradaydım komutanlar dahil hep uyarıyorlardı bizi at pazarı yüzünden :D
aman abi oralarda atm bile yok söküp götürürler her yerde vardır öyle yerleşmeler ben arabayla bile geçmiyorum o mahalleden  :D ;D

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
« Yanıtla #9 : 29 Nisan 2010, 10:23:08 »
aman abi oralarda atm bile yok söküp götürürler her yerde vardır öyle yerleşmeler ben arabayla bile geçmiyorum o mahalleden  :D ;D

terhis almadan önce bir asker gelmemiş tugaya kaçak emri çıkıyordu ki at pazarında gece 3 te mi ne bulundu her şeyi çalınmış dövülmüş bayılıp kalmıs ondan gelememiş tugaya :D

Yunus EMRE

Çevrimdışı passaterdem

« Yanıtla #10 : 29 Nisan 2010, 10:34:03 »
terhis almadan önce bir asker gelmemiş tugaya kaçak emri çıkıyordu ki at pazarında gece 3 te mi ne bulundu her şeyi çalınmış dövülmüş bayılıp kalmıs ondan gelememiş tugaya :D
aynen abicim ne yapacakları belli olmaz onların  :D geçen benim kuzen çevirmişler reno var 79  ;D bizi çarşıya götür demişler buda ehliyetim yok abi demiş sonra bi bastım gaza diyo  ;D

Çevrimdışı piyon

• Fenerbahçe ve [i]Volkswagen[/i]
« Yanıtla #11 : 29 Nisan 2010, 15:41:56 »
merkez bankası o haberi yalanladı diye hatırlıyorum. ayrıca da çok saçma, ters girersen polis çağırıyormuş, bence palavra. kim hazırlamışsa iyi sıkmış  :)

Ama bu dediklerim passaterdemi eleştirmek için değildi tabiki. Sağolsun bildiğini paylaşmak istemiş. Bende kendi bildiğimle destek vereyim dedim.
Araba olsunda tenekeden olsun :)

Çevrimdışı passaterdem

« Yanıtla #12 : 29 Nisan 2010, 16:34:59 »
merkez bankası o haberi yalanladı diye hatırlıyorum. ayrıca da çok saçma, ters girersen polis çağırıyormuş, bence palavra. kim hazırlamışsa iyi sıkmış  :)

Ama bu dediklerim passaterdemi eleştirmek için değildi tabiki. Sağolsun bildiğini paylaşmak istemiş. Bende kendi bildiğimle destek vereyim dedim.

dedim ya ne kadar doğru bilemem sadece paylaşmak istedim o kadar  ;D