Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Cep telefonu ve abs  (Okunma sayısı 5682 defa)

Cep telefonu ve abs
« : 12 Temmuz 2008, 14:34:37 »
Arkadaşlar bana çok saçma geliyor cep telefonu abs yi gerçekten etkilermi sizin yorumlarınız nedir?
Büyük imza...

Çevrimdışı mecamir

• Doğuştan VW'ci...
Ynt: Cep telefonu ve abs
« Yanıtla #1 : 12 Temmuz 2008, 15:02:59 »
ABS'de sistem kendi arasında frekanslarla haberleşir.
Cep telefonlarının yaydığı frekanslar (900,1800 mhz) parazit yaparak, fren sistemindeki beynin veya ecunun (ne derseniz) frekanslarıyla karışıp, beynin hatalı komut vermesine dolayısıyla hatalı frenaja neden olur. ABS devreye girmeyebilir, erken girer, geç girer vb... Yani durum sakata gelebilir :)

Aslında kendi arabalarımızda bile kapatmak lazım da ben hiç kapatmıyorum arabada... Otobüste kapatıyorum bi tek

« Yanıtla #2 : 12 Temmuz 2008, 15:11:00 »
Cep telefonlarının, aracın elektronik donanımını ve ABS�yi (ani fren sırasında tekerlekleri kitlenmesini önleyen sistem) etkileyip etkilemediği her kazadan sonra tekrar tartışılır.

İşte değerlendirmeler..

Bernd Voigt (Mercedes Türk Müdürü)
ABS�yi bozmaz

Ürettiğimiz otobüslerde, seyir halinde iken cep telefonu kullanımının aracın fren sistemini etkilemesi ya da herhangi bir arızaya sebep olması sözkonusu değildir. Buna rağmen, kapalı alanda cep telefonu kullanımını, özellikle kalp pili ve diğer tıbbi cihazlar taşıyan yolcuların sağlığı açısından, olumsuz etkisi bulunabileceği sebebiyle önermiyoruz. Yolcu otobüslerinde cep telefonu kullanımı, şöförün konsantrasyonunu dağıtma riski taşıyor. Hiçbir riske girmemek ve emniyeti sağlamak için kullanılmamasını tavsiye ediyoruz.

Tayyar Temeltaş (Renault Servisi)
Yüzde 100 etkiliyor

Cep telefonu ABS sistemini kesinlikle etkiliyor. Özellikle, dışarıdan gelen çağrılar, cep telefonunda yoğun bir manyetik alan yaratıyor. Bu da aracın elektronik devrelerini bozuyor. Sadece ABS�yi de değil, alarm gibi, radyo, CD çalar gibi elektronik tüm cihazları etkiliyor. Piyasada satılan araç kitleri, bu riski ortadan kaldırıyor..

Ohannes Tatonyan (Servis Sahibi)
Yenilerde sorun yok

Cep telefonlarının ABS�yi etkileyip etkilemediği henüz kesinleşmemiş bir konu. Otomobillerin sistemleri karmaşık. Hemen hemen tüm manyetik alanlandan etkilenebiliyorlar. Ancak, yeni jenerasyon otomobillerin çoğunda, ABS manyetik etkilere karşı korunmuş durumda. Cep telefonu kullanmadan önce servise danışmakta fayda var.

Tibet Soysal (Ford Otosan Müdürü)
Risk var

Ford araçlarında kullanılan ABS sistemlerinin cep telefonlarından etkilenme oranı en aza indirildi. Yeni sistemde, frenlerin kitlenmesi mekanik olarak mümkün değil. Yine de, milyonda bir de olsa, risk faktörü bulunuyor.

Alıntı dır.
Büyük imza...

Çevrimdışı mecamir

• Doğuştan VW'ci...
« Yanıtla #3 : 12 Temmuz 2008, 15:26:10 »
Eski sistemlerde zarar veriyodur ama benim de duyduğum kadarıyla yeni sistemlerde bu sonunun önüne geçmişler. en son ş.arası otobüse bindiğimde baktım millet tel ile konuşuyo, muavine dedim ne ayak. O da izah etti, öyle öğrendim :)

Çevrimdışı ®oyal

Otomobil
    T5'04
« Yanıtla #4 : 12 Temmuz 2008, 18:14:14 »
İDO istanbul deniz otobüslerinde sürekli anaonslar yapılıyor ama nafile perşembe günü istanbuldan bursa ya dönüşte deniz otobüsünde arıza meydana geldi bunun sebebinin cep telefonu oduğu söylendi ve hiç olmadığı kadar anons yapıldı sonuşta 75 dakikada geleceğimiz yolu 2 saatte zorla ulaştık.

« Yanıtla #5 : 12 Temmuz 2008, 22:58:14 »
Madem ki cep telefonları yakın mesafede ABS'yi etkiliyor, o aracın içinden değil de yanından geçen bir araçta çalan telefondan da etkilenebilir mantık olarak, ya da yolda yürüyen yaya cep telefonuyla konuşursa yanından geçen aracın ABS'si etkilenebilir. Bu kadar hassas olacağını sanmıyorum bu sistemin.

Çevrimdışı SPoRTeXHauST

Otomobil
    Golf IV
  • Kuzen
« Yanıtla #6 : 13 Temmuz 2008, 00:13:53 »
ABS'de sistem neden kendi aralarında frekansla haberleşir. Neden kablo çekmezler.
Vermek istemeseydi, istemeyi de vermezdi.

« Yanıtla #7 : 13 Temmuz 2008, 11:01:19 »
Madem ki cep telefonları yakın mesafede ABS'yi etkiliyor, o aracın içinden değil de yanından geçen bir araçta çalan telefondan da etkilenebilir mantık olarak, ya da yolda yürüyen yaya cep telefonuyla konuşursa yanından geçen aracın ABS'si etkilenebilir. Bu kadar hassas olacağını sanmıyorum bu sistemin.

Aynen katılıyorum
Büyük imza...

Çevrimdışı mecamir

• Doğuştan VW'ci...
« Yanıtla #8 : 13 Temmuz 2008, 11:45:39 »
Bana da saçma geliyor ama öyle... Belli bir mesafeden sonraki sinyallerin parazit yapmayacağını düşünüyorum, beyne1-2 metreden daha uzak sinyaller...

« Yanıtla #9 : 15 Temmuz 2008, 13:13:46 »
benim 97 model polom da ABS isigi ve el freni isigi yaniyor bir suredir acaba bundan dolayimidir diyorum?

Çevrimdışı mecamir

• Doğuştan VW'ci...
« Yanıtla #10 : 15 Temmuz 2008, 13:20:55 »
Balataların bitmiştir ondandır ;) Bazı araçlarda balatalar belli düzeyde aşındıktan sonra el freni ve abs ışığı yanar :) Balataların yeniyse o zaman bilgisayara bağlat arabanı, sıfırlasınlar arızayı ;)

Çevrimdışı G60

• Otomobil
    Audi A5 TFSI - Allroad 2.7T
« Yanıtla #11 : 15 Temmuz 2008, 13:21:31 »
Hidrolik de eksiltmiş olabilir el freni ışığı yanıyorsa.
Alıntı yapılan: M. Kemal ATATÜRK
"Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

Çevrimdışı escocem

• street racer
« Yanıtla #12 : 19 Temmuz 2008, 10:15:08 »
otobüslerin bazılarında serbest bazılarında yasak halen cep telefonu.farklılık nerden geliyor bende merak ediyorum açıkcası.dün ulusoyun yeni aldığı arabayla geldim antalyaya sanırım biryerden belli diyor açık telefon var gibilerinden yada parazit yapan bi cihaz var gibi bir sinyalmi neyse.muavin sürekli direk kişilere giderek lütfen telefonunuzu kapatın dedi defalarca.safirlerde felanda kimsenin umrumda değil utanmasalar sebeke kurcaklar üstüne otobüsün konuşan konusana :)