Gönderen Konu: arabeskrock sevenler için  (Okunma sayısı 5776 defa)

Çevrimdışı foton1999

• Profili Görüntüle
arabeskrock sevenler için
« : 25 Mart 2009, 16:52:28 »
Fairuz Derin Bulut

Çevrimdışı Ouzoo

• Bayılırım otobüs kokusuna
    • Profili Görüntüle
Ynt: arabeskrock sevenler için
« Yanıtla #1 : 25 Mart 2009, 17:47:32 »
arabesk rock ne yahu, garip garip tarzlar çıktı tezatlığa bak :)
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Mart 2009, 23:57:42 »
Fairuz bu bildigimiz Fairuz degil herhalde.
An Ruzha albumleriyle unlu Lubnan li bayan sanatcidan bahsetmiyoruz herhalde?

Çevrimdışı vw6n

• vw6n
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Toyota auris
« Yanıtla #3 : 26 Mart 2009, 00:00:30 »
İsminin bir kısmını oluşturuyor Fairuz Lübnanalı sanatçıdan alınmış geçen gün radyoda konuşuyolardı.

Çevrimdışı aliis

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 26 Mart 2009, 11:32:50 »
müslüm gürsesin yeni albümü güzel cezayla düet fln yapıyo:D

Çevrimdışı nefret35

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Mart 2009, 14:33:18 »
ceza da şaşırdı iyice napcagını bilemez oldu....

Çevrimdışı passi

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 06 Nisan 2009, 15:47:17 »

:D duymamıştım bunu
ceza önüne gelenle düet yapyor maksat daha cok aisminin anılması
REKLAM!!!

Çevrimdışı nefret35

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 06 Nisan 2009, 23:12:45 »
gitsin lolipop reklamında oynasın o :D

Çevrimdışı salihsefa

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 19 Mayıs 2012, 17:46:03 »
 :tamamdir  ;D
Sev seni seveni hâk ile yeksan ise, sevme seni sevmeyeni Mısır'a sultan ise.

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb

Çevrimdışı STAK67

• Volkswagen Türkiye - 2
  • Hasan Ali
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf 1 Cabriolet
« Yanıtla #9 : 21 Mayıs 2012, 01:40:05 »
bu nedir arkadaşım ya bizim milletimiz her işin bokunu çıkarmaya bire bir rap ile arabeski birleştirdiler şimdide rock kaldı heralde içine etmedikleri. eline mikrofonu alıp daha ilkokuldaki çocukların acı çekerek bişeyler söylemesinden nefret eden biriyim. fazıl say az bile diyo bence arabesk yavşaklığından tiksiniyorum diye. eskilere diyecek lafım yok ama şuan her tarzın boku çıkmış durumda.

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 21 Mayıs 2012, 08:22:01 »
3 senelik hort

Çevrimdışı rsb

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 21 Mayıs 2012, 09:45:02 »
arabesk rock ne yahu, garip garip tarzlar çıktı tezatlığa bak :)

Arabesk ;  Daima duygusal olan şarkı sözleri, başarısız aşkları, her türlü günlük sıkıntıları konu olarak ele alıp umutsuzluğu ve başarısızlığı ifade etmektedir. Arabesk müzik Türk Müziğinin bir parçasıdır, Arap Müziği değildir bu yüzden 'Arab-esk' denmiştir. Klasik Arap Müziği'nin Klasik Türk Müziğinden geniş ölçüde ayrılması sebebiyle Arap Müziği, Türkiye'de benimsenmemiş, fakat sonra Fantezi müzik, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği gibi tarzlara Arap ezgileri ve usulleri eklenerek ve Arabesk müzik doğmuştur.

Türkiye'de duygusal Arabımsı şarkı şekli ilk kez 1940'lı yıllarda Haydar Tatlıyay ve diğer birkaç şarkıcı tarafından ortaya çıkarıldı. 1948 yılında Arapça şarkılar yasaklanmış ama, bu müziği çalan Radio Cairo (Kahire Radyosu) Türkiye'de de çekilebildiği ve sevilerek dinlenmeye devam edildiği için bu yasak başarılı olmadı. 1960'lı yıllarda Orhan Akdeniz, Ahmet Sezgin , Abdullah Yüce ve Hafiz Burhan Sesiyilmaz gibi bazı şarkıcılar Araplardan alınan raks müziğini Türkçe şarkılar için kullandılar ve böylece Türkçe Arabesk müziği ortaya çıktı.
Daha sonra Orhan Gencebay ve bazı şarkıcılar Arabeski Angloamerikan Rock & Roll müziğini ile birleştirdiler. Arabesk ile meşhur olan bazı şarkıcılar: İbrahim Tatlıses, Ferdi Tayfur,Müslüm Gürses, Emrah, Mahsun Kırmızıgül, Hakkı Bulut. Günümüzde Arabeskten R'n'Besk, Orhan Gencebay ve Erkin Koray çalışmaları ile Arabesk-rock gibi bazı yeni müzik şekilleri ortaya çıkmışdır.
Fantezi müzik arabesk müzikten daha önce çıkmış sanat müziği ağırlıklı, farklı bir müzik türüdür. Arabesk söyleyenlerin bu tarz müzikten albümlerine eklemesi karışıklık yaratmıştır.
Arabesk müzik ile Türk Halk Müziği'nin doğrudan veya dolaylı bir bağlantısı yoktur. Türk Halk Müziği'nden türeyen bir dal değildir. Ancak Arabesk söyleyenlerin bu tür müzikten albümlerine ekledikleri olmuştur. Öte yandan, tam tersi arabesk, özellikle Doğu ve Güneydoğu türküleri açısından THM'nin arabeskleşmesine neden olmuştur.

yani arasbesk rock baya bi önce  var olmuştur .. yukarıdaki bilgilere göre ( kaynak vikipedi ) aynada    rock grubu olarak bilinip aslında  arabesk grubu sayılır .. hatta ilk çıkarttıgı albumu nerdeyse tamamen arabesktir ...  :tamamdir  bu arada   konunun hortladıgı iyi olmuş :) bu bilgileri yıllar önce bi forum sitesinde   aynayı  rock müzik ilahı olarak gören bi kaç arkadaşa itafen paylaşmıştım şimdide buraya kısmetmş :)

Çevrimdışı salihsefa

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 22 Mayıs 2012, 15:45:57 »
3 senelik hort

ben jortlattım farkındayım alper, müzik evrensel bu konu hortlatırlır ya  ;D 3 yıl sonra jantlara talibim diyen hortlamalar var  :D
Sev seni seveni hâk ile yeksan ise, sevme seni sevmeyeni Mısır'a sultan ise.

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb