Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Dizel SKODA'ya turbo uygulaması.......  (Okunma sayısı 82767 defa)

Çevrimdışı corrado

• amca
Ynt: Dizel SKODA'ya turbo uygulaması.......
« Yanıtla #42 : 06 Mart 2008, 21:34:57 »

eğilmiş kollar.

bu motordaki blok kol bacak kafa göz dağılmış tabi.

düşman başına
hakikat aramakla bulunmaz ancak bulanlar hep arayanlardır

Çevrimdışı corrado_g60

• Volkswagen Türkiye
« Yanıtla #43 : 07 Mart 2008, 02:03:53 »
bunda baya baya bi hasar var..

« Yanıtla #44 : 13 Mart 2008, 20:56:04 »
çok güzel bilgiler elinize ağzınıza sağlık :sevgi:

Çevrimdışı izo

« Yanıtla #45 : 24 Haziran 2008, 00:24:31 »
benim aracımdan gecen hafta dizel gibi ses gelmeye basladı..sokunce gorduk ki piston kolunu egmiş..
aracım megane 1.6 16v turbo uygulamsından sonra +210hp +310 nm oldu..
4 aydır sorunsuz kullanıordum ancak son bir aydır hep ayarsızdı araba, ya zengin ya fakir...vurdururak cok calıstırdım, ve en son gece deli gibi yorduktan sonra 180 de kesiciye girdim...
bunların kolun egilmesinde etken oldugunu dusunuorm..
acaba simdi orj kolları taksam hemen egilir mi?
torkdan mı eğiyor kolları?

Çevrimdışı OffLineR

• Otomobil
    2001 Range Rover & 2016 C180
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
« Yanıtla #46 : 24 Haziran 2008, 09:34:28 »
Müthiş bilgilerle dolu bir konu.
Ellerinze sağlık arkadaşlar, çok güzel bir paylaşım olmuş.
Yıldızlı arşivlik :)
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)

« Yanıtla #47 : 25 Eylül 2009, 00:15:41 »
Atmosferik bir dizele turbo uygulamak herkesin harcı değildir. Atmosferik bir motorun turbosun dan verim almak için mazot pompasını değişmek şart.
Öncelikle motorun sıkıştırma oranını öğrenmek lazım. Atmosferik dizellerde turbo olmadığından dolayı daha fazla güç sağlamak için sıkıştırma oranı arttırılır, haliyle siz turbo uyguladıktan sonra sıkıştırma oranı daha da artacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken husus turbonun basıncını olabildiğince düşük tutmak ve alınacak güçün 10 hp yi geçmemesi gerekir. Turboşarjlı motorlarda egzantrik milleri subap açma kapama zamanları yani kısaca herşeyi farklıdır. Ben yapılan uygulamayı bilinçsiz olarak görüyorum o yüzden motorun 30.000 km yi geçememesi ve iflas etmesi normaldir. Unutmayın atmosferik dizellerde sıkıştırma oranını düşük tutmalı ve turbo basıncını minimum seviyeye çekmek gerekir.

Çevrimdışı yellow_driver

• Otomobil
    GOLF 6 1.6 TDİ
« Yanıtla #48 : 27 Eylül 2009, 15:00:19 »
        hakikaten tam derslik bir paylaşım olmuş. bir nefeste tüm yazıyı okudum.
    - öncelikle maksimum devirde kullanılan bütün araç motorlarının ömrü oldukça kısalır, arkadaşımız dizel aracı sürekli 4000 devir üzeri kullanmış, doğal olarak motor ömrü kısalmış.
    - tabi araçta oynamalar yapmak ve verim elde etmek zevkli ama ben orjinallin haricinde ki oynamaların büyük oranda zarar vereceğini düşünüyorum. birazda eski kafayım herhalde, faydalı olanı fabrika düşünemez mi diyorum hep. bu bağlamda çip veya yazılım uygulaması, lpg, turbo, kat iptali,...vs.vs. gibi sonradan eklemeyle güç elde etmek yerine edeceğim masrafla aracımı satıp elde edeceğim parayı birleştirip, isteğime göre orjinal araç almak daha mantıklı geliyor. en azından daha sorunsuz çalışması bakımından.
       ancak yanlış anlaşılmasın buda zevktir tabi RENÇ KOÇİBEY amcamız aracını kendi hazılarmış ve onun gibi niceleri ama bizim onlar gibi garajlarıımız olmadığı için orjinaline sadık kalınması taraftarıyım.

« Yanıtla #49 : 28 Eylül 2009, 23:43:09 »
Chip uygulamasının bir zararı yok. Chip uygulamasında ki mantık belirli toleranslarda aracı modlamak. Şimdi 90 hp lik bir TDI motorlu araçtan en fazla 30 hp lik bir güç alırsınız bu normaldir. Tabi burda kullanılan yazılım da fabirkaca onaylı olmalı. ABT ve Superchips gibi.

Turbo olayı ise farklı, fabrikalar turbolu motor üretirken ona göre dizayn ediyor herşeyi.Zatn şu an da turbosuz dizel yok desem yeridir. Artık otomobil firmaları dizel motordan maksimum verimi elde etmek için turbo kullanıyor. Sonradan turbo olmaz diye birşey yok burada dikkat edilecek husus motorun sıkıştırma oranını ele almaktır. Buna göre turbo basıncı çok düşük tutulmalıdır. Yani bunun devirli kullanmakla alakası yok. Çoğu turbo araç sahibi aracını devirli kullanır ama  sonradan turbo uygulanan araç gibi motor hemen iflas etmez.

« Yanıtla #50 : 28 Eylül 2009, 23:46:56 »
benim aracımdan gecen hafta dizel gibi ses gelmeye basladı..sokunce gorduk ki piston kolunu egmiş..
aracım megane 1.6 16v turbo uygulamsından sonra +210hp +310 nm oldu..
4 aydır sorunsuz kullanıordum ancak son bir aydır hep ayarsızdı araba, ya zengin ya fakir...vurdururak cok calıstırdım, ve en son gece deli gibi yorduktan sonra 180 de kesiciye girdim...
bunların kolun egilmesinde etken oldugunu dusunuorm..
acaba simdi orj kolları taksam hemen egilir mi?
torkdan mı eğiyor kolları?
1,6 LT 100 HP lik bir araca +110 hp yüklemek akıl karı bir iş değil bu baştan hata zaten. Piston kolları aşırı basınçtan ziyade aşırı sıcaklıktan da eğilebilir.Böyle bir uygulama stock uygulamadan çıkıyor zaten.Orjinal pistonları taksanız daha beter olacaktır. Nasıl bir piston taktınız bunları merak ettim. Bir aracı o kadar yüklemek için piston,piston kolları kısaca A dan Z ye herşeyini değişmek gerekiyor. Turbosuz bir araçta da tavsiyem limitlerde kalmak yoksa yapığınız masraftan çok aracın arızalarına verirsiniz ve günleriniz sanayide geçer.

« Yanıtla #51 : 10 Şubat 2010, 20:34:32 »
Konuya bir güncel çeksek mi:) ?

« Yanıtla #52 : 12 Mart 2011, 21:59:36 »
Cok ilginc bir deneyim olmus ama alınacak guc kontrollu
olmak zorunda.

« Yanıtla #53 : 20 Mart 2011, 00:34:49 »
bence boost fazladan verilmiş ve yakıt hava karışımı iyi oranlanamamış.Tabi dizel pompası yetersizde kalmış olabilir.Zaten uygulama yapan kişinin anlatmasına göre araca fazladan turbo basıncı verilmiş.

« Yanıtla #54 : 20 Mart 2011, 16:04:44 »
mk1 veya mk2 1.6 turbo dizellerle uzun ömürlü 90-100 hb elde etmek mümkün müdür?

« Yanıtla #55 : 22 Mart 2011, 17:13:27 »
Bu tamamen vereceğiniz basınca bağlı birşey.Ama orjinal turbolu motorlarda regülatörlü pompa olduğu için limitlerin biraz üstüne çıkmak mümküm. Eğer motorunuz sağlamsa biraz daha boost'u verebilirsiniz.