Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Dizel SKODA'ya turbo uygulaması.......  (Okunma sayısı 82779 defa)

Ynt: Dizel SKODA'ya turbo uygulaması.......
« Yanıtla #56 : 22 Mart 2011, 17:27:52 »
boost? ve turbo ile hangi limite kadar değiştirilebilr veya oynanabilir?

« Yanıtla #57 : 28 Mart 2011, 23:01:36 »
boost? ve turbo ile hangi limite kadar değiştirilebilr veya oynanabilir?
Bununda bir limiti var, bunu araç üreticileri belirtiyor ve genelde %20'lik tolereler koyuluyor. Tabi günümüzde ki bazı araçların iç yapısı forfed olunca onlar daha dayanıklı oluyor.

Mercedes'in 3.0 indirekt enjeksiyonlu turbo dizel aracına 1 bar daha yükleyenler var,üstelik sıkıştırma oranı 23:0 olmasına rağmen.

Sizin araça şu kadar turbo basıncı uygulanır demek yanıltıcı olabilir. Bu iş için öncelikle size bir turbo boost gerekir. Turbo'nun orjinal westegate ayarında ne kadar bastığı bu yolla öğrenilmiş olur. Mesela 0,4 bar basıyorsa siz 0,6 bar'a kadar arttırabilirsiniz.

Bence siz öncelikle bir intercooler bağlayın daha sonra bir turbo boost alın ve orjinal asıncı ölçün. Ona göre basıncı biraz daha arttırın. Bu şekilde +15 hp güvenilir bir uygulama olur diye düşünüyorum. Daha fazlası şans işi.Bizzat denemek gerekir ya hiç sorunsuz yürür makina ya da su koyu verir. Şunu da unutmayın ki standartı 65-70 hp olan bir makinaya en fazla  25 hp yüklenir kanaatımca

« Yanıtla #59 : 30 Mart 2011, 14:46:23 »
ve ya turbo boost gösterge midir?

« Yanıtla #60 : 30 Mart 2011, 17:56:06 »
Turbo boost, turbo basıncı demektir. Evet vermiş olduğunuz ilanda ki turbo boost'tur. Bununla birlikte turbo basıncını kontrol edebilirsiniz. Veya sadece bir turbo basınç göstergesi alıp ,turbo westegate'den ayar yapıp turbo basıncınızı sabitleyebilirsiniz.

Çevrimdışı necati1234

• 2000 Passat TDI 1.9 C.line Euro 3 !
« Yanıtla #61 : 20 Temmuz 2011, 15:04:26 »
ben söyleyım sana kucuk motora buyuk turbo takmısın ve düşük vıteste yuksek devırde kulanmışsın 30.000 yine iyi gitmişsin sen !

Çevrimdışı DOGANAY

• EFSANE GELIYOR
« Yanıtla #62 : 14 Ağustos 2011, 19:04:21 »
merhaba.bende 1.6 golf dızel golfe turbo takmak ıstıyorum.hatta turbo manıfoltlar ve boruları aldım.her sey tamam.bır tek uygulama kaldı.soyle soyleyeyım sıze.20.000 km once motor yapmıstım arabaya.motor yaparkende ılerde turbo uygularız dıye turbonun pıston ve segmanlarını taktık.su an araba cok guzel.yag yakması falanda yok.sımdı turboyu takarsam bende sendekı gıbı sorunlar yasayabılır mıyım acaba.yasamamak ıcın ne yapmam lazım.bılgısı olan arkadaslar varsa paylasırlarsa sevınırım.tesekkurler.............

« Yanıtla #63 : 01 Temmuz 2012, 18:34:48 »
merhaba.bende 1.6 golf dızel golfe turbo takmak ıstıyorum.hatta turbo manıfoltlar ve boruları aldım.her sey tamam.bır tek uygulama kaldı.soyle soyleyeyım sıze.20.000 km once motor yapmıstım arabaya.motor yaparkende ılerde turbo uygularız dıye turbonun pıston ve segmanlarını taktık.su an araba cok guzel.yag yakması falanda yok.sımdı turboyu takarsam bende sendekı gıbı sorunlar yasayabılır mıyım acaba.yasamamak ıcın ne yapmam lazım.bılgısı olan arkadaslar varsa paylasırlarsa sevınırım.tesekkurler.............

Sevgili arkadaşım; senin motorda fıskiye olmadığı için piston segma nın daha dayanıklı malzemeden yapılmış olsa dahi aracın fazla yürümez. Zaten Trabzon da bu işi çok iyi bilen bir usta kendi 1.6 düz dizel minibüsüne turbo taktı ,tüm parçalar 1.6 td ye aitti ve araç fazla gitmeden rektefiyelik olmuştu. Ustaya dedim niye dayanmadı; bunda fıskiye yağlama sistemi yok ondan dedi...

Özetle senin turbo uygulaması yapman için aracının motor bloğunu değişmen gerek, sonra pompanı LDA pompaya çevireceksin yoksa konuyu açan arkadaşın haline kalırsın..

Bence komple bir motor alıp at daha uyguna gelir ya da yarım bir blok al ama ruhsata işletmen gerekecek unutma. Sana bu araca bu şekilde turbo olur sorunsuz yürür diyen ustalara da inanma..Her şeyden önce referans önemli..Bak motorunu daha yeni rektefiyeden çıkarmışsın ikinci bir rektefiyeye girmek sana pahalıya patlayabilir.
« Son Düzenleme: 17 Mayıs 2019, 20:37:17 Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ »