Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Mengenteiler hakkında yardım...  (Okunma sayısı 8847 defa)

Çevrimdışı VolBull

• -35 KRL 53-
Mengenteiler hakkında yardım...
« : 28 Temmuz 2010, 15:09:18 »
Cümletten Selam-ın Aleyküm Sayın Forumdaşlar. Tekrar biraz başınızı ağırtmak için yeni bir konu açtım.  Mengenteilerin içindeki benzini açıp kapayan valfe biraz pislik bulaşmıştı. Biraz temizledik fakat gene pek fayda etmedi.  :-[ kapağı açmıyor. Acaba İzmir'de bunu tamir edebilecek usta var mıdır veya çıkma bir tanesini neredenbulabilirim? Çıkma bulabilirsem sağlam olduğunu nasıl çözeriz? Saygılar sunar, şimdiden teşekkür ederim...  ::)

-35 KRL 53- -16 AV 332-
81 Scirocco Mk1 1.6 GL 87 Scirocco Mk2 1.8 GTi 92 BMW 318i

Çevrimdışı Mk1GTI

Otomobil
    VW Golf mk1 GL
Ynt: Mengenteiler hakkında yardım...
« Yanıtla #1 : 28 Temmuz 2010, 19:56:17 »
 Menegentailer ın hangi valfinden bahediyorsun daha doğrusu mengen in içinde valf yok sonda var o sonda kolay kolay bozulmaz yada pislenmez pislensede altındaki tutucu açılıp dışarı çıkartılır dikkat edin içinde itici bir yay vardır kaybetmeyin veya zarar vermeyin sonra uydurma yay ile istenilen ayara gelmez..

Senin bahsettiğin Hava valfi sanırım yukarı doğru açılıp mengenteiler ın içindeki sondayı iten kollu valf.. O kısmın bakımı tinerle güzelce yıkandımı olur çok tortu varsa ince zımpara ile hal olur.
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2010, 19:58:56 Gönderen: Mk1GTI »
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı VolBull

• -35 KRL 53-
« Yanıtla #2 : 28 Temmuz 2010, 20:01:59 »
Sonda işte şefim, adını bilemediğim için valf dedim. Araaba bir senedir benzinde kullanılmadığı için depo paslanmış. Pis yakıt sondaya kadar gelmiş. Çıkardık biraz pas sökücü falan attık temizledik, yayınıda kaybetmedik aynen söktüğü gibi taktı ustamız saolsun. Açık kalmış sonda orada. biz temizleyince bu sefer kapalı kaldı, açmadı... Bilmiyorum nedendir işte. İyi br anlayan olsa aslında tamir eder fakat en iyi denen Besim usta varmış, gittik ona "ben bunla başımı ağırtamam" dedi gönderdi... Kendim söküp bakacam valla :(
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2010, 20:06:17 Gönderen: VolBull »

-35 KRL 53- -16 AV 332-

Çevrimdışı Mk1GTI

Otomobil
    VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #3 : 29 Temmuz 2010, 00:47:00 »
Uzun süre benzin ile kullanılmadı ise sistemin tıkanmıştır mutlaka.. Karburatörlü araç olsa hiç sorun değil ama k-Jet i çok güzel elden geçirmen lazım.. Benzin boruların ve sistemin içinde sakız gibi yakıt yapışmıştır..  Ben almanyadan gelen k-Jetroniği takmadan önce 3-4 gün tiner içinde yatırmıştım ne olur neolmaz sonuçta çıkma parça mutlaka tıkanmıştır bide hergün tinerden çıkartıp basınçlı hava tutmuştum.. Temizlenmesi için parçaların sökülmesi şart zamana bırakırsan çok beklemen gerekir temizlensin diye..

Anlaşılmıyacak bişey tok mengenteiler ı 3 tane vita tutar kasaya onları sökün üzerinden benzin borularını sökün 8 tane benzin borusu vardır onları sökün mengentailer elinizde olur sökerken dikkat edin borularda bakır pullar vardır düşmesinler.. Sonra sondayıda çıkart bi kabın içine tinere yatır bırak. Sakın üzerindeki alyan vidalara ellemeyin.. SOnra enjektörleride aynı şekilde tinere yatır ara sıra basınçlı hava her delikten ve sondayı takıp manuel haraket ettir içinde. Hareket ettirdikçe oda içerdeki kanallara tiner i pompalayacaktır..
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı VolBull

• -35 KRL 53-
« Yanıtla #4 : 31 Temmuz 2010, 01:26:20 »
Malesef sistemi en son vidasına kadar söktük. Sonda basılı kalmış. :( Ne gibi bir sıkıntı çıkarır acaba?
Sistemin içinde çamur gibi dolmuş biraz. Onları temizledik, pas sökücü ile biraz temizledik ve geri taktık. Fakat bu sefer ne iştir hala aklım ermedi, önceden benzin geliyordu bu sefer gelmedi. Hala düşünüyorum neden gelmez diye. Bi yerde yanlış bişe mi taktık hala anlayamadım.

-35 KRL 53- -16 AV 332-

Çevrimdışı Mk1GTI

Otomobil
    VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #5 : 31 Temmuz 2010, 15:56:49 »
Keşke son vidasına kadar sökmeseydiniz.. Mengentailer ı ölçüm sistemleri olmadan eski haline getiremessiniz.. İstanbulda bikaç yer vardı K-Jet ayarı yapabilen ama 5 sene önce sadece ayarlaması için 500TL gibi rakamlar teleffuz ediliyordu. Sana tavsiyem çıkma bir menegenteiler bulman..

Çevrimdışı VolBull

• -35 KRL 53-
« Yanıtla #6 : 01 Ağustos 2010, 16:14:50 »
Peki çıkma bir mengenteiler in sağlam olduğunu nasıl anlarız? Nerelerine bakalım? nasıl inceleyelim??

-35 KRL 53- -16 AV 332-

Çevrimdışı Mk1GTI

Otomobil
    VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #7 : 01 Ağustos 2010, 23:50:43 »
Araca takıp deniyeceksiniz tek yolu bu.. Zaten satın alıcağınız kişi size mutlaka söyleyecektir. çalışan araçtan söktük araba hurda ya gitti falan gibisinden..

Çevrimdışı VolBull

• -35 KRL 53-
« Yanıtla #8 : 06 Ağustos 2010, 16:56:07 »
Neyse abi, bu mekanik enjeksiyonla uğraşmak her babayigidin harcı deil. Anca tanıdığın bi tamirci olacak ki ilgilensin. Anlayan ustalar var burada ama anlayanlar bile ben buna kafa yormam diyor. Çok güzel bir sistem yapmışlar fakat çok problemli bişeymiş.
  Benim diğer Scirocco nun karbüratörünü taktıracam buna. Bakalım inşallah uyar. Performansta bir fark yapmaz, hatta daha performanslı çalışır dedi ustam.
 Yardımların için ayrıca çok çok ve daha çok teşekkür ederim şefim, Allah seni forum sitemizden esirgemesin.   :)

-35 KRL 53- -16 AV 332-

Çevrimdışı Mk1GTI

Otomobil
    VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #9 : 07 Ağustos 2010, 16:15:51 »
Bence hiç okadar zahmete girme 2. el bir mengentailer 200-300 e bulursun ararsan sonra çok ararsın enjeksiyonu. Ama LGP niyetindeyse takın bitane Tempra karb bakın dalganıza.

Çevrimdışı VolBull

• -35 KRL 53-
« Yanıtla #10 : 11 Ağustos 2010, 12:37:58 »
Abi ne yapayım, k-jeti gören kaputu kapatıyodu. En son bi usta baktı, oda araya birini soktuk öyle baktı. Kısaca akıl işi diil bu mekanik enjeksiyon. Şimdi her usta bakar bu sisteme. İnşallah iyi randıman alırız...

-35 KRL 53- -16 AV 332-

Çevrimdışı Mk1GTI

Otomobil
    VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #11 : 12 Ağustos 2010, 00:08:12 »
Hata sende bu araçlar sizin harcınız değil ya sev ya bırak derleya öle bişey :)   :'(  :'(

Çevrimdışı VolBull

• -35 KRL 53-
« Yanıtla #12 : 13 Ağustos 2010, 13:05:00 »
Abi ne yapalım, güzel bir sistem fakat dediğin gibi her yigidin harcı degil. Ben bi araştırayım, bulabilirsem çift karbüratör yapacam :)
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2010, 13:06:19 Gönderen: VolBull »

-35 KRL 53- -16 AV 332-

Çevrimdışı Mk1GTI

Otomobil
    VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #13 : 13 Ağustos 2010, 13:39:50 »
Sen LPG kullanıyorsun en güzeli karb. boşver uğraşma. Çift karb takarsan lpg gene sorun.