Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: lpg scirocco'u bozar mı ?  (Okunma sayısı 45035 defa)

Ynt: lpg scirocco'u bozar mı ?
« Yanıtla #14 : 05 Mart 2012, 10:43:22 »
"keşke benzin bu kadar pahalı olmasa da bu seçime gitmek zorunda bırakılmasaydık..."
+999999999 ! :)

Bir de Insignia turbolara takılmıştı lpg önce, 10 bin km sonra arızalar çıktığını duymuştum o yüzden bu tip superchargerlı araçlarda en az 10 kat daha çok korkarım lpg den :)

Çevrimdışı AG0463

• Kişisel Mesajımı da PM atıyım oldu olucak.
« Yanıtla #15 : 19 Mart 2012, 21:30:56 »
6 silindir 150bg e36 da var lpg ve 1 senedir sorunsuz kullanıyor arkadasım. araç 13 yasında onu da belirteyim. bi zararı olacagını dusunmuyorum acıkcası.
GTD

« Yanıtla #16 : 20 Mart 2012, 09:03:13 »
Lpg eskisi gibi kuru değil şimdi satılan  gazlarda içinde zaten yağ var motoru yağlaması için bu yağı zaten gaz filtresinde görebilirsiniz zamanla bu yağ  fiitreyi tıkar  subap yakma olayı çift subaplı araçlarda lpg girişini iki subabın tam ortasında değilde sadece tek tarafa vererek diğer subabın kuru çalışmasına ve yanmasına neden oluyor twincam opel motorları bende lpg kullanıyorum 70bin km oldu şükür bi aksilik yok arada benzinle geziyorum ama  hepten lpg değil :D

« Yanıtla #17 : 20 Mart 2012, 10:23:12 »
"keşke benzin bu kadar pahalı olmasa da bu seçime gitmek zorunda bırakılmasaydık..."
+999999999 ! :)

Bir de Insignia turbolara takılmıştı lpg önce, 10 bin km sonra arızalar çıktığını duymuştum o yüzden bu tip superchargerlı araçlarda en az 10 kat daha çok korkarım lpg den :)

Insignia 1.6 Turboların sübapları dandik,daha önce de söylediğim gibi LPG'nin tek dezavantajı fazla ısınması,sübaplar biraz fazla ısı görünce dağılıyor. LPG'siz olanlar da sorunsuz değil,yine arabayı sıkıştırarak kullanınca sübaplar eğiliyor eğer fark edip erkenden sübapları değiştirmezseniz motora elveda diyorsunuz :). Onunda sorunu çözülmek üzere,arkadaşlar 1.6 Turbo Opel'ler için titanyum sübap getiriyorlar  :tamamdir

« Yanıtla #18 : 20 Mart 2012, 10:27:53 »
Lpg eskisi gibi kuru değil şimdi satılan  gazlarda içinde zaten yağ var motoru yağlaması için bu yağı zaten gaz filtresinde görebilirsiniz zamanla bu yağ  fiitreyi tıkar  subap yakma olayı çift subaplı araçlarda lpg girişini iki subabın tam ortasında değilde sadece tek tarafa vererek diğer subabın kuru çalışmasına ve yanmasına neden oluyor twincam opel motorları bende lpg kullanıyorum 70bin km oldu şükür bi aksilik yok arada benzinle geziyorum ama  hepten lpg değil :D

Dediğiniz kısmen doğru ama yeni nesil "direct injection" motorlarda,yani FSI,TFSI motorlarda zaten benzin de sübaplara değmeden doğrudan yanma odasına gidiyor. Bu durumda katkılı LPG,katkısız LPG veya benzinin sübaplara olumlu ya da olumsuz hiçbir etkisi yok.

« Yanıtla #19 : 24 Mart 2012, 04:48:45 »
Bir alıntı yapayım fsi motor için:
FSI(FUEL STRATiFiED INJECTiON)(BENZiNLi DiREKT ENJEKSiYON)
Geleneksel benzinli motorlarda yakıt ve hava silindirin dışında karıştırıldıktan sonra silindire giriyor.FSI motorda ise yakıt doğrudan silindire ve çok hassas bir zamanlama ile püskürtülüyor.Böylece verimlilik artıyor.Ayrıca geleneksel benzinli motorlarda yakıt 3-5 bar gibi püskürtülürken bu FSI motorda 50-100 bar oluyor.Böylece yakıt daha atomize hale geliyor ve hava ile daha iyi karışması amaçlanıyor.Temel olarak FSI iki ayrı modda çalışıyor.Düşük motor devirlerinde kullanılan yakıt/hava karışım sistemi yüksek devirlere geçildiğinde değişiyor.Eğer yüksek performans isteniyorsa ve otomobil yüksek devirlerde kullanılıyorsa FSI motor geleneksel motor gibi çalışıyor.Hava ile yakıt (sırasıyla 14 ile 1 birim)karışım silindir içerisinde homojen (eşit)olarak dağılıyor.Buna karşılık şehir içerisinde kullanımlarda veya konforlu sürüşlerde otomobil düşük devirlerde kullanılıyorsa motor FSI moduna geçiyor.

dolayısıyla fsi motorda sübap yok diyemeyiz.yakıtın yanma odasına giriş şekli farklıdırsadece sübap yakıtın yanma odasına girişi sırasında açılıp kapanan kapaktır ve fsi olsun tfsi olsun bütün içten yanmalı otto motorlarda vardır.Benzinin sübaplara deymeden yanma odasına girmesi gibi bir durum söz konusu değil.sübap açılır fsi motorda benzin hava karışımı yerine yüksek basınçta atomize olmuş benzin yanma odasına girer ve sübap kapanır.
« Son Düzenleme: 24 Mart 2012, 04:50:00 Gönderen: fatih1708 »

Çevrimdışı battal gazi

• 1.4 tsı 140 hp dsg(6 ileri) çok güçlü ve ekonomik
« Yanıtla #20 : 31 Mart 2012, 18:43:16 »
Bence değmez çünkü tsi de yaygın olmadığı aynı zamanda tam uyum olmadığı anlamınada gelir bu yüzden aracınıza orjinal hali ile binmenizi öneririm,ayrıca aracınız sanırım garanti kapsamındadır bu yüzdende garanti dışında kalabilirsiniz.Zaten şu yakınlarda çocuklar yandı ya hani lpg li araçta o mesele bayağı canımı sıktı bu benzinliler yanmaz diye bir şey yok fakat lpg orjinal yakıtı olmadığı ve daha çabuk alev aldığı için biraz insanı düşündürüyor.Aracınızın motoru biliyorsunuzki baya pahalı ve fsi leri daha ustalar tam manasıyla çözemedilerki onun evrim geçirmiş hali olan tsi'yi tam keşfedemediler bu yüzdende bi nevi servise bağımlıyız tüm bu sebeplerden ötürü ve ikinci el değeri düşebileceğinden tavsiye etmiyorum,daha önce 2 adet vectramda lpgli olarak kullandım bir sorunla karşılaşmadım 2,5 yıl boyunca fakat aracın performansını düşürüyor bence pekte mantıklı değil lpg.İlerde başka model araç alırsam belki lpg li olabilir fakat ben kullanmış olsam bile ginede mantıksız,sadece ekonomik olarak bakılmadığı zaman.
Jettamı 2013'te sattım,güzel bir araçtı dsg ile ilgili kronik arıza ve sorunlar yaşamış olmamıza  rağmen

Çevrimdışı htmetin

Otomobil
    Mk4
  • Hasan Tekin METİN
« Yanıtla #21 : 09 Nisan 2012, 19:19:24 »
Benim anlamadığım; LPG yağlama yapmaz deniyor. Peki Benzin yağlama mı yapıyor? Yani biz yakıtı gitmek için değil motoru yağlamak için kullanmıyoruz değilmi?
 LPG'li araçta yağ değişimi gelediğinde karterden boşalan yağ nerede ise ilk günkü renginde ve kıvamında oluyor. sürekli benzinde çalışan bir araçta ise simsiyah akıyor yağ..
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı htmetin

Otomobil
    Mk4
  • Hasan Tekin METİN
« Yanıtla #22 : 09 Nisan 2012, 19:25:40 »
http://www.vialle.com.tr/

Bu adreste sıvı lpg püskürten bir sitem olduğunu söylüyor. Bunun bi faydası olur mu acaba ( :

Mantıklı bir sistem. Ama önizlemesi videosu resmi bişeyiolsada güvenerek gidip taktırsak..
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı bandareee

• en iyi araba senin olandır...
« Yanıtla #23 : 16 Nisan 2012, 09:59:24 »
Lpg tabiki de kullanılır hem çatır çatır :) ama uygun motora bu baglamda 1.6 hitler motor reno motorları toyota ve küçük silindir merso motorları çok uyumlu tsi fsi motorların uyumu konusunda çekinceler çok zaten sistemleri çok az. Lpg takılacak motor var motor var.
Bu sebeple Tsi benzin kardeşliğine devam. :)
Sırtlanları geçmişti beşer yırtıcılıkta Dişsiz mi bir insan onu kardeşleri yerdi
Fevza bütün afakını sarmıştı zeminin Salgındı bugün Şark'ı yıkan tefrika derdi
asım

« Yanıtla #24 : 16 Nisan 2012, 11:18:12 »
TSI-FSI motorda henüz lpg yaygınlaşmadı. Bu motorlarda yapılan tasarruf ise %20-30 civarı. Takılan kitler zaten 2000-3000 lira hangi ara telafi edecek. Aman ha taktırayım demeyin. Turbo araçlarda lpg tavsiye edilmiyor.

« Yanıtla #25 : 16 Nisan 2012, 11:19:35 »
Ya bide afedersiniz de Scirocco ve lpg kulağa komik gelmiyor mu?