vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 9N2 - 9N3 => Konuyu başlatan: 06onur - 18 Şubat 2009, 23:27:47

Başlık: Lastiğiniz yol sesi yapıyormu?
Gönderen: 06onur - 18 Şubat 2009, 23:27:47
Arabayı yeni aldığımda falken diye lastik aldım sözde Japonmuş almaz olaydım. Dişli asfaltta felaket yol sesi yapıyor. Acaba arabamda mı var diye rasladığım poloculara sordum tuhaf tuhaf baktılar suratıma.

Mayıs ayında lastik alacağım. Michellen energy düşünüyorum. Yol sesi varmı? Dayanıklı mı? Keza falken ler 1 buçuk senede yelkenleri suya indirdi.

Bristone turanza da düşünüyrum arkadaşımın araba bayağı sessiz ama ömürlü mü?
Başlık: Ynt: Lastiğiniz yol sesi yapıyormu?
Gönderen: outro - 19 Şubat 2009, 03:15:41
kullandığın lastiğin ebatını yazarmısın.. Markanın yanı sıra kullandığın ölçülerle alakası olduğunu sanıyorum. mesela ben 185/55/14 michelin energy kullanıyorum yol sesi alıyor..
Gönderen: mc_serkan_126 - 19 Şubat 2009, 18:59:20
bende de 185.60.14 Michelin Energy var amcamın şahininden bile fazla ses alıyor
Gönderen: 06onur - 20 Şubat 2009, 00:20:57
185/60/14 muhakkak her arabada yol sesi olur ama benimki kırşehir-Kayseri arası mahvediyor. Ankaradan istediğim kadar batıya gideyim o kadar büyük ses olmuyor.Ama doğu ya doğru uff

Herhalde arabalarımızın iç hacmi küçük çok ses birikiyor. Bide hb arka teker sesinin bagaja hapsolması gibi birşey yok. Gerçi kayın pederin fokusta benim kide yakın onunki sedan
Gönderen: 06onur - 20 Şubat 2009, 00:24:21
"Birstone turanza" var arkadaşımın fabia nın ön tekerlerinde, neredeyse hiç ses yok kullanan varmı o lastiği. Bide ömürlümüdür?

"Nokian" diye bir marka varmış pek yaygın değil Nokia ya aitmiş herhalde. Avrupanın en sessiz lastiği imiş. Japon arabaları forumundan öğrenmiştim onlarda çok yol sesi alıyormuş. Bilgisi olan var mı? Ömürlü müdür?

Bide "Hankook"?
Gönderen: manimelankolipisikoz - 20 Şubat 2009, 09:05:19
2005 model caddy vardı orjinal lastikleri hankooktu beş para etmez lastikler tavsiye etmem çok çabuk eriyor.2007 model caddy aracımızda orjinal olarak michelin energy vardı 195/65/15 ondan çok memnundum 30.000 rahat yaparsın ses olarakta kafanı ağrıtmaz fakat yıpranma sırasında erimeden çok parça atıyor lastik.şuanda jantları değiştirdiğim için lastikleride değiştirmek zorunda kaldım 1 hafta felan michelin pilot sport kullandım 225/45/17 yol tutuşu ıslak zeminde 0 kuru zeminde çok iyi ama acaip bir ses alıyordu aracın içine onuda değiştim şimdi kumho var 225/50/17 yol tutuşundan memnunum güven veriyo sürücüye lastik seside çok az.bridgestone turanza modelide şuanda passatların üzerinde orjinal olarak veriliyor hatta "halil"kardeşimizde var o memnun olduğunu söylemişti bana.hankook,nokian gibi modellerede bakma derim.bridgestone al en iyisi.
Gönderen: 06onur - 20 Şubat 2009, 17:20:22
Bristone mantıklı o zaman energy ses yapıyor demişler. Kumho bende kullandım eski arabamda çok çabuk tükendi. BRİSTONE TURANZA UZUN ÖMÜRLÜMÜ?

Bide asfalt sesini azaltmak için kendimiz neler yapabiliriz. Zibert e filan hiç bulaşmadan o derece değil zaten ses
Gönderen: 06onur - 20 Şubat 2009, 17:22:18
kullandığın lastiğin ebatını yazarmısın.. Markanın yanı sıra kullandığın ölçülerle alakası olduğunu sanıyorum. mesela ben 185/55/14 michelin energy kullanıyorum yol sesi alıyor..

55 YANAKLA ÇOK SERT GELMİYOR MU? 60 BİLE PEK YUMUŞAK SAYILMAZ AMA İDARE EDER
Gönderen: ozmo - 20 Şubat 2009, 18:07:51
Bristone mantıklı o zaman energy ses yapıyor demişler. Kumho bende kullandım eski arabamda çok çabuk tükendi. BRİSTONE TURANZA UZUN ÖMÜRLÜMÜ?

Bide asfalt sesini azaltmak için kendimiz neler yapabiliriz. Zibert e filan hiç bulaşmadan o derece değil zaten ses
Bridgestone lastikler uzun ömürlü ama çok ses çıkarıyor tabii bu birazda aracın izalasyonuda ile ilgili lastik sesi için izalasyon yapan yerler var sesi baya bi kesiyorlar.
Gönderen: dangerfield - 21 Şubat 2009, 16:41:31
nekadar az yanak okadar yol sesi...
nekadar az yanak okadar sert lastik suspansiyonu...
nekadar sert lastik okadar yol sesi tekrardan...
Gönderen: manimelankolipisikoz - 21 Şubat 2009, 17:55:22

:tamamdir
Gönderen: outro - 22 Şubat 2009, 12:23:02
+1 can :D   
Gönderen: 06onur - 07 Mart 2009, 21:51:50
arkadalar 1.4 75hp 2000 model polo nun orjinal ebatı 185/55/14 mü ? Yoksa 185/60/14 mü? Eğer 185/55/14 ise arabam Tam 5,9km hızı az gösteriyor demek. 172 iile giderken aslında 177,59km hızdayım

http://www.halaogullari.com/LastikTablo/lastikhesap.html   

bu adreste hesap var. Buna göre 195/55/14 lastik işimi görüyor. Yanak azalır ama yol tutuş artar. İçindeki hava daha fazla artıyor. Bana konfor azalmaz gibi geliyor.3,3 km düşük gösterecek demekki 185/60/14 den daha uyumlu(eğer 185/60/14 orjinal değilse) Sizce???
Gönderen: outro - 07 Mart 2009, 22:28:56
orjinal ebat  185 60 14 diye biliyorum
Gönderen: Halil Kara - 07 Mart 2009, 22:39:40
Michelin genel olarak yumusak lastik uretir.Yol sesi azdir.Fakat enrji lastiklerin ben kaliteli oldugunu sanmiyorum.Michelin alinacaksa Alpin ya da Pilot tercih edilmeli kanaatindeyim.
Fakat ben her zamanki gibi Continental Premium Comtact2 den yanayim.
Bridgestone Turanza ER 300 de guzel lastiktir.
Gönderen: fethiyeli76 - 07 Mart 2009, 23:44:21
bende de 185.60.14 Michelin Energy var amcamın şahininden bile fazla ses alıyor
[/q
98 Classsic kullanıyorum. Orjinal lastik ebadı 185/60/R14 ama benimkinde 185/65/R14 ebatlı Michelin Energy Saver standart takılı. Geçen gün arkadaşın 2005 Caddy'sine bindim. Onda da bridgestone takılıydı. Arkadaşın arabası motor sesinin dışında lastiklerden çok ses alıyordu.Onun yanında benim arabada ses yok diyebilirim.
Gönderen: 06onur - 07 Mart 2009, 23:59:44
Tekrar teşekkürler. Bende virajda güvenlik fazla değil. Lastik Falken Japon lastiği. Yeni aldığımda bile eski lastiğe oranla pek bir fark görememiştim. 185/60/14 Biristone Turanza ER 300 diyorum sonuç olarak. Yol tutuş iyi midir? "195/55/14" taksam çok mu yol sesi olur? Deneyen var mı?
Gönderen: 06onur - 08 Mart 2009, 00:05:07
Bide ucuz ve kalitesi optimum 14" çelik jant düşünüyorum. Ankara da bildiğiniz yer varmı? Hesaplı 4jant fiyatı? 15" veya 16 inch düşünmüyorum. Zaten yeteri kadar sert araba ince yanak lastik iyice sertleştirir.
Gönderen: memsib - 08 Mart 2009, 23:53:27
Arkadaşlar.benim polomda (98 hb) ilk aldığımda 175-70-13 prelliler vardı.Kalın yanaklı olduğu için yol sesini az alıyordu.Ama frenlemeleri ve yol tutuşu çok kötüydü.Sonra 185-55-14 michaelin performans lastikleri ve 14 inç cantları ( bir üst modelin) aldım.Yol tutuşu frenlemeleri şahaneydi.Yol sesini biraz daha fazla alıyordu.Ama yumuşak hamur olduğu için onlarda çabuk aşındı.Malum ülkemin yolları.Şimdi ise 185-60-14 impetus-2 kullanıyorum.Tam ülkeme göre üretmişler.Yol sesi de az alıyor.Yoltutuşu virajları ve frenlemesi çok iyi.Tavsiye ederim.
Gönderen: 06onur - 10 Mart 2009, 18:52:22
Bristone er300 ile impetus2 yakınmış. Çelik jantı kaça aldınız ne tavsiye edersiniz. Orjinal VW alaşım jant pahalıdır herhalde.
Gönderen: 06onur - 12 Mart 2009, 19:41:35
alıntı

KURU YOL TUTUŞUNDA
Birinci
- Bridgestone Turanza ER300
İkinci
- Michelin Energy Saver
Üçüncü
- Continental PremiumContact2

ISLAK YOL TUTUŞUNDA
Birinci
- Vredestein Sportrac 3
İkinci
- Pirelli P6
- Maloya Futura Sport V
Üçüncü
- Yokohama C.drive

SESSİZLİKTE
Birinci
- Dunlop SP Sport Fastresponse
- Michelin Energy Saver
- Uniroyal rallye 550
İkinci
- Firestone Firehawk TZ200 FS
Üçüncü
- Yokohama C.drive
- Nokian V

YAKIT TÜKETİMİNDE
Birinci
- Michelin Energy Saver
İkinci
- BFGoodrich Profiler 2
Üçüncü
- Barum Bravuris 2

AŞINMADA
Birinci
- Michelin Energy Saver
İkinci
- Ceat Tornado
Üçüncü
- Wanli S1095

GENEL DEĞERLENDİRME SONUCUNDA

ÖZELLİKLE TAVSİYE EDİLENLER
- Pirelli P6
- Vredestein Sportrac 3

Bu teste göre;

Michelin Energy Saver ıslak yol tutuşunda vasat altı performansının yanı sıra diğer konularda çok iyi performans göstermiş.
Islak yolda başarılı olmayan Michelin Energy Saver konfor, aşınma ve kuru yol tutuşunda çok iyi bir lastik olarak çıkmış.

Çok övülen Nokian V ise test edilen lastikler içinde vasat altında bir performans göstermiş. tek başarısı sessiz lastiklerin içinde bile üçüncü olması.

İlk beşdeki lastikler içinde;
konfor olarak;
(4.) Dunlop SP Sport Fastresponse, ve
(5.) Michelin Energy Saver en sessiz lastikler iken diğer ilk üçtekiler biraz sesli lastikler olmuş....

Kuru yol tutuşunda;
(2.) Bridgestone Turanza ER300 ve
(5.) Michelin Energy en iyi performansları göstermişler...

Islak yol tutuşunda;
(1.) Pirelli P6 ve
(3.) Vredestein Sportrac 3 en iyi performansı göstermişler....

Sonuçta; bu teste göre Islak Yolda vasat altı hatta kötüye yakın performans göstermese Michelin Energy Saver en iyi ve iddialı bir lastik olacakmış. Michelin ıslak yolda pek doğru bir tercih olmadığını da göstermiş. Genel değerlendirmede Pirelli P6 ve Bridgestone Turanza ER300 en iyi lastikler. Zaten incelediğim başka yerlerdeki testlerde de çok konforlu olmasalarda Pirelli P6 ve Bridgestone Turanza ER300 "genel anlamda" çok iyi lastikler olduğunu ardı ardına kanıtlıyorlar.

Gönderen: 06onur - 12 Mart 2009, 19:47:18
Arkadaşlar bu doğru mu Michellen energy hem sessiz hemde dayanıklı. En iyi tutuş Bristone ER300 diyor.
Ben sessizlik ortalama yol tutuş ve geç yıpranma bekliyorum. Michellen energy diyor. Kulananlar bilgi verebilir mi?

Bristone ER 300 fabia da ses yapmaya başlamış ama çok yiy yol tutuşu var gerçekten
Gönderen: 06onur - 30 Mart 2009, 13:17:03
Araya araya Michellen energy Saver Made in Germany 185/55/14aldım. Orjinal ebat için 25er den 100tl daha fazla para verdim. 600tl ye mal oldu. İlk tekerim Michellen energy idi fakat 5yıllık tekermiş yatak teker takılmış. Aşırı yol sesi yapıyordu yüzeyleri çatlak çatlaktı.

Alman malı 2008 çıkışlı yumuşacık bir lastik. İlk izlenim olarak yanak 60dan 55e düşmesine rağmen ufak prüzleri hiç hissettirmiyor. Yol sesi olarak normal yolda hiç yok dişli yolda ise müzik sistemini 8-9da dinleyebiliyorsun. Arabadan inince baş ağrısı çekmiyorsun.

Süspasiyon yumuşaması ve yol sesi azalsın diyorsanız Mishellen Energy (sertleşmeye başlayınca yol sesi yapıyor eski tarihli lastik almamak lazım). Benim ki bakalım kaç km böyle konforlu olacak.
Gönderen: mylastik - 05 Ağustos 2009, 00:10:05
Lastiklerde hissedilen ses olayı ayrıca lastik yaşına da bağlı. Eskiyen lastikler özelliklerini kaybetmeye başlarlar. İlk kullanımda hissettiğiniz ses seviyesi zaman geçtikçe artar...
Gönderen: equenoxes - 13 Eylül 2009, 22:21:26
bu arabaların genel sorunu,izalosyon yapılıyor bi nenze azaltıyormus.iki tellide yapıyolar link buşursam atarım
Gönderen: ahmed6042 - 14 Eylül 2009, 12:28:29
ben ne yapayım a dostlar:) 195/50/15 lastik kullanıyorum.Orijinali bu değiştirmedim.Jantlar orijinal BBS 15" yanağı 60 yapsam kesin sürter.Süspansiyon çok sert, sesler olduğu gibi içeride.Ben de bu dertten muzdaribim ama arabamın yol tutuşunu seviyorum.
Gönderen: ismailtunca81 - 15 Eylül 2009, 11:28:46
185/60/14 muhakkak her arabada yol sesi olur ama benimki kırşehir-Kayseri arası mahvediyor. Ankaradan istediğim kadar batıya gideyim o kadar büyük ses olmuyor.Ama doğu ya doğru uff

Herhalde arabalarımızın iç hacmi küçük çok ses birikiyor. Bide hb arka teker sesinin bagaja hapsolması gibi birşey yok. Gerçi kayın pederin fokusta benim kide yakın onunki sedan

kırşehir  kayseri  arası sanıırm  mucur  asfalt  bu  yüzden havadan  gitsen bile ses  yapar 

briston  evo 330  da  iyi  bir  tercih  diye  düşünüyorum
Gönderen: effendhy - 16 Eylül 2009, 14:18:42

Aynen arkadaşa katılıyorum.Benim lastiklerde 185/60-14 Goodyaer Duragrip yaklaşık 1,5 senedir kullanıyorum ve gayet memnunum.
Gönderen: hasan881 - 16 Eylül 2009, 20:22:27
polo 6n2 orginal lastik ebatı 185/55/14 tur
Gönderen: exi. - 19 Eylül 2009, 03:43:12
KURU YOL TUTUŞUNDA
Birinci
İkinci
- Michelin Energy Saver
Üçüncü

ISLAK YOL TUTUŞUNDA
Birinci
- Vredestein Sportrac 3
İkinci
- Pirelli P6
- Maloya Futura Sport V
Üçüncü
- Yokohama C.drive

SESSİZLİKTE
Birinci
- Michelin Energy Saver
- Uniroyal rallye 550
İkinci
- Firestone Firehawk TZ200 FS
Üçüncü
- Yokohama C.drive
- Nokian V

YAKIT TÜKETİMİNDE
Birinci
- Michelin Energy Saver
İkinci
- BFGoodrich Profiler 2
Üçüncü
- Barum Bravuris 2

AŞINMADA
Birinci
- Michelin Energy Saver
İkinci
- Ceat Tornado
Üçüncü
- Wanli S1095

ÖZELLİKLE TAVSİYE EDİLENLER
- Pirelli P6
- Vredestein Sportrac 3

Bu teste göre;

Michelin Energy Saver ıslak yol tutuşunda vasat altı performansının yanı sıra diğer konularda çok iyi performans göstermiş.
Islak yolda başarılı olmayan Michelin Energy Saver konfor, aşınma ve kuru yol tutuşunda çok iyi bir lastik olarak çıkmış.

Çok övülen Nokian V ise test edilen lastikler içinde vasat altında bir performans göstermiş. tek başarısı sessiz lastiklerin içinde bile üçüncü olması.

İlk beşdeki lastikler içinde;
konfor olarak;
(4.) Dunlop SP Sport Fastresponse, ve
(5.) Michelin Energy Saver en sessiz lastikler iken diğer ilk üçtekiler biraz sesli lastikler olmuş....

Kuru yol tutuşunda;
(2.) Bridgestone Turanza ER300 ve
(5.) Michelin Energy en iyi performansları göstermişler...

Islak yol tutuşunda;
(1.) Pirelli P6 ve
(3.) Vredestein Sportrac 3 en iyi performansı göstermişler....

Sonuçta; bu teste göre Islak Yolda vasat altı hatta kötüye yakın performans göstermese Michelin Energy Saver en iyi ve iddialı bir lastik olacakmış. Michelin ıslak yolda pek doğru bir tercih olmadığını da göstermiş. Genel değerlendirmede Pirelli P6 ve Bridgestone Turanza ER300 en iyi lastikler. Zaten incelediğim başka yerlerdeki testlerde de çok konforlu olmasalarda Pirelli P6 ve Bridgestone Turanza ER300 "genel anlamda" çok iyi lastikler olduğunu ardı ardına kanıtlıyorlar.

SONUÇ OLARAK TURANZA İYİ BİR LASTİK OLMASINA KARŞIN YAZ AYLARINDA KÖTÜ BİR PERFORMANS GÖSTERMİŞTİR. YAZ AYLARINDA MİCHELİN ENERGY SAVER DAHA İDEAL Bİ LASTİK ÖZELLİKLEDE BENZİN FİYATLARI BU KADAR YÜKSEKKEN. BENİM TAVSİYEM ÖNÜMÜZÜN KIŞ OLDUĞUNU DÜŞÜNEREK TURANZA ALMANIZ. ŞAHSEN BENDE HEM BRİDGESTONE TURANZA HEMDE MİCHELİN ENERGY SAVER VAR KIŞIN TURANZAYI YAZIN MİCHELİN İ KULLANIYORUM.
Gönderen: 06onur - 19 Eylül 2009, 12:42:08
Michellen Seste de diğer koşullardada iyi.Baloncuk ihtimalini düşünerek En aşağı H seri almak gerekiyor yanlız. Araçtaki yol sesi belirgin azalsada bizim araçlara(2002 öncesi pololar) 120den sonra o bile yetmiyor.
2006 Polomuz daha iyi. Yol sesi çok daha az. Kumho Power var altında michellene gerek kalmıoyr. Rüzgar izalosyonu mükemmel.
Gönderen: exi. - 21 Eylül 2009, 01:05:14
kumho nun takılı olduğu o 2006 polodaki sessizlik lastikden değil araçtan kaynaklıdır :) yoksa kumho o kadarda iyi bi lastik filan değil. illaki sessiz olcak diyosanız Bridgestone Turanza ideal ama yaz gelipte kuru zeminde araç kullanmaya başlandığında şuan piyasadaki lastikler arasında en nitelikli ve en faydalı olanı Michelin Energy Saver... bu sadece benim kararım değil bi önceki sayfada yayınladığım araştırma da aynısını söylüyor.