vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N => Konuyu başlatan: sezar06 - 13 Şubat 2009, 20:07:58

Başlık: Stop etme sorunu
Gönderen: sezar06 - 13 Şubat 2009, 20:07:58
arkadaşlar daha öncede bu sorunla ilgili bir konu açmıştım fakat tatamin edici bir cavap alamadım.sabahleyin arabamı çalıştırıyorum 500 metre gittitkten sonra otomatikmen benzinden gaza geçiyor ve hiçbir sorun yaşamıyorum taki arabayı stop ettirene kadar.stop ettirdin tekrar çalıştırdın rolantideyken gaz vermedigin zaman küt diye stop önceleri tüpten olacagını düşündüm arabayı sırf benzinde kullandım en az 4-5 kere stop sorunu yaşadım.sorun bugaz kelebeginde olabilir.ateşleyicide olabilir benzin pompasında olabilir.benzin pompası 6 ay önce değişti.ateşleyicide olsa gazdada yapması lazım.geriye bir tek bogaz kelebegi kalıyor.uzman arkadaşlarımdan yardım bekliyorum
Başlık: Ynt: istop etme sorunu
Gönderen: erdem2179 - 13 Şubat 2009, 20:18:57
sorunun cevabını vermişsin boğaz kelebeği  :tamamdir
Gönderen: dangerfield - 13 Şubat 2009, 21:37:09
aynı sorun bendede var gazda stop etmiyor fakat benzindeyken rolantide duramadan anında stop ediyor. surekli gaz vermem gerekiyor. eger sorun boğaz kelebeği ise ozaman neden gazda stop etmiyor anlamadım. arabayı yazbaşı satmayı düşünüyorum yalnızca bu sorun yuzunden. herkes kafasına göre birşey söylüyor. hangi ustaya gitsem makineye bağlamak lazım diyor. makinede sorun çıkmıyor diyorum ozaman arabadada sorun yoktur diyorlar. ARACIM BENZINDE ASLA ROLANTİDE DURMUYOR nasıl sorun yok derler!!!
(sezar06 bu arada söylemeden edemiyeceğim yazarken "stop" diyebilirsin. "istop" yalnızca ilk harf olan "S" yi söylemek kolaylaşsın diye kullanılır konuşma dilinde bilgine."istepne","istop" gibi...)
Gönderen: erdem2179 - 13 Şubat 2009, 21:43:53
o zaman benzin otomatiği olabilir.
Gönderen: sezar06 - 13 Şubat 2009, 22:59:21
arkadaşlar yalnız dikkatinizi çekecegim nokta rolantide dururken tam devir saati düşüp istop etmeye yaklaşıcagı araba titriyor fren pedalına sertçe bastırdıgım zaman tekrar rolanti kendini topluyor.başka örnek camı kapatırken elektrikli tabi butona basılı tutunca devir saati yine düşüyor.durdum direksiyonu fazla kırdım devir saati yine düşüyor bu sorunlar aküde bi sorun olabilirmi diye akla getiriyor bugaz kelebeginde sorun olsa gazdada stop sorunu yaşamam lazım degilmi.
Gönderen: dangerfield - 13 Şubat 2009, 23:37:20
sezar dostum TAMAMEN AYNI SORUNLARI paylaşıyoruz...ortak çözüm arayalım bence :)
benzin otomatiği benzin pompasımıdır?
eger öyleyse sezar06 yeni değiştirmiş. ayrıyetten öyle bir sorun olsa en azından tekleyerek falan stop ederdi. bendeki stop bir anda oluyor. bir anda akü ışığı yanıyor...
Gönderen: sezar06 - 13 Şubat 2009, 23:50:48
benzin otomatig ibenzin pompası daha temmuzda değiştirdim zaten ateşleyici ve otomatik arızalanmadan haber verir kardeş yarın bogaz kelebegini kendim temizleyecegim tek sorun ordan görünüyor eger düzelme olursa buraya yazarım.sendeki sorun lpg demi benzindemi eger lpg deyse ben ilk taktırdıgımda baya bisorun yaşadım.sorunun hava sensöründen oldugu anlaşıldı lpg hava sensörü 4.viteste giderken araba pat istop ediyordu arabayı 1 gün damlada bıraktım incelediler hava sensörünün arızalı oldugunu söylediler.o değişti sorunda bitti benim stop sorunum lpg den degil benzinle ilgili.
Başlık: Ynt: Stop etme sorunu
Gönderen: mikail - 14 Şubat 2009, 22:52:14
camı acarken devrin düsmesi konjektör arızasından olabilir şarz dinamosuna ait bi parcadır
Gönderen: dangerfield - 15 Şubat 2009, 14:21:47
yahu bir araç benzinde paso stop edip lpg de etmiyorsa boğaz kelebeği ile alakası nasl olabilirki  ???
Gönderen: ozmo - 15 Şubat 2009, 21:13:17
benzin filitresini değiştirdinizmi eğer içi dolmuş ise benzini çekmeyebilir.
Gönderen: sezar06 - 15 Şubat 2009, 21:26:35
arkadaşlar bugün şu meşhur bogaz kelebegini temizledim fişini çekmeden üst kısmı güzelce temizledim ama alt kısımlara elim ulaşmadıgı için bezi tornavidanın ucuna sarıp gezdirdim baya zift varmış bez kömür gibi oldu bi kutu spreyi bitirdim.ilk izledim devir saatinin düzene girmesi oldu stop sorununu yarın anlarım.benzin filtresini 1 sene önce değiştirmiştim dikkatimi çeken hava filtresinin girdigi küçük borunun agzı sapsarı yag tabakasıyla baglanmış.bu nedir anlamadım uzman arkadaşların bilgisini bekliyorum.bu sarı yag neyin nesi.
Gönderen: sezar06 - 15 Şubat 2009, 22:05:38
ozmo kardeş yardımını bekliyorum hava filtresini çıkardıgımda hava filtresine giren küçük boru sapsarı yag ile kaplanmış stop etme sorunu bundan kaynaklanabilirmi güzelce temizledim ama bu sarı yagın sebebi nedir
Gönderen: dangerfield - 15 Şubat 2009, 22:28:40
ozmoya sormuşsun benim cevabımıda uygun görürmüsün bilmiyorum fakat bende cevap vereyim. o boru karterden gelen boru. yag buharı filtreye gelliyor ve bir kısmı tekrar silindirlere giriş yapıyor ki motorun ömrü biraz olsun uzasın diye. özellikle lpg li araçların motor ömrünün kısa olmasının ilk sebebi yanmanın kuru olmasıdır bu buhar sayesinde biraz olsun uzuyor. fakat bunun yanında filtre ve kelebek oldukça yağlanıyor ve o yağlar kir tutuyor. borunun ucundaki ve filtre kutusundaki yağı temizleyebildiğince temizle. gerçi tekrar yağlanıcaktır fakat bahsettiğin kadar olması için en az 1-2 sene geçmesi gerekir. her filtre değişiminde temizlemende yarar var.
Gönderen: ozmo - 15 Şubat 2009, 22:32:17
+1
Gönderen: sezar06 - 15 Şubat 2009, 23:29:47
dangerfield  stop etme sorunu bundan olabilirmi birde arabam 98 polo hb motoru aft mi aee motormu cevap verirsen sevinirim
Gönderen: vw6n - 15 Şubat 2009, 23:41:50
AEE motor 1.6 ise tabi
Gönderen: sezar06 - 15 Şubat 2009, 23:43:38
1.6 saol kardeş
Gönderen: sezar06 - 16 Şubat 2009, 09:33:14
bagaz kelebegi temizlendikten il izlenimim devir saati randumana girdi stop sorunu ortadan kalktı çekişte artış var.olumsuz olarak 1 viteste araba gaz yemiyor gibi
Gönderen: polo35 - 25 Şubat 2009, 22:35:39
sat gitsin
Gönderen: nakres - 26 Şubat 2009, 00:22:21
arkadaşlar yalnız dikkatinizi çekecegim nokta rolantide dururken tam devir saati düşüp istop etmeye yaklaşıcagı araba titriyor fren pedalına sertçe bastırdıgım zaman tekrar rolanti kendini topluyor.başka örnek camı kapatırken elektrikli tabi butona basılı tutunca devir saati yine düşüyor.durdum direksiyonu fazla kırdım devir saati yine düşüyor bu sorunlar aküde bi sorun olabilirmi diye akla getiriyor bugaz kelebeginde sorun olsa gazdada stop sorunu yaşamam lazım degilmi.
    sorunun boğaz kelebek açısının düşük olması ve haliyle içeriye girmesi gereken havanın girememesi ı ile yanma zamanını oksijen yetersizliğinden gerçekleştiremediğinden  motor çevrimii tamamlayamayarak stop etmesidir...
    yapılacak işlem boğaz kelebek temizliği ve adaptasyonu sorun devam eder ise
    boğaz kelebeği kontrolleri sonucuna göre değişim yoluna gidilebilir...

aracta stop etme problemlerinde herkes hemen kelebekten bahsediyor oysa aynı arızayı yaptıracak etkenlerde vardır.. teşhisi vw ehli ustalara yaptırısanız boşa parça değişmemiş olursunuz ....

msn   eklemek isteyen isteyebilir   konularda yardımcı olabilirim değil ...

Gönderen: nakres - 26 Şubat 2009, 00:23:46
arkadaşlar yanlış yerden alıntı yapmışım  pardon genel olarak yazdım....
Gönderen: polo35 - 07 Mart 2009, 11:41:52
bogaz kelebeği ömürlü bir parça değişime zamanı geldimi değişmeli!ben değiştirdim her ne kadar değiştirmemek için her yolu denediysem de:)
Gönderen: dangerfield - 07 Mart 2009, 14:12:45
arkadaşım her sayfaya kelebeği değiştirdiğini yazıyorsun fakat sorunlarının tamamen çözülüp çözülmediğini yazmıyorsun. hayırlı olsun.
Gönderen: polo35 - 07 Mart 2009, 21:36:52
:)çözüldü tabii ki!kasmayın değiştirin gurur meselesi yapmaya gerek yokmuş can
Gönderen: 06onur - 08 Mart 2009, 14:24:48
:)çözüldü tabii ki!kasmayın değiştirin gurur meselesi yapmaya gerek yokmuş can

Sevindim geçmiş olsun. Araştırmak doğru sen doğrusunu yaptın değiştirip kurtulamayanda var. Sorun tek bir noktadan kaynaklanmıyor. Benimki yavaşlarken stop ediyordu. Boğaz kelebeğinden taa hava filtresine yağ ulaşmış silince gitti SIFIR TL masraf yani. Öyle birşey olsaydı kafanı kafanı duvarlara vururdun.
Gönderen: polo35 - 09 Mart 2009, 18:51:12
tskler ama benimkisi belliydi kelebek yani!direksiyon kilitleniyordu artık stop ediyordu motor sogukken.şimdi tek sorun lpg ye geçeyimmi diye düşünüyorum?pololarda sorun olabiliyormuş ee benim gibi şanssız birinin başına da gelebilecekleri düşünün acvaba diyorum yaniİ?
Gönderen: ertuğrul71 - 10 Mart 2009, 19:31:43
arkadaşlar konuyu okudum ama sorun bogaz kelebegindemi şimdi bendede aynı sorun var temizledim o kelebegi ama stop sorunu devam ediyo motor ısının ca oluyo.gazda daha az ama benzinde cok daga sık yapıyo
Gönderen: dangerfield - 10 Mart 2009, 19:35:36
dostm aynı sorun bendede vardı. kelebeği temizleyip adaptasyon yapınca kısmen duzeliyor gibi oluyor fakat duzelmiyordu. distributore baktırmanda fayda var. buyuk ihtimalle duzelecektir. (gazla olmuyor benzinde bendede çok stop ediyordu)
Gönderen: ertuğrul71 - 10 Mart 2009, 19:43:39
tşk ederim baktırayım bi daha öncekelebeği temizlemiştim düzelir gibi omuşta ama 1000 km olmadan yine başladı
Gönderen: ertuğrul71 - 13 Mart 2009, 23:14:42
özel servise götürdüm distribütöre baktı kapagını vb degiştirdi kelebegi temizledi ama rölantide boşta iken direksiyonu çevirince devir dalgalanıyo ve stop devam ediyo arkadaşlar başka fikir varmı acaba özel servisinden bişeyden anladğı yok bence
Gönderen: nakres - 13 Mart 2009, 23:25:05
sadece temizlemeniz her zaman kafi gelmeyebilir adapte ettirmeniz gerekir.
Gönderen: ertuğrul71 - 13 Mart 2009, 23:30:33
bogaz kelebeği ile ilgili bir sorun oldugunu düşünmüyorum sadece direksiyon ceviriken veya pencere acıp kapatırken rolantide oluyo .kelebkle ilgigli olsa dalgalanma sürekli olması gerekmezmiydi
Gönderen: nakres - 13 Mart 2009, 23:40:53
motorunuza ekstra yük bindiğinde yapıyor  önemli değil...
Gönderen: dangerfield - 15 Mart 2009, 00:34:11
ertugrul71 sanayidede, servistede önemli olmadığını söyleyen çok kişiyle karşılaştım. "tamam kardeşim önemli değilde, yapmasını istemiyorum" diyorsan eğer benim gibi. sana tavsiyem sanayide bir baktırman distributore. bu sorunumuzda ortaktı seninle. yalnızca stop ve rölanti düşüklüğü veya benzindeki stopu geçtim. camları açıp kaparken, geri vitese taktığımda veya direksiyonu tam sağ veya sol yaptığımda bazen o rolanti oynamasından stop bile ediyordu, eğer motor ısınmışsa yalnızca rolanti düşüp geri çıkıyordu. distributordeki problemi çözünce bende kesildi. seni tek noktaya yanlış bir şekilde yönlendirmek tabiki istemem. ama bendeki aynı sorunların distributorden kaynaklandığını ve avans ayarı ile çözüldüğünü bilmeni isterim.
Gönderen: nakres - 15 Mart 2009, 14:24:34
ertugrul71 sanayidede, servistede önemli olmadığını söyleyen çok kişiyle karşılaştım. "tamam kardeşim önemli değilde, yapmasını istemiyorum" diyorsan eğer benim gibi. sana tavsiyem sanayide bir baktırman distributore. bu sorunumuzda ortaktı seninle. yalnızca stop ve rölanti düşüklüğü veya benzindeki stopu geçtim. camları açıp kaparken, geri vitese taktığımda veya direksiyonu tam sağ veya sol yaptığımda bazen o rolanti oynamasından stop bile ediyordu, eğer motor ısınmışsa yalnızca rolanti düşüp geri çıkıyordu. distributordeki problemi çözünce bende kesildi. seni tek noktaya yanlış bir şekilde yönlendirmek tabiki istemem. ama bendeki aynı sorunların distributorden kaynaklandığını ve avans ayarı ile çözüldüğünü bilmeni isterim.
  dediklerine katılıyorum illede yapmasın diyorsanız
tabiki önce avans ayarı yaptırmanız gerekecek avans ayarını kara düzen yaptırmamaya dikkat edin diagnos cihazları ile vw yetkili veya özel servislerinde yaptırın.
Gönderen: polo35 - 15 Mart 2009, 16:13:58
nakres ben boğaz kelebeğini değiştirdim malum ve distribütör de tamir edildi ve şükür ki sorunlarım ortadan kalktı fakat ilk çalıştırmada sabah rölanti 1000 devirin üstünde hatta 1200 devir ısınınca da 900 devire iniyor haliyle.ben biraz fazla olduğunu düşünüyorum.diagnos cihazını bilmiyordum.adını bilmiyordum yani.VW servisine gidip rölanti ayarını yaptırmak istiyorum dersem adamlar elle mi değil o aletle mi yaparlar yani?
Gönderen: polo35 - 15 Mart 2009, 16:20:23
nakres bide benim debriyaş bana normal geliyordu, binen usta ise debriyajın çok sert olduğunu baskı-balatanın değişmesi gerektiğini söylüyordu!adam haklıymış.uzunca bir süredir ben sert debriyajlı kullanıyormuşum arabayı.nerden anladın diyorsan geçenlerde benim polonun benzerine bindim ve debriyajına bastım yumuşacık, pamuk gibi!benimkisi onun kinin yanında çok sert ve iki kademeli gibi duruyor.yani yarıya kadar bastıktan sonra debriyajın sonuna doğru ayağım yavaşça iniyor.fazla yakıt yakmnasının da nedenlerinden biri olabilirmiş, usta öyle diyor.sence yolda kalırmıyım?ve değermi yakın bir zamanda değiştirmeye?teşekkür ederim
Gönderen: nakres - 15 Mart 2009, 16:36:33
aracın zannedersem otomatik...
Gönderen: polo35 - 15 Mart 2009, 16:37:38
hayır 97 model polo
Gönderen: nakres - 15 Mart 2009, 21:30:21
yukarıda 2 kez mesaj göndermişsiniz ...ben alttakini görmedim ...siz debriyajdan bahsetmişsiniz ben otomatk mi diye sormuşum kusura bakmayın ;D

diagnoz cihazı araç arıza tespit cihazlarına denir...
  sizin için sadece avans derecesini gösterebilecek bir cihaz yeterli.....

debriyajınız size sert gelmiyor ise ve kaçırma yok ise  değiştirmenin gereği yok ....debriyajınızın kontrolünü altta vereceğim linkten yararlanarak yapabilirsiniz..
   http://www.vwtr.net/forum/polo-ve-lupo/ynt-debriyaj-baski-balatasi-degismelimi-t8993.0.html;msg94997#msg94997
Gönderen: buraki - 18 Mart 2009, 10:14:46
bende de aynı sorun oldu, sanırım sendekide aynı gaza basmayınca devir düşüp araba stop ediyor, devir saati düşük ve sütekli hareket halinde, ben hiç beklemeden ertesi gün arabayı sanayiye götürdüm, usta bana benzinin tamamen bitmesini bekleme depoda altta kalan pisliği araba çeker ve zamanla böyle olur dedi, sonra belli yağ gibi maddeleri araca döküp çalıştırarak aracı tamamen temizledi, şuan hiç bir sorun yok bana 100 tl ye patlamıştı, o civarda bir paraya sende halladersin burdan cevap bekleme servisede götürme sadece biraz pislik ve para sıkışmış :) kolay gelsin
Gönderen: polo35 - 23 Mart 2009, 23:57:40
benim aslında sorunum debriyaj değil vites!yani 1. vitese attığımda yani basitçe yukarı ittiğimde kolu vites bir boşluğa geliyor ve araba bağırıyor gitmiyor yani!bende bu yüzden 1. vitese geçirirken sola yani kendime doğru vitesi geçiriyorum ve boşlukta kalmıyor vites!debriyaj pedalımda sertmiş.sorun büyük olmasında.sadece baskı balata ile düzelir mi acaba benim sorunum?
Gönderen: nakres - 24 Mart 2009, 11:17:52
ozaman vites kol mekanizmanı ve ayarını kontrol ettirmen gerekiyor anladığım kadarıyla 1.vitese geçmiyor.
Gönderen: polocu34 - 18 Nisan 2009, 00:19:44
bırı banada yardım etsın yoksa satıcam ensonunda  okadar bıktırdı  benı durmalar teklemeler falan  :'( :'(herbıden aglıycam artık yaaaa sınırımden
Gönderen: mikail - 02 Eylül 2009, 23:20:15
aynı sorunlar bendede var arkadaşlar kader ortagıyız açıklamak gerekirse sorunları
1:marşa basınca çalışır çalışmaz stop ediyor çalıştırmak için marşa bastıgımda stop edene kadar yükselen devirden yararlanarak arabayı hareket ettiriyorum gider vaziyetteyken kontagı acıp kapatıyorum 3-4 defa ancak motor çalışıyor tabi buda içimi yakıyo
2:rolanti dengesiz iniyor çıkıyor
3:rolanti kendi kendine yükseliyor,bazen 2000-3000 devirlerde bazen seyir halindeyken ayagımı gazdan çektigimde araçta gereginden fazla çekiş oldugunu hissediyorum ve debriyaja bastıgımda 5000-6000 devirlere kadar yükseliyor rolanti
4:ayagımı gazdan çektigimde devir yavaş ca düşüyor fakat yüksek gaz verip bi anda gazı bırakınca devir hızlı düşerek stop ediyor
5:benzin enjektörüm bozuk dolayısıyla lpg de oluyor butun bunlar
    Arabanın bogaz kelebeginde gaz kaçagı vardı ve ben gaz kelebegını soktum saanayıden conta alıp taktım,gaz kelebegını temızledim,bujileri degiştirdim,buji kablolarını degiştirdim,hararet müşürünü dehiştirdim ama orj degildi müşür bu işlemleri yaptıktan sonra sorunlar tam olarak çözülmedi ama bi nebze daha azaldı gibi oldu veya bana öyle geldi psikolojikmen ama şuan yine aynı sorunlar devam ediyor şimdi
 bu gizemli arıza neyden kaynaklanır?araç 1.8 tek nokta enjeksiyon lu vento 95 model?ben aracın potansiyometre ve rolanti valf inin soketlerini soktum haliyle bu durumda adaptasyon ayarı gerekırmı?daha dogrusu bu arabada adaptasyon ayarı varmı??
Gönderen: mikail - 02 Eylül 2009, 23:23:25
bu arada arabayı bilgisayara baglattıgımda lambda sensörü arızalısı veriyodu ve bu arıza silinemedi sensörün arızası bukadar sorunu tetiklermi?
Gönderen: mikail - 04 Eylül 2009, 23:56:48
güncel
Gönderen: redmoon - 05 Eylül 2009, 03:10:36
bence motorda muşur var sıcaklık sensörü deniliyor ufak bi parça o muşur arızalanmışsa ondan kaynaklanıordur. birde tamircinize bunu sorun. motorun üzerindeki sensör. bendede aynı sorunlar oldu aracım çalışmıordu herkes bogaz kelebegi veya şamandıra dediler ama 15 tlye muşuru değiştirdim ve tüm sorunlarım çözüldü.aracım stopda etmior rolantidede çalışmıor aracın verimliligi arttı. sizde o parçaya dikkat edin derim.parça takıldıktan sonra bilgisayardan adaptasyon yaptırmanız. lazım oda 20 tl. toplam 50 tlye bitior bilginize...aracım golf 4 2001
Gönderen: mikail - 05 Eylül 2009, 16:49:06
reedmon verdigin bilgi için teşekkür ederim.ben müşürü degistirdim fakat orjinal degil bunun içimn arıza tekrar ediyodur diye düşünüyorum ayrıca ventolarda adaptasyon ayarı yapılıyormu?adaptasyon ayarı yapılıyorsa yaptırmadıgım için sorun devam ediyor olabilirmi?yoksa ben adaptasyon ayarı yaptırmadan önce orjinal müşür temin edeyimmi?