vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N2 => Konuyu başlatan: ismail4k - 01 Aralık 2008, 19:41:36

Başlık: el freni lamba ışığı
Gönderen: ismail4k - 01 Aralık 2008, 19:41:36
slm arkadaşlar
bende 2000 polo confortline var bir süredir elfreni lamba sı ışığı yanıyor.Bu ışık sadece rampa ve sert virajlarda yanıyor bazende yanarken sesli ikaz veriyor.nedendir acaba.(arabam yağ eksiltiyor ondan olabilirmi)
Başlık: Ynt: el freni lamba ışığı
Gönderen: outro - 02 Aralık 2008, 05:24:27
yağ eksiltme ile bi alakası olcağını sanmıyorum.. El frenindede bildiğim kadarıyla müşür var.. müşürden yapabilir kontrol ettir
Gönderen: salman - 02 Aralık 2008, 11:10:22
fren hidroliğini kontrol et.. büyük olasılıkla bitmek üzeredir..
Gönderen: ismail4k - 02 Aralık 2008, 19:14:54
teşekkür ederim arkadaşlar
Gönderen: ataberk07 - 26 Mart 2009, 22:36:18
bendede abs lambasıyla bırlıkte yandı el frenı lambası .. hıdrolıkten degıl bu ama cunku yenı degıstırdım frenlerın havasıda alındı neden yandı anlamadım
Gönderen: Ouzoo - 27 Mart 2009, 00:21:07
Abs lambası arızalıysa eğer el fren ışığını yakıyor onun yerine
Gönderen: ataberk07 - 27 Mart 2009, 11:45:55
sımdı abs lambası ve el frenı ıkaz lambası aynı andan yandı seslı ıkaz verdı. servıs arabaya cıhaz bagladı sonuc  olarak abs beynının arızalı oldugunu soyledıler. bunun uzerıne beyın degıstı fakat degısımın yapılmasından 2 gun sonra aynı ıkaz lambaları tekrar yandı. servıse tekrar goturecegım arabayı  :(
Gönderen: tikvesli - 08 Temmuz 2010, 14:18:45
arkadaşlar merhaba,
aracım 94 model golf 3. Benim de buna benzer bi sorunum var. el freni çekili olmamasına rağmen aynen rampalarda ve sert virajlarda el freni ikaz lambası yanıyor. bunun başka bir anlamı var mıdır?
Bilenlerin yardımını bekliyorum.

kolay gelsin
Gönderen: tikvesli - 08 Temmuz 2010, 14:19:07
bu arada araçta abs yok
Gönderen: d3n1s - 08 Temmuz 2010, 14:23:36
balata bitiyor olabilir?
Gönderen: atego - 08 Temmuz 2010, 16:51:40
Deniz tanıyı koymuş, eğer el freni müşüründen değilse balata bitiyordur, bende de el frenini çekip bıraktığımda bir süre yapıyor. Balatanın neredeyse bitik olduğunu biliyorum ve müşürden değil çünkü o da değişti.
Gönderen: d3n1s - 08 Temmuz 2010, 16:54:55
ya hazır konusu açılmışken ben de sorayım, benim araç da arada bir kafasına göre yakıyo el freni ikaz lambasını, sonra kafasına göre söndürüyo, ama bunu 1 aydır yapmıyo  ??? bu arada bunu bir iki kere yaptığında araçta 2 kişiden fazla vardı, benim araba iki kapılı, acaba haddimden fazla yükledin beni mi diyo bana  ;D şaka bi yana bu ışığın kafasına göre yanmasının sebebi ne olabilir? bu arada bu ışık arabayı ilk çalıştırdığımda yanıyo, öyle virajda ya da çalışırken bi anda yakmıyo, bütün ışıklar yanar ya hani ilk çalıştırmada, bu da yanıyo ama sönmüyo sonra.
Gönderen: atego - 08 Temmuz 2010, 17:01:40
Belli bir süre sonra sönüyorsa aynı benimki gibidir. Uzun bir beklemeden sonra el frenini bırakınca sönüyor, fakat çekip bırakıyım hemen yanıyor. Bazen frene basınca sönüyor bazen de kendi kendine. Şu ana kadar öğrenebildiğim kadarıyla yanlış değilse arka balatalardan dolayı yanıyor benim. Önler iyi arkalar kötü usta kontrol etmişti daha önce. Müşür de olabilir senin, bende değişti müşür ve sonuç aynı, balatalar değişene kadar tam emin olamayacağım tabi :)
Gönderen: d3n1s - 08 Temmuz 2010, 17:15:25
Belli bir süre sonra sönüyorsa aynı benimki gibidir. Uzun bir beklemeden sonra el frenini bırakınca sönüyor, fakat çekip bırakıyım hemen yanıyor. Bazen frene basınca sönüyor bazen de kendi kendine. Şu ana kadar öğrenebildiğim kadarıyla yanlış değilse arka balatalardan dolayı yanıyor benim. Önler iyi arkalar kötü usta kontrol etmişti daha önce. Müşür de olabilir senin, bende değişti müşür ve sonuç aynı, balatalar değişene kadar tam emin olamayacağım tabi :)

benimki giderken yanıyo ya nasıl anlatsam ki, el freni çekili değil arabayı çalıştırıyorum yanıyor, sonra kafasına göre sönüyo, arabayı kapat-aç, el frenini çek bırak vs gibi şeyler fayda etmiyor, balatalarım yeni elden geçti, ama müşüre bi baktırıym belki ondandır
Gönderen: atego - 08 Temmuz 2010, 17:24:50
Bir ara görüşebilirsek eğer, benim müşürü çıkartıp deneyelim ondan ise düzelir. Belki de benim yeni alınan da sorunludur kim bilir :)
Gönderen: mustklc - 08 Temmuz 2010, 17:25:23
el freninin altında bir soketi var o temassızlık yapıyor. aynısı benim yadigarda da vardı
Gönderen: d3n1s - 08 Temmuz 2010, 17:29:12
Bir ara görüşebilirsek eğer, benim müşürü çıkartıp deneyelim ondan ise düzelir. Belki de benim yeni alınanda sorunludur kim bilir :)

PM'den mesaj atıyorum  :tamamdir
Gönderen: formatberkay - 08 Temmuz 2010, 20:05:47
bizimde ikisi yaniyodu abs sensörünü degiştirdik abs isi söndü sol bilgisayarda hata veriyodu kömür olmuştu sensör cok zor cıktı sol degiştirdik bilgisayara bagladık sagda yand oda kömür olmuş diskleri sökerek cıkarmak zorunda kaldık  usta ile birlitte bizde ugraştık bir teker veriyosa öteki tekeride kontrol ettirin sonra el freni lambası yanmaya başladık baktık el freni takılı kalıyo kokuda yapıyo sonra el freni telini degiştirdik viteslere zor geciyodu debriyaz telinide degiştirdik gurt gurt seste cıkarıyo alır almaz bir sürü masrafı cktı biraz kazık yedik gibi oldu :( bizim aile zaten arabayı tamir ettirir ölü fiyata satar görev edindik artk :D
Gönderen: mrt611 - 09 Temmuz 2010, 00:40:42
fren hidroliğini kontrol et.. büyük olasılıkla bitmek üzeredir..

:tamamdir
Gönderen: adige38 - 19 Temmuz 2010, 00:21:24
 arkadaşlar büyük ihtimalle fren hidroliğiniz azalmıştır hidrolik deposunun kapağındaki müşir ; fren yağı eksik olduğu için el fren lambasını yakıyordur

Gönderen: Halil_50 - 30 Ağustos 2010, 16:38:00
evet arkadaşlar fren hidroliği azaldığı zaman el freni ışığı yanar fren hidrolik yağını kontrol edin
Gönderen: KARATAY - 25 Eylül 2011, 00:06:20
arkadaşlar konuya mesaj atılmayalı bayağı olmuş aynı sorun benim başımada geldi fren hidroliğini değiştirdim,el freni kolu altındaki sivici kontrol ettim sıkıntı yok,bu el freni müşiri dediğiniz tam olarak nerde yer alıyor yardımcı olabilirseniz çok sevinirim