vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf IV => Konuyu başlatan: SkY - 22 Ocak 2007, 19:11:31

Başlık: Golf 4 te iç aydınlatma sorunu
Gönderen: SkY - 22 Ocak 2007, 19:11:31
arkadaşlar 2001 golf 4 aracımda sol ön kapı açıldığı zaman kapı döşemesi içindeki ufak kırmızı ışık ve iç aydınlatma yanmıyor..tabi bu ışıklar yanmadığı için eğer bir süre kapı açık beklersem araba sanki hiçbir kapı açılmamış gibi algılayıp kendi kendine kapıları kitliyor.tabi bu olay sağ ön kapı için geçerli değil..sağ kapının döşemesindeki kırmızı lamba da normal kapı açıldığında yanıyor ve normal bir şekilde iç lambalarda yanıyor.ben bugün arabanın kullanım kılavuzunu inceledim ama sigortaların olduğu bir şema göremedim.sigorta kutusundaki resimlerden de pek bir şey anlamadım açıkcası,daha doğrusu benim işime yarayacak olan bir sigorta var mı yok mu onu göremedim?şimdi sizlere danışmak istediğim şey bu durumda sigorta mı atmıştır acaba(ki tabi bunun sigortası var mıdır bilmiyorum) yada başka bir elektrik sorunu mu vardır
Başlık: Ynt: Golf 4 te iç aydınlatma sorunu
Gönderen: Erhan - 22 Ocak 2007, 23:39:47
sol kapıdaki kablolarda temazsızlık olabilir belki sonucunda kapılar açılıp kapanırken zarar görebilir bunlar yada basit bir ampül arızası olabilir tahmin sadece.
Gönderen: Tholl-ga - 22 Ocak 2007, 23:44:12
halil gel bi gün hallederis
Gönderen: G60 - 22 Ocak 2007, 23:45:26
Sigorta değildir %90. Sağ ve sol kapı sigortasının farklı olacağını tahmin etmiyorum.
Kapı sonuçta sert kapatılabiliyor. İç ampül yerinden oynayıp temassızlık yaratmışda olabilir.
Gönderen: SkY - 23 Ocak 2007, 00:36:31
halil gel bi gün hallederis

h.sonu uğrarım sana,malum cuma günü ankaradayım sınavlarda..
Gönderen: SkY - 23 Ocak 2007, 00:38:17
Sigorta değildir %90. Sağ ve sol kapı sigortasının farklı olacağını tahmin etmiyorum.
Kapı sonuçta sert kapatılabiliyor. İç ampül yerinden oynayıp temassızlık yaratmışda olabilir.

aslında bugün baya bir baktım ama sanırım böyle bir sigortada yok gibi..aslında kullanma kılavuzuna neden bir sigorta şeması koymamışlar anlamıyorum..yani sigorta kutusunda yazıyo bişeyler ama neyin ne olduğunu anlamak zor bazılarında..
Gönderen: G60 - 23 Ocak 2007, 01:02:34
Sigorta şeması çıkan kapağın arkasında falan olabilir.
Gönderen: SkY - 23 Ocak 2007, 01:05:45
Sigorta şeması çıkan kapağın arkasında falan olabilir.

şema var göya ama o kadar ufakki şekiller ve bu şekillerin ne işe yaradıklarını anlatan bir yazı yok..garip yani bana göre..sanki sadece servisler anlasın diye basitçe yapıp bırakmışlar gibi..
Gönderen: G60 - 23 Ocak 2007, 01:19:56
Zaten normal şartlar altındada hiçbir kullanıcı sigorta kutusuna bakmaz. Bizim gibiler hariç. :D
Gönderen: SkY - 23 Ocak 2007, 01:38:43
bir arkadaşımdan benzer bir sorunun başına geldiğini duydum az önce..(bora comfortline) kapının içinde kilitin orda bir bir soket yada vs gibi bişey varmış o sorun çıkartabiliyormuş..tipik bir temassızlık durumu gibi görünüyor eğer böyleyse..bakalım en kısa zamanda buradan sizlerle paylaşırım nasıl çözüldüğünü işlerin:)
Gönderen: spy - 23 Ocak 2007, 02:20:10
ic aydınlatmalar tek sigorta uzerinden yuruyor.. bir kapıda yanıyorsa eger sigortada degilidr problem..
devreyi kapatan bir swich var kapı ve sase arasında, gozunuze carpmıstır.. o swich in sase almamasından kaynaklanıyor bu sorunlar.. sokulebilen swiclerin kontrol edilmesi sorunu cozecektir diye dusunuyorum
Gönderen: SkY - 23 Ocak 2007, 14:10:10
ic aydınlatmalar tek sigorta uzerinden yuruyor.. bir kapıda yanıyorsa eger sigortada degilidr problem..
devreyi kapatan bir swich var kapı ve sase arasında, gozunuze carpmıstır.. o swich in sase almamasından kaynaklanıyor bu sorunlar.. sokulebilen swiclerin kontrol edilmesi sorunu cozecektir diye dusunuyorum

bugün arabayı servise bıraktım  boya için o arada kapıyı da söledim baksınlar diye..büyük ihtimalle senin de dediğin gibi swiclerle ilgili bir sorundur diye bende tahmin ediyorum..
Gönderen: neco_ua - 01 Şubat 2007, 03:04:37
Sigortadan olsa başka bir yerede tepkime verir.
Tekbir sigortası olduğunu düşünmüyorum.
Muhtemelen temazsızlık.Bide ampule bakmak lazım.  8)
Gönderen: SkY - 01 Şubat 2007, 12:44:49
Sigortadan olsa başka bir yerede tepkime verir.
Tekbir sigortası olduğunu düşünmüyorum.
Muhtemelen temazsızlık.Bide ampule bakmak lazım.  8)

büyük ihtimalle temassızlıktır diye düşünüyorum bende,ampulle ilgili bir sorun olsa hem kapı içindeki ışığın hemde iç aydınlatmanın aynı anda yanmaması çok zor ki aynı zamanda zaten iç aydınlatma sağ ön kapı açıldığında sorunsuz yanıyor...şu durumda bende temassızlık olduğunu düşünüyorum..arabayı boyadan alamadığım için henüz tamir ettirmiş durumda değilim maalesef...sorunu halledince sizlerle mutlaka paylaşacağım
Gönderen: SkY - 01 Şubat 2007, 17:57:18
arkadaşlar bugün itibariyle sorunun kaynağı tespit edildi...sol ön kapı kiliti diyen arkadaşlar sorunun doğru cevabını vermiş oldular böylece..yetkili serviste ki parça fiyatı 232 ytl...tabi artı olarak buna işçilik te eklenecek..ben bu parçayı aksaray da yedek parçacılardan bulmaya çalışcam eğer olurda bulamazsam mecburen servisten almak zorunda kalacağım...
Gönderen: IMID - 06 Nisan 2007, 08:38:05
Eğer istanbuldaysan bostancı sanayi de oto2000 var oradan servisten daha uygun fiyata bulabilme şansın yüksek
Gönderen: TuningLINE - 06 Nisan 2007, 09:09:48
oto2000 Ümraniyede biliyorum ben
Bostancıdada yeri var mı ?
Gönderen: SkY - 11 Nisan 2007, 21:42:42
Eğer istanbuldaysan bostancı sanayi de oto2000 var oradan servisten daha uygun fiyata bulabilme şansın yüksek

ya sorun belli çözüm belli ama ben bir türlü koşturmacadan fırsat bulup halledemedim şu kilit işini öyle kullanıyorum..Boş bir vaktimde öncelikle aksaray daki parçacılardan bir sıfır parça fiyatını almayı düşünüyorum eğer onlar baya yüksek bir fiyat söylerse oto2000 e bakıcam..
Gönderen: iyildiz - 15 Mayıs 2007, 21:07:03
kapı kilidinden olduğuna emin misin? Başka bir yere gösterdin mi?

Bana sanki sol ön kapının switch'lerinde veya soketlerinde bir problem varmış gibi geldi..(Yanlış düşünüyor olabilirim, sadece bence başka bir servisten daha fikir al derim..)
Gönderen: volksport - 15 Mayıs 2007, 21:15:14
Bahse girerim %99 sol kapı switch'i bozulmuştur.  :D Kendimden çok emin konuştum ama neyse  :D
Gönderen: SkY - 15 Mayıs 2007, 21:57:52
Bahse girerim %99 sol kapı switch'i bozulmuştur.  :D Kendimden çok emin konuştum ama neyse  :D

yok yok doğru tahmin:) bozuk olan o ..
Gönderen: volksport - 15 Mayıs 2007, 22:00:18
Kendime bayılıyorum ya? %99 dedim %1 resil olma payı bıraktım, Herseyide bilecek değilim ya sadece Volkswagen Hastasıyım o kadar.
Gönderen: SkY - 16 Mayıs 2007, 01:43:32
Kendime bayılıyorum ya? %99 dedim %1 resil olma payı bıraktım, Herseyide bilecek değilim ya sadece Volkswagen Hastasıyım o kadar.

bu sorun zaten klasik vw sorunuymuş..her duyan direk aynı tepkiyi veriyor zatenn:)
Gönderen: iyildiz - 16 Mayıs 2007, 10:03:53
bu sorun zaten klasik vw sorunuymuş..her duyan direk aynı tepkiyi veriyor zatenn:)
Golf IV lerin sol ön kapı kilitlerinde problem olduğunu duymuştum. Ama bu senin durumu daha önce duymadım, sadece mantık yürütmüştüm.
Gönderen: noscuta - 03 Kasım 2007, 15:54:54
sky aynı sorun bendede vardı servıse gıttım kapının dılınde pltın dıye bı zımbırtı varmıs onla alakalı bı sorunmus yaptılar 150 ytl ye nedenıde arabayı yıkatırken o tazzıklı suyu kapının içine tutuyolarla o yapıyo o platın ıslanınca bozulurmuş.gecmıs olsun
Gönderen: AhMeTH61 - 03 Kasım 2007, 16:26:17
abi çok hata yapmışsınız bizim bora comfortline de aynı sorun vardı servise gittik 250 ytl dedi kilit değişecek falan...sanayiye gittik işinin ehli bi ustaya camdada bi sorun vardı o dahil hepsini yaptı 60 ytl verdik şu an hiçbir sorun yok..
Gönderen: as5338 - 05 Kasım 2007, 08:07:36
slm bended de o sorun vardı birde farların sesli ikazı çalışmıyordu ilkin ışıklı ikaz çalışmaya başladı sonra sesli ikaz fakat şu an sesli ikaz tekrar çalışmamaya başladı. büyük bir bihtimalle temassızlık
Gönderen: yellow_driver - 25 Şubat 2008, 17:18:00
arkadaşlar aynı sorun benim sağ ön kapıda da var. ustamın dediğine göre kilidin içinde bir platin var ve devreyi o tamamlıyor. kilitle bütün halde ve tamiri yok. yenisi dediğin fiyat. benim usta kasko firmaları ile de çalışıyor ve pert bir araç bekliyorum anlicanız.
        kazasız belasız günler
Gönderen: acilsifalar - 16 Mart 2008, 00:27:21
ben bu gün yaptırdım elektrikciye. kiliti söktü tamir etti taktı.ışıklarda yanıyor kilitte çalısıyor problem yok yalnız aynı sorun bagajdada vardı onuda söktü usta, onun parcası değişmesi lazımmıs tamir olmadı sonra halledeceğiz artık
Gönderen: as5338 - 17 Mart 2008, 17:43:25
swich üzerinde mi çalıştı
Gönderen: 007fatih - 10 Nisan 2008, 20:36:45
kadeş golflerin genel arızas bu kapılardaki swishcler arızalanıyor kapı anahtarının üzerinde bu parçalar ayrı satılmaz anahtarla birlikte satılır o da çok pahalı fakat bazı özel servisler bu işi anahtarı değişmeden hallediyor.
Gönderen: roninblack - 10 Mart 2009, 11:23:34
Yaklaşık bir aydır bendede aynı problem vardı. tüm kapılar kapalı olmasına rağmen iç aydınlatmalar ve sol ön kapı ışığı kapı açık ikazı gibi sürekli aydınlatıyordu. ayrıca en önemli sorun bu  merkezi kilitte tek kapı kitliyor tüm kapıları açıyordu. kitleme yapmıyordu ve alarmda kumandadan kapıları açıyor fakat kitlemiyordu. :-[bende küçük bi kısa devre prıoblemi diye yol kenerındaki bir oto elektrikçiye gittim. soğukta 2.5 saat bekledim. tüm kapıyı dağıttılar. yetmedi merkezi kilit beyninin söktüler. Sonra adam biyerleri aradı merkezi kilitte  beyinde problem var dedi. Bende ne yapacaz dedim. merkezi kilit beyin baskı devreden kablolarla kısas devre falan yapacaz dedi. bende hayır dedim oynamayın.sonra tekrar topladılar kapıyı.sonra ben sigortalara baktım arabayı manuel olarak kitlediğimde biler lambalar yandığı için aküyü bitirir diye ilgili sigortayı söktüm(aydınlatma için olanı) sonra baktımki o sigortaya pencere otamatikleri ve yan aynalarda bağlı onlarda devre dışı kaldı. yaklaşık bir ay böyle kullandım.

Sonra bildiğim bir ustaya gittim. oda söktü kapıyı ve kilit mekanizması üzerindeki küçük bir tane swicht e ulaştı. swicht üzerindeki pimin üzerinde plastik bir kaplama var.anahtar kitlediğinde yuvarlak bir yüey düşünün kertikli.pim o kertiğe geldiğinde swicht açıyor ve ışıklar yanıyor.kitlediğinde ise kertikden pim çıkıp bası yaparak ldevreyi taamamlıyor.lambaları söndürüyor. Benimde o pim üzerindeki malzeme deforme olduğu için kapı hep açık gözüküyor.yani kapı kilitlendiğinde o kertikten çıkıp yüzey pime bası yapması lazım ama deforme olduğu için pim içeri girmiyor swicht kapanmıyor.kapılar hep açık görüyor dolayısı ile lambalar yanıyor.merkezi kilit beynide açık gördüğü için görevini yapmıyor.Sırf bu swicht için koca kaoı kilitini değişsem 250-300 veririm. sonra usta bu swicht i söktü. araştırıyım dedi. bulursam tekrar takarızz. şu swicht yok ama sorun değil sadece sol kapı ışığı yanmıyor. merkezi klit çalışıyor. ışıklar çalışıyor.yani sol ön kapı hep kapalı görünüyor bende.usta bulursa swichti taktırırım tekrar bulamazsada böyle devam. bi sorun yok.
Gönderen: mcsahan - 10 Mart 2009, 11:32:40
Yaklaşık bir aydır bendede aynı problem vardı. tüm kapılar kapalı olmasına rağmen iç aydınlatmalar ve sol ön kapı ışığı kapı açık ikazı gibi sürekli aydınlatıyordu. ayrıca en önemli sorun bu  merkezi kilitte tek kapı kitliyor tüm kapıları açıyordu. kitleme yapmıyordu ve alarmda kumandadan kapıları açıyor fakat kitlemiyordu. :-[bende küçük bi kısa devre prıoblemi diye yol kenerındaki bir oto elektrikçiye gittim. soğukta 2.5 saat bekledim. tüm kapıyı dağıttılar. yetmedi merkezi kilit beyninin söktüler. Sonra adam biyerleri aradı merkezi kilitte  beyinde problem var dedi. Bende ne yapacaz dedim. merkezi kilit beyin baskı devreden kablolarla kısas devre falan yapacaz dedi. bende hayır dedim oynamayın.sonra tekrar topladılar kapıyı.sonra ben sigortalara baktım arabayı manuel olarak kitlediğimde biler lambalar yandığı için aküyü bitirir diye ilgili sigortayı söktüm(aydınlatma için olanı) sonra baktımki o sigortaya pencere otamatikleri ve yan aynalarda bağlı onlarda devre dışı kaldı. yaklaşık bir ay böyle kullandım.

Sonra bildiğim bir ustaya gittim. oda söktü kapıyı ve kilit mekanizması üzerindeki küçük bir tane swicht e ulaştı. swicht üzerindeki pimin üzerinde plastik bir kaplama var.anahtar kitlediğinde yuvarlak bir yüey düşünün kertikli.pim o kertiğe geldiğinde swicht açıyor ve ışıklar yanıyor.kitlediğinde ise kertikden pim çıkıp bası yaparak ldevreyi taamamlıyor.lambaları söndürüyor. Benimde o pim üzerindeki malzeme deforme olduğu için kapı hep açık gözüküyor.yani kapı kilitlendiğinde o kertikten çıkıp yüzey pime bası yapması lazım ama deforme olduğu için pim içeri girmiyor swicht kapanmıyor.kapılar hep açık görüyor dolayısı ile lambalar yanıyor.merkezi kilit beynide açık gördüğü için görevini yapmıyor.Sırf bu swicht için koca kaoı kilitini değişsem 250-300 veririm. sonra usta bu swicht i söktü. araştırıyım dedi. bulursam tekrar takarızz. şu swicht yok ama sorun değil sadece sol kapı ışığı yanmıyor. merkezi klit çalışıyor. ışıklar çalışıyor.yani sol ön kapı hep kapalı görünüyor bende.usta bulursa swichti taktırırım tekrar bulamazsada böyle devam. bi sorun yok.

geçmiş olsun. çok ama çok ince bir detaydan meydana gelen arıza.
üstüne para versek öğrenemeyceğimiz bir arıza çeşidi daha :)
Gönderen: yellow_driver - 10 Mart 2009, 17:18:52

benimde kapı içindeki lambaları yakan kilitteki swichler arızalı. bizim orada hem orjinal hemde yan sanayi parçada satan bir vw parçacısı var. onda yan sanayi kilide 75 TL demişti. yaza değişitirecem kilidi olmazsa.
Gönderen: roninblack - 23 Mart 2009, 10:33:41
      benimde kapı içindeki lambaları yakan kilitteki swichler arızalı. bizim orada hem orjinal hemde yan sanayi parçada satan bir vw parçacısı var. onda yan sanayi kilide 75 TL demişti. yaza değişitirecem kilidi olmazsa.

bence kilidi değiştirme içindeki swichleri al. kilidin orjinal kalsın. alabiliyorsun swichleri ben aldım bulmaya çalışıyorum.
Gönderen: yellow_driver - 23 Mart 2009, 17:08:52
bence kilidi değiştirme içindeki swichleri al. kilidin orjinal kalsın. alabiliyorsun swichleri ben aldım bulmaya çalışıyorum.
      hocam ben swichler ayrı değil diye biliyorum. nereden aldınız? kaç TL? ayrı satılıp değiştirilebiliyorsa bana da lazım....slmlar
Gönderen: R-Line - 23 Mart 2009, 18:25:20
hocam switch ayrı değil zaten, kilitle bir bütün.
ancak bizim bir elektrikçi ustamız var, eski switch i çıkarıp yeni bir switch takıyor.
arkadaşım kendi aracında değiştirdi sorunsuz kullanıyor.
açıkçası merak edipte sormadık bu switch i nereden buluyorsun diye. bazen yeni switch yerine çıkma kilitten söküp taktığıda oluyor.

birde şöyle bişey var, benim bagaj lambası yanmıyordu.
bagaj kilidini söktüm yapabilirmiyim diye, baktım ki switch baya tozlanmış akım geçirmiyor. switch i yerinden sökmeden temizledim ( ki zaten sökülmüyor  :) ). şimdi sorunsuz çalışıyor.

sanırım fazla uzattım, diyeceğim o ki bazen switch temizliğiylede bu sorun halledilebiliyor. ama bazende aracın yaşından ötürüde switch ömrünü doldurabiliyor.
birde aracınızın kapı kollarına tanzikli su tutulmamasına özen göstermek gerekiyor.  :)
Gönderen: R-Line - 23 Mart 2009, 18:29:29
yazmayı unutmuşum, yanlış hatırlamıyorsam
switch için 10 lira, söküp takmak içinde 25-30 lira gb bişey vermişti arkadaşım.
Gönderen: yellow_driver - 23 Mart 2009, 21:24:05
teşekkürler :sevgi: