vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf IV => Konuyu başlatan: fosilci - 24 Kasım 2008, 15:12:44

Başlık: Baskı balata
Gönderen: fosilci - 24 Kasım 2008, 15:12:44
Arkadaslar merhabalar gecen gün savas kardesimle beraber arabaları götürdük gösterdik ustaya bende trigiyer felan degiştirdim benim baskı balatanın kacırdıgını soyledi ve 2 vitesde 100 km hıza ulasması gerektigini soyledi sizce boyle birsey mümkün mü ?? 2 vitesde 80 i gördü araba 5.5 devire geldi
Başlık: Ynt: Baskı balata
Gönderen: alleyesonme - 24 Kasım 2008, 16:43:20
Senin araba hantallasmistir ama Jant filan var agirlik cok Sende..
Gönderen: R-Line - 24 Kasım 2008, 17:00:21
ben ilk kez senden duyuyorum böyle bişey Okan.
baskı balatanın bittiğini anlamak için 2. viteste redline yapmakmı gerekiyormuş.
Gönderen: fosilci - 24 Kasım 2008, 17:14:35
Valla birol abi bende anlamadım usta dediki debriyaj yukarda kavrıyor biraz kacırıyor dedi 2 vitesde 100 ü vurması gerekli dedi biraz banada sacma geldi benden duymuyorsun abi bende ustadan duydum :D
Gönderen: R-Line - 24 Kasım 2008, 17:46:25
valla ben yeni değiştirdim.
debriyaj yukarıda kavrıyordu, tamam golflerin debriyajı yukarıda kavrıyor ama bitmiş debriyaj çok daha yukarıda kavrıyor. arabanın çekişi müthiş değişti. debriyajı hissetmiyorsun pamuk gibi.
benim usta yerinden bile oynatmadı baskı balatanın durumunu anlamak için.
söktüğünde baktım ki hakikaten tam zamanında değiştirmişim.
Gönderen: g_vg - 24 Kasım 2008, 19:06:01
100 mü :o
kaç devirde 100 ü görcek diye sorsaydın bide keşke
aklıma takıldı bende bi deniycem
Gönderen: erdem2179 - 24 Kasım 2008, 19:29:38
bitik baskı balatada 2. viteste 100 yapması lazım diye bişey olamaz.çok yukarda kavrıyosa,çekişten düşükse,yakıt fazlalaştıysa değiştirirsin o kadar.
Gönderen: fosilci - 24 Kasım 2008, 20:31:08
100 mü :o
kaç devirde 100 ü görcek diye sorsaydın bide keşke
aklıma takıldı bende bi deniycem

bastı valla epey bi 5500 devirde 80 km hıza geldi
Gönderen: savas_ankara - 24 Kasım 2008, 22:26:44
bence o bir hikaye :)

benim arabada yukarıdan kavrıyor, bunu söylediö banada debriyaj kaçırıyordur, iyi hızlanmaz falan dediler...

aslında bunu anlamak için arabanın vites geçişlerinden sonra debriyajı bırakıp gaza yüklendiğinde iyi toparlamıyorsa azalmış olabilir.

İkinci bir seçenekse arabaya 4 - 5 kişi binip, dimdik bir yokuşa çıkarsın debriyajı bıraktığında araba çok yavaş kalkıyorsa ve zorlanıyorsa iyice azalmış demektir, eğer geri geri kaçıyorsa tamamen sıyırmış demektir :D
Gönderen: fosilci - 24 Kasım 2008, 23:01:07
Savasım tebrikler güzel bir açıklama biz bu ustayı degiştirelim istersen :))
Gönderen: revelation - 24 Kasım 2008, 23:05:46
adam resmen uçmuş okan. eğer 2 viteste 100 görecekse 5 te kaç görür sence.. 350 mi? bu arada redline in sonu blow up :D
Gönderen: fosilci - 24 Kasım 2008, 23:18:31
valla kesın oyle olur sakın deneme yapmayın arkadaslar  :D ;D
Gönderen: savas_ankara - 25 Kasım 2008, 08:55:02
Savasım tebrikler güzel bir açıklama biz bu ustayı degiştirelim istersen :))

bugün araba servisten çıktı, adamlar ellerinden geleni yapmış...
bir sorun bulamamışlar, onlarada bişey diyemiyorum ki, sorun olursa her zaman yanınızdayız diyorlar.

debriyaj içinse bence şimdilik gerek yok... nerede tırak orada bırak :D
Gönderen: g_vg - 25 Kasım 2008, 19:16:12
2. viteste "aracım yapma bana bunu" dercesine bagırmaya başlayınca
kafadan denemeden caydım
Gönderen: fosilci - 25 Kasım 2008, 23:16:13
2. viteste "aracım yapma bana bunu" dercesine bagırmaya başlayınca
kafadan denemeden caydım

Haha :D valla bizim usta 80 i gördü 2 vitesde nasıl becerdi bende anlamadım araba 5.500 devire cıkmısdı
Gönderen: fosilci - 25 Kasım 2008, 23:23:50
Valla bence denemeyin gereksiz ben sadace bilgi için yazdım fikir almak açısından
Gönderen: Tholl-ga - 26 Kasım 2008, 12:06:36
sıyırana kadar devam.
4 viteste 80 le giderken tam gaz oturun boşa devir çevirirse bitmiş demektir
Gönderen: uqur - 27 Kasım 2008, 14:15:46
2. vites 95 - 100 arasında kaldı kendim videosunu da çektim isteyene gönderebilirim gaz kesene kadar çekmedim ayağımı gazdan devir 6500 yani.
Gönderen: fosilci - 27 Kasım 2008, 14:22:28
2. vites 95 - 100 arasında kaldı kendim videosunu da çektim isteyene gönderebilirim gaz kesene kadar çekmedim ayağımı gazdan devir 6500 yani.

Ugurcum eger buraya atabiliyorsan atıverde izliyelim
Gönderen: uqur - 27 Kasım 2008, 14:43:35
ben eklemesini bilmiyorum fosilci msne ekle gönderivereyim [email protected]
Gönderen: g_vg - 27 Kasım 2008, 22:23:48
baskı balata olayı için bişey diyemicem ama 2.ci viteste 6000 devirle 100km ye ulaştım
fişek gibi gidiyor araç
ben en son bakıma götürdüğümde baskı balatanında değişmesini istemiştim yukarda debriyaj flan demiştim
usta baktı kendi kullandı aracı
ne gerek var istersen değişiriz ama baskı balatanda bişey yok zaten debriyaj bu araclarda biraz yukardadır demişti
yokusta taktım 2ye saldım aracı kaydırdı flan dedim
onlar hikaye dedi bana
bende ok ledim
şimdi benim arac yokusta 2 ye takıp saldınmı kaydırıyor hafif hafif
benim ustama göre böyle bile olsa baskı balata bitik değil
aynı arac senin ustanın dediği 2.ci viteste 100 km olayınıda yapabiliyor
demekki senin ustana görede baskı balatam bitik değil
peki bu 2.ci viteste yokusta kaydırma olayı nedir anlaşılan o bitik bi test
Gönderen: revelation - 28 Kasım 2008, 00:00:18
profilinde dediği gibi gaza gelme... kusura bakma ama ustan ne der bilmem ama aracını kullanan sensin. bizim araçlarımızda hiç bir zaman ilk aldığımız günden bugüne kadar debriyajın üstte kavradığını görmedim. Bu dediğin olay yıpranmadan ve belli kullanımdan sonra ortaya çıkan bir şeydir. Eğer aracında debriyaj kullanımın normalse yani  yıpratmadan ve arabanı zorlamadan kullandıysan her zaman daha aşağıda kavrayacaktır. Ben debriyajdan ayağımı hafifçe çektiğim an bile aracım öne doğru bir ivme hareketinde bulunuyor. Tabi bu kullanıma bakar. ve de aracın zamanla sana uyacaktır. neyse baskı balata önemli. Bu arada ne gerek var 6000 devirde 100 yapmak :D Bu harketler çok güzel ama aracı gereksiz yere çok yorar en güzeli 3. vitesi de denemek :) 
Gönderen: g_vg - 28 Kasım 2008, 19:26:23
bende zaten bi gazla yapmadım
gaza gelme deyişimdeki amaç farklı
ilk yazdıklarıma bakarsan inanasım gelmemişti,geniş ve boş yol denk geldi denemek istedim
aracımı alalı bir kaç ay oluyor
bir yıpranma olduysa geçmiş zaman içersinde önceki sahibinden kalandır artık
yoksa ne hız nede hor kullanımla hiç işim olmaz ;)
Gönderen: revelation - 29 Kasım 2008, 23:43:43
 :sevgi: ehhe :D şimdi okudum.. Bu arada hayırlı olsun.
Gönderen: sufi - 01 Aralık 2008, 19:47:47
arkadaşlar baskı balatanın aşağı yukarı belli bir km de değişmesi gerekmiyor mu? benim aracımda 87 000 de değişmiş , şimdi 134 000 de. acaba değiştirsem mi?
Gönderen: revelation - 01 Aralık 2008, 19:52:40
60 000 ----90 000-----120 000----180  000 diye gidiyor. bunu da bana Volkswagen servisinden dediler. En iyisi değiştirmen.. Zaten zamanla belli ediyor kendini.
Gönderen: R-Line - 01 Aralık 2008, 22:47:54
baskı balatanın km si olmaz.  :)
Gönderen: sufi - 01 Aralık 2008, 23:13:04
kullanıma göre değişiyor herhalde ama yine de ortalama bi km vardır herhalde
Gönderen: R-Line - 01 Aralık 2008, 23:28:11
araç sürekli şehir dışı kullanılıyorsa, uzun km ler dayanabilir.
sürekli şehir içi kullanılıyorsa sık vites değişiminden dolayı daha az km gidecektir.
tabi birde kullanıcı hataları var, takıldığı gün debriyaja elveda denilebilir.
benim çevremde gördüğüm kadarıyla, düzgün bir kullanımda 100.000km rahat gidiyor.
Gönderen: revelation - 01 Aralık 2008, 23:48:49
baskı balatanın km si olmaz.  :)

Zamanla belli ediyor dedim ya :D ehhe ... Zaman artı km :D
Gönderen: ILLUSIONIST - 10 Mayıs 2011, 12:40:43
Arkadaşlar bundan iki hafta önce aynı sorundan dolayı çok iyi bir ustaya götürdüm aracımı (golf 4 pasific 2004) adamın yaptığı tek şey arabaya 3 kişi bindik ve Allah ne verdiyse kökledi gaza araba 2. viteste 95'e geldiğinde kesiciye girdi ve aracın herhangi bir baskı balata sorunu olmadığını sadece yukarıda kavradığını  söyledi.Bunu yapmasının nedeni devir saatinde gördüğü değere göre aracın hızlanmasını kontrol etmek. Gerçekten baskı balata kaçıran bir arabada eğer devir saati sona doğru geldiğinde bile km fazla çıkmıyorsa o araba balata kaçırıyor demektir. Birde baskı balata yukarıda kavrama olayı var buda sadece balata yukarıda kavrıyor şuan için herhangi bir yok ama ileride değiştirmek gerekir anlamına geliyor.Bu iki şeyi birbirine karıştırmamak gerekiyor. Ayrıca baskı balatanın bitik olup olmadığını anlamak için en kısa işlem 3 pedal yapmaktır bilenler bilir zaten.
Gönderen: htmetin - 10 Mayıs 2011, 12:53:37
3 Pedal nedir açıklar mısınız ben bilmiyorum.?

Baskı balatayı değiştirince araba sıfır km arabalar gibi oluyor çok keyifli bişey.
Gönderen: mehmetcevahir - 10 Mayıs 2011, 15:21:46
üç pedal dediği şey sol ayağınızı debriyajdan çekerken sağ ayağınızla hem fren hem gaza basmaktır. debriyaj balatası iyi durumdaysa kaçırmadığı için motoru zorlayıp stop etmesini sağlayacaktır aksi halde hem fren hem gaza bastığınız halde motor devirleniyorsa araba zorlanmıyorsa balata sıyırıyor demektir.
Gönderen: Ghog - 12 Mayıs 2011, 00:39:02
Benım debriyaj yukarda kavrıyo uyuz olmaya basladım servıse goturdum pım kesıcaz dedı zamanım yoktu Bu ıslemın zararı varmıdır bı de ne kdar surer bu ıslem bılen varmı
Gönderen: ØSîRîS - 14 Mayıs 2011, 13:12:39
arkadaşlar bende değiştiricem 350 tl feln gider dediler normalmidir ?
Gönderen: aykuttuncer - 14 Mayıs 2011, 14:48:26
Arkadaslar merhabalar gecen gün savas kardesimle beraber arabaları götürdük gösterdik ustaya bende trigiyer felan degiştirdim benim baskı balatanın kacırdıgını soyledi ve 2 vitesde 100 km hıza ulasması gerektigini soyledi sizce boyle birsey mümkün mü ?? 2 vitesde 80 i gördü araba 5.5 devire geldi
valla bizim arabanın baskısı bitik şu anda 2.ci vitesde 100üde goruo zorlasan 120 ye yolu var kesici girer devreye ztn alakası yok onla baskının arabayı zorlarsn saglam olan baskının omrunu yersın :) iyi usta  biner el frenini ceker 1 e takar arabayı kaldırmaya calısır stop ederse baskın iyi olması lazımdı etmıosa gıdıktır dıe hatırlıorm
Gönderen: aykuttuncer - 14 Mayıs 2011, 14:54:26
3 Pedal nedir açıklar mısınız ben bilmiyorum.?

Baskı balatayı değiştirince araba sıfır km arabalar gibi oluyor çok keyifli bişey.
genelde bmwciler kullanırlar :) 3 pedal yapıp yuklendıgınde akrobasiler:d cıkar ortaya bıde ustalar kullanır:D debrıyajı olcmek ıcın
Gönderen: hakkihakan - 17 Mayıs 2011, 23:23:38
VW GOLF 4 1.6 (AEH-AKL-APF MOTOR) SACHS DEBRÄ°YAJ SETÄ°  06A 198 141 A  [3000 822 601] | SACHS DEBRÄ°YAJ Å�ANZIMAN | OtoSuperMarket.com (http://www.otosupermarket.com/VW-GOLF-4-16-AEH-AKL-APF-MOTOR-SACHS-DEBRIYAJ-SETI-06A-198-141-A-3000-822-601,PR-1430.html)

arkadaslar bu ilandakini alıyorum. ruhsatta AKL motor yazıyor ve 1.6 zaten.
Uygundur değil mi? Ayrca birde luk marka buldum ama rulmansız yazıyor ne demek yani bu.
Gönderen: Bradley - 20 Mayıs 2011, 10:41:27
benimkide bitik sanırım yukardan kavrıyor ve araba arada bir basmıyor ama bazende gayet normal gidiyor.

aracım 2003 pasific 1.6 16 v. bbc motor. internetten istetecem ama markada kararsızım sizinn bi öneriniz var mı ?