vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf IV => Konuyu başlatan: savas_ankara - 24 Kasım 2008, 09:02:31

Başlık: Motor gaz yemiyor (yardım lütfen)
Gönderen: savas_ankara - 24 Kasım 2008, 09:02:31
Merhaba arkadaşlar, 2000 model benzinli Golf 4 kullanıyorum.

Geçenlerde arabamla vites yükselttikten sonra gaza yüklendiğimde motorun gaza basıtığım ilk anda  gaz yemediğini hissettim ve bunu arayla tekrarlamaya devam etti.

Geçtiğimiz cumartesi günü "Fosilci" arkadaşımızla birlikte onunda bir iki değişecek parçası olduğu için daha önce gittiğim servise gittik, arabaya test cihazı taktılar, hava ve yakıt karışımından olabilme ihtimaliyle ayarları yenilediler.

Yola çıktım, 2 km gittikten sonra yine aynı sorunu yaşadım. Yoldan döndüm ve yine servise gittim, yine cihazı taktılar "lambda sensrü" arızası verdi, sensörü değiştirdiler.

Yine yola düştüm, 10 km sonra bu kez iyice gaz yememeye ve her gaza bastığımda stop edekmiş gibi motor foruldamaya başlıyor gaza yüklenince kesyor. Bu kez acilen servisi eve çağırdım ve "boğaz kelebeği"nin kirli olabileceğini söyleyerek, boğaz kelebeğini temizlediler.

Dün arabaya bindim 1-2 km sonra yine aynı sorunu verdi, bugün yine servisle konuşacağım, konuyla ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Başlık: Ynt: Motor gaz yemiyor (yardım lütfen)
Gönderen: OffLineR - 24 Kasım 2008, 09:57:26
Kelebekten önce bir oksijen sensörü var
O bozulmuş olabilir.
Neydi adı unuttum şimdi.
Açık hava filtresi kullananlarda genelde bozulduğu görülüyor mesela.
Kelebek ile hava filtresi arasındaki borudaki parça işte.
O bozuk ölçüyorsa beyin de gazlamayı yanlış yapıyor olabilir.
Gönderen: kerem81 - 24 Kasım 2008, 10:04:49
arkadaşım hava filtresinin hortumuna bak genellikle filtre yağ değiştirirken yırtılıbiliyo buda beyni etkiliyo başıma geldiği için biliyorum bide bunu kontrol ettir
Gönderen: canbabajin - 24 Kasım 2008, 12:57:37
kardeş benzin pompasi otomatiginede bi baktir... bizim 99 1.6 comfortta ayni sorunu yapior benzin otomatigi degişcek...
Gönderen: R-Line - 24 Kasım 2008, 17:01:59
Koray bahsettiğin parça maf sensörümü yoksa?
Gönderen: OffLineR - 24 Kasım 2008, 17:06:41
O muydu kelebekten önceki parça
Hava akış metre miydi yoksa?
Yoksa saçmaladım mı hepten :D :D
Gönderen: R-Line - 24 Kasım 2008, 17:14:29
MAF ( mass air flow )
hava kütle ölçer diye geçiyor.
kelebekle filitre arasında oluyor, sanırım aynı parça olsa gerek.
Gönderen: OffLineR - 24 Kasım 2008, 17:24:01
Evet evet o
Tamam şimdi sen öyle deyince vag-com'dan geldi aklıma.
O bozulduğu zaman düz yolda problem çıkarmasa da yokuşlarda kalkışlarda falan çok problem oluyor.
Ondan dedim o olabilir diye.
Gönderen: savas_ankara - 24 Kasım 2008, 17:56:00
Benim arabanın sorununu kısaca tekrar söyleyim isterseniz...

vites boştayken veya vites geçirdikten sonra gaza basış sırasında ilk başta forfor ediyor sonra normal gazı alıyor, nesi var anlamadım, lambda sensörü değiştirildi, boğaz kelebeği temizlendi, tekrar servise gideceğim, bakacaklar.
Gönderen: alleyesonme - 24 Kasım 2008, 18:49:10
Senin sorun bu parcadan kaynaklaniyor AYNIIII sorun bende de wardi bu parcayi degistirdiler duzeldi  kardes artik golf de daha mi farklidir bilemicemde bendeki degisen parca buydu hatamiz warsa affola :) adinida unuttum parcanin Neydi yavv?? :D

(http://img222.imageshack.us/img222/7769/goruntu335bz5pu9.jpg) (http://imageshack.us)
 (http://g.imageshack.us/img222/goruntu335bz5pu9.jpg/1/)
Gönderen: savas_ankara - 24 Kasım 2008, 22:01:55
Senin sorun bu parcadan kaynaklaniyor AYNIIII sorun bende de wardi bu parcayi degistirdiler duzeldi  kardes artik golf de daha mi farklidir bilemicemde bendeki degisen parca buydu hatamiz warsa affola :) adinida unuttum parcanin Neydi yavv?? :D

(http://g.imageshack.us/img222/goruntu335bz5pu9.jpg/1/)

Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar...

Senin işaretlediğin parça sanırım ateşlemeyle alakalı elektriksel bir parça. Bizim motor biraz farklı ama tahminim doğru sanırım. Yarın gideceğiz bakalım ne diyecekler, umarım yine bir sürü şey çıkarmazlar...
Gönderen: serhat - 26 Kasım 2008, 23:20:27
bildiğim kadarıyla aracın SR motor bu sorunu yaşaman çok ilginç geçenlerde benzeri başıma geldi araç kendi kendine gaz kesti gaz yemedi abs devreye girdi kiltli kaldı servise gittiğimzde şarj dinamousu yanmış ve kablosu kopmuştu değiştirdik sorun kalktı bi baktır dinamoya
Gönderen: revelation - 27 Kasım 2008, 00:05:51
abs mi kilitledi. way canına.. efet SR motorlarda böle şeyler oluyor.. benim aracımda 2. viteste bazen gazı yemiyor.. ben de baktırtacam. Gerçi Şarj dinamosunda da ufak bir sorun var. rolantideyken ses yapıyor. Bu konuda bilgisi olan var mı?
Gönderen: savas_ankara - 27 Kasım 2008, 09:04:54
bildiğim kadarıyla aracın SR motor bu sorunu yaşaman çok ilginç geçenlerde benzeri başıma geldi araç kendi kendine gaz kesti gaz yemedi abs devreye girdi kiltli kaldı servise gittiğimzde şarj dinamousu yanmış ve kablosu kopmuştu değiştirdik sorun kalktı bi baktır dinamoya

Aracın dinamosunu da test ettiler, yenisini takıp baktılar ama ondada bişey yok, şimdi kullanıyorum, o hırıltı kesildi fakat geçen ikinci vitese attığımda yine hafif bir gaz yememe hissettim.

"Fosilci" arkadaşım benzindendir demişti, en son OPET' ten bir depo benzin aldım ve o günden sonra araba gaz yememeye başladı. Depodaki benzini yeniledikten sonra sorun ortadan kalkarsa OPET' i boykot edeceğim. Yani kesin bundandır diyemem ama ögreneceğiz bakalım.
Gönderen: serhat - 27 Kasım 2008, 18:47:42
çok ilginç SR motor sorun çıkarmamalı ama otomobil ne olcağı belli olmuyor kullandığın benzinde sorun olabilirmi pslik fln