vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N2 => Konuyu başlatan: kingoftheroad - 19 Kasım 2008, 18:41:14

Başlık: Su alma problemi :((
Gönderen: kingoftheroad - 19 Kasım 2008, 18:41:14
Arkadaşlar geçenlerde aracım sol taraftan su almış diye yazmıştım, bu hafta sonu bize yakın sanayide ustaya baktırdım, baktı etti uğraştı bişi bulamadı, evvelsi gün sabah başlayan şiddetli yağmurdan sonra otoparkta duran aracıma akşam bakayım dedim yine sol taraf ön ve arka paspasların altı sırılsıklam ıslak peki dostlar bunun sebebini nasıl bulacağım kafayı yemek üzereyim, araba da ıslak ıslak duruyor öyle, araç döşemesinin altındaki yalıtım için koyulan kaplama halısı da ıslak tabiki, o bölgede kablo vs geçiyormu acaba, ıslak kalınca sorun olmasın, ben aracı ancak hafta sonu baktırabileceğim tekrar, bide o döşeme halısı nasıl kuruyacak bu havalarda ?? Bu can sıkıcı surumu çözecek sağlam bi servis tavsiye edecek arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim, yoksa yakında aracın içinde balık yetiştirmeye başlayacağım :)
Başlık: Ynt: Su alma problemi :((
Gönderen: ismailtunca81 - 19 Kasım 2008, 21:55:46
muhtemelen kapı  eşiklerinden alıyor  yada kaputun su  kanallarından içeri  sızdırma  yapıyor 
kuaförlerde  kurutma  makinaları  var fakat  her  yagmurdan sonra  30  40  lira  vermemek adına  en kısa  zamanda bi  kaportacının önüne  çek  arabanı ayrıca  sol  çamurluktan da  almış  olabilir  burayıda  kontrol etmekte  fayda  var 
Gönderen: dangerfield - 19 Kasım 2008, 22:12:12
kingoftheroad sorununu çözdüğün ANda lütfen nereden su aldığını banada söyle. bendede aynı sorun var ama sağ tarafta. goturdum bi kaportacıya adam "alttan su alıyodur" dedi bende hemen gazladım 1 sn ile durmak istemedim orda :D birkaçgun sonra kaldırdık aracı aşağıda çürüme falan yok. başkabiyerden alıyor fakat nereden oldugunu asla bulamadık. Cam ve kapı fitillerini değiştir dediler onlarda çok para. Hani en azından nereden aldıgını bulabilsem orası için çözüm ararım. sonucunu 4 gözle bekliyorum...
Gönderen: CoX_BoY - 19 Kasım 2008, 22:24:56
dangerfield ve kingoftheroad kapı fitilleirni kontol edin, dangerfield dediğin gibi cok pahalı onun yerine arab sabunu ile iyice silin fitiller özelliğini yitirmiştir arab sabunu ile silerseniz belki bi süre daha idare eder tabi sorun fitillerdense
Gönderen: mertkoray - 19 Kasım 2008, 22:50:27
gider borusu tıkanmış olabilir bende aynı sorunu yaşadım gerçekten kötü bu durum yağan yağmur suyunu  komple içeri alıyordu bende az çekmedim  >:(
Gönderen: dangerfield - 19 Kasım 2008, 23:11:45
gider borusu nerdedir? nerdeki suyu tahliye içindir? biraz daha açabilirmisin...
Gönderen: ozmo - 19 Kasım 2008, 23:12:14
sağda polen filitrsinin orda solda ise camın hemen altında su kanalları var eğer tıkalı ise sol tarafta kaput açma telinin ordan sağda ise polen filitresinden içeri su alır kanalları bir tel yardımı ile açarsanız probleminiz kalmayacaktır.
Gönderen: mertkoray - 19 Kasım 2008, 23:17:23
ozmo on noktayı koymuş benim sağdandı polen filtresi kullanılmaz hale gelmişti  :)
Gönderen: kingoftheroad - 20 Kasım 2008, 10:32:42
sağda polen filitrsinin orda solda ise camın hemen altında su kanalları var eğer tıkalı ise sol tarafta kaput açma telinin ordan sağda ise polen filitresinden içeri su alır kanalları bir tel yardımı ile açarsanız probleminiz kalmayacaktır.

dostum araç sol taraftan aldığına göre kaput açma telinin oraya bakmam lazım demekki. dostum ben dediğin gibi bakıp bulamazsam bu sorunu nerde yaptırabilirim ? düzgün bi servis önerebilirmisiniz ? bakım işlemlerini de yaptıracağım hem...Bide o döşeme halısı nasıl kurur ???

Bide sol arka döşeme halısının altında bi conta gibi bişi var emniyet kemer bağlantılarının ordaki boşluktan elimi sokunca bi conta buldum ama sanki kırılmış gibiydi resmini akşama eklerim bi bakarmısın buradan olabilirmi acaba..
Gönderen: kingoftheroad - 20 Kasım 2008, 12:59:01
gider borusu tıkanmış olabilir bende aynı sorunu yaşadım gerçekten kötü bu durum yağan yağmur suyunu  komple içeri alıyordu bende az çekmedim  >:(

dostum nerde bu gider borusu biraz daha ayrıntılı belirtirmisin ? sen nasıl çözdün ??
Gönderen: shark_vdb - 20 Kasım 2008, 13:31:42
Dostum aynı sorun bende de var forumdan okuduğum kadarıyla yapmaya çalıştım valla suan bi sıkıntı yok gibi... giderin yerini su şekilde tarif ediyim sana; bu kaputu açtığımızda ön camın altında sağlı sollu iki parça plastik koruma görüceksin tam ön cam bitiminden başlıyo. giderler sağlı sollu bu korumaların altında köşelerde. bu korumalardan soldakini nazik bi şekilde açtığında orada bir filtre sistemi görüceksin(zaten içeri su alma nedeni bu filtre sistemi), onun solunda köşede gider var... gideri ince bi hortumla temizlersen sorun ortadan kaybolur, boşuna servise götürme... döşemeyi nasıl kurutacağına gelince, bu olay benim başıma yazın geldiğinden gündüzleri sunroof ve camları aralık tutmuştum paspası alarak 1 günde kurumuştu. sen de paspası al camı arala, kaloriferi açıp ayaklara ver bi süre o şekilde kullan arabayı, 1-2 günde kuru sanırım. valla çok can sıkıcı bi olay kendimden biliyorum, umarım yardımcı olabilmişimdir...
Gönderen: mertkoray - 20 Kasım 2008, 13:52:35
deniz de olayı açmış temizlemesi basit servislik bi durum yok ortada hiç elinden gelmiyorsa götür bi elektrikçiye açıp temizlesin
Gönderen: kingoftheroad - 20 Kasım 2008, 19:16:46
Dostum aynı sorun bende de var forumdan okuduğum kadarıyla yapmaya çalıştım valla suan bi sıkıntı yok gibi... giderin yerini su şekilde tarif ediyim sana; bu kaputu açtığımızda ön camın altında sağlı sollu iki parça plastik koruma görüceksin tam ön cam bitiminden başlıyo. giderler sağlı sollu bu korumaların altında köşelerde. bu korumalardan soldakini nazik bi şekilde açtığında orada bir filtre sistemi görüceksin(zaten içeri su alma nedeni bu filtre sistemi), onun solunda köşede gider var... gideri ince bi hortumla temizlersen sorun ortadan kaybolur, boşuna servise götürme... döşemeyi nasıl kurutacağına gelince, bu olay benim başıma yazın geldiğinden gündüzleri sunroof ve camları aralık tutmuştum paspası alarak 1 günde kurumuştu. sen de paspası al camı arala, kaloriferi açıp ayaklara ver bi süre o şekilde kullan arabayı, 1-2 günde kuru sanırım. valla çok can sıkıcı bi olay kendimden biliyorum, umarım yardımcı olabilmişimdir...

çok sağolun ilk fırsatta dediğiniz gibi yapacağım umarım bu şekilde bende çözerim bu sorunu, sormayın çok canım sıkılıyor :(  Tabii birde döşemenin kurutulması var sanırım kaloliferi açmam sorunu çözemez gibi 3-4 günde bu soğuklarda ancak kurur ki döşemenin tabanına kadar ıslak sanırım sökülüp kurutulması lazım ama bunu ben yapabilirmiyim bilmiyorum... ???

Pekii sizin dediğiniz gibi bendeki sorunda aynı ise aracın sadece ön taraf su alması gerekmezmi ? su arka tabana nasıl ulaşmış ???
Gönderen: shark_vdb - 23 Kasım 2008, 19:04:02
Valla bence arka kapı fitillerinde bişy yoksa, senin su alma sorunu senin fark etmenden önce başladıysa ve nem kurutulmadıysa üst üste ıslandıysa arka tarafa kadar ulaşması normal. valla çok sinir bozucu bir durum, ilk başıma geldiğinde hatırlıyorum da kanbeynime sıçramıştı, elden bişy de gelmiyo olay anında... en kısa zamanda çözersin umarım bu işi canı gönülden diliyorum bunu...
Gönderen: kingoftheroad - 23 Kasım 2008, 21:58:28
Valla bence arka kapı fitillerinde bişy yoksa, senin su alma sorunu senin fark etmenden önce başladıysa ve nem kurutulmadıysa üst üste ıslandıysa arka tarafa kadar ulaşması normal. valla çok sinir bozucu bir durum, ilk başıma geldiğinde hatırlıyorum da kanbeynime sıçramıştı, elden bişy de gelmiyo olay anında... en kısa zamanda çözersin umarım bu işi canı gönülden diliyorum bunu...

Sağolasın Deniz kardeşim çok teşekkür ederim.  hafta sonu yine servisteydim, bu sefer detaylı uğraştık uzun süre ve ön camda sorun yok, su kanalları açık, kaput açma telinin orada sorun yok contası sağlam, yanlız bulduğumuz tek şey araca uzun süre tazyikli su tuttuktan sonra sol arka kapıyı açtığımızda kapı fitilinin üzerinde su birikintisi bulduk yani kapı kapalıyken içeri oradan almış ve gelen su içeri döşeme halısının üzerine akmış, tabi sağanak yağışta sürekli su gelince arka göl olmuş ve ön taraflara da ulaşmış.

Tek bulduğumuz nokta burası şimdilik ve usta içeri bu suyun fitilden gelmiş olacağını tahmin ediyor ve aracın döşemelerinin sökülmesi gerektiğini söyledi ve sonra tekrar detaylı bakılacak ama 1 gün sürermiş işlem aracı bırakmam gerekti ancak bende haftaya c.tesi bırakabileceğim.

Arkadaşlar poloların kapı fitillerini değiştirmeye kalksak çok masraflı olurmu ?
Gönderen: karapolo - 17 Ocak 2009, 12:41:03
Benim de aracın sağ ön taraf torpido gözünün altındaki kısımdan su giriyor her yağmur sonrası.Geçenlerde tıkalı olan yağmur kanallarını açtım ama değişen birşey yok.İç kısımla bağlantılı başka bir yer var mı su alabilecek bildiğiniz?
Gönderen: halil45 - 11 Şubat 2009, 16:31:15
sunroofa varsa bi bak arkadaşım ... sunroofun kapı menteşelerinin orada su çıkışları var. tıkanmış olabilir... benim başıma geldi,  baya sinir bozucu bir şey, usta bile çözemedi.. sunroof giderlerine -döşemeyi kaldırdıkdan- sonra su dök ve bi bak... su nerden geliyor diye.... :o
Gönderen: eroldemir73 - 11 Şubat 2009, 17:28:21
Benim de aracın sağ ön taraf torpido gözünün altındaki kısımdan su giriyor her yağmur sonrası.Geçenlerde tıkalı olan yağmur kanallarını açtım ama değişen birşey yok.İç kısımla bağlantılı başka bir yer var mı su alabilecek bildiğiniz?
polen filtresinin oraya baktınmı? tam torpidonun arkasına geliyor.
Gönderen: ozmo - 11 Şubat 2009, 21:53:18
çamurluklardaki drenaj delikleri tıkanmıştır onları temizlersen problemin kalmaz.
Gönderen: erco - 11 Şubat 2009, 22:07:20
Abicim Polo'nun hastalığı bu su alma benimde defalarca başıma geldi. Kaput orda ki giderler tıkandığı an içeriye veiryor suyu. Ayrıca sunroofun varsa ordan da alır benimki almıştı.

Döşemelere gelince o şekilde bu kış soğunda kuruması uzun sürebilir. Halının altında pamuksu garip birşey var ve çok zor kuruyor. Benimki yazdı kurumuştu ama kışın olduğunda sunroof açık falan kar etmiyo maalesef :( Benim tavsiyem halıyı (döşemeyi) sök ve altındaki o pamukları çıkartıp kurut. Döşeme zaten ağır ağır kurur. Ayrıca döşemeleri sökmek hiç de zor değil. Koltukları yatır arkada döşemeyi tutan lastikleri göreceksin ordan ayırdığın an öne doğru rahatça sökülüyor.
Gönderen: mikail - 14 Şubat 2009, 23:17:31
Abicim Polo'nun hastalığı bu su alma benimde defalarca başıma geldi. Kaput orda ki giderler tıkandığı an içeriye veiryor suyu. Ayrıca sunroofun varsa ordan da alır benimki almıştı.

Döşemelere gelince o şekilde bu kış soğunda kuruması uzun sürebilir. Halının altında pamuksu garip birşey var ve çok zor kuruyor. Benimki yazdı kurumuştu ama kışın olduğunda sunroof açık falan kar etmiyo maalesef :( Benim tavsiyem halıyı (döşemeyi) sök ve altındaki o pamukları çıkartıp kurut. Döşeme zaten ağır ağır kurur. Ayrıca döşemeleri sökmek hiç de zor değil. Koltukları yatır arkada döşemeyi tutan lastikleri göreceksin ordan ayırdığın an öne doğru rahatça sökülüyor.
o garip bişeyin adı keçe oluyor yeşil renkte
Gönderen: Belmond - 15 Şubat 2009, 09:17:44
Arkadaş'lar
Benimde problemim oldu Benimkisi ön taraftaydı paspas altı sanki sulahiyle su dökmüş gibiydi özel servis bulamadı? tanıdık bir eksozcu var sağolsun kontrol etti kalorifer'kanalından geliyormuş
yağur kanalları tıkanmış ön lerin sağolsun uğraştı
Birde kaportacıya baktırdık  silikon ladı artık almaz garanti verdiler sağolsunlar
ücret 25,ytl ödedim
Gönderen: dangerfield - 15 Şubat 2009, 14:19:46
iyi kurtarmışsın. benm polom kapıdan alıyor suyu. fitil kısmı ezilmiş birazcık ordan direk alıyor ve çokda rahat görebiliyorum suyun içeri doluşunu. aslında fitilleri komple yenilemem lazım okadar çok ruzgar sesi alıyorki...
Gönderen: mctsrm - 16 Şubat 2009, 14:49:56
aynı sorun bendede var sağ arka paspas sırılsıklam oluyor....
Gönderen: vw6n - 16 Şubat 2009, 22:57:57
Benimde ön sağ kapı altı ve arka sol kapı altından su sızıyor müsait bir günde nedenlerini araştırıp yazıcam inşallah bi sonuç elde ederim :-\
Gönderen: karapolo - 16 Şubat 2009, 23:18:12
torpido gözünün altı yani sağ ön taraf ıslanıyorsa polen filtresi yuvasının altına silikon çekin genelde oradan alıyor suyu.Yok eğer sol taraf yani sürücü tarafı döşemeleri ıslanıyorsa ön camın alt bağlantı yerlerinden  alıyor olabilir(bende çıkan sorunlar).Tabii yağmur kanalları açık ya da fitiller sağlamsa.
Gönderen: ahmethan - 18 Şubat 2009, 17:11:17
Benimde ön sağ kapı altı ve arka sol kapı altından su sızıyor müsait bir günde nedenlerini araştırıp yazıcam inşallah bi sonuç elde ederim :-\
Benim de aynı şekilde sağ kapının altından su alıyordu. Bir kaportacıya götürdüm. Adam, suyun nereden geldiğini görmek için kapının üst tarafından bir bidon su döktü. Sonra bir döşemeciye kapının iç tarafındaki plastik aksamı söktürdü. Kapının içinde kaporta ve plastik aksam arasında bir sünger var, o süngerin bir kısmı yırtılmış, yırtılan yerden içeriye alıyormuş suyu. Usta yırtık yeri güzelce yapıştırdı ve sorun çözüldü. O günden beri su almaz oldu araba. İnsallah sen de en kısa sürede sorunu halledersin.
Gönderen: polosss - 27 Mart 2009, 09:15:46
arkadaşlar 6n2 2001 comfortline araca sahibim.
hertürlü ufak tefek problemi görmezden geliyordum ama,
bir araba yağmurda içine su alırmı ya. nerde görülmüş.
heralde bizim araçlardan başka hiçbir araçta yok bu sorun.
daha yeni  bakıma girdi aracım. polen filtresini falan değiştirttim.
ve tüm oradaki sağ ve sol kanallar temizlendi. kuru yaprak vb. şeyler çıktı fazlaca.
yani o bölüm temiz ama 2-3 gün önceki yağmurda içeriye epeyce bi su aldı.
hatta şöför tarafından giren su taa arka koltuğun önüne kadar gitmiş.
acayip canım sıkıldı. çok sevdiğim polomdan vazgeçmeyi bile düşünüyorum.  >:(
tabi buna paralel olarak aracın içi az bir kullanımdan sonra bile bariz su buharı oluyor.
gündüzleri kapalı garajda duruyor, camaları aralayıp gidiyorum ama hala tam olarak kurumadı.
kötü kokuda cabası. çok üzdü beni bu hadise... ???
Gönderen: ozmo - 27 Mart 2009, 11:33:48
yağmur kanallarının oraya su döktüğünde çamurluktan akıp gidiyormu yoksa birikiyormu bence onu kontrol et önce kanal delikleri tam temizlenmemiş olabilir normalde tel yada susta yardımı ile o deliklerin açılması gerekiyor el ile temizlik yeterli değil araç büyük ihtimalle polen filitresi ıslandığından buhar yapıyordur.ayrıca bu tip problemler bir çok araçta meydana gelebiliyor sadece polo'da değil.
Gönderen: 06onur - 27 Mart 2009, 19:06:08
Polen mantıklı gibi. Benimki 6n2 trendline içine ya pek su almıyor yada benim dikkatimi çekmedi. Sadece çok soğuk olduğunda öncam içten buz tutuyor. Paçalarımdaki kar paspasa dökülüp su birikintisi oluyor ben ona bağlıyorum. Yağmur da sıkıntım yok sadece karda oluyor. bende ki normal

Sıkıntı skoda fabiada da varmış galiba çözende var bizim forumda gördüm gibi iyi bi araştırma yapın bencw
Gönderen: ozmo - 27 Mart 2009, 20:04:45
yağışlı günlerde dışarıdan araca bindiğinizde genellikle ayakkabınızdaki su paspasa dökülmüş oluyor buda camların buğu yapması için çok iyi bir sebep tabi bu arada polen filitrelerinizinde temiz ve kuru olmasına özellikle dikkat etmek ve sık sık değiştirmek gerekiyor.
Gönderen: vw6n - 05 Nisan 2009, 17:25:28
Acı ama gerçek :-\
Sağ kapı altında su alma problemi vardı dun kapı lastiğini söktüm paslanmış ve çürüme vardı.
(http://i278.photobucket.com/albums/kk92/sortie34/DSCF2646.jpg)
paslanan yerleri temizleyip sıvı conta surdum heralde artık su girmez.
(http://i278.photobucket.com/albums/kk92/sortie34/DSCF2647.jpg)
Gönderen: serkov - 12 Nisan 2009, 11:32:21
ilk defa başıma bir şey geldi geçen hafta, çok yağmur yağmıştı bir gün... onun sabahında arabayla garajdan çıktım bişeye sinirlendim gaza hızlıca bastım, basar basmaz sağ taraftan torpidonon altında bir sürü su girdi ilk defa oldu bu.. sert kalkışla bir alakası var mı bunun acaba ?
Gönderen: Belmond - 15 Nisan 2009, 21:55:07
Merhabalar;
konuyla ilgili daha önce Sorulmuş Ben bakmıştım!!!
klasik sorun Bu
Başımada geldi Hem nerdeyse balık Yüzecek Şekilde;
önceki konulara bakman yeterli benim yetkili Serviste; Batı otomotivde 400 ytl yaptırdım döşeme komple çıkartılıp kurutulup ve gider delik leri açıldı 2 yıl garanti verildi tavsiyem uy
Neden mi?
Tavan döşemesi nem yüzünden aşağı sarkıyor ve taban nemden çürüyüp koku yapıyor asla Giderilemez miş ....
Gönderen: 3t3m - 16 Nisan 2009, 18:25:00
aynı problemıı bende yasadım ama cozdum sebebıı  alarm sıstemının kablosuu  alarmın kablosuundan su gırıyor   :tamamdir