vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf IV => Konuyu başlatan: dr_onur - 11 Kasım 2008, 21:18:42

Başlık: yakıt ve performans
Gönderen: dr_onur - 11 Kasım 2008, 21:18:42
Mrb arkadaşlar ben de yeni bir golf 4(98 CL) sahibi oldum.Aracı daha fazla tanımak istiyorum.Şehiriçi 50 ytl benzinle 125 km yapabiliyorum ama sürerken inanılmaz keyif alıyorum.Bu yakıt değerleri normalmi daha düşük tüketim değerleri için ne yapmalıyım  bilgi verirseniz sevinirim..
Başlık: Ynt: yakıt ve performans
Gönderen: fosilci - 11 Kasım 2008, 22:38:05
Merhaba onur kardes öncelikle hoş geldin aramıza aracını kazasız belasız günlerde kullanman dilegiyle hayırlı olsun diyorum. Bende alırken genelde 50 ytl lik benzin alıyorum ve ortalama 150 km ile 170 km arasında yapıyor tasarruf etmek istiyorsan eger gaz pedalin ile arkadas olacaksın :) arabanı birden hızlandırmak yerine normal bir sekilde hızlandırırsan birinci tasarrufu saglamıs olacaksın. Yokus asagıya gidiyorum diye arabayı boşa alma boşa aldıgında o zamanda gaza basmıs kadar yakıt tüketiyorsun. Diger bir bakıs acısı ile arabana tüp taktırabilirsin ama bunu kimi arkadaslar tavsiye ediyorlar memnunlar kimileri tavsiye etmiyorlar oda sana kalmıs birsey ama ben tüpe karsıyım cok zorda kalmadıkca taktırmak istemem tasarruf saglıyor ama bir yandan o tasarrufu motora zarar vererek eşitliyor diye düşünüyorum ve arabanın çekişi düşüyordur eminim az da olsa farkeder  bu motora verdigi zarar belki 5 sene sonra ortya cıkar belki 7 sene sonra orasını bilemem.

Bide aracın kaç model kaç km de kaça aldın ve comfortline mi trentline mi hangisi onuda belirtirsen seviniriz.
Gönderen: DeLiTaY_06 - 11 Kasım 2008, 22:56:29
onur senın gaz pedalıyla aran yok galıba onu ezmeyı cok sevıyosun:D bende 2004 pacıfıc var 1.6 16v bende aynı fosılcı gıbı 150 -160 km yapıyorm 50 ytllık benzıne.ama basarsamda 100 km gıtmıyo::( ama araba gıdıyooooo:D
Gönderen: OffLineR - 11 Kasım 2008, 23:07:42
Benim bu aralar hepten ayarım kaçtı.
Ortalama yakıt tüketimi sabit 18litre/100km :D :D :D
Gönderen: fosilci - 11 Kasım 2008, 23:28:00
Benim bu aralar hepten ayarım kaçtı.
Ortalama yakıt tüketimi sabit 18litre/100km :D :D :D

korayım ne yapıyorsun yaww 55 ytl ye 100 km sen biraz arabayı parka çek :D seninki otomatik di ama
Gönderen: sorx01 - 12 Kasım 2008, 01:11:17
bende de golf 4 var eskiden yol bilgisayarındaki 100 km de yakan benzini gostermesini sacma buluyordum ama sonra baktım ki aslında cok işe yarıyor..vites aralıklarını ve devrini ortalama 7 ile kullanırsan gayet tasarruflu oluyor..ornegin 100 km de 9-10 gosteriyorsa yol bilgisayarı dusuk vitesteysem artıtıryorum yuksekteyse dusuruyorum..ortlama 6-7 arasına getirince gayet az yakıyor..
tavsiyemdir deneyin derim..
Gönderen: as5338 - 12 Kasım 2008, 08:24:29
koray yolda kim kızdırıyor seni
Gönderen: OffLineR - 12 Kasım 2008, 09:17:26
Mauhau
Yok be kızdıran.
Lastikler yaptı beni böyle.
ARtık fren kullanmıyorum :D :D :D
Gönderen: telekomcu44 - 12 Kasım 2008, 10:28:39
Onur kardeş öncelikle hayırlı olsun Allah kaza bela vermesin aramıza hoşgeldin.Bende 50 tl lik benzinle şehir içi yaklaşık 150-170 km yapıyorum seninki biraz çok yakıyo gibi.Yakıt tüketimini ekileyen birçok etken var en önemlisi fosilcinin dediği gibi gaza biraz az bas derim.
Gönderen: as5338 - 13 Kasım 2008, 19:14:38
vallahi ist şehir içi bu değerlere ulaşılmaz bence çok zor sizler gibi sakin şehirlerde çok normal
Gönderen: dr_onur - 15 Kasım 2008, 21:37:45
Meraba arkadaslar mavi kuşum bu ( golf 4  98 comfortline ) alalı 1 ay oldu 17.500 ytl e mal oldu çelık jant we 4 lastık 15 inçlik orjinal mıcheal sıfır lastık we jant aldm... öncekı jantlar 14 inçti lastik bulamadım:( bunun yuzunden extra masraf ettım
Gönderen: dr_onur - 15 Kasım 2008, 21:48:04
bu arada profıl resmı nereye koycam arabayı :D
Gönderen: alleyesonme - 15 Kasım 2008, 23:01:49
arklar bide bunu lt olarak yazarmisiniz mesela 50 ytl ye kac lite geliyo ve ne kadar goturuyor Yeni 1 konu acmayi dusundumde bosa kalabalik etmiyeyim dedim golf almayi dusunuyorum  Ve kktc de yasiyorum o yuzden lt olarak sizden bi deger istiyorum burda ltsi 2.200 tr de ne kadar bilmiyorum Ben burda 20 ytl benzinle 60 km yol gidiyorum sanirsam biraz fazla yakiyor tr fiatlarini dusunursek20 ytl ye cok cok az goturur .. Kisacasi 10 lt benzinle ne kadar gisiyorsunuz yada 50 ytl benzin kac lt ediyor ? yardimci olursaniz sewinirim.. madem arabam cok yakiyor satip 1 golf alirim daha iyi :)
Gönderen: fosilci - 16 Kasım 2008, 01:55:08
arklar bide bunu lt olarak yazarmisiniz mesela 50 ytl ye kac lite geliyo ve ne kadar goturuyor Yeni 1 konu acmayi dusundumde bosa kalabalik etmiyeyim dedim golf almayi dusunuyorum  Ve kktc de yasiyorum o yuzden lt olarak sizden bi deger istiyorum burda ltsi 2.200 tr de ne kadar bilmiyorum Ben burda 20 ytl benzinle 60 km yol gidiyorum sanirsam biraz fazla yakiyor tr fiatlarini dusunursek20 ytl ye cok cok az goturur .. Kisacasi 10 lt benzinle ne kadar gisiyorsunuz yada 50 ytl benzin kac lt ediyor ? yardimci olursaniz sewinirim.. madem arabam cok yakiyor satip 1 golf alirim daha iyi :)

Bencede al bir tane golf :) 50 ytl ye 16 litre benzin alınıyor sehir içinde 100 km de 9-10 litre civarında yakıyor burada benzin fiyatları 3.10 civarında en son sanırsam 3.04 e düştü o yüzden oldukca iyi
Gönderen: alpergndz - 16 Kasım 2008, 13:38:11
en son borama 100 ytl lik benzin aldım benzin lambası yanınca dün yine benzin aldım ama 360 kmyi devirmişti .Benzini aşldığımda hala lamba yanmamıştı ama yanmasına ramak kalmıştı.sanırım 370-380 km yapıyor benim araç ş.içi 100 ytlik benzinle.Sanırım gayet güzel bir değer.
Gönderen: telekomcu44 - 16 Kasım 2008, 14:58:35
lamba yandıktan sonra 30-40 km götürür ama o lambayı yakmamak lazım ne olur ne olmaz
Gönderen: tunal - 17 Kasım 2008, 23:00:48
yanlış bir hesap mı yapıyorum acaba?
ş.içinde golf4-lpg 100Km de 8.7 litre yakmış  (toplamda 33 litre ile 380km)
lpg yi 1,54 ten aldım.kmde 13 kuruş demektir...şaşırdım.
sanırım yakıt fiyatlarının -hissedilir derecede- düşmesinden..
Gönderen: alleyesonme - 18 Kasım 2008, 12:47:03
(KKTC Fiyati) 2.200 Den aldigim 20 ytl lik benzinle 74 km gittim hesaplamayi bilen arklar  1 bakabilirmi bu denkleme :) ...
Gönderen: fosilci - 18 Kasım 2008, 16:33:31
bir polo için 270 kurus bence oldukca fazla demek ki türkiyede olsan 300 ü gececek :Dbizden cok yakacaksın
Gönderen: alleyesonme - 18 Kasım 2008, 18:15:41
vallahi krdsim haklisin bu gidisle ben x5 lerle kapisirim gibime geliyor  satip golfmu alsam ne yapsam  ya da bunun 1 cozumu warmi nasil ayarlatacaz bu benzin oranini cozum yokmuuu :(
Gönderen: orion35 - 18 Kasım 2008, 19:36:43
yanlış bir hesap mı yapıyorum acaba?
ş.içinde golf4-lpg 100Km de 8.7 litre yakmış  (toplamda 33 litre ile 380km)
lpg yi 1,54 ten aldım.kmde 13 kuruş demektir...şaşırdım.
sanırım yakıt fiyatlarının -hissedilir derecede- düşmesinden..

hocam doğru hesabın. bende 2004 pacific var zavoli sıralı sistem takılı 1,70 ten alıyorum lpg litresini ortama 8-9 lt tüketiyor.(şehir içi biraz fazla kullanıyorum ve arabayı asla üzmüyorum). 1,70x8,5=14,45 buda 0,145 Ytl ye karşılık gelir ortalama. rakamları bilhakis yüksek tuttum.lpg bence inanılmaz derecede ekonomik. bu arada lpg nin motora zarar verdiği konusuna pek katılmıyorum nette ve piyasada uzun araştırmalar yaptım netice hiçte düşünüldüğü gibi değil.silindir içini kurutması motora zarar vermesi gibi bir durum teknik olarak pek mümkün değil. çünkü bu yakıt gaz, sıvı değil o yüzden silindir içinde süratli bir şekilde yandığından hiç bir tortu bırakmadan pistonu iterek gerekli işi yaptırıyor. zaten silindirin içinde yağlanma sözkonusu değildir. hatta piston etradındaki aşınmalardan benzinin motor yağına karıştığı için araba zaman zaman kara duman atar buda malumunuz istenen bir durum değildir. 
Gönderen: fosilci - 18 Kasım 2008, 23:24:49
vallahi krdsim haklisin bu gidisle ben x5 lerle kapisirim gibime geliyor  satip golfmu alsam ne yapsam  ya da bunun 1 cozumu warmi nasil ayarlatacaz bu benzin oranini cozum yokmuuu :(

su resimde gördügüm araba senınse en basit kullandıgın egzoz dahi yakıtı artırıyor lastikleri artırıyor vs vs golf tavsiye ederim güzel arabalar
Gönderen: alleyesonme - 19 Kasım 2008, 17:54:12
fosil ole haklisin ama bengolf alsamda rahat durmamki gene jant yay lastik egzoz olur tutamam kendimi ... ve bole dusundugumde soruyorum kendime NE DEISECEK gene cok yakacak.. ama sanmiyorm onlarin bu kadar fark ettirecegini tr fiyatlarinda alinan benzinle adam diyo 20 ytlye 70 km  hawada karada garanti giderim.... eee oda polo bu da enfazla 10 15 km fark etsin ..ama bu yadar yakmasi anormal ben burda lt sini2.200 den aliyorum trdeki adamdan az gidiyorum ve hic gaza yuklenmiyorm arada 1 ytl farkwar ltre fiyatinda ben burda 9.8 lt aliyorm 20 ytl ye orda da hadi olsun olsun 7 lt olsun bu durumda bile benden daha fazla yol gidiyo.. kesin benim aracin bi yerinde bisi var we acilen yapilmasi gerrkli :S :(
Gönderen: savas_ankara - 25 Kasım 2008, 13:12:32
fosil ole haklisin ama bengolf alsamda rahat durmamki gene jant yay lastik egzoz olur tutamam kendimi ... ve bole dusundugumde soruyorum kendime NE DEISECEK gene cok yakacak.. ama sanmiyorm onlarin bu kadar fark ettirecegini tr fiyatlarinda alinan benzinle adam diyo 20 ytlye 70 km  hawada karada garanti giderim.... eee oda polo bu da enfazla 10 15 km fark etsin ..ama bu yadar yakmasi anormal ben burda lt sini2.200 den aliyorum trdeki adamdan az gidiyorum ve hic gaza yuklenmiyorm arada 1 ytl farkwar ltre fiyatinda ben burda 9.8 lt aliyorm 20 ytl ye orda da hadi olsun olsun 7 lt olsun bu durumda bile benden daha fazla yol gidiyo.. kesin benim aracin bi yerinde bisi var we acilen yapilmasi gerrkli :S :(

Yakıt sorunu haricinde arabandan memnunsan ve herhangi bir sorunu yoksa satma derim...
şimdi yeni bir araba alacaksın, bir sürü ıvır zıvır şey çıkacak, boşver bence...

Yakıt tasarrufu içinse "gaza ve frene gerektiğinde basmak" gibi küçük ama önemli noktalara dikkat etmek yeterli olur diye düşünüyorum.

Bu arada geçenlerde depoda bir miktar benzin vardı, 3,04 YTL den 160 YTL ye 52 lt benzin aldım.
460 km civarında yol yaptım ama bu fiyata "lambda sensörü"nün arızalı olması ve boğaz kelebeğini temizlemek için motor uzun bir süre bas bas bağırtılması dahil.

Bu yenilemeden önce arabam normalde şehir içinde ortalama 0,30 / 0,33 kuruş yakıyordu,
servistekiler bundan sonra yakıt sarfiyatın azalır dediler, şimdi ne kadar yakacak göreceğiz bakalım...
Gönderen: onurhan - 02 Aralık 2008, 19:48:22
Aydın Kardeş Litre olarak KKTC de 50 Ytlye 22 litre oluyor. bende 2000 model 25.yy Özel Üretim 1.6 16v Standart Motor Var . Deyim Yerindeyse Götü Yere Deymiyor Aracın , Bastım mı (180-200) Girne Lefkoşa filan 160 km filan Yapıyor. :halazn: :halazn: :halazn:Ama Artık Gazımı Aldım Yavaş Gidiyorum Ben Gaza Basmıyorum O bana Basmıyor tam Olarak Bu gün 285km yi gördüm   :tamamdir :tamamdir :tamamdir
Gönderen: onurhan - 02 Aralık 2008, 19:54:23
Bide Aydın Kardeş Senin Arabada Son Zamanlarda Motorda Bi fArklılık varmı cünkü normal degil motorla ilgili bi problem olmalı sen iyisimi bi servise götür arabayı
Gönderen: Oceanis - 06 Aralık 2008, 08:48:00
Arkadaşlar selam,

Bende de 2004 pacific var. Normalde 50 liralık benzinle köprü trafiğine girmişsem çok dur kalk varsa 140km, sayet hep trafiksiz döneme denk gelmişsem 180km'ye kadar çıkabiliyorum. Yazın bi Çoruma gitmem gerekti. 57 litre benzin koydum ışık yanıp tekrar benzinciye girdiğimde 911km yol yapmıştım.:))
Gönderen: fosilci - 06 Aralık 2008, 16:42:12
Arkadaşlar selam,

Bende de 2004 pacific var. Normalde 50 liralık benzinle köprü trafiğine girmişsem çok dur kalk varsa 140km, sayet hep trafiksiz döneme denk gelmişsem 180km'ye kadar çıkabiliyorum. Yazın bi Çoruma gitmem gerekti. 57 litre benzin koydum ışık yanıp tekrar benzinciye girdiğimde 911km yol yapmıştım.:))

dogrudur uzun yolda yaklasık 175-200 arası yakıyor ben 181 kurusa kadar indirdim :)
Gönderen: alpergndz - 06 Aralık 2008, 21:47:02
benim 04 model bora şi de 100 ytllik benzinle 375 km yaptı ışık yandı.en son ramazan bayramına gittiğimde uzun yolda 18,5 ykr yakmıştı sakin kullanımda.o zaman benzin 3,200 falandı.artık şimde dahada az yakar uzuın yolda.
Gönderen: fosilci - 06 Aralık 2008, 23:09:58
evet benzin fiyatları ucuzluyor gerçi türkiyede halan pahalı amerikada 1 litre benzin fiyatı 700 kurus avrupada 2 ytl türkiyede 2.84 adalet mi bu simdi bide amerikanlar hummer a felan biniyorlar adamlara koymaz ki tabi bindikleri araba bilmem kaç silindirli arabalar gelsinde türkiyede binsinler