vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf IV => Konuyu başlatan: sorx01 - 01 Kasım 2008, 18:12:10

Başlık: Golf 4 e uyumlu lastik ölçüsü
Gönderen: sorx01 - 01 Kasım 2008, 18:12:10
Arkadaşalar aracıma 17'' 225 45 ölçüsünde lastik ve jant takımı düşünüyordum..
Bu gün VW servisine gittim 18'' asla olmaz dedi..17'' olanları da asla takmayın dedi..akslar zamanla kırılır,motor cok zarar görür ve çok benzin yakar aracınız dediler..2-3 ay sonra ön düzenden şikayet için servise gelmek zorunda kalırsınız dediler..
sadece 15'' kullanablirisiniz dediler..
Piayasa da 17 lik kullanana çok kişi var..Arkdaşaar aranızda kullanana varsa fikirlerini burda yazsınlar..
Bu konudaki yorumlarınızı bekliyorum..
Kafamı iyice karıştırdılar
  ???
Başlık: Ynt: Golf 4 e uyumlu lastik ölçüsü
Gönderen: sorx01 - 03 Kasım 2008, 23:26:52
arkadaslar yardımlarınız icin cok tskr ederim..ancak soz zamanlarda umursamazlık hat safhada..uzgunum..  >:(
Gönderen: OffLineR - 03 Kasım 2008, 23:35:11
Bi halt olmaz ya 17 takmakla.
Gönlünce tak derim. :D
Benim usta tamam dedikten sonra, vız gelir tırıs gider. :D :D
Gönderen: mehmett1 - 04 Kasım 2008, 12:25:00
@ Sorx01

Arkadaşım herkesin işi gücü var, haliyle her daim forumu takip edemiyoruz. Bunda da alınacak bir taraf göremiyorum.
Soruna gelince bazı Golf' lerde 16" jant var ama bilmiyorum standart mı.. Benim araç 15" jant ve değiştirmeyi de düşünmem. Fabrika bu tür araçları üretirken türlü hesaplamalar neticesinde vardığı sonuca göre en uygun olan ebatı zaten takıyor. Piyasadaki jantçılar ve lastikçiler Vw mühendislerinden daha mı iyi biliyor da birşey olmaz diyorlar ?   Golf comfortline standart ebat 195x65x15' dir. Bence standart dışına çıkılmamalı...
Gönderen: fosilci - 04 Kasım 2008, 14:48:18
@ Sorx01

Arkadaşım herkesin işi gücü var, haliyle her daim forumu takip edemiyoruz. Bunda da alınacak bir taraf göremiyorum.
Soruna gelince bazı Golf' lerde 16" jant var ama bilmiyorum standart mı.. Benim araç 15" jant ve değiştirmeyi de düşünmem. Fabrika bu tür araçları üretirken türlü hesaplamalar neticesinde vardığı sonuca göre en uygun olan ebatı zaten takıyor. Piyasadaki jantçılar ve lastikçiler Vw mühendislerinden daha mı iyi biliyor da birşey olmaz diyorlar ?   Golf comfortline standart ebat 195x65x15' dir. Bence standart dışına çıkılmamalı...

Mehmet abiye katılıyorum sorx kardes standart dısına ne kadar az cıkarsan o kadar iyi şimdi düşün x5 e 15 inç jant takarsan olurmu azıda coguda zarar :D
Gönderen: maminci - 04 Kasım 2008, 15:27:36
Lastiğin yanaklarını inceltmek istiyosun ama iki negatif etkiyi de göze alman gerekir, yollardaki her türlü çukuru daha fazla hissedersin-bence konforun azalması pişman olmana sebep olur-  ve bundan dolayı da çukura düşmelerde aracın yıpranması artar, usta doğru söylemiş. Orjinalini bozma bence.
Gönderen: as5338 - 04 Kasım 2008, 17:35:10
arakaşlar bizim araçlarda sıfırkene 16 inçlik jant seçenekleri vardı.
15 ve 16 standatlar içinde yukarızı zaten gti larda ve üstü donanımlarda kullanıldı
normal ölçülerde kullanım en doğrusu ama
başkaca geliştirmeler yapabilirsiniz yay-amortisör viraz denge stabilizitörleri gibi bunlar arabaya artı performans katıyor
Gönderen: sorx01 - 04 Kasım 2008, 18:36:19
arkadaslar istenilince yardım ediliormus..servis ve sizin fikirlerinizle 17 likten vazgectim..bakın bi kaç bişe paylasıldıgında dogru yolu ogrenebiliyoruz..neyse zaten tek amacım kalın lastik takmaktı..15'' lik kalın lastige karar evrdim(215 15'') tskrler yardımlarınız icin..
Gönderen: R-Line - 04 Kasım 2008, 18:41:21
15 janta 215 taban lastik gereksiz bence.
Gönderen: sorx01 - 04 Kasım 2008, 23:56:25
neden gereksiz amac kalın lastik tatırmak olduktan sonra???
bazı seyleri nedenleriyle acıklarsak yol gosterici olabilir....
Gönderen: R-Line - 05 Kasım 2008, 00:41:21
tabi ki takarsın, takılmaz demedim.
ama takılırsa motoru sebepsiz yere yoracağı ve yakıt tüketiminin artıracağı için bence değmez.
amaç orjinal jantları kullanmaksa bunları orjinal lastik ebatlarıyla kullanmak daha doğru.  :)
Gönderen: maminci - 05 Kasım 2008, 09:32:15
İstemek güzel ama sonucunu da düşünmek gerekli, bu tür lastik ve jant ebat değişimlerinde yol tutuş, fren mesafesi ve yakıt tüketimi açısından eski ebatlar  ile yeni ebatlar arasında %3 ten fazla fark olmaması gerekiyo, bu farkın uygun olup olmadığını lastix.com adresinden öğrenebilirsin.
Gönderen: revelation - 18 Kasım 2008, 23:32:32
vallahi arkadaşım insan kullanınca biliyor. tamam servis güzel demiş 15" olur demiş sadece ama içine sinecekse tak. okulda arkadasımda da golf 4 var onda 15" var ben de 18" var. dışarıdan bakan insanlar ilk benim aracıma bakıyor. sonra da ona seninki neden böyle duruyor diyor. Sen arabanı nasıl görmek istersen öle değerlendir. Diyeceğim yapacağın şu lastik seçeneğinde önler için 225 40 18" arkalar için 235 40 18" düşünebilirsin. ama 225 önler için biraz sorun olabiliyor bazen.. çamurlu zeminde dönüşlerde biraz sürtme sesi alırsın ama normal bir şehirde yaşıyorsan hiç bir sıkıntın olmaz. benim çalıştığım şehir biraz kırsal o yüzden dedim. ama araba senin klasik görünüm için 15" de olur 16" da.. aracının benzin kapağında takabileceğin lastik ölçüleri ve lastik basınç yani hava özellikleri yazıyor. umarım yardımcı olabilmişimdir.

http://www.vwtr.net/forum/otomobilim/simdi-sira-bizde-t7934.0.html
Gönderen: serhat - 27 Kasım 2008, 21:30:15
bende 17 var neden benim takımlarım dağılmıyo kardeş sen tak hiçbirşey olmaz millet 19 takıyoda 17mi kaldırmıycak
Gönderen: kaynakçı - 17 Ağustos 2010, 23:18:25
merhaba arkadaşlar... foruma yeni katıldım... ben de 2002 golf 4 comfortline var ve orijinal lastik ebadı da 205/55/16. Ben de 17 jant ile değiştirmeyi düşünüyorum. Jant da büyük ihtimal OZ olacak ama henüz karar veremedim. 215lik lastik iyi olur gibi geliyor ama yardımcı olursanız sevinirim, ne kullanmam gerekir? Hatta 17 jantlı fotoğraflar da varsa çok iyi olur :) şimdiden teşekkürler....
Gönderen: OffLineR - 18 Ağustos 2010, 16:47:41
Janta göre 205,215,225 sorunsuz olur
245 de olur da kaşınmamak lazım.
Gönderen: fosilci - 18 Ağustos 2010, 18:02:01
golf 4 e 16 dan fazlası gereksiz bence.
Gönderen: golge - 18 Ağustos 2010, 20:48:09
depo kapağında takabileceğiniz ölçüler yazıyor. 17 takınca az da olsa yorar ve enerji kaybına neden olur. ama virajlara mükemmel güvenle giriyorsunuz.

servisin bahsettiği aks kırma işine gelince çok tehlikeli tabi ki ama akslarınız neden kırılır : mazgal delikleri biraz orta boy çukurlarda bile lastik yanağı 17 inç de çok küçük olduğu için yere vurur hızlı geçince. ne kadar dikkat ederseniz edin türkiye yollarında bunlar mevcut. o yüzden ben de tavsiye etmem.
Gönderen: R-Line - 19 Ağustos 2010, 15:56:32
golf 4 e 16 dan fazlası gereksiz bence.

sebep ?
bence 17" takılabilir.
ama jant ağırlığı da göz önünde bulundurularak.
jant var jantcık var, golf var golfcük var  ;)
Gönderen: OffLineR - 19 Ağustos 2010, 16:19:31
Di mi  :D
Gönderen: fosilci - 19 Ağustos 2010, 16:21:07
sebep ?
bence 17" takılabilir.
ama jant ağırlığı da göz önünde bulundurularak.
jant var jantcık var, golf var golfcük var  ;)

En başta konfor bitiyor. Tamam 17 ile virajlara daha saglam giriliyor ama bende biraz yavaş girerim bu işin şakası olmaz zaten. Eger vw 17 uygun görseydi direk 17 takardı 15 yada 16 ile ugraşmazdı. Yakıt artıyor çekiş düşüyor. bir sürü sebep
Gönderen: fosilci - 19 Ağustos 2010, 16:38:04
Bu arada doğru söylüyorsun birolum jant var jantcık var golf var golfcuk var fakat bi golfunda jantına aldanmamak gerek  ;)
Gönderen: OffLineR - 19 Ağustos 2010, 17:15:36
Ben aldatırım  :D
Gönderen: fosilci - 19 Ağustos 2010, 17:30:22
Ben aldatırım  :D

Haahaa aldanırım diyecekdin sanırım  :D
Gönderen: R-Line - 19 Ağustos 2010, 17:43:57
söylediklerimin bir golfün jantına aldanmakla ne alakası var Okancım  ;)

vw için işin birde maliyetini düşün

fabrika senin aracına mercekli far takmayı bilmiyor muydu
taksa senin aracında bir anormallik mi olacaktı da gitmiş sadece GTI ve R32 ye takmış.

bunları geçtim sen niye taktın xenon  :D

takılıyorum sana şakasına üstüne alınma  :)

Gönderen: OffLineR - 19 Ağustos 2010, 17:58:12
Haahaa aldanırım diyecekdin sanırım  :D

Yok benim jantla aldatırım demek istedim :)
Gönderen: fosilci - 19 Ağustos 2010, 18:08:59
söylediklerimin bir golfün jantına aldanmakla ne alakası var Okancım  ;)

vw için işin birde maliyetini düşün

fabrika senin aracına mercekli far takmayı bilmiyor muydu
taksa senin aracında bir anormallik mi olacaktı da gitmiş sadece GTI ve R32 ye takmış.

bunları geçtim sen niye taktın xenon  :D

takılıyorum sana şakasına üstüne alınma  :)

Birolum benim demek istedigim tamam görüntü süper mest ediyor fakat aldatıyor yani motor oldukca iyi degil kuvvetli olsa tamam görüntü var kaçış yok. R32 ile 1.6 yı karşılaştırırsak ondaki kalite ile bizdeki kalite bir degil. şu anda bile R32 ye 80-100 Bin istiyorlar bizim arabaların 4 katı para kaldı ki ondada artık mercek olsun yani dimi 17 inç olsun spor koltuklar olsun dimi :D

Gönderen: gültekin77 - 19 Ağustos 2010, 18:29:40
Bu tür uygulamalar keyfi şeyler;yok yakıtı artırır,konforu azaltır, motoru yorar,görüntüyü bozar vs.vs..modifiye uygulayan zaten bunlara katlanır.
Kimin hoşuna nasıl gidiyorsa öyle yapsın ;)
Gönderen: fosilci - 19 Ağustos 2010, 18:49:37
Bu tür uygulamalar keyfi şeyler;yok yakıtı artırır,konforu azaltır, motoru yorar,görüntüyü bozar vs.vs..modifiye uygulayan zaten bunlara katlanır.
Kimin hoşuna nasıl gidiyorsa öyle yapsın ;)

Güzel diyorsun gültekin fakat fikir soruluyor konu başlıgı fikir sormak degil mi ?  ;D

Yoksa beni ilgilendirmez ben 15 lerimle memnunum. fikir sorduklarından dolayı bende fikrimi beyan etmek istedim 16 dan fazlası zarar dedim. Görüntüye laf yok.
Gönderen: R-Line - 20 Ağustos 2010, 09:38:26
herkes her konuda fikir beyan ederse forum amacından sapar Okan.  ;)
önemli olan kullanan arkadaşların deneyimlerini artı ve eksisi ile paylaşması.
önünüze gelen 17" jantı takın geçin demiyor kimse, takacaksanız jant ağırlığını göz önünde bulundurun diyor.
Gönderen: fosilci - 20 Ağustos 2010, 10:18:54
herkes her konuda fikir beyan ederse forum amacından sapar Okan.  ;)
önemli olan kullanan arkadaşların deneyimlerini artı ve eksisi ile paylaşması.
önünüze gelen 17" jantı takın geçin demiyor kimse, takacaksanız jant ağırlığını göz önünde bulundurun diyor.

Birol burada benim fikirlerimi söylememin senin açından bir sakıncası mı oldu? Olduysa lütfen söyle bilelim  ;)
Gönderen: fosilci - 20 Ağustos 2010, 10:48:41
Neyse arkadaşlar benim şurada yazdıgım 2 kelime birilerine fazla gelmiş sanırım bundan sonra sitede birşey yazmayacagım herkese iyi forumlar...
Gönderen: R-Line - 20 Ağustos 2010, 11:00:46
Birol burada benim fikirlerimi söylememin senin açından bir sakıncası mı oldu? Olduysa lütfen söyle bilelim  ;)

yok Okan hiçbir sakıncası yok
Sevdiğim bir kardeşim olduğun için cevap yazdım, ama kırılmışsın anlaşılan.
neyse özür dilerim eğer hatalı isem  ;)
Gönderen: nizam - 20 Ağustos 2010, 11:01:44
bari siz yapmayın  :t
Gönderen: Frequency - 26 Ağustos 2010, 16:23:14
Golf 4 de 14'' lik jantlar bile kullanılıyor, bilmem TR de var mı?
Yani jant tasarımı yapılırken aracın donanım seviyesi, motor grubu da etkili aslında...
Simdi avrupada satılmış olan , 1.4 motorlu  golf4 ün, 1.6, 1.8 1.9 TDI Golf4 ün ve Golf 4 Pacific'in jantları farklı ebatlarda.
14'' olan var, 15'' ve 16'' olan var.Bununla beraber Hiçbirinin lastik yanağı aynı değil ve aracın yol tutuş  ve konfor özellikleri de aynı değil.Örneğin 14'' lik jantı olan Golf 4 e 17'' jant takarsanız o arac ağırlığı için tasarlanmış helezon ve amortisör  daha sert bir yaylanma sergileyecektir.Konfor düşecek, en ufak taşın üzerinden bile geçseniz rahatsız olabileceksiniz.
Sonuç olarak jant ebadı değiştirirken Motor gücünü falan bir kenara bıraksak bile en azından helezonları ve amortisörleri jant ebadına uygun karakterde seçip değiştirmeniz gerekecek.