vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N2 => Konuyu başlatan: cibitci - 01 Kasım 2008, 12:26:49

Başlık: bir türlü çözemedik
Gönderen: cibitci - 01 Kasım 2008, 12:26:49
ya arkadaşlar kısa bi zaman önce arabamın triger v kayışı diskler balatalar devirdaym debriyaj vs her şeyi değişti. arabaya soğukken bindiğim zaman ilk çalıştırdığımda haliyle yüksek devirde çalışıyo sanırım otomatik jikleden dolayı ama ben beklemeyip kalkmak istiyorum araba pır pır yapıp kendini boğuyo bi devirsizlik yapıyo. boğaz kelebeğinden dediler servise gittim boğaz kelebeğini temizletip adaptasyon yaptırdım ama soğukken yine aynı şeyi yapıyo nedendir çözemedim... 97polo 6n
Başlık: Ynt: bir türlü çözemedik
Gönderen: sarilarinsulo - 01 Kasım 2008, 20:41:33
97 6n bende de vardı aynı sorun bende de olmuştu.hararet müşüri bozulmuş benim ondan yapıyomuş bi baktır ondan olabilir.
Gönderen: sarilarinsulo - 01 Kasım 2008, 22:16:53
97 6n bende de vardı aynı sorun bende de olmuştu.termostat bozulmuş benim ondan yapıyomuş bi baktır ondan olabilir.

yanlış yazmışım hararte müşiri olacaktı
Gönderen: OZGUR.K - 01 Kasım 2008, 22:37:45
ya arkadaşlar kısa bi zaman önce arabamın triger v kayışı diskler balatalar devirdaym debriyaj vs her şeyi değişti. arabaya soğukken bindiğim zaman ilk çalıştırdığımda haliyle yüksek devirde çalışıyo sanırım otomatik jikleden dolayı ama ben beklemeyip kalkmak istiyorum araba pır pır yapıp kendini boğuyo bi devirsizlik yapıyo. boğaz kelebeğinden dediler servise gittim boğaz kelebeğini temizletip adaptasyon yaptırdım ama soğukken yine aynı şeyi yapıyo nedendir çözemedim... 97polo 6n
  Demek ki jiklenin ısındıktan sonra normal konuma geçmesinde sorun var.Otoömatik olmayan jiklelerde de durum aynıdır.Eğer jikleyi çekik unutursan pır pır yapıp stop bile eder.
Gönderen: OZGUR.K - 01 Kasım 2008, 22:39:36
          Pardon sen zaten jikle devredeyken kalklmak istediğinde araba pır pır yapıyor demişsin.Bence normal.Jikle devredeyken araba boğulur.
Gönderen: OZGUR.K - 01 Kasım 2008, 22:40:07
  Bi de sen gaz verirsen jikleyle beraber.
Gönderen: vw6n - 02 Kasım 2008, 00:51:45
Poloda jikle otomatik .
Gönderen: sarilarinsulo - 02 Kasım 2008, 01:24:04
ya şu hararet müşirine bi baktır.bende de oldu dedim.araba ilk çalıştığında sapıtıyodu hareket etmeye çalışınca sarsılıp stop ediyodu  beklersen az sonra düzeliyodu.aynı problem gibi geldi.
Gönderen: OZGUR.K - 02 Kasım 2008, 11:24:39
Poloda jikle otomatik .
  Biliyorum , onun için jikle düzeneğinde bi bozukluk olabilir dedim.
Gönderen: cibitci - 02 Kasım 2008, 12:03:46
ya şu hararet müşirine bi baktır.bende de oldu dedim.araba ilk çalıştığında sapıtıyodu hareket etmeye çalışınca sarsılıp stop ediyodu  beklersen az sonra düzeliyodu.aynı problem gibi geldi.
ewwt arkadaşım aynı şey oluyo marşa basıyorum aracın ısınmasını beklemeden kalkmak istiyorum pır pır yapıp stop ediyo bide dedğin gibi hararey müşirine baktırayım...
Gönderen: cibitci - 02 Kasım 2008, 12:07:53
          Pardon sen zaten jikle devredeyken kalklmak istediğinde araba pır pır yapıyor demişsin.Bence normal.Jikle devredeyken araba boğulur.
iyide arkadaşım aracın ısınmasınımım beklicem hadi olduki hastam falan var acil işim var herkesi araca bindirip bekleyin araç ısınsın ondan sonra hareket edicezmi dicem basıcam marşa kalkıcam ama tam ayağımı gaza atıyorum araç pır pır yapıp stop ediyo neyse ilgilendiğin için sağol...
Gönderen: cibitci - 02 Kasım 2008, 12:11:31
ya benim anlamadığım nokta şu aracın hiçbir şeyi yokken bakıma veriyorum iyi olsun derken kötü oluyo anlamadım gitti önceden böyle bişey yoktu ne olduysa bakımdan sonra oldu neyse artık bulucaz bi çaresini
Gönderen: OZGUR.K - 02 Kasım 2008, 13:26:33
iyide arkadaşım aracın ısınmasınımım beklicem hadi olduki hastam falan var acil işim var herkesi araca bindirip bekleyin araç ısınsın ondan sonra hareket edicezmi dicem basıcam marşa kalkıcam ama tam ayağımı gaza atıyorum araç pır pır yapıp stop ediyo neyse ilgilendiğin için sağol...
      Bu durumu düşünerek jikle düzeneğine bi baktırmanda fayda var demiştim.Sen de sağol...
Gönderen: Ouzoo - 02 Kasım 2008, 14:00:08
Boğaz kelebek beyninden diyorum bende..Boğaz kelebeğini temizletmekle kurtulamıyorsun bazen, muhtemelen sorun beyinde ve kurtuluşu olmaz değişmesi gerekir..Vag com a bağladınızmı aracı?
Gönderen: cibitci - 02 Kasım 2008, 18:36:53
Boğaz kelebek beyninden diyorum bende..Boğaz kelebeğini temizletmekle kurtulamıyorsun bazen, muhtemelen sorun beyinde ve kurtuluşu olmaz değişmesi gerekir..Vag com a bağladınızmı aracı?
o dediğiniz şey nedir bilmiyorum fakat bi tane cihaza bağladılar aracı ve araç stop halindeyken çıt çıt çıt ses geliyodu motordan boğaz kelebeğini ayarlıyor makina demişlerdi...
Gönderen: dangerfield - 02 Kasım 2008, 18:49:17
evet vagcom dedikleri kablonunda ismi aynı zamanda. bu işlemin genel adı ise "adaptasyon" demekki denenmiş buna ragmen olmamış.
Gönderen: cibitci - 02 Kasım 2008, 18:56:24
evet vagcom dedikleri kablonunda ismi aynı zamanda. bu işlemin genel adı ise "adaptasyon" demekki denenmiş buna ragmen olmamış.
valla hocam kafayı yicem ya bide diğer arkadaşların dediği gibi hararet müşirine baktırayım en kısa zamanda bakalım bişey değişicekmi...
Gönderen: sarilarinsulo - 02 Kasım 2008, 22:03:51
sen bi baktır müşire bide bak bakalım hararet çıkıyomu hararet te çıkmıyodu bende.normalde 90 a gelmesi lazımya bozukken hayatta gelmiyodu.
Gönderen: cibitci - 03 Kasım 2008, 19:15:32
sen bi baktır müşire bide bak bakalım hararet çıkıyomu hararet te çıkmıyodu bende.normalde 90 a gelmesi lazımya bozukken hayatta gelmiyodu.
bende hararet çıkıyo hocam 90a geliyo orda kalıyo yani hararet normal...
Gönderen: ozmo - 05 Kasım 2008, 16:44:01
hiç düşünme hararet müşirini direk değiştir 15 liralık bir şey zaten aracın beynine su sıcaklığı normale döndü jikleyi kapat komutunu göndermediğinden aracın stop ediyor...
Gönderen: sarilarinsulo - 05 Kasım 2008, 19:02:30
ben de öyle demiştim direk ama daha denemedi sanırım.
Gönderen: cibitci - 06 Kasım 2008, 17:23:17
hiç düşünme hararet müşirini direk değiştir 15 liralık bir şey zaten aracın beynine su sıcaklığı normale döndü jikleyi kapat komutunu göndermediğinden aracın stop ediyor...
hocam benim hararet normal durumda ayrıca ben aracı çalıştırır çalıştırmaz kalkıp gitmek istiyorum ve bi devirsizlilk yapıyo alet titremeye başlıyo sonra pır pır yapıp stop ediyo...
Gönderen: ozmo - 06 Kasım 2008, 17:47:47
valla sen bilirsin hararet müşirin bozuk hararetin normal göstermesi bozuk olmadığını göstermiyorki ayrıca arıza olarka boğaz kelebeği arızası yazıyor tecrübe ile sabittir forumu araştırdığında göreceksin.
Gönderen: cibitci - 06 Kasım 2008, 18:29:27
valla sen bilirsin hararet müşirin bozuk hararetin normal göstermesi bozuk olmadığını göstermiyorki ayrıca arıza olarka boğaz kelebeği arızası yazıyor tecrübe ile sabittir forumu araştırdığında göreceksin.
eyvallah hocam en kısa zamanda deneyecem zaten ucuz bişey...
Gönderen: sarilarinsulo - 07 Kasım 2008, 00:33:12
1 hafta oldu ben söyleyeli :) bakalım deneyecek mi.
Gönderen: cibitci - 07 Kasım 2008, 21:16:06
1 hafta oldu ben söyleyeli :) bakalım deneyecek mi.
arkadaşım tek derdimiz araba değilki işimiz oluyo rast gelmiyo öyle her istediğin şey her zaman olmuyo tm dedik en kısa zamanda değiştiricez dedik bunun 1 haftası 1 ayı olmazki ne zaman müsait olursak o zaman değiştiricez tm
Ayrıca hepinize teşekkür ederim yardımlarınız için...
Gönderen: sarilarinsulo - 07 Kasım 2008, 21:55:34
yok doğru çıkarsa şu forumda ilk defa bi işe yarayacam ve sevinecem de ondandır ısrarım :)
Gönderen: polo35 - 07 Kasım 2008, 22:59:15
b.kelebeginin beyni rplanti motoru degil mi arkadaslar?metal parcasi nasil bozulur alalalaa!beynini tamir ettirelim o zaman ama usta bulmak lazim
Gönderen: cibitci - 12 Kasım 2008, 11:51:33
evet arkadaşlar sonunda hararet müşirini değiştirdim hiçbir değişiklik olmadı araçta onun üstüne tekrar yetkili servise gittim yeniden boğaza adaptasyon yaptırdım avans ayarı yaptırdım yine yaparsa dediler akşamdan aracı bırak soğukken biz basalım marşa dediler yani şimdilik hallettik herkese teşekkür...
Gönderen: umutsertan - 12 Kasım 2008, 12:01:21
Oğuzun dediğine katılıyorum Kelebekten yapıyor. Ben daha teni servise verdim ve kelebeği temizlettim. Adaptasyon yaptırdıktan sonra hiç bir problemim kalmadı.
Gönderen: umutsertan - 12 Kasım 2008, 12:01:53
ben konuya geç kalmışım biraz  ;D
Gönderen: dangerfield - 27 Ocak 2009, 02:29:17
sorun çözüldümü acaba?
Gönderen: 06onur - 27 Ocak 2009, 12:51:18
valla hocam kafayı yicem ya bide diğer arkadaşların dediği gibi hararet müşirine baktırayım en kısa zamanda bakalım bişey değişicekmi...

yüzde 99 hararet müşiri benim arabam da ısınınca çalışmama oluyordu, boğuluyordu araç hararet müşiri ile düzeldi. Babamın ki sürekli gaz veriyor sonra seninki gibi boğuluyordu hararet müşiri değişince düzeldi. Benim ki yine sabah normalden fazla gaz veriyordu en sıcak havada bile, hararet müşiri çıktı değiştirttim düzeldi.
İşin kötü tarafı bilgisayarda görünmüyor değiştirip adaptasyon yapınca araba kendine geliyor.
Gönderen: umutsertan - 27 Ocak 2009, 13:34:25
Aynı problem bendede vardı daha once yazmıştım. Aracım adaptasyona girip çıkmasına rağmen aynı problemı yaptı. Oğuz'un dediği gibi beyinde olusan bir problemden dolayı yapıordu değiştirdim. Şimdi bir sorunum yok
Gönderen: polo35 - 27 Ocak 2009, 16:26:21
ya şu adaptasyonu biri açıklayabilir mi?hata silindikten sonra ne yapılıyor?program yüklemek mi yani?EGR valfi ayarı yapmak demek adaptasyon yapmak demek mi bide?bilgilendirirseniz memnun olurum?çünkü kelebeği de ğiş tir me ye ce ğim!
Gönderen: dangerfield - 28 Ocak 2009, 04:11:52
Aynı problem bendede vardı daha once yazmıştım. Aracım adaptasyona girip çıkmasına rağmen aynı problemı yaptı. Oğuz'un dediği gibi beyinde olusan bir problemden dolayı yapıordu değiştirdim. Şimdi bir sorunum yok
neyi değiştirdin?
beynimi,termostatımı,hararet müşürünümü?
Gönderen: polo35 - 28 Ocak 2009, 11:50:42
adaptasyon nedir tam olarak açıklayabilirmisiniz?
Gönderen: dangerfield - 28 Ocak 2009, 12:07:16
en kısa ve halk diliyle açıklaması: cihaza baglayıp araca sistemin yuklenmesi.
Gönderen: ankmaster - 09 Mayıs 2009, 12:06:56
merhabalar. adaptasyon nasıl bir işlemdir???
 bazı usta onu bile bilmiyor. sıradan bir şey olduğu için mi bilmiyor. adaptasyonun ne oldugunu açıklarsanız sevinirim
Gönderen: Baki_95 - 09 Mayıs 2009, 12:17:42
valla ben de bilmiom bu adaptasyonun ne olduğunu
Gönderen: sossi - 09 Mayıs 2009, 12:40:47
ya foruma üye olduğumdan beri boğaz kelebeği die bi sorun almış başını gidiyo valla böle sorunları okudukça arabadan soğumaya başladım,vw  yi iyi bilirdik alman dedik sağlam dedik ama böle 10 senede sukoy verdiyse yazık volkswagene diyorum ben..benim arabamda şimdilik sadece sol camda sorun var kalkmıyo kendi,bide merkezi kilit pompası bozuk onun haricinde çok şükür bişiyi yok ama,bu boğaz  kelebeği denen olay benimde başıma gelirse polo denen  tenekenin gözünün yaşına bakmam valla  >:( 
bakım yapma sağlam kalsın bakım yap bozulsun iş mi bu ya..
Gönderen: sarilarinsulo - 09 Mayıs 2009, 14:31:55
ya foruma üye olduğumdan beri boğaz kelebeği die bi sorun almış başını gidiyo valla böle sorunları okudukça arabadan soğumaya başladım,vw  yi iyi bilirdik alman dedik sağlam dedik ama böle 10 senede sukoy verdiyse yazık volkswagene diyorum ben..benim arabamda şimdilik sadece sol camda sorun var kalkmıyo kendi,bide merkezi kilit pompası bozuk onun haricinde çok şükür bişiyi yok ama,bu boğaz  kelebeği denen olay benimde başıma gelirse polo denen  tenekenin gözünün yaşına bakmam valla  >:( 
bakım yapma sağlam kalsın bakım yap bozulsun iş mi bu ya..

sorunsuz araba olmaz.teneke tasvirine uyan araba bence polo değil.kalite konusunda boşuna kendi arabana laf atma vw bir numaradır :)
Gönderen: alen29 - 09 Mayıs 2009, 18:16:45
Selam Arkadaşlar.

Adaptasyon (Boğaz kelebeği adaptasyonu) Aracın boğaz kelebeğine pozisyonlarını tekrar kontrol ettirip bu bilgileri ecu (motor kontrol ünitesine) ya göndermesidir.

Bu sayede ecu kelebeğin pozisyonu hakkında bilgi sahibi olur.

Neden adaptasyon yapılır: Soket veya akü söküldüğünde (herzaman değil, genelde) boğaz kelebeği voltajdan düştüğü için pozisyonunu kaybeder ve hep dediğimiz gibi "aptal aptal" çalışmaya başlar. Bizde verdiğimiz komut ile ona deriz ki hareket et ve tüm (genelde 5 pozisyonu vardır set edilen) her pozisyonunu ecuya bildir. Oda ecuya bildirir ve açı konum bildisi ecu tarafından net bilindiğinden daha kararlı çalışır.

Boğaz kelebeği neden önemli bu kadar: bizim araçlarda rolanti ayarlamasında (otomatik jikle dediğimiz iş) işlevi boğaz kelebeği yapmaktadır. yani sıcaklık müşürü ecuya derki motor sıcaklığı şu kadar. ona göre ecu boğaz kelebeğini açar ve hava-benzin oranını ayarlayarak arabaya ısınması için devir verir. ne zamanki araç normal   çalışma sıcaklığına ulaşır. o zaman ecu boğaz kelebeğinin açısını düşürür ve normal çalışma devrine geçer.

Bilinenin aksine rolanti haricinde yüksek devirlerde hiçbir etkisi yoktur boğaz kelebeğinin (bence). çünkü onun işlev açısı düşüktür.

Peki  temizlikten sonra neden adaptasyon yapmalıyız: Çünki pislikler neden ile temizledikten sonra kelebek rahatlar ve hava geçiş oranı değişir.bizde bu yeni değerleri set etmek için adaptasyon yaparız.

Saygılar.
Gönderen: sossi - 10 Mayıs 2009, 10:22:30
hmm :-\ haklısın

sorunsuz araba olmaz.teneke tasvirine uyan araba bence polo değil.kalite konusunda boşuna kendi arabana laf atma vw bir numaradır :)
Gönderen: ankmaster - 11 Mayıs 2009, 22:37:28
alen 29 cok tesekkur ederim
Gönderen: alen29 - 11 Mayıs 2009, 22:43:13
Rica ederim.