vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf IV => Konuyu başlatan: fosilci - 31 Ekim 2008, 17:57:55

Başlık: Motor Temizligi
Gönderen: fosilci - 31 Ekim 2008, 17:57:55
Arkadaslar motor temizligini nasıl yapıyorsunuz???
Başlık: Ynt: Motor Temizligi
Gönderen: R-Line - 31 Ekim 2008, 18:00:16
motor temizliği derken ?

motorun dışından bahsediyorsan, motor üst plastik kapaklarını, lastiklerde kullandığım sıvı cila ile parlatıyorum. diğer yerleri hafif nemli bezle silebildiğim kadarıyla siliyorum. başkada birşey yapmıyorum.
Gönderen: OffLineR - 31 Ekim 2008, 19:19:35
Aynen ben de hafif nemli bezle siliyorum.
Ama GTI'ım olsaydı bütün kapakları boyardım :D :D
Gönderen: g_vg - 31 Ekim 2008, 19:51:37
ben bir kere yıkatmış bulundum malesef
zaten aracı aldığımda motor çamur içindeydi
bakıma götürdüğümde bakım sonrası elinde bi sprey le bir parlattıki çırak
hem parladı heryeri hemde tüm pislikleri döküldü
sora hiç ellemedim halen pırıl pırıl
Gönderen: oguz oktay - 31 Ekim 2008, 21:14:26
arkadas konu acmıs cevap verio arkadaslar ama konuyu acan arkadasta tık yok
Gönderen: ismailtunca81 - 31 Ekim 2008, 21:25:30
05.57  de  açmış  konuyu  sonra  uyuya  kalmış  muhtemelen  işe  gitmiştir  sonra  sabaha  dogru  tekrar  cvp  yazacaktır ben  bu zaman süreci  normal  bazen 1  hafta  forma  giremediğimiz zamanlar  oluyor  öyle  değilmi  ama ? :saygılar
Gönderen: oguz oktay - 31 Ekim 2008, 21:28:18
hakılısınız bendede kafa kalmadıki bakınıom öle  :tamamdir
Gönderen: ismailtunca81 - 31 Ekim 2008, 21:28:38
50wd  yada  benzer  kir  pas  yag  çözücüler  var  sprey  şeklinde bu  spreyi  komple  motor  kısmına  uygulayıp  sonra  deterjanlı  su  ile  köpürtüp  durulayabilirsin
sonra  erişebildiğin yerleri  kurutursan daha  iyi  bir  görünüme  sahip  olacaktır  kaputunun altı

kolay gelsin
Gönderen: fosilci - 31 Ekim 2008, 22:34:31
Sagolun arkadaslar bilgiler için motoru temiz tutmak gerekli yaz kış :D

Golf sevgisi :sevgi:
Gönderen: g_vg - 01 Kasım 2008, 09:20:15
evet yanlış hatırlamıyorsam 50wd gibi bişi yazıyodu spreyin üstünde pas sökücü tarzında bir sprey işte
Gönderen: sorx01 - 01 Kasım 2008, 17:40:26
ben gecenlerde motoru yıkattırdım yıkamacıda..motor tekeleye tekleye bi hal oldu..direk servise goturdum bir hortum dusmus tazikli sudan..neyseki motor icin onemsiz sadece teklemeye neden oldu..anlayacagınız tavsiyem asla yıkatmayın zararı cokmus..sadece nemli bezle silip varsa ayakkabı parlatıcısı ile de parlatabilirsiniz..
umarım yardımcı olmusumdur :saygılar
Gönderen: fosilci - 01 Kasım 2008, 22:45:06
sagol sorx bilgilendırdıgın için ;)
Gönderen: Halil Kara - 02 Kasım 2008, 00:43:39
Cogu yikamacida duvarda bir yazi vardir:
"Motor yikamalarinda cikacak herhangi bir sorunda isletmemiz mesuliyet kabul etmemektedir"
Bu yaziyi okuyupta bir cok insan motor yikatabiliyor...
Bu konu onemli ve yapilacaksa da bu isi profesyonel yikamacilar tarafindan yapilmali.
Gönderen: ismailtunca81 - 03 Kasım 2008, 10:11:13
motoru  tazikli  su  ile  yıkamak hem  elektrik  aksamı  hemde diğer  donanımlar  için  zararlı  oldugunu  çoğumuz  bilmiyorduk fakat yaşadıgımız   tecrübelerle öğreniyoruz

kablo  kesikleri  civata  düşmeleri  su  kaçmalar  vs  vs  :)
Gönderen: OZGUR.K - 03 Kasım 2008, 12:57:49
       Ben önce pas sökücü spreylerle  bi pasını alıyom.Sonra  mazot alıp   püskürtmeli bir plastiğin içine koyup bi daha motora girişiyom mazotla :) Sonra sabunlu suyla iyice durula. En sonunda da tazzikli suyu mutlaka yiyo tabi motor.Yoksa o mazot gitmez.
Gönderen: uqur - 03 Kasım 2008, 13:12:05
distribitör kapağını naylon gibi bişeyle kapatın sonra verin tazyikli suyu hiç bişey olmayacaktır.6 senedir bende problem olmadı
Gönderen: R-Line - 03 Kasım 2008, 15:51:08
abs, ebd vs elektronik sistemler zarar görürse ne olacak.

motor arada bir nemli bezle silinirse yıkamaya da gerek kalmaz.
Gönderen: uqur - 03 Kasım 2008, 16:51:45
suya karşı gerekli malzemelerle izole edilmişler o sistemler rahat ol kardeş
Gönderen: mehmett1 - 04 Kasım 2008, 12:32:49
Aracımı bakıma götürdüğümde hava tabancası ile mazot tutturuyorum. Çil çil parlıyor  :tamamdir Ama iyice kurumadan pek dolaşmamak lazım çok da toz kapabiliyor.
Gönderen: fosilci - 04 Kasım 2008, 14:44:45
suya karşı gerekli malzemelerle izole edilmişler o sistemler rahat ol kardeş

Ugur kardes sana başımdan geçen bir olayı anlatayım zaten bu konuyu açmamın sebebide bu eski arabamda motoru yıkattım ilaç felan sürdüler peşinden tazzikli suyu dayadılar neyse tam bitecegi sırada araba vitesde idi ve el freni cekik idi marşa basmaya başladı ve araba haliyle kendını ileri dogru attı arabaya yetişip arabayı boşa almasam araba oto temizlecinin duvarına giriyordu hemen akünün kutup başlarını söktük susturduk arabayı sonra elektrikci vardı tam yanda onu cagırdık adam yaptı elektrik ile ilgili bana sorun cıkardı ve ufacık birsey bana cok büyük hasara sonuc olacakdı arabanın beyni felan sarılmıstı poşet ile iyice ama elektrik aksamında bir yere su ulaştıgı anda olay bitiyor ve şu da bir gerçek su akacagı yeri bulur ;)
Gönderen: serhat - 27 Kasım 2008, 21:42:09
arkadaslar benim bildiğim motor sıcak suyla yıkanır fakat ben hiç yıkatmadım motorum ışıl ışıl tazzik zararlıdır hassas parçalar var sonuçta