vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf IV => Konuyu başlatan: turtle_bjk - 05 Ekim 2008, 22:15:35

Başlık: 1. vitese geçişte Problem
Gönderen: turtle_bjk - 05 Ekim 2008, 22:15:35
Herkese selamlar, mutlu günler. 2001 golf comf. sahibiyim.
Sol taraftaki güneşliğin makyaj aynası açıldığında oradaki ışık normal olarak yanıyordu. Bugün(05.10.2008) arkadaşım ışığın sürekli açık kaldığını fark etti. Ne zamandır öyle olduğunu bilmiyorum, farkında değilim. Biraz kurcaladım ama ışık hala açık. Anahtarı kontaktan çektiğim. kapıları kitledim ışık kapanmadı. Sanırım sorun makyaj aynasının sürgüsünde. Tam olarak bilmiyorum. Arabam her gün muhakkak çalışıyor. Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Sorun ne olabilir çözümü nedir. Bu ışığın böyle sürekli açık kalması aküyü boşaltırmı. ???

BU SORUNU ÇÖZDÜK, DİĞERİ KALDI....

Bir de 1. vitese atarken zorlanıyorum hiç de rahat değil. İyice sola dayaıp öyle geçiryor ancak. Normalden fazla bi güç harcıyorum yani. Bi arkadaşım soğuk havalarda vw modellerinde bu sorunun yaşanabildiğinden bahsetti ama şu an bulunduğum yerde havalar soğuk da değil. Yağ ile falan alakası olabilir mi. Bilgim de yok bu konularda.  ???

Yardımlarınız için herkese şimdiden teşekkür ediyorum arkadaşlar.
Başlık: Ynt: Makyaj Aynası Işığı YARDIM
Gönderen: fosilci - 05 Ekim 2008, 22:33:13
Bildigim kadarıyla aküyü bosaltır sonradan basına akü sorunu cıkar vitesin geçmemesi vites kutusu felan yaglanıyor onla alakası olabilir bi servise gitsen iyi olur ama sanırım şırnaktasın işin biraz zor iyi bir usta bul derim.
Gönderen: a.aslan - 05 Ekim 2008, 22:37:57
merhaba bjk li kardeşim  ;)

birincisi makyaj aynasının kapağı var sürekli yandığını nasıl fark ettiniz anlayamadım, olduda farettiniz diyelim ayna kapağında ki sensörde sorun vardır.
ikinciside vitesinde ki sorun şanzıman yağından kaynaklı, yani incelik kalınlık olarak o konuda servisin sana yardımcı olur gerekli olan yağı kullandığında o sorun ortadan kalkıcaktır.
Gönderen: turtle_bjk - 05 Ekim 2008, 22:38:23
Bildigim kadarıyla aküyü bosaltır sonradan basına akü sorunu cıkar vitesin geçmemesi vites kutusu felan yaglanıyor onla alakası olabilir bi servise gitsen iyi olur ama sanırım şırnaktasın işin biraz zor iyi bir usta bul derim.
Yorumun için teşekkürler. Evet görevim nedeniyle şırnaktayım. Bana daha fazla masraf açmadan iyi bir usta bulmalıyım.
Gönderen: Ouzoo - 05 Ekim 2008, 22:41:17
Makyaj aynası probleminden ötürü komple güneşliği değiştirmek zorunda kalabilirsin.Vw in bu tip ince parçalarda fiyatta geçirmesi meşhurdur..
Gönderen: turtle_bjk - 05 Ekim 2008, 22:43:46
merhaba bjk li kardeşim  ;)

birincisi makyaj aynasının kapağı var sürekli yandığını nasıl fark ettiniz anlayamadım, olduda farettiniz diyelim ayna kapağında ki sensörde sorun vardır.
ikinciside vitesinde ki sorun şanzıman yağından kaynaklı, yani incelik kalınlık olarak o konuda servisin sana yardımcı olur gerekli olan yağı kullandığında o sorun ortadan kalkıcaktır.
Güneşlik kapalı iken ışığın yandığı belli oluyor. kenarından gözüküyor. bildiğinz üzre ışık makyaj aynasının üzerinde değil. aynı hizada tavanda kalıyor. makyaj aynasının kapağını açınca yanıyor normalde.işte sorun , benimki sürekli açık. şanzıman yağı için verdiğin bilgiden dolayı da teşekkürler...
Gönderen: turtle_bjk - 05 Ekim 2008, 22:47:03
Makyaj aynası probleminden ötürü komple güneşliği değiştirmek zorunda kalabilirsin.Vw in bu tip ince parçalarda fiyatta geçirmesi meşhurdur..
şayet ki tamir edilemedi ve dediğin gibi aynayı değiştirmek zorunda kaldım. sizce bunu değiştirmek yerine o oradaki ampülü çıkarmak sorunu ortadan kaldırmazmı.arıza devam edecek ama ampül olmadığından dolayı ışık yanmayacak ve enerji harcamayacak. yani akünün boşalmasını engelleyemez miyim o zaman???
Gönderen: fosilci - 06 Ekim 2008, 00:00:54
Engellersin ama makyaj aynasını actıgındada ısıgın yanmaz gerektiginde kullanamazsın bence yaptır ondan sonra rahat rahat bin derim ama sana fazla bir masraf cıkaracagını dusunmuyorum
Gönderen: turtle_bjk - 06 Ekim 2008, 08:07:20
Engellersin ama makyaj aynasını actıgındada ısıgın yanmaz gerektiginde kullanamazsın bence yaptır ondan sonra rahat rahat bin derim ama sana fazla bir masraf cıkaracagını dusunmuyorum
En iyis ben bi usta bakmaya başlayayım. Mesaj alındı  ;D teşikkürler...
Gönderen: turtle_bjk - 06 Ekim 2008, 15:05:58
Makyaj aynasının ışığındaki sorun çözuldü arkadaşlar. Sadece bi temassızlıktan kaynaklanıyormuş. Güneşlik sökülüp oradaki ışıkla bağlantılı soket tekrar takılınca problem kalmadı. Şu an sorun yok.
Vitesteki problemim ise hala devam ediyor. Genelde yoğunlaşılan nokta şanzuman yağının kalınlaşmış olması ama öyle olsa tüm vites geçişlerinde sorun olur diyenler de var. Vaktim olunca bi ustaya gösterecem.
Başlık: Ynt: 1. vitese geçişte Problem
Gönderen: fosilci - 06 Ekim 2008, 16:07:46
Bütün arabalarda 1 vitesde sorun yasanıyor 1 ve 2 3 de nedense yasanmıyor sebebi yag olabiir sehir içinde daha cok dur kalk yapıyorsun ondan olabilir belki yag eksilir felan tam bilmiyorum yani
Gönderen: turtle_bjk - 06 Ekim 2008, 16:32:56
Bütün arabalarda 1 vitesde sorun yasanıyor 1 ve 2 3 de nedense yasanmıyor sebebi yag olabiir sehir içinde daha cok dur kalk yapıyorsun ondan olabilir belki yag eksilir felan tam bilmiyorum yani
dediğin gibi olabilir en kısa zamanda baktıracam. yorumların için teşekkürler...
Gönderen: maminci - 06 Ekim 2008, 16:40:43
Ben de eski golfumda  1. vitese geçmeme sorunu yaşadım, çok sinir bozucu, olmadık yerlerde kalıyo öyle insan.  O zaman 2-3 yere götürdüm taktılar söktüler vs derken hiçbirşey düzelmedi ayrıca bu modellerde bu problem oluyo gibi abuk sabuk cevaplar verdiler ve ben de arabayı sattım.  Şimdiki golfumun vitesleri yağ gibi geçiyo, umarım benim yaşadıklarımı yaşamazsın.
Gönderen: kerem81 - 06 Ekim 2008, 20:05:00
vitese geçme problemi debriyaj setinden olur genellikle eğer yakın zamanda değiştiyse düzgün oturtmuyolar bu yüzden debriyaj ayırmıyo doğal olarakta küçük dişli ayrılmıyo bence bu konu üstünde dur çünkü bendede aynı sorun var
Gönderen: turtle_bjk - 07 Ekim 2008, 10:08:16
Ben de eski golfumda  1. vitese geçmeme sorunu yaşadım, çok sinir bozucu, olmadık yerlerde kalıyo öyle insan.  O zaman 2-3 yere götürdüm taktılar söktüler vs derken hiçbirşey düzelmedi ayrıca bu modellerde bu problem oluyo gibi abuk sabuk cevaplar verdiler ve ben de arabayı sattım.  Şimdiki golfumun vitesleri yağ gibi geçiyo, umarım benim yaşadıklarımı yaşamazsın.
amman ha deme yavv. valla hevesim kursağımda kalır. daha 2 ay oldu alalı hevesimi bile alamadım. inşallah düzelir.
Gönderen: orion35 - 07 Ekim 2008, 10:20:19
1. vitese geçme zorluğu senkromeç dişlisinin özelliğini kaybetmesinden kaynaklanıyo olabilir. debriyaj baskı balatası değişim zamanı geldiyse ondanda olabilir diye düşünüyorum.
Gönderen: thecarizma - 07 Ekim 2008, 11:23:07
çok basit arkadaşın golftede aynı sorun vardı vites halatlarını hareket ettiren yuvarlak plastik bi parça var tanesi 1 ytl onu değiştirince düzeldi şimdi çok rahat vites geçişleri
Gönderen: turtle_bjk - 07 Ekim 2008, 15:51:18
1. vitese geçme zorluğu senkromeç dişlisinin özelliğini kaybetmesinden kaynaklanıyo olabilir. debriyaj baskı balatası değişim zamanı geldiyse ondanda olabilir diye düşünüyorum.
bu konulardan anlamam, senkromeç dişlisini de bilmiyorum. ama tamire götürdüğümde ustaya söylerim.birkaç varyasyon var hata ile ilgili. bakalım hangisi çıkacak.verdiğin bilgiler için teşekkürler.
Gönderen: turtle_bjk - 07 Ekim 2008, 15:57:16
çok basit arkadaşın golftede aynı sorun vardı vites halatlarını hareket ettiren yuvarlak plastik bi parça var tanesi 1 ytl onu değiştirince düzeldi şimdi çok rahat vites geçişleri
inşallah böyledir de fazla iş çıkmadan hallolur.ilgilendiğin için teşekkürler.
Gönderen: maminci - 07 Ekim 2008, 16:50:18
Kerem doğru söylüyosun da ben şanzumana kadar söktürmüştüm ama yine de sıfıra sıfır elde var sıfır, dedim ya umarım aynısı olmaz..
Gönderen: kerem81 - 07 Ekim 2008, 20:24:46
umarım olmaz en ufak masrafla düzelir ..
Gönderen: enerji - 07 Ekim 2008, 23:08:05
Bende de var bu sorun. Ama alıştım artık :)
Gönderen: thecarizma - 08 Ekim 2008, 10:21:53
1 hafta oldu biz yaptıralı inşallah sendede aynı sorun vardır ucuza halledersin.bikaç ustaya gittim bi tanesi çözdü bu olayı sen yaptıracağın ustaya benim dediklerimi hatırlat ilk oraya baksın.
inşallah böyledir de fazla iş çıkmadan hallolur.ilgilendiğin için teşekkürler.
Gönderen: turtle_bjk - 08 Ekim 2008, 12:12:10
1 hafta oldu biz yaptıralı inşallah sendede aynı sorun vardır ucuza halledersin.bikaç ustaya gittim bi tanesi çözdü bu olayı sen yaptıracağın ustaya benim dediklerimi hatırlat ilk oraya baksın.
Zaten yapılan bütün yorumları not alıyorum. ustaya gittiğimde söyleyecem bunları. buradaki arkadaşlarla kendi aramızda yaptığımız yorumlarda da en yüksek ihtimal seninki gözüküyor...
Gönderen: turtle_bjk - 08 Ekim 2008, 12:12:48
umarım olmaz en ufak masrafla düzelir ..
iyi dileklerin için teşekkürler umarım öyle olur.
Gönderen: orion35 - 08 Ekim 2008, 21:01:23
thecarizma hocam arkadaşının golfü V kasamı IV kasamı, belki farklılık vardır arasında..
Gönderen: thecarizma - 09 Ekim 2008, 17:35:10
thecarizma hocam arkadaşının golfü V kasamı IV kasamı, belki farklılık vardır arasında..
IV kasa arkadasım 2000 model
Gönderen: ÇANKAYA - 17 Aralık 2008, 16:39:20
valla kardeş bu sorunlar bendede vardı araba 2000 model golf comf. doğuşa götürdüm şanzumanın dişlilerde ve bir kaç yerde problem var dediler buna karşılık 1300 ytl para istediler.bende şanzumanı tekrar toplandırmadan gümrükten 2004 model bir golfun şanzuanını 1200 ytl aldım ve yrtkili servise taktırdım.şimdi maşallahı var...
Gönderen: as5338 - 18 Aralık 2008, 08:56:21
bu tür alış verişlerin püf noktalarını anlatırsan bizde ihtiyaçlarımızı bu yollardan tedarik etmeye bakabiliriz
Gönderen: Oceanis - 18 Aralık 2008, 09:41:23
Bende de 1. veya 2. viteste giderken kasisten veya çukurdan hafif hızlı geçersem vites boşa atıyor. Bu normal midir? yoksa bi ustaya göstermek gerekir mi???
Gönderen: fosilci - 18 Aralık 2008, 10:10:07
Bende de 1. veya 2. viteste giderken kasisten veya çukurdan hafif hızlı geçersem vites boşa atıyor. Bu normal midir? yoksa bi ustaya göstermek gerekir mi???

bence göster derim bende oyle birsey olmuyor belki dişlilerin yaglanması felan gerekebilir tam bir bilgim yok teknik ile ilgili ama ustaya ugra