vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf IV => Konuyu başlatan: hibo - 15 Eylül 2008, 22:06:15

Başlık: yol bilgisayarındaki ısı göstergesi sapıttı:(
Gönderen: hibo - 15 Eylül 2008, 22:06:15
meraba arkadaşlar..dün evimin önünde arabamı çalıştırayım dedim,kontak çevirdiğim anda bi tık sesi ve araba çalışmadı...hatta bu arada  göstergedeki saat ve km sayacı(orjinal km nin altındaki diğer sayaç) sıfırlandı...teyp resetlendi ve fabrika ayarlarına döndü!!sonra bikaç defa daha belli aralıklara çalıştırmayı denedim ancak her seferinde bi tık sesi ve akabinde çalışmama!!aküden olduğundan şüphelenerek ,istemeyerek arabamı vurdurdum ve nihayet çalıştı..ancak yeni bi sorun ortaya çıktı...yool bilgisayarındaki ısı göstergesi sapıttı ve -39 ile +15 arasında kafasına göre değerler göstermeye başladı!...genelde - değerler gösteriyor hatta,dışarısı sıcaktan kavrulurken ekranda buzlanma uyarısıyla birlikte -18 filan görmek de pek garip oluyo doğrusu  :Dhemen servise gittim bugün ,ön tampondaki sensörden şüphelendiler ama yenisini takmamıza rağmen aynen sapıtmaya devam etti!tüm tesisatı yeniden incelemek için ileri bi tarihe attık olayı ancak yinede canım sıkıldı tabi...bi fikri olna varmı acaba bu mevzuyla ilgili??

*ha bide unutmadan,aracım dijital klimallı,yol bilgisayarındaki ısı göstergesi saçmalarken,klima ekranındaki dış ortam ısısı normal ölçümünü yapıyo,farklı sensörlerimi var göstergedeki ve klimadaki ısı değerlerinin acaba?klimadaki normal değeri görünce biraz daha karıştı gibi sanki durum...hayırlısı bakalım... :(
Başlık: Ynt: yol bilgisayarındaki ısı göstergesi sapıttı:(
Gönderen: erdem2179 - 15 Eylül 2008, 23:29:38
büyük bi ihtimal akün bitmiş hareret ısısını yol bilgisayarında gösteren müşürü bulup değiştirdin mi düzelecektir.klima sıcaklığını ölçen müşürle hareret müşürü farklı olması gerekir.alakası yok yani bence
Gönderen: as5338 - 16 Eylül 2008, 07:56:45
baksana hibo
benimde airbag ve fren lerimde sorun yokken bu ikazlar yanıyor ama kilometre saati yani gösterge paneli başkası ile değiştirilip kontrol edildiğinde sorun olmadığı belli oldu bozulan kilometre saati bununda nede saatin arkasındaki platin eriyormuş ve bu ve benzeri sorunlara neden oluyormuş benimkinde böyle belki sendede aynı sorun çıkmış olabilir.
Gönderen: maminci - 16 Eylül 2008, 09:39:19
Geçmiş olsun ama keşke vurdurarak çalıştırmasaydın, bu tip motorlara çok zarar veriyo çünkü.
Gönderen: hibo - 16 Eylül 2008, 21:59:30
teşekkür ederim arkadaşlar cevaplar için...bu sabah işe giderken yine araba "tık" etti ve göstergeleri resetledi:(işe gitmem gerektiği için sabah sabah takviye yerine mecburen ve inşallah son kez vurdurdum ve çalıştı...o an göstergede birde ne göreyim,gidip gelen,saçma değerler gösteren yol bilgisayarı kendine geldi normal ısıyı gösterir oldu:)bu arabayı vurdurma işi o kadarda zararlı değil heralde dedim kendi kendime:))))neyse akşam iş çıkışı yine tekler gibi oldu ama çalıştı,götürdüğüm ustanın yanında ise herhangi bi soun olmadan çalıştı,beni yalancı çıkardı:(ama ilk çalışmamasında arabayı vurdurmıcam,ustanın numarasını aldım 7/24 ara dedi,yerinde göreyim arızayı..aküğyü filan ölçtü ama değerlerde bi anormallik çıkmadı...marş dinamosundan şüphelendik..bakalım bakalım,olanı biteni haber ederim yine..
Gönderen: hibo - 18 Eylül 2008, 14:51:49
eveett..şükür ki problem halloldu...sorun ,ilk şüphelendiğim gibi aküde çıktı..yeni akü takıldı ve herşey yoluna girdi...yol bilgisayarındaki ısı değerleri de normal,sanırım ikinci kez vurdurarak çalıştırmak,yani yeni bi şok uygulamak sıkıntıyı giderdi:))
Gönderen: fosilci - 18 Eylül 2008, 19:07:14
Geçmiş olsun yeni aküyü iyi günlerde eskitmen dilegiyle  ;D
Gönderen: hibo - 18 Eylül 2008, 22:17:15
Geçmiş olsun yeni aküyü iyi günlerde eskitmen dilegiyle  ;D

teşekkür ederim,değişen tek akü olsun,zira usta yol bilgisayarını,sensörden göstergeye gelen tesisatı filan söküp bakmaktan bahsediyodu,bunla kurtarmak iyi oldu 8)
Gönderen: fosilci - 19 Eylül 2008, 22:53:46
Evet sanırım yol bilgisayarı cok pahalı bir mekanizmadır ben C4 lerde duymustum orjınalı 2,500 ytl demişlerdi. :S
Gönderen: dişçi_ilker - 25 Eylül 2008, 00:48:40
hacı geçmiş olsun..yeni akünü gule gule eksitirsin umarım..eski arabanın derdi çok oluyo boyle işte:))