vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf IV => Konuyu başlatan: yellow_driver - 05 Eylül 2008, 10:49:55

Başlık: ZİFT LEKELERİ NASIL TEMİZLENİR
Gönderen: yellow_driver - 05 Eylül 2008, 10:49:55
Arkadaşlar geçen hafta sonu sivastan giresuna geçerken 3-4 km boyunca yol yapımı olan kısımda gitmek zorun da kaldım ve sıvı ziftin içinden geçtim. Acaba bu zift kalıntılarını tamizlemek için ne kullanabilirim ve ya bunu kime temizlettirebilirim
Başlık: Ynt: ZİFT LEKELERİ NASIL TEMİZLENİR
Gönderen: fosilci - 05 Eylül 2008, 11:18:30
Bu lekeleri oto temizleyici yerler temizliyor ama tabi biraz tuzlu gecen görmüştüm 40 ytl diyordu eger cok büyükse bu lekeler boyle bir yere gidip yaptırabilirsin ama ufaksa kendınde yapabilirsin o gun sormustum benimde jantlarda ufak tefek var mazotlu bezle cıkarabilirsin demişti bir ara deniyecegim..
Gönderen: Noxar - 05 Eylül 2008, 11:56:10
mazotla temizlenir arkadaşım zift lekeleri en güzel,yıkamacılarda uygulatabilrsin.
Gönderen: G60 - 05 Eylül 2008, 12:36:25
Mazot, sana yağ. :)
Gönderen: burak_37 - 05 Eylül 2008, 12:37:54
sentetik tiner kullanabilirsin.bizim arabayada öle yapmıştık tabi ufak defek izleer için.
Gönderen: fosilci - 05 Eylül 2008, 13:10:39
Tiner boyaya zarar vermesin :)
Gönderen: oguz oktay - 05 Eylül 2008, 19:58:52
mazot yap la yap baba sentetikle fln ugrasma mazallah boyayı alıcagı tutar ;D
Gönderen: burak_37 - 05 Eylül 2008, 20:01:06
fazla sorun olmuyo garanti altında:D:D
Gönderen: OZGUR.K - 05 Eylül 2008, 22:31:55
WD 40 spreyini öneririm.Ya da mazot al,önce ziftli yeri ıslat.15 dakika felan bekle.Sonra yine mazotlu bir bezle sil.İkisi de işe yarar.Ama WD 40 daha zahmetsiz.Akıtıyo zifti  ama tabi ziftin  miktarı da önemli.
Gönderen: strong - 07 Eylül 2008, 17:16:03
benim her zaman uyguladığım bir yöntem ; 2 litre gaz içine aynı oranda su kat. temiz bir fırça ile arabaya sür, 10 dakika bekle aynı işlemi bir daha yap ve ziftlerin  v.b. lekelerin aktığını göreceksin ve ayrıca gaz boyayı besler :tamamdir
Gönderen: as5338 - 08 Eylül 2008, 08:03:02
gazdan kastın ne acaba önceden gaz lambaları için satılan lardan ise ist artık bulmak zor sen nerelerden temin ediyorsun
Gönderen: acarkan - 08 Eylül 2008, 14:44:36
oto malzemesi satılan yerlerde bulunur zift çıkarıcı diye bir tüpün içinde ziftli yere sürüp siliyorsun aynen parlıyor zift lekesinden eser yok  :tamamdir
Gönderen: mcsahan - 08 Eylül 2008, 15:07:57
sonuçta ne sürersen sür, bitüm (asfalt) lekesini çıkarmak için kullandığın malzeme,  mutlaka boya üzerindeki vernikten ince bir katman alacaktır.
sentetik tiner selülozik tinerden daha az zararlıdır. zaten gaz yağına benzer bir şeydir. gaz yağıda mazotta olur.
beze benzinle ıslatarak süratli şekilde silebilirsinde. çeşitli solventlerlede bu iş yapılabilir. hepsi asfaltı çözen maddelerdir. çözme hızları farklıdır.
ancak boyayı besler falan gibi şeyler kesinlikle doğru değildir. 
Gönderen: strong - 18 Eylül 2008, 23:54:04
benzin, tiner vs. boyaya zarar verir gaz istasyonlarda satılıyor, boyayı besler
Gönderen: nargileosman - 19 Eylül 2008, 01:40:28
damdan düşene sorarsan ki o benim: derimki mazot kullan... birçok kere tatbik etmek zorunda kaldım. boyamda herhangi bir deformasyon olmadı.yarım litre mazot al. ziftli yerlere çok aşırı bastırmadan sür. bir  dakika sonra tekrar sür. aracın ayna gibi parlayacaktır :t
Gönderen: tuningTR - 19 Eylül 2008, 01:52:17
en iyi Kola temizliyor.. hemde boya'ya zarar vermiyor. CocaCola :)
Gönderen: strong - 20 Eylül 2008, 23:16:36
damdan düşene sorarsan ki o benim: derimki mazot kullan... birçok kere tatbik etmek zorunda kaldım. boyamda herhangi bir deformasyon olmadı.yarım litre mazot al. ziftli yerlere çok aşırı bastırmadan sür. bir  dakika sonra tekrar sür. aracın ayna gibi parlayacaktır :t
mazot araç üzerindeki plastik,lastik gibi parçalara zarar verir ve zamanla çatlatır deformasyon yapar !
Gönderen: yellow_driver - 23 Eylül 2008, 14:01:25
arkadaşlar hazır satılan zift temizleyici spreyler var aynı cam sillere benziyor, 10 lira vede heryeri temizledi(tabi baya uğraştım) bu aradaoto yıkamacıdan bunu alırken bunu bulamadığımda selülozik tiner ile de bu işi yapabileceğimi ancak selülozik tiner olmazsa diğer tinerlerin boyaya zarar vereceğini söyledi. bu arada herkese teşekkür ederim. herkese kazasız belasız yolculuklar
 :tamamdir
Gönderen: thecarizma - 23 Eylül 2008, 14:25:54
zift lekesini çıkaran cilalar var
Gönderen: golf_43600 - 26 Eylül 2008, 17:16:12
EN GÜZELİ MAZOT WEYA kalın yağ kardeşim!!!!! fırçayla fırçala bişey kalmaz allahın izniyle!!!!
Gönderen: ramcho® - 26 Eylül 2008, 17:31:01
sana yaği da temizler....
Gönderen: mahurbuselik - 27 Nisan 2009, 23:23:15
Arkadaşlar bugün spreyli kolonya şişesinin içinde kolonya ve bildiğimiz içilen kolayı birbirine kattım. Ziftli yerin üzerine bolca sıkıp 10-15 dakika kadar bekledim. Daha sonra da yumuşak ve ıslak bir bezle sildim. Çok zamanımı aldı, kollarım düştü sandım :o ama sonuç süperdi  :tamamdir Sıfır aracıma kimyasal madde sürmek istemedim ne olur ne olmaz diye.
Gönderen: SoundCarMan - 02 Mayıs 2009, 00:34:14
Yapmışın ama gazyağıda çok işe yarıor boyaya zarar vermez faydası var aksine
Gönderen: burak_37 - 21 Eylül 2009, 12:30:04
arkadaşlar hazır satılan zift temizleyici spreyler var aynı cam sillere benziyor, 10 lira vede heryeri temizledi(tabi baya uğraştım) bu aradaoto yıkamacıdan bunu alırken bunu bulamadığımda selülozik tiner ile de bu işi yapabileceğimi ancak selülozik tiner olmazsa diğer tinerlerin boyaya zarar vereceğini söyledi. bu arada herkese teşekkür ederim. herkese kazasız belasız yolculuklar
 :tamamdir
bendensin :) ;)
Gönderen: mecamir - 21 Eylül 2009, 13:23:07
Babam yıllardır 100'ü aşkın araçta gaz yağı kullanıyor. Hem zift vs çıkarıyor hem de boyayı parlatıyor. Ben de babamdan öyle gördüğüm için aynısını uyguluyor ve tavsiye ediyorum :)
Gönderen: mikail - 21 Eylül 2009, 14:32:48
ben sentenik tiner ve bez yardımıyla temizledim
Gönderen: mecamir - 21 Eylül 2009, 14:36:45
tiner boya, plastik yüzeyler ve verniğe zarar verir  ;)
Gönderen: mikail - 21 Eylül 2009, 20:37:59
 sentetik tinerle bezde ufak boya kalıntıları oluyordu şimdi hatırladım.tinerle silmeyin mazot en etkili çözüm :tamamdir
Gönderen: yellow_driver - 22 Eylül 2009, 22:35:01
      arkadaşlar 10-15 TL ya cam sil spreyleri gibi zift için özel spreyler var. ben aldım kullandım. sıktığınız anda zift kendi akmaya başlıyor ve bir bezlede sanki aracı kurular gibi çok rahat çıkartabilirsiniz.
Gönderen: Mete35MkII - 22 Eylül 2009, 22:42:42
Gaz Ve bez ile temizlersen çıkar :tamamdir
Gönderen: OZGUR.K - 22 Eylül 2009, 22:49:47
                Mazot + 10 dakika bekleme süresi+ tekrar mazotlu bezle devam..
Gönderen: burak_37 - 23 Eylül 2009, 10:40:51
iyi tamam mazotla silin  :)
Gönderen: golfburak58 - 23 Eylül 2009, 12:11:10
arkadşım bunun çok kolay bi yolu var aynı yolu bende kullanmıştım şimdi hiç bir leke yok.pasta sürerek rahatlıkla giderebilirsin kısa süre içinde camlarda dahil