vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf IV => Konuyu başlatan: as5338 - 21 Ağustos 2008, 08:10:01

Başlık: kilometre saati tablası sorunu yardımlarınızı bekliyorum
Gönderen: as5338 - 21 Ağustos 2008, 08:10:01
selamlar arkadaşlar
dün ustam(patronum) ile kendisinin yeni aldığı jetta bayisinden bir özel servis tavsiyesi ile benim golf ümü tamire götürdü ön takımdan salıncakların lastikleri ve amortisör başındaki lastikleri değiştirdiler, arabanın gidişi bile değişti çok güzel oldu buraya kadar her şey çok iyi ama
 bana yeni biri sorun çıktı adamla diger yerleri kontrol ederlerken kontak açıkken sinyalleri kontrol ederlerken hava yastığı ve fren lambaları sarı ikaz lambaları olarak yanıp sönmeye başladılar ve ilk kontak açıldığında yazılı sinyal olarak ta vermeye başladı ustam ile birlikte vw ustası bir elektirikciye giitiler orada bilgisayara baglamışlar ama hiçbir sorun görünmüyormuş bu sonra dörtlüleri değiştirip yapmışlar sorun devam etmiş sonrasında kilometre saatini başkaca bir test saati ile denemişler sorun hallolmuş adamlar kilometre saatinin değişmesini yada tamir edilebileceğini söylemişler fakat kullanımda bir sorun yok ama insan rahatsız olyor sizce ne yapmalıyım bir ihtimal daha ucuza alma şansımda var almanyadan getirtme gibi eğer böyle bir şey gerekirse nelere dikkat ederek alayım burada yenisine 1000 lira tamirinede 100-150 lira fiyat verdiler.
Başlık: Ynt: kilometre saati tablası sorunu yardımlarınızı bekliyorum
Gönderen: as5338 - 21 Ağustos 2008, 08:14:44
birde arkadaşlar kilometre satini değiştirdiğimde aracın kilometreside sıfırlanıyormuş bunu için ne yapabiliriz biginiz varmı
Gönderen: mcsahan - 21 Ağustos 2008, 09:06:13
biraz araştır, dijital km saatleriyle her yerde oynuyorlar.
orj. km ni tekrar yazdırabilirsin
Gönderen: OffLineR - 21 Ağustos 2008, 09:39:05
EVet yazdırabilirsin.
Bir de problem yaratmıyorsa kesinlikle acele etme, iyice bir araştır.
Hatta takmışken GTI kilometre saati de taktırabilirsin.
Hem onda kalan benzinle yapılabilecek kilometreyi vs. göstermek için de bi özellik var. Ben olsam öyle yapardım :D

Geçmiş olsun bu arada.
Gönderen: as5338 - 21 Ağustos 2008, 10:03:02
O SORUN DEĞİL ORJİNALİ OLSUNDA ÖNEMLİ DEĞİL ZATEN ALM GETİRTECEM
AMA KM YAZMA İŞİNİ İYİ BİR ARARŞTIRIYIMDA SORUN ÇIKMASIN ÇÜNKÜ SATARKEN KARŞI TARAFIN MİDESİNİ BULUANDIRMAYALIM.
Gönderen: as5338 - 21 Ağustos 2008, 10:04:08
GTİ BENİMKİNE UYARMI OTOMATİK BENİMKİSİ
EMİN DEĞİLİM AMA BENDEKİNDEDE KALAN BENZİN VE YAPILACAK KİLOMETRE BİLGİSİ YOKMU OLMASI GEREKİYOR YOLBİSAYARLARINDA BU YOKMU İDİ.
Gönderen: OffLineR - 21 Ağustos 2008, 10:16:32
yapılacak kilometre olmaması lazım.
Neydi senin araba
Yıl ve donanım?
Gönderen: as5338 - 21 Ağustos 2008, 10:23:28
2000 OTOMATİK COMFORTLİNE AMA DOĞUŞ DEĞİLDE AYRI OLARAK İTHAL EDİLMİŞ
Gönderen: necmguney - 21 Ağustos 2008, 10:40:48
Benimki 2001 golf 1.6 Comfortline düz vites, bende kalan benzin ve yapılacak kilometreyi göstermiyor.
Gönderen: mcsahan - 21 Ağustos 2008, 10:45:39
mesajlar küçük harfte olsun lütfen :)
otomatik comfortline larda yol bilgisayarı ver diye biliyorum bende.
aracın km sini düşürmeyeceksen, orjinal km sini takacaksan kimsenin miğdesi bulanmaz
en azından senin vicdanın rahat olduktan sonra kimin neresi bulanırsa bulansın :)
mümkün olduğunca orjinal parça kullanmaya çalış, kolay gelsin Zafer
Gönderen: R-Line - 21 Ağustos 2008, 10:46:09
eğer değiştireceksen, parça koduna dikkat ederek almanı tavsiye ederim.
yetkili servisten bile herhangi bir parça alındığında direk aracın şasi numarasını istiyorlar, ona göre veriyorlar parçayı.
yani herhangi bir golf ün kadranı seninkine uymayabilir.
Gönderen: as5338 - 21 Ağustos 2008, 10:56:23
evet bildirdim alm onlarıda şasi kodunu olaması lazım
yani yeni alacağımın km sin söküp benim ekra nımı kullanayım demek istiyorsun tam olarak orasını anlamadım
km düşürmek yok niyetimde peki bu bilgisayar sisteminde belli olursa sorun olmaz yani asıl kilometresi
ben her parçasını saklarım değiştirsemde
Gönderen: OffLineR - 21 Ağustos 2008, 11:31:34
http://uk-mkivs.net/forums/p/167146/1096416.aspx#1096416
Buna bir göz at.
ZAmanında iyi incelemiştim ama almaya'da tanıdık olmadığı için üstüne gitmemiştim.
Bu forumda kilometre sıfırlama ve orjinale ayarlamayla ilgili de bilgi bulabilirsin.
Hatta MKIV ile ilgili Allah ne verdiyse bulabilirsin :D :D :D

Soruların olursa tekrar yarcımdı olmaya çalışırım.

Comfort'larda yol bilgisayarı var ama tablanın versiyonu immobiliser 2. Eskilerde öyle daha doğrusu. Bizim bi arkadaşta 2003 pacific var onun tabla immobiliser 3. immobiliser 2'lerde kalan kilometre ayarı yapılamıyor. immobiliser 3'lerde yapılabiliyor ama açık olarak gelmiyor diye biliyorum.

NOT: Bi ara kasıp Türkçe'ye mi çevirsem şu konuyu naapsam. Bişey de yok zaten :)
Gönderen: as5338 - 21 Ağustos 2008, 18:53:48
okuduk o siteyi fakat tam olarak anlayamadık
bir kaç soru kaldı aklımda
birincisi ben şu spor olana bayıldım ama benimkine uyarmı ve yolbilgisayarımın çalışıp çalışmayacağı daha doğrusu uyum sorunu yaşarmıyım
ikincisi şu vdo yada bosh konusunu anlayabilmek acısından ve imbl2-yada 3 olup olmadığı kousunda bu konuda nereden bilgi alabilrim bunu şasi ve motor numarasından verebilrilermi.
Gönderen: OffLineR - 21 Ağustos 2008, 19:16:08
yok o tablada o imbl2 veya 3 olma durumu. Araç ile alakası yok. MEvcuttaki 2'dir büyük ihtimalle. 3 alırsan sorun olmaz diye okumuştum aynı forumda ama onların kodları modları var araca tanıtmak için.
Sen almanya'dan getirtirsen nasıl taktıracaksın burda? Var mı tanıdık bir servis?
Gönderen: as5338 - 22 Ağustos 2008, 07:43:07
varya bulduk özel bir servis ikitellide bağcılar-güngören oto sanayisinde
Gönderen: as5338 - 22 Ağustos 2008, 07:43:34
olamz ise sizlerden yardım alırım
Gönderen: OffLineR - 22 Ağustos 2008, 07:57:46
Sen bi onlara sorsana bu iş nasıl yapılıyor diye.
Yalına kilometreyi düzenleyebilecekler mi?
Bak burda vag-com'la nasıl yapılacağını da anlatmış ross-tech:
http://wiki.ross-tech.com/index.php/Immobilizer_III_Immobilizer_Swapping_(Instrument_Cluster)

Ama burda kilometre olayı yok. Sen bi servisle konuş. Ben en fazla bu kadar yardım edebilirim.

Bu arada alacağın zaman haber ver, belki ben de Bora Sport ile değiştiririm :D :D
Gönderen: as5338 - 22 Ağustos 2008, 09:08:38
ben almanyaya haber verdim ama ordan kazalı falan arabalardan arayacaklar yada ebay.de den bakacaklar haber gelsin bulurlarsa sanada haber veririm
şu vag-com dediğn şey aracın küülk tarafına bağlanıp sorun olup olmadığını alglayan cihazmı hani küçük bil bilgisayar gibi tek parça makinamı
dün akşam almayadan parçayı bulması için söylediğim abime ile konuştum dediğin gibi olan gösterleri ama oda uymayabilir dedi hepsi birbirine biz uyum sağlayanı alalım alır getiririz sonra uymaz dedi boşuna para vermeyelim dedi ama bana gerekli kod numaralarını verirsen yine orada kan kardeşim var ona baktırabilirim belki bakarsın kendimede yine bir tane ısmarlaya bilirim hatta bulunabilecek site adresi veririsen daha iyi yardımcı olabiliri diye düşünüyorm
bununla birlikte senin bana yolladığın bu konu ile ilgi ilk web adersini ve oradki resim ve göstergelerin resimleri olanıda mial olarak göndereceğim şimdi tatile çıkyormuş haftaya dönünçe araba alıp satan bir arkaşaşı vasıtası ile araştıma yapacak bakarsın uymulu bularlar seni yine haberdar ederim çok teşekkğr ederim tüm yardım ve ilgin için. :tamamdir :tamamdir
Gönderen: OffLineR - 22 Ağustos 2008, 09:11:43
vag-com o dediğin işi bilgisayarda yapan program.
Kabloyla bağlıyorsunu OBD-II bağlantısını PC'ye, cihaz bağlamış gibi her şeyi yapıyorsun.
Forumda vardı satan biri. Ama lisanssızdı tabii ki.

Ama dediğim gibi o yeterli değil KM vs.. ayarı için. O forumda o da yazıyordu. Ya da yapanlar var, onlara bi msg atmak lazım. Sıkışırsan sorarız adamlara.
Gönderen: as5338 - 22 Ağustos 2008, 09:17:20
ok
msn varmı sende
anlaşılan sende sürekli aktifsin burda
Gönderen: hibo - 22 Ağustos 2008, 23:18:12
slm arkadaşlar..tam olarak konuyla alakalı değil,başka bikonudada rastlayamadım..içinde geçtiği için burda belirtmek istedim..neyse bu uzun girişten sonra diyeceğim şu ki,bu gösterge panelinin içine kaçan toz temizlenebiliyomu?? :)özellikle tam o iki ayarlama çubuğunun altına doğru olan bölgeye kaçan toz görsel olarak hiç hoş durmuyo..kolay takıp çıkarılırmı,temizlenirmi,yoksa boşver hiç elleme mi? ???
Gönderen: DeeJaY_gT - 24 Ağustos 2008, 11:00:29
@Koray öncelikle verdiğin linkler için teşekkürler. Son derece yararlı bilgiler var. Ebay'dan araştırdım pek bişey bulamadım. 2.el olarak normal siyah göstergeler 100$ civarında satılıyor. Acaba diyorum spor kadran bulup sadece krom olan tarafını takamazmıyız. Bölelikle km orjinal kalır ve imbo ilede sorun yaşamayız. Buarada ebayda crom cerceve satılıyor nekadar güzel olunmaz ama fiyatı 20$civarında.
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/VW-GOLF-JETTA-4-DASH-CLUSTER-GAUGE-TRIM-RINGS-CHROME_W0QQitemZ180280483602QQcmdZViewItem?hash=item180280483602&_trkparms=39%3A1%7C65%3A1%7C240%3A1318&_trksid=p4506.c0.m245
Gönderen: OffLineR - 24 Ağustos 2008, 11:55:44
ebay.de'den araştır
Almanya'da daha fazla parça bulabilirsin diye düşünüyorum.

Benim gibi almanca bilmiyorsan da google imdadına yetişiyor.
http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fmotors.ebay.de%2F&hl=en&ie=UTF8&sl=de&tl=en

Dediğin gibi de yapabilirsin tabii ki ama diğerinde immobilizer özellikleri de değişik. Biraz delilik gerçi onu yapmak. Senin dediğin daha zahmetsiz ve kolay olur.

Yalnız bu verdiklerin de çok Krom. Mat krom olsa çok daha şık durur diye düşünüyorum.
Gönderen: DeeJaY_gT - 24 Ağustos 2008, 12:07:23
Koray benimde almanyada tanıdıklarım var iyice bi araştırma içine girip almanya ebaydan bulabilirsem sipariş vermeden buradki yetkili servislerle görüp durum hakkıda bilgi alıcam. İkitellide çıkmacılarda bulamazmıyız
Gönderen: OffLineR - 24 Ağustos 2008, 12:16:01
Ben aslında nasıl yapılabilir diye araştırdım.
Nerden bulabilirim diye araştırmadım henüz.
Malum jant+lastik değiştirdikten sonra para kalmadı :D
Gönderen: DeeJaY_gT - 24 Ağustos 2008, 12:57:35
Böle şeylerde acele etmiceksin zati elbet ucuza düşer. O ilk gösterdiğim kronları alacaksın bide bunu takım tamam oluyor. (http://i12.ebayimg.com/01/i/001/05/29/a5ea_1.JPG)
Gönderen: as5338 - 24 Ağustos 2008, 19:59:35
kardeşim eğer almanyadan bulup bilgi edinirsen benimle paylaşırsan arkadaşımı oradan yönlendirebilirim baş ta yazdığım gibi acil bulmam gerekiyor
Gönderen: DeeJaY_gT - 25 Ağustos 2008, 12:42:39
Almanyada arkadaşın varsa www.ebay.de adresinden sipariş verebilirsin.
Gönderen: R-Line - 25 Ağustos 2008, 14:07:17
Koray ilk sayfada verdiğin link için teşekkürler. daha öncede incelemiştim o siteyi ama hep modifiye olarak ne yapmışlar resimlere bakıp geçmiştim. dün baya bir inceledim teknik anlamda baya bir bilgi edindim, gerçekten çok faydalı. hatta bazı bölümleri türkçeye çevirip bizim siteye ekleyim dedim ama o kadar çok şey varki hangisini çevirip ekleyim şaşırdım.

Km saati konusuna gelince yetkili servisten yardım almakta fayda var. benim o sitede okuduğum kadarıyla al istediğin kadranı tak şeklinde olmuyor sanırım araç ile uyumlu olup olmayacağı konusunda yetkili servise danışıp bilgi almak daha doğru olur. sonuçta yetkili servis bu işlerde hepimizden daha fazla bilgi sahibi, elbet bir yol gösterirler.
Gönderen: OffLineR - 25 Ağustos 2008, 14:11:25
Ne demek.
Ben o sitenin bayaa bi altını üstüne getirdim.
Nasıl 1.6 motor çıkarılır da yerine V6 takılır onu bile okudum :D

Yeni tabla aldıktan sonra onu kodlamak gerekiyor, onu da servisler yapabiliyor diye biliyorum.
İyi araştırmak lazım. Yurtdışından getirtiğin tablayı burda biz sadece kendi sattıklarımızı kodluyor diye geri çevirebilirler.
Yapacak adam bulmak gerek.
Gönderen: R-Line - 25 Ağustos 2008, 14:23:22
valla yetkili servis geri çevirir mi bilemem.
ama en azından ordaki bir ustayla veya yetkiliyle konuşursan bu konuda ne yapman konusunda olur veya olmaz diye bir yol gösterir.
Gönderen: DeeJaY_gT - 25 Ağustos 2008, 15:13:37
Üstadlar bunlara hiç gerek yok.ebayın almanyadaki sayfasına girin crom cercevesi tablosu satılıyor nasıl değiştire kadar bilgi var. 2.sayfada likleride koydum hem böle çok hesaplı orjinal tablo almanyada 150 euro diğer türlü 20-30 euroya içi bitiriyosunuz.

http://cgi.ebay.de/Vw-Golf-4-custom-SE-Tacho-Tachoscheiben_W0QQitemZ260277487153QQihZ016QQcategoryZ72996QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem#ebayphotohosting
http://search.ebay.de/search/search.dll?sofocus=bs&sbrftog=1&dfsp=32&catref=C6&satitle=golf+TACHORINGE&sacat=-1%26catref%3DC6&sargn=-1%26saslc%3D3&sadis=200&fpos=Postleitzahl&sabfmts=1&saobfmts=insif&ga10244=10425&ftrt=1&ftrv=1&saprclo=&saprchi=&fsop=32%26fsoo%3D2&coaction=compare&copagenum=1&coentrypage=search
Gönderen: R-Line - 25 Ağustos 2008, 15:35:03
krom çerçeveler hiç yakışmıyor orjinal kadranın üstüne, bilmiyorum belkide bana öyle geliyor.
ama kadran tabloları güzelmiş bak. ama sorun onu burda kime taktıracaz, ibrelerin falan sökülmesi gerekiyor sanırım, adam göstergeleri falan bozup elimize verirse baya bir işimiz var diyede düşünmüyor değilim.
Gönderen: as5338 - 25 Ağustos 2008, 17:56:44
arkadaş nemli olan arkasındaki entegre ile birlikte verililip verilmediğiymiş bazılarında bu olmadan satıyorlar o olmaz ise hiç bir işe yaramıyor çünkü bozulan yer orası imiş.
ben krom için orjinallerini beyendim ayrı olarak alıpta takmak kafama yatmıyor
Gönderen: as5338 - 04 Ekim 2008, 09:21:05
slm arkadaşlar böyle bir şey buldum işime yararmı

http://cgi.ebay.de/VW-BORA-GOLF-IV-4-FIS-MFA-TACHO-NAVI-MFD-MCD-BENZINER_W0QQitemZ350104724387QQcmdZViewItem?hash=item350104724387&_trkparms=72%3A1228%7C39%3A1%7C66%3A4%7C65%3A12%7C240%3A1318&_trksid=p3286.c0.m14

birde bir şey soracağım aracım otomatik fakat alm otomatik kilometre saatinde  bilgisayar ekranın altında vitesler için ayrı bir ekran var bende ise ekranın içinde krmızı yazı karekteri ile ekranın kendisinde alm normal yani onların otomatiklerinde gibi olmayanlardan alsam benim arabama taktığımda ekranda vitesleri görebilirmiyim size aşagida örnek koydum alm otomatik kilometre saati için

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=220228513355