vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf IV => Konuyu başlatan: Eldorado - 29 Mayıs 2008, 17:16:16

Başlık: Göğüsten Gelen Sesler
Gönderen: Eldorado - 29 Mayıs 2008, 17:16:16
Arkadaşlar selam,
Bu aralar, özellikle bozuk yollarda, arabanın göğüs kısmından gelen seslere taktım. Bilmem sizin 4 kasa golflerde de oluyor mu ama özellikle torpido dan sesler geliyor gibi. Torpidonun için boşalttım, kapağını kontrol ettim ama tam olarak anlayamıyorum nereden geldiklerini, sizlerin arabalarında da oluyor mu bu tip sesler? Aslında çok fazla değil ama takınca takıyor insan işte. Bir de bazı bölümlerde sert plastik kullanmışlar o yüzden de oluyor biraz. Asıl benim merak ettiğim konu, Golf lerin amotisörleri Bora lardan daha sert olabilir mi? Bir arkadaşımda 2005 Bora var, onun arabada göğüsten hemen hemen hiç ses gelmiyor ve arabada biraz daha yumuşak gidiyor gibi. Yani bu seslerin bir sebebi de amortisörlerin sertliği olabilir mi? Teşekkürler. 
Başlık: Ynt: Göğüsten Gelen Sesler
Gönderen: nizam - 29 Mayıs 2008, 17:28:15
sıcaklık+platik aksamın yumasaması+bozuk yollar ses çıkarması normal gibi
Gönderen: as5338 - 29 Mayıs 2008, 17:40:29
evet geliyor oda plastik aksamın zamanla etkilenmesinden oluyor bence normal
bunun için yapılacak pek bir şey yok en esasslı amortisör ve yay işidirki böyle bir sesi kesmez ve masraflı olur.
Gönderen: R-Line - 29 Mayıs 2008, 18:21:42
benim araçta böyle bir problem yok, kapalı garajda durmasının faydalarından biri bu olsa gerek.
bence bu seslerin en büyük nedeni aracın güneşte bırakılması. özellikle vites kolunun bulunduğu bölgede iki plastik birbirine sürtmesin diye arasına süngerimsi bir malzeme koymuşlar bu malzeme sıcakta zamanla özelliğini kaybediyor sanırım. arkadaşınkini değiştirdik ses kalmadı.
Gönderen: Dr_EmrE - 29 Mayıs 2008, 20:25:51
benim araçta böyle bir problem yok, kapalı garajda durmasının faydalarından biri bu olsa gerek.
bence bu seslerin en büyük nedeni aracın güneşte bırakılması. özellikle vites kolunun bulunduğu bölgede iki plastik birbirine sürtmesin diye arasına süngerimsi bir malzeme koymuşlar bu malzeme sıcakta zamanla özelliğini kaybediyor sanırım. arkadaşınkini değiştirdik ses kalmadı.

Sorması ayıp kaç liraya değiştirdiniz ??
Gönderen: as5338 - 30 Mayıs 2008, 07:58:14
el freninin o bögedenmi bahsediyoruz otomatiklerde de varmıdır böyle bir süngerli bölge varsa bende değiştireyim
Gönderen: Eldorado - 30 Mayıs 2008, 17:11:08
O vitesin ve küllüğün olduğu aksam teyp ve klima kontrolünün olduğu orata konsola değince ses yapıyordu, o iki parça arasına ben de siyah ince sünger koydum ses kesildi ama torpido civarından ses geliyor ve o sesin yerini bir türlü bulamıyorum, onun için de bütün göğüsü indirmek istemiyorum, muhtemel sebebini bilenler var mı arkadaşlar? Bir de Golf ün amortisörleri Bora dan sert olabilir mi, ne dersiniz?
Gönderen: R-Line - 30 Mayıs 2008, 17:51:13
Sorması ayıp kaç liraya değiştirdiniz ??

kendimiz değiştirdik, eskiyenlerin yerine tek tarafı bantlı siyah sünger kullandık. 10 lira gibi bişeydi yanlış hatırlamıyorsam, şimdi yol bozuk olsa bile en ufak ses yok göğüslükten gelen. ama arkadaşımın aracında ses sadece küllüğün bulunduğu bölgeden geliyordu. torpido civarından gelen ses hakkında bilgim yok.

Gönderen: Golf4 V5 - 31 Mayıs 2008, 19:00:58
Arkadaşlar selam,
Bu aralar, özellikle bozuk yollarda, arabanın göğüs kısmından gelen seslere taktım. Bilmem sizin 4 kasa golflerde de oluyor mu ama özellikle torpido dan sesler geliyor gibi. Torpidonun için boşalttım, kapağını kontrol ettim ama tam olarak anlayamıyorum nereden geldiklerini, sizlerin arabalarında da oluyor mu bu tip sesler? Aslında çok fazla değil ama takınca takıyor insan işte. Bir de bazı bölümlerde sert plastik kullanmışlar o yüzden de oluyor biraz. Asıl benim merak ettiğim konu, Golf lerin amotisörleri Bora lardan daha sert olabilir mi? Bir arkadaşımda 2005 Bora var, onun arabada göğüsten hemen hemen hiç ses gelmiyor ve arabada biraz daha yumuşak gidiyor gibi. Yani bu seslerin bir sebebi de amortisörlerin sertliği olabilir mi? Teşekkürler. 
abicim bu benim arabada vardi ,Havanin durumuna göre kafasi estimi ses veriyodu.Özellikle kalkislarda veya firenlemelerde birde bozuk yollarda.
Bana tavsiye edilen suydu.Bimiyorum Türkide varm olmasida gerek,yag Spräyleri var ondan alacaksin Torpionun alt kapaklarini,yani sürücü tarafinda bir tane ve yan taraftada bir tane (torbido Gözünün oldugu yer,insallah ismini dogru söyledim)onlari indir ve asagidan yukariya yetisebildigin kadar baglanti yerlerine o yagdan bastir. kablolarin üzerinede hafifce gec.Lütfen elinizden geldigi kadar baglanti yerlerine erismeye calisin.Araba boyar gibi olmasin
Selamlar
Gönderen: as5338 - 12 Haziran 2008, 12:18:31
bir leşim yerindeki mevcut sesi buldum iki parçanın arasına koyduğunuz parça ( süngeri ) nereden temin edebilirim yada ne önerirsiniz 
Gönderen: nizam - 12 Haziran 2008, 12:24:42
bir leşim yerindeki mevcut sesi buldum iki parçanın arasına koyduğunuz parça ( süngeri ) nereden temin edebilirim yada ne önerirsiniz 

sıtrafor bence daha saglıklı olur bide süngerimsi plastik parçalar ? olur mu  ???
Gönderen: R-Line - 12 Haziran 2008, 12:39:50

buldum dediğin ses nerden geliyor?
göğüslük siyah mı, çift renk mi?
tek tarafı bantlı süngerler var, bence göğüslük rengine uygun kullanırsan görüntü kirliliği olmaz.
Gönderen: as5338 - 12 Haziran 2008, 13:04:44
malesef krem renkli vitesin oradan ses geliyor
Gönderen: Eldorado - 16 Haziran 2008, 14:30:47
abicim bu benim arabada vardi ,Havanin durumuna göre kafasi estimi ses veriyodu.Özellikle kalkislarda veya firenlemelerde birde bozuk yollarda.
Bana tavsiye edilen suydu.Bimiyorum Türkide varm olmasida gerek,yag Spräyleri var ondan alacaksin Torpionun alt kapaklarini,yani sürücü tarafinda bir tane ve yan taraftada bir tane (torbido Gözünün oldugu yer,insallah ismini dogru söyledim)onlari indir ve asagidan yukariya yetisebildigin kadar baglanti yerlerine o yagdan bastir. kablolarin üzerinede hafifce gec.Lütfen elinizden geldigi kadar baglanti yerlerine erismeye calisin.Araba boyar gibi olmasin
Selamlar
Bu dediğin spreyin bir adı var mı, markası yani? WD40 diye bir alet var mesela o kapılarda falan güzel oluyor, hem yağlıyor, hem de sesi kesiyor ama dediğin o mu bilemiyorum.
Gönderen: Golf4 V5 - 30 Haziran 2008, 23:04:32
Evet o dedigin Spräyide kullanabiliersin.