vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf I => Konuyu başlatan: golfu_var_desinler - 16 Nisan 2008, 12:58:58

Başlık: yardım istiyorum arkdaslar motordan anlayamn yokmu
Gönderen: golfu_var_desinler - 16 Nisan 2008, 12:58:58
 :tarkadaslar söylediğim gibi bi golf var 80 model diesel 4 kapı sahibi motorunda buluna türibün denen cihazı bozul oldugunu söyledi nerden bulabilirim onu bi yardım lütfen [email protected]
Başlık: Ynt: yardım istiyorum arkdaslar motordan anlayamn yokmu
Gönderen: nizam - 16 Nisan 2008, 13:23:08
tirübün nedir
Gönderen: Mk1GTI - 16 Nisan 2008, 13:36:02
Hertürlü parçasını bulursun arkadaşım ama tam ne olduğunu bilmen lazım...
Gönderen: golfu_var_desinler - 16 Nisan 2008, 13:39:47
abi ben zaten türbünün ne oldugunu bilmiyomki adam smd traktör gibi ses cıkarıyo diyo işte demkki sesi kesen bi cihaz
Gönderen: Mk1GTI - 16 Nisan 2008, 13:42:36
Sesi kesen diye bi parça yok..... 

Bir motor traktör gibi çalışıyorsa (mazotluda) Mazot pompasında sorun vardır yada komple motor istiyodur olay budur...
Gönderen: golfu_var_desinler - 16 Nisan 2008, 13:53:11
mk1 GTI abi sen bana msn adresini verirmisin abi yada beni bi kaydederrmisin [email protected]
Gönderen: OZGUR.K - 16 Nisan 2008, 18:47:40
Türbin olayını  uçak motorlarında duymuştum ama otomobil motorlarında türbini ben de duymadım.Turbo'nun çalışma sistemi gibi çalışıyo olsa gerek.Arabada türbin de neymiş yav?
Gönderen: mördak - 17 Nisan 2008, 20:21:34
araban turbodızelse o usta turbodan bahsedıyodur bazıları trıbun derde
Gönderen: nefret35 - 17 Nisan 2008, 20:24:16
büyük ihtimalle turbodur o
Gönderen: kaya229 - 17 Nisan 2008, 20:56:20
Aşağıdaki yazıyı okursan anlarsın.İnşallah arızayı az masrafla giderirsin.

Gaz türbini bir araba motoru gibi yakıt enerjisini mekanik enerjiye çeviren makinedır.Sıkıştırılmış havayı alıp nozullarında genişleten türbin, çıkış şaftı ile bir jeneratör veya kompresörü çalıştırır.
Makinanın içerisinde sıkıştırılmış havanın sağlanması bir eksenel veya radyal akış kompresörü ile gerçekleştirilir. Sıkıştırılmış hava, yakıtla ısıtıldığı çok sayıdaki yanma odaları içerisine gönderilir. Burada yakıt ağır yağ, motorin, kerozen, doğalgaz, gaz veya sıvı yakıt kombinasyonlarından biri olabilir. Prensip olarak yanma sistemi uygun olarak tasarlandığı takdirde herhangi bir tür yakıt kullanılabilir.

Gaz türbinlerinde önemli olan kullanılan yakıtın türü değil, kızgın havanın elde edilmesidir. Yaklaşık 1200 derecedeki kızgın hava nozullarda kısmen hız enerjisine dönüştürebilecek olan belli bir miktardaki ısıyı ihtiva eder. Yüksek hız kazanan hava gaz türbini seyyar kanatlarında yön değiştirir ve türbin tekerleğinin dönmesini sağlayacak olan bir itme kuvveti oluşturur. Bu olay 2. hatta 3. tekerlekte de kendini tekrar edebilir.

Gaz türbinleri çeşitli amaçlar için kullanılır:

•  Jeneratör çalıştırma

•  Kompresör çalıştırma

•  Uçak ve gemilerin çalıştırılması

Çalışma prensibi:

Prensip olarak bir gaz türbini bir dizel motoru veya patlamalı motor gibi içten yanmalı bir makinadır. Bu makinanın izlediği proses hava girişi, sıkıştırma, genişletme ve egzos adımlarından oluşmaktadır. Gaz türbini çevrimi rahatlıkla bir içten yanmalı motor çevrimini ile karşılaştırılabilir.

Atmosfer havası bir kompresörle emilir ve 6....12 bar lık basınçla sıkıştırılır. Sıkıştırmadan dolayı sıcaklık artacaktır. Hava bundan sonra yanma odasına geçer, yakıt nozulların püskürttüğü yakıt ile karışır. Yanan yakıt sabit basınç altında gaz (hava + yanma gazları) sıcaklığını yükseltir. Kızgın gazlar mekanik işin elde edileceği türbin boyunca genişler. Elde edilen işin bir kısmı kompresörü çalıştırmak için kullanılır geri kalan iş ise diğer amaçlar için kullanılmak üzere çıkış şaftına iletilir. Bir gaz türbininin bir dizel veya patlamalı motora göre büyük farkı gaz türbininin çevriminin sürekli olmasıdır. Burada proses 2 veya 4 zamanlı motorlar gibi kesintiye uğramaz. Sıkıştırma yanma genişleme ve egzost adımları içerir. Bu ise pistonlu makinaların düzensiz torkuna göre bir avantaj olan çıkış şaftı üzerinden sabit bir tork alınması imkanını sağlar.

Önemli gaz türbini uygulamaları: Elektrik üretimi için jenaratör çalıştırma, Kompresör veya pompa çalıştırma,Elektrik ve buhar veya sıcak su üretimi kombinasyonu,Gemi ve tren çalıştırma.

Alıntıdır.

Arabada gaz türbini yoktur.
Gönderen: OZGUR.K - 17 Nisan 2008, 22:12:02
Arabalarda gaz tribünü diye bişey var mı arkadaşlar?Ben hiç duymadım.Gaz tribünü jet motorlarında bulunur diye biliyorum.
Gönderen: Mk1GTI - 17 Nisan 2008, 22:16:18
Hocam adamın aklını iyice karıştırdın...    Şuna kısaca yassana normal bir araçta türbin olmaz diye.... Ben konuştum arkadaşla motorunda 500 ytl hesap çıkarmışlar.... Büyük ihtimal komple dağıtacaklar motoru... O fiyata anca komple motor yapılır...
Başlık: teşekkür ederm yardımlarıız için
Gönderen: golfu_var_desinler - 18 Nisan 2008, 12:08:47
teşekkür ederim arkadaşlar........
Gönderen: mördak - 18 Nisan 2008, 20:41:06
neymıs parca ögrendınmı??
Gönderen: golfu_var_desinler - 23 Nisan 2008, 09:28:39
öğrendim abi adam torbo diyo ama motorcuya gösterdim motor yarıda dedi zaten arabanın alım satımındada problem varmış o yüzden ondan vazğeçtim
Eger sizlerin bildiğiniz 4 kapı 82 model ve üstü varsa 4 kapı olsun yeter dizel benzin degişmez alcam artık..
Gönderen: OZGUR.K - 24 Nisan 2008, 18:30:09
Hangi şehirdesin?
Gönderen: OZGUR.K - 24 Nisan 2008, 18:30:34
Ve ne kadarlık bütçen var?