vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf IV => Konuyu başlatan: acarkan - 08 Nisan 2008, 12:13:22

Başlık: AVANS MOTOR DEVİR AYAR BOZUKLUĞU
Gönderen: acarkan - 08 Nisan 2008, 12:13:22
 :-[
Başlık: Ynt: AVANS MOTOR DEVİR AYAR BOZUKLUĞU
Gönderen: acarkan - 08 Nisan 2008, 12:18:54
Arkadaşlar aracım 99 model golf 4 otomatik vites
Arıza, her zaman yapmıyor ama sıklaşmaya başladı. aracımı çalıştırıyorum devir saati10 u gösteriyor bir müddet sonra 9 a düşüyor normal, ama bazen de boşta ya da park pozisyonunda devir saati bir den 14 e çıkıyor 11 e düşüyor devamlı böyle dururken. aracı yürüme konumuna alınca devir saati tekrar 9 a düşüyor servise gittim bir şey yok dediler yaparsa karbiratör kelebeği değişecek yok o da değilse beyni istanbul a göndereceğiz dediler bana yardımcı olacak varmı
Gönderen: corrado - 08 Nisan 2008, 13:07:38
merhaba.
herhangi bir arıza ışığı yanıyormu araçta.
hangi ildesiniz yetkili veya elinde vag com cihazı veya türevi olan bir servis varmı.
varsa cihaza bağlayıp arıza arayın.
arıza yoksa kablo ve sensorleri kontrol edin.boşluk olmasın.
aracınız karbıratorlu değil.
en son birde boğaz kelebeğini temizletin işi bilen ustaya.
hala devam ederse sorun ;başka yol düşünürüz.
ara. başka bir yerden hava alıyordur.
detaaylı iş.
ama dediğim gibi basit bir çözümüde olabilir.
Gönderen: acarkan - 08 Nisan 2008, 13:52:12
Konya'da oturmaktayım araçta herhangi bir arıza ışığı yanmıyor, boğaz kelebeği 20 gün önce temizlettim., kablo ve sensorleri kontrol edin diyorsunuz kusura bakma yabancıyım sensor dediklerin neler teşekkürler cevabın içinde
Başlık: Rölanti Ayar Sensörü
Gönderen: acarkan - 08 Nisan 2008, 20:13:15
golf 4 rölanti ayar sensörü nerede bulunur nasıl ayarlanır kendim yapabilirmiyim aracım otamatik vites boşta dururken rölanti ayarı yükseliyor 14 ile 11 arasında oynuyor nedeni bu olabilir mi gaz kelebeği temizliği yapıldı 20 gün önce ve ekranda arıza lambası yanmıyor
Gönderen: Dr_EmrE - 08 Nisan 2008, 21:56:10
vag.com cihazı ve obd II kablosu olacak ve anlayan birisi hata aricak arabada..
Gönderen: tunal - 12 Nisan 2008, 23:49:59
Selamlar,
Bende golf4,2002,benzinli,düz vites var.Aynı sorunu çok az farklılıkla ben de yaşıyorum şu anda.
Aslında 1,5 sene önce filandı galiba ilk karşılaştığımda.Trafik ışığında durduğumda farketmiştim.
Arabanın devri 1000-1500 arasında gidip geliyordu.Çok sık yapmıyordu.Serviste boğaz kelebeği temizlendi bir süre
düzeldi 2-3 ay sonra tekrar başladı.Bu sefer bobin çatlamış dediler bir bobin değiştirdiler.Yine 2-3 ay idare etti.
1 ay önce lpg taktırdım.(Lovato marka).Sorun Lpg den sonra biraz daha belirginleşti.
Şöyle ki; İlk çalıştırmada motor devri 1100 oluyor,
Giderken arabayı boşa alıp hızı 40km nin altına düşürünce devir 1100-1500 arasında gidip geliyor.
Çok nadir de olsa stop ediyor veya çalışırken gaza basınca motor tepki vermiyor.(Bu olay benzinde kullanırken de oluyor.)
Tekrar kelebek temizliği, egr borusu temizliği,emiş park sensörü(umarım doğru hatırlıyorumdur) temizliği yapıldı.
Ancak hala çözülmedi.
Geçen hafta triger kayışı değişirken tekrar hatırlattım servise motoru indirmişken bir bakın diye,
kesin emin olmamakla birlikte emme manifoldunda çatlak olduğunu söylediler.Umarım yanlış tahmindir.
Çünkü orjinali 900ytl civarında bu nesnenin :(.Zaten triger kayışı, baskı balata, bakım derken 1300ytl bayıldım geçen hafta.
Manifold u silikonladır ama nafile.Şimdi çıkma manifold bekliyoruz denemek için :(

Ell bilgisayarları ile bağlandıklarında arabaya şu hatayı veriyor : 17961 P1553 035.
Açıklaması :'yükseklik göstergesi emme manifold basıncı uygun olmayan orantıda'

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Teşekkürler
tunal-Ankara
Gönderen: psh - 05 Mayıs 2009, 19:28:17
benim aracımda 2002 bcb motor bendede benzer bir sorun bende cözemedim ve bu sebebten arabayı satmayı dusunuyorum :D bı ıkı aydır bende ugrasıyorum rolantide calısırken arac tıtrıyor ama baska turlu hıssetmıyorum...ben bulamdım bulabilen biri bılgılendırıse sevınırım bende...
Gönderen: G.T.I - 05 Mayıs 2009, 20:55:07
Bir ihtimal piyasada rolanti ayarlayıcı diye bilinen benzin regülatörüne bakmanızı tavsiye ederim. Çok fazla bozulan bir parça değildir ancak baktırmanızda fayda var enjektör rayının üstündedir. (Pompadan gelen yakıt  hortumunu takip edin bulursunuz)
çıkması 30ytl civarı. Bu tip arızalara neden olabiliyor.

MAF (hava kütle ölçer)  sensörü arızası olabilir. (Golf4 sensörlümü yoksa direk emişlimi bilmiyorum)
Manifoldun üstündedir emişe giren havanın miktarını belirler. Aızalanınca kimi araçlarda rolanti bozukluğuna sebep olur.

Manifolt çatlaması bence bu modelde bir araç için normal değil. ancak yazdığınız hatanın sebebi çatlak olması yada sökülüp takıldıysa yerine iyi monte edilemediğinden de olabilir. Değiştirmeden önce carbon testi yaptırıp çatlak varsa bulabilirsiniz. Yada manifoldu sökerek güzelce benzinle (varsa tazzikli hava tüpüyle) iyice içini temizleyin sonra ağzını siyah silikonla yeniden elden geçirebilirsiniz. Açık hava filtresi kullanıyorsanız tekrar kutu içi filtrenizi takmanızı tavsiye ederim.

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlara ayıp olmasın benim bildiğim bazı bilgiler bunlar.

Gönderen: nakres - 05 Mayıs 2009, 21:11:42
benim aracımda 2002 bcb motor bendede benzer bir sorun bende cözemedim ve bu sebebten arabayı satmayı dusunuyorum :D bı ıkı aydır bende ugrasıyorum rolantide calısırken arac tıtrıyor ama baska turlu hıssetmıyorum...ben bulamdım bulabilen biri bılgılendırıse sevınırım bende...
  aracının devir saatinde oynama yok ve titreşim hissediyorda bcb motor kodlu araçlarda aracının sol tarafında şanzumana bağlı  olan takozunun içine ,gaz verince vites kolu oynuyor şikayetlerinden dolayı o yıllarda silikon ile motor kulağının oynamasını kestik fakat buda bazı bazı kullanıcılarda titreşimi fazla hissediyoruz şikayetlerine döndü...senin titreşiminde bu şelilde bir titreşim olabilir mi?
Gönderen: nakres - 05 Mayıs 2009, 21:15:25
     diğer arızalar içinde araçlarınızın deneyimli ustalarca teşhiz cihazları ile tek tek detaylı kontrollerinin yapılması gerekir...

bu işlerde ezber olmaz şikayetler aynı olsa bile onarımı farklı farklı yerden çıkabilir....

Gönderen: psh - 06 Mayıs 2009, 10:29:51
yani sonucta arac hareket halinde iken motorun düzenli calısıp calsımadıgı cekişinden belli oluyorsa cekişinde hiç bir sorun yok bazen biraz daha fazla hissetriyo bazen ise daha hafif...gecenlerde polo aracta varmıs benzer sorun kımse bulamamıs sonra manıfoldta cok az bi catlak varmıs ve sorunu halletmısler manifoltun catlak olup olmadıgını nasıl anlarız ? benim aracta kompresyon kacagı vardı silindir kapagı acıldı kompresyon kacagı giderildi bu sefer bıraz farklı bı tıtrısım var acaba parcaların yerlerıne ıyı oturtulmamasından olabılır mı?
Gönderen: nakres - 06 Mayıs 2009, 11:09:53
silindir kapağı söküldüyse emme manifold contaları sızdırmazlık özelliğini kaybetmiş olabilir...fakat arızan buradan diyemeyiz .....

rölantide devir saatin oynuyor mu
Gönderen: psh - 06 Mayıs 2009, 13:00:13
eet rolantide devir saati oyunuyor asagı düserken bıraz fazla inip sonra kendini topluyor..ama titreme devam ediyo ayrıca dikkatli bakınca devir saatine oda titrer gibi duruyo sanki yada ben artık herseyi tıtrer olraka görüyorum  :D
simdi ustamı aradım manıfioltta catlak olma ıhtımalı yok dedi cunku parcaların hepsi yıkananırken kontrolude yapıldı dedi...
en son gaz kelebegini denizcez bakalım nolucak...
Gönderen: golfsburg - 07 Mayıs 2009, 22:42:12
acarkam,konyada oturduğunu söylemişsin.eski sanayide otoklinik adında volkswagen servisi var,banka şubelerinin olduğu yerde.motor konusunda çok iyiler,aracı denemeden vermiyolar.kime sorsan gösterirler.bilmiyorum belki sende oraya gitmişsindir.denemende fayda var diyorum.
Gönderen: AsKaRoGLu - 08 Mayıs 2009, 15:35:45
Merhaba bende konyadayım benim 99 otomatik golfümün bakımını eskisanayide köprünün ordan girince hemen sola dön sonra ilk sokaktan sağa dön sağdan ikinci blogun köşesinde (Kalkanlı sokak) volkswagenci mustafa usta yapıyor.Kendiside golf hayranı olunca arızalarından güzel anlıyor.Ona götür göster bence.
Gönderen: acarkan - 21 Mayıs 2009, 09:53:03
ilginize teşekkürler arkadaşlar problem çözüldü konya garrage servise gittim lambda sensörü ve direksiyon müşürü mü ne var onlar değişti problem çözüldü 13 aydır allaha şükür arıza vermedi
Gönderen: OffLineR - 21 Mayıs 2009, 12:22:22
lambda sensörü değiştirmeye ne kadar aldılar?
Gönderen: acarkan - 21 Mayıs 2009, 14:02:32
ambda sensörü ve direksiyon müşürü + işçilik 175 TL
Gönderen: dave123 - 21 Mayıs 2009, 14:19:47
ikisini beraber mi değiştirmek gerekiyor? bende de rölantı problemi var, dün defalarca stop etti beni de gıcık etti...
Gönderen: acarkan - 22 Mayıs 2009, 10:16:51
ben ikisini değiştirdim ikisi arızalı gösterdi bilgisayarda lambda sensörü değiştirsen de zaman la aynı arızayı yapar diyorlar inanma lambda sensörünü değiştir
Gönderen: AsKaRoGLu - 23 Mayıs 2009, 23:07:33
13 aydır arıza vermedı demıssın ama buraya arıza sorununu bır ay kadar once yazmıssın kardes :) Neyse sorunun cozuldugune sevındım.
Gönderen: avci78 - 24 Mayıs 2009, 11:52:49
arkadaşlar bende 99 model otomatik golf kullanıyorum benim aracımda sabahları zor çalışıyor ve rölantiyi tuttugunda motorda titreme oluyor banada yardımcı olursanız sevinirim.
Gönderen: avci78 - 24 Mayıs 2009, 11:55:40
yapılan işlemler manifol hava alıyordu düzeltiler,bogaz kelebeği temizlendi,benzin reğülatörü temizlendi ve benzin filitresi değiştirildi.ama yinede aynı problem var sabahları motor sogukken dahada kendini belli ediyor
Gönderen: dave123 - 25 Mayıs 2009, 13:30:33
kelebek, kelebek, kelebek...
bıktım ben bu kelebek probleminden
temizleme artık kar etmiyor bende 4-5 defa temizlettim düzen tutmuyor artık, kelebek değişecekmiş.
başka yolu yok mu arkadaşlar?

kelebek fiyatı 400 TL serviste 900 TL, çok paraaaaa... :(
Gönderen: OffLineR - 25 Mayıs 2009, 13:43:35
MAF sensöründe problem olmasın gençler.
Gönderen: dave123 - 25 Mayıs 2009, 14:07:16
MAF sensörü ne ki Koray? şimdiye kadar hiç gündeme gelmedi böyle bişi, az bilgi ver de araştıralım belki daha ucuza yırtarız :)
Gönderen: OffLineR - 25 Mayıs 2009, 14:23:12
Kelebeğin önündeki parça
Hava akış metre olarak da geçiyor.
Orada sensör var. Eğer o arızalıysa o da bilimum problemlere sebep olabiliyor.
Gönderen: dave123 - 25 Mayıs 2009, 14:37:43
hıııım, o parçayı biliyorum, zaten vag'ı bağlayınca onda da hata verdi, önce hava akışmetre bozuk değişecek dedi usta sonra sağlamını taktı hala hata veriyo, beyni söküp temizledi kabloları falan elden geçirdi, o hata düzeldi.  kelebeği de temizledi ve hiç hata kalmadı, hemen ertesi gün yine kelebekten hata veriyor makine...

durum böyle,

araba şimdi çok kötü durumda, yolda giderken gaz yemiyor, kesik kesik çalışıyor, acaip sarsılıyor belli gaz devrinde
Gönderen: avci78 - 25 Mayıs 2009, 20:15:52
MAF sensörü arızalı olsa bilgisayarda arızalı olarak gözükür sanmıyorum bilgisayarda böyle bir arıza vermiyor benim araç.
Gönderen: OffLineR - 25 Mayıs 2009, 22:17:06
Bir arkadaşımın MAF sensörü yüzünden Golf'ü yokuşta gaz yemiyordu, arıza da vermiyordu.
Sensör değişti problem çözüldü :)

Sonuçta parçanın düzgün çalışmadığını söyleyen de elektronik bir devre.
Arıza vermiyor olması arızalı olmadığı anlamına gelmeyebilir.
Gönderen: zekkiii - 26 Mayıs 2009, 16:35:05
arkadaşlar bezdeki transporter tirger kayşi eskidiginden avansı bozmuş kışın çalıştırmayaçalıştık oda ısıtma bujileri patlattı bize bir tirger 250 liraya mal oldu >:( onun için tek bir sevise gitmeyin iki veya üç sevise gidin aracınızı gösterin derm
Gönderen: dave123 - 27 Mayıs 2009, 10:38:51
ben iki ustaya da gösterdim çözüm aynı: kelebek değişimi.

Artık bende inandım ve mantıklı geldi, çünkü: dün gittiğim yerde kelebek yine arıza verdi, dışarıdan başka bir kelebeği getirip kabloları ona bağladı ve araba hatayı düzeltti, sonra kabloları tekrar benim kelebeğe taktı ve araba düzeldi. Yani beyni başka bir kelebek sinyalleriyle kandırdı. Ama bu geçici çözüm dedi, kısa zamanda tekrar bozulur, kelebek değişimi şart dediler.

Bakalım ay başında değiştireceğiz mecburen
Gönderen: acarkan - 29 Mayıs 2009, 14:40:10
lambda sensörünü değiştirin
ısrar ediyorum bu tür arızalarda birincisi lambda sensörü diğeri hidrolik direksiyon müşürüdür
Gönderen: avci78 - 29 Mayıs 2009, 15:30:22
ama arkadaşlar bende problem sabahları zor çalışması ve titremeli çallışması ayrıca motordan patlama sesi geliyor 1 yada 2 kere patlatma yapıyor.
Gönderen: Ekrem - 04 Haziran 2009, 15:45:06
Arkadaşlar slm,
Sizlerde olduğu gibi bende de bu rolanti - devir ayarsızlığı canımı sıkıyor; işin kötü yanı, bu sorunu ortadan kaldırmak için bakılacak tek bir yer yok, sorun çok çeşitli sebeplerden kaynaklanabiliyor, ben sizlerden gelen bilgilere göre sorun merkezlerini şu şekilde belirledim, eksik yada yanlış varsa düzeltelim,

1. Boğaz kelebeği temizlenmesi gerek - yok temizleme artık yemiyosa değişmesi gerek
2. Yakıt filtresi değişmeli
3. Benzin regülatörü temizlenmeli
4. Lambda sensörü değişmeli
5. Manifold da çatlak olabilir, Allah Korusun
6. Bujiler değişmeli - (inşallah sorun budur)
7. MAF sensörü değişmeli
8. Hidrolik direksiyon müşürü değişmeli
9. Enjeksiyonlar temizlenmeli - Carbon Clear (bu nası bişidir hiç bilmiyom)
10. Triger kayışı yıprandığı için avans ayarını bozmuş olabilir

benim şimdilik aklıma gelenler bunlar, bu sorunun sebebini elbette burada bulamayız, görüyoruzki arabadaki bu hastalık birçok etkenden kaynaklanabiliyor, Ali'nin arabada boğaz kelebeğindendir, Veli'nin arabada buji değişimi ile giderilebilir, ama kanımca bu paylaşımlarda son derece önemli oluyor,  iş sadece arabayı iyi ve güvenilir bir ustaya götürmekte kalıyor. umarım herkes sorununu en sağlıklı ve en hesaplı bir şekilde giderebilir. ve sorunu giderebildiğimizde paylaşıma devam edelim fikir verelim. bende yarın servise gidiyorum gelişmeleri aktarırım.
Herkese Selamlar
Gönderen: Veram - 04 Ekim 2015, 15:58:11
Selam topic eski ama bende sabahları pıh pıh şeklinde zor gaz yeme problemi yaşıyorum , bir ara aküyü 4-5 saat sökmüştüm acaba avans ayarı bozulmuş mudur ? araç 1.6 8v bfq motor skoda  octavia ...
Gönderen: dirgin - 06 Ekim 2015, 12:29:32
ama arkadaşlar bende problem sabahları zor çalışması ve titremeli çallışması ayrıca motordan patlama sesi geliyor 1 yada 2 kere patlatma yapıyor.
ateşleme bobinini hugo marka orj ve bujilerini iyi bi marka ngk yada bosch olabilir değiştir düzelir.büyük ihtimal buji ama bobinde olabilir.soğukken dediğine göre buji ok.