vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N => Konuyu başlatan: burhan - 05 Nisan 2008, 01:15:48

Başlık: katalizör iptali ve eksoz sorunu
Gönderen: burhan - 05 Nisan 2008, 01:15:48
Arkadaşlar öncelikle polo ailesine selamlar aranıza yeni katıldım merhaba.3 ay önce 98 1.6 8v polo aldım.almadan önce servise gösterdim hiç problem yoktu.3 aydır; önce hararet ardından benzin pompası.şimdide katalizör.kat.kırılmış ses yapıyordu vw servis kat.a 2850 ytl dedi işcilik hariç dedi yani arabanın dörtte biri fiyatı.dışarda ustalara sordum iptal et sorun olmaz dediler bende iptal ettirdim düz boruyla orayı gectiler fakat şimdide arabadan gaza basıp ayagımı cektğimde vıııııırrrr a benzeyen sesle beraber titreme oluyor.acaba oraya susturucu taktırsam sorunum cözülürmü bu konuda yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: katalizör iptali ve eksoz sorunu
Gönderen: tiamol - 05 Nisan 2008, 01:25:43
turkiyedeyken modlu 206 iminkini sokturup eve koymustum. 2 yil kadar katalizorsuz kullandim ama hic sorunla karsilasmadim. senin aracta muhtemelen baglantilarda bir sorun olmustur titreme falan yapiyordur. ya da duz gectikleri boruda bir sorun vardir.
Gönderen: Sile-R - 05 Nisan 2008, 01:30:31
Kat ın söküldüğü yere Kat iptal parçası takarsan zırlama gider...Kat iptal parçaları var eksozcularda...

Katalizatör orada bir susturucu etkisi örüyor onu oradan alınca ister istemez ses ve zırıltı oluyor... İptal parçasını yerine koyunca sorun kalmaz...

Gönderen: vw6n - 05 Nisan 2008, 14:01:47
Benim polomda kat iptali var hiç bir sorun yaşamadım ses oluyor doğal olarak.
Gönderen: POLOMUSTİ - 10 Nisan 2008, 00:37:42
problem olmaması lazım. düzde geçseler problem olmaz. eksoz kasaya değiyor olmasın.
Gönderen: sevota - 10 Nisan 2008, 11:29:00
bendede katalizatörden 2500-3000 devir arası uğultu geliyor. egzosçu sökelim susturucu takalım dedi. cesaret edemedim. susturucu taktırsam yakıt tüketimi artarmı veya başka sorun çıkarırmı.
Gönderen: Ouzoo - 11 Nisan 2008, 13:56:17
yalnız kat iptali olunca egzost muayeneden geçemessin bilgin olsun..muayenen yakın ise şimdiden çıkma bakmaya başla derim..
kat iptalinde benzin ve performans bir miktar yükseliyor sanırım..Bide egzost sesi artıyor
Gönderen: Sile-R - 11 Nisan 2008, 22:59:10
Katalizatör kullanımı bizde tam yasal olmadıı için ölçüm katalizatörsüz atık üzerinde yapılır... Yanı kat. mecburiyeti ülkemizde yoktur yoktur.
Gönderen: burhan - 13 Nisan 2008, 20:44:43
arkadaşlar öncelikle cevablarınızdan dolayı teşekkür ederim.dün başka bir eksozcuya gittim usta o bölgeyi komple cıkarttı ve yeniden oraya buru koydu birdr motorun hemen altındaki eksoz muafaza nın eksoz borusunu tam sarmamasından zırıltı yapıyormuş o bölgeyi kaynakladı şu an problemim cözüldü.yalnız arka susturucunun lpg den dolayı içinin yandığını söyledi değiştirmedi çünkü yeni takacagımda lpg den dolayı 3 ayda bununla aynı olur dedi.kat iptalinden sonra sanki arabanın ferforması biraz artı yakıtını deneyecek kadar yol yapamadım.eskiye oranla sesi biraz fazla.yalnız kat iptal susturucusu spariş verdik sanırım onu takınca ses önemli düzeyde azalacaktır. :)
Gönderen: htmetin - 22 Nisan 2010, 16:56:04
Bu katalizör denen parçayı 2-3 bg güçler elde etmek için iptal ettirmek saçmalıktan başka birşey değil. birkere gaza fazla yüklendiğinizde yanmayan yakıt katalizörden motor yanma odalarına sevk edilerek yakıt ekonomisi sağlanır. Katalizör aynı zamanda orta susturucu görevi gördüğündü zırıltıyı titremeyi ve sesi keser.. Eğer ikinci el bir araç aldığınızda katalizörü yok ise bence fiyattan düşülmeli çünkü en basitinden bir katalizör 850-1000 tllerden başlar. içerisindeki elmaz kristalleri çok değerlidir ve egzosçuların azını sulandırır haberiniz olsun. Kilosu en son 150 tl idi.
Gönderen: alpaslanxvx - 24 Nisan 2010, 12:31:15
arkadaşlar bnde de katalizör iptali vardı , dediğinizi gibi çok güzel bi ses geliyo ve performansı az da olsa arttırıyo ama yakıt sarfiyatını da arttırıyo , aracım katalizörsüz tüvden geçmedi , hatta susturucu taktım katalizörsüz bakalım yerler mi diye , yemediler  :D sonra çıkma katalizör alıp geçtim , yerinde olsam böyle bi işlem yaptırmazdım ama yaptıracaksan bile çıkarttığın katalizörünü al , egsozcuya sakın verme , çünkü snden bedavaya alıp min. 400 tl ye satıyolar , aklında olsun  ;)
Gönderen: ozmo - 24 Nisan 2010, 18:00:03
ben iptal ettirdim tüv'dende egzos muayenesindende sorunsuz geçtim yani muayene yapmıyorlar diye bir şey yok yanlızca yerine susturucu takılması gerekiyor.
Gönderen: 06onur - 24 Nisan 2010, 21:28:06
bencede susturucu takınca geçmeli. Ama çevreyi daha fazla kirleteceği kesin
Gönderen: genco67 - 25 Nisan 2010, 19:44:39
Bende de aynı sorun vardı.ustaya gittim katalizör değişecek dedi onu değiştirdim.üstüne bide egzos değişti komple.bana baya bi tuzluya mal oldu ama şu an bir sıkıntım yok.yüksek devirlerde egzos dan biraz homurdanma geliyor ama eskisine göre şimdi daha iyi
Gönderen: d3n1s - 12 Temmuz 2010, 14:01:27
benim araçta kat iptali varmış, egzozcu bile anlamadı, iptal etmeye kalktı, abi senin katı zaten iptal etmişler yerine susturucu takmışlar dedi, tüv'den sorunsuz geçeceğime inanıyorum, işin piri bile anlamadıysa kat iptali olduğunu tüv'dekiler hiç anlamaz  >:D
Gönderen: cyber34 - 12 Temmuz 2010, 14:32:21
10 yılı geçmiş araçlarda katalizör iptali muayenede sorun çıkarmıyor diye biliyorum.
Katalizör LPG kullanan araçlarda çok çabuk deforme oluyor.
Katalizör iptal ettiğinizde yokuşlarda gücün arttığını hissedersiniz.
Düz yolda hissedemezsiniz.
Arabanız güçlü ise uğraşın gücünü artırmak için.
Arabanızın gücü 100hp nin altında ise hiç uğraşmayın derim.
headers, kat iptali,dereceli egzantrik milleri beraberinde başka parçalarında değişmesi gereken uygulamalardır.
Gönderen: nizam - 12 Temmuz 2010, 14:34:13
benim araçta kat iptali varmış, egzozcu bile anlamadı, iptal etmeye kalktı, abi senin katı zaten iptal etmişler yerine susturucu takmışlar dedi, tüv'den sorunsuz geçeceğime inanıyorum, işin piri bile anlamadıysa kat iptali olduğunu tüv'dekiler hiç anlamaz  >:D

inş inş inş
Gönderen: ozmo - 12 Temmuz 2010, 16:15:16
Kat iptali olan araçlar tüv'den sorunsuzca geçiyor,örnek isterseniz  ben çok rahat tek seferde geçtim.
Gönderen: ALPER. - 25 Temmuz 2010, 23:23:43
konuyu hortlatıyım :) yeni nesil araçlarda kat iptali yapıp orta susturucu takılırsa arıza lambası yakıyormu şu avatarımda olandan?
Gönderen: d3n1s - 26 Temmuz 2010, 00:39:42
eğer kat'ta sensör varsa yakar, en iyisi boşalttırmak
Gönderen: ALPER. - 26 Temmuz 2010, 09:56:52
boşalttırınca da sensörün okuduğu değerler değiştiği için yine de yakmaz mı?ayrıca zırıltı artıyor performansa da bi katkısı olmaz diyorlar öyle mi peki? aslında en iyisi çevreye de zarar vermeden yenisini almak ama işte...
Gönderen: d3n1s - 26 Temmuz 2010, 13:58:07
boşalttırınca da sensörün okuduğu değerler değiştiği için yine de yakmaz mı?ayrıca zırıltı artıyor performansa da bi katkısı olmaz diyorlar öyle mi peki? aslında en iyisi çevreye de zarar vermeden yenisini almak ama işte...

benim eski 2 aracımda da kat'ta sensör vardı ve arabaların ikisi de en ufak şeye bile motor ikaz ışığıyla beraber service yazısını yakıyordu, onlarda katı boşalttım ışık mışık yakmadılar, arabaların biri C3 diğeri C4'tü ki citroen'lerin ne kadar çabuk ve ne kadar basit şeylere arıza ışığı yaktığını anlatsam gülmekten ölürsünüz, misal kapı tam kapanmadı, siz ilerlediniz, araba otomatik kapı kilitlemeye çalışıyor ama açık olduğu için yapamıyor ya buna service ışığı yakardı, siz kapıyı kapatıp arabanın kendi kendine kilitlenmesini sağlasanız da sönmezdi, canı ne zaman isterse o zaman sönerdi, park ampülü yerine led takınca da aynı durumu yaşadım, şaka gibi yani ama bu araçlarda katı boşaltmak herhangi bir soruna yol açmadı
Gönderen: ALPER. - 26 Temmuz 2010, 17:02:26
deniz seni bulmuşken sorayım dur daha  ;D performans artışı ve/veya alt devirlerde kuvvetsizlik, ve zırıltı oldu mu peki?

Gönderen: d3n1s - 26 Temmuz 2010, 17:14:13
zırıltı olmadı, arabalar dizeldi zaten, performans artışı da çok öyle hissedilir derecede olmadı, gaz tepkisi biraz iyileşmişti. dizelde alt devir üst devir olmadığı için (kullanılabilir devir aralığı 2000-4500 devir) araba düşük devirde boğuluyo muydu bilemiyorum, zaten turbo 1750 devirde devreye giriyo iki araçta da. kat iptalinin tek artısı gaz tepkisinin iyileşmesi olmuştu.
Gönderen: d3n1s - 26 Temmuz 2010, 17:16:22
ya şunu da ekleyeyim, benim şu an kullandığım Polo'nun da katını boşaltmışlar sanırım, en son gittiğim egzozcu öyle dedi, egzozda olması gerekenin dışında en ufak bir ses, zırıltı yok
Gönderen: ALPER. - 26 Temmuz 2010, 17:17:29
sağolasın deniz, ben bi sanayiye ugrayım bu aralar  :tamamdir
Gönderen: d3n1s - 26 Temmuz 2010, 17:20:35
rica ederim alper :tamamdir
Gönderen: alpaslanxvx - 26 Temmuz 2010, 22:44:48
Katalizatör kullanımı bizde tam yasal olmadıı için ölçüm katalizatörsüz atık üzerinde yapılır... Yanı kat. mecburiyeti ülkemizde yoktur yoktur.

geçmiyo arkadaşlar bizzat yaşadım , emin olun geçmiyor  :saygılar
Gönderen: bunalan - 16 Ocak 2012, 23:32:13
tuvdekiler cihazla bakiolar weriler yuksek gelnce malesef seni geri gönderiolar bu katların ithalleri var birebir orjinal deil ama garantilileri bn bu işle uğraşiorm 05325245372 nolu teli arasanız daha ekonomik fiyata garantili iş yapabilirsiniz
Aynen katılıyorum. Geçen sene 2000 model seatı olan arkadaşımın kat iptali olduğu için geri gönderip muayeneden geçirmemişlerdi.