vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf V => Konuyu başlatan: KOÇ:) - 07 Şubat 2008, 23:47:07

Başlık: GoLf 5 aLmayı düşününyoruz.İyi ve kötü yorumLarını bekLiyorum..
Gönderen: KOÇ:) - 07 Şubat 2008, 23:47:07
2005 modeL FSI comfortlLine ...
Başlık: Ynt: GoLf 5 aLmayı düşününyoruz.İyi ve kötü yorumLarını bekLiyorum..
Gönderen: Halil Kara - 11 Şubat 2008, 13:14:39
Merhaba.Oncelikle hayirlisi olsun diyelim.Guzel bir tercih olacaktir golfV.
Begenmedigim ozellikleri:
--Sert suspansiyonlari sebebiyle bozuk satihli yollardaki konforsuzluk.
--Ic mekanda kullanilan plastik kalitesi.Ozellikle kapi iclerindeki plastik malzemesi hem cok sert hem de cizilmeye elverisli.Ayrica konsola dizinizin degdiyi yerler kisa sure sonra rahatsiz edici oluyor sertliginden dolayi.
--Yaz aylarindaki kullanilan plastik malzeme yuzunden isinan hava ile birlikte konsoldan gelen citirti sesleri.
--Hizli girilen virajlarda on tarafin kontrolsuz kalmasi.
--Arka camin park etmede sagladigi dezavantaj.Park sensoru lazim.

Begendigim yonler:
--Yukarda saydigim disindaki tum yonlerini begeniyorum :) Sonucta vw nin bir araci ve her vw de oldugu gibi klasiklesmis kavramlar golfV de var.
--Aracin koltuklari cok hosuma gidiyor.Sert dolgulu ve yanal destekli olmasi vucudu guzel sariyor.Inanin yeni passatin koltuklari golfteki kadar guzel degil(tabi comfortline seceneginden bahsediyorum.Passat highline bambaska bir dunya  :)
Acikcasi sevdigim ozellikleri pek yazmak istemiyorum cunku cok uzun olacak :)
Gelelim tuketim verilerine.Fsi nin 6 ileri sanzimani ile hem performans degerleri hemde yakit degerleri sinifina gore gayet guzel.Normal kullanimda sehir icinde 8-9 litre arasi tuketim yapar.Kucuk sehirlerde ise 7 litreyi gormek bile mumkun oluyor.Sehir disinda eger 90-100 km/h hizlarda sabit sekilde ilerliyorsaniz 6. vitesin etkisi ile tuketim 5.5 litreye kadar dusuyor.
Sonuc olarak bu sinifta hb arac alinacaksa golf yada astra derim.Sedan arac alinacaksa meganeII ulkemiz yol sartlari icin mukemmel bir arac.Bunun yaninda civic sedan da tercih edilebilir.
Gönderen: musa - 11 Şubat 2008, 14:03:10
güsel açoklama :tamamdir
Gönderen: KOÇ:) - 13 Şubat 2008, 21:03:12
Teşekkür ederim Hâlil abi emeğine sağlık :)
Gönderen: nefrotik - 21 Şubat 2008, 22:27:17
alma derim kardeş bende 2008 tsi var daha önce fsı vardı bu motor bu kasaya olmamış ayrıca servisten çıkamıyorum ustalar bu motor yeni biz anlamayız diyorlar yani tsı alanın hayatı kemal sunalın komik filmlerine dönüyor iyi iyi araştırmak gerek ben acele ettim 50 ytl verdim ama pişmanım.
Gönderen: Halil Kara - 23 Şubat 2008, 00:22:50
alma derim kardeş bende 2008 tsi var daha önce fsı vardı bu motor bu kasaya olmamış ayrıca servisten çıkamıyorum ustalar bu motor yeni biz anlamayız diyorlar yani tsı alanın hayatı kemal sunalın komik filmlerine dönüyor iyi iyi araştırmak gerek ben acele ettim 50 ytl verdim ama pişmanım.

Tsi su anda tikir tikir isleyen bir motor.Tabi ki de ufak tefek arizalar cikaracaktir zaman zaman.Bu her zaman vardi.1.6 8V lik motordan tutunda tdi-fsi hepsinde zaman zaman arizalar yasandi.Bunu genellemeye vurmak yanlis olur.
Vw tsi ile resmen bir devrim yapti.Su anda tum modellerine uygulamayi dusunuyor.Ellerindeki fsi ve diger benzinli motorlari bitirince neredeyse tum modellerde tsi uygulanacak.Sadece yuksek hacimdeki motorlar fsi olarak uretilmeye devam edecek.
Tsi teknoloji olarak cok cok ileride.Bunu konusmanin anlami yok burda nasilsa herkes gereken bilgiyi biliyor tsi hakkinda.Benim de cevremde tsi kullanan golf-jetta ve passat kullanicilari var ve sorun yasadiklarina sahit olmadim.Haa bu sorun cikarmaz anlamina gelmez yanlis anlasilmasin.Her kul yapisi gibi muhakkak bu motorda da sorunlar cikabilir.
Ayrica bir servis size bu motor yeni cikti biz bundan anlamayiz diyorsa lutfen bir daha o servise gitmeyin uzulursunuz.Bunda anlayip anlamayacak birsey yok.Araci Vagcom a baglayip sorunu neyse gorup elektronik yada mekanik olarak sorun halledelir.Bunda aracin tsi olmasi fsi olmasi farketmez.Eger servis size oyle diyorsa o servisin acizligidir vw nin acizligi degildir...
Umarim bunu soyleyen servis yetkili servis degildir.Tahminim ozel servis soylemistir.Eger yetkili servis ise lutfen isim ve firma adi belirtin de gereken mercilere sikayetimi hemen bildireyim...
Gönderen: yellow_driver - 28 Şubat 2008, 16:48:02
ancak bu kadar güzel açıklanırdı  :tamamdir
Gönderen: R-Line - 28 Şubat 2008, 17:10:38
vw fsı teknolojisinden vazgeçiyor bildiğim kadarıyla. tsi yeni bir motor ileri teknoloji ancak biraz bekleyip görmek daha mantıklı olur gibi geliyor. benim performans için tavsiyem gti dır. mk5e gelince mk4de olan yol tutuş sorunu bu araçta giderilmiş. yol tutuş sorunu diyorum ama mk4 ün yol tutuşu günümüz araçlarının bir çoğuna göre mükemmeldir orası ayrı. golf 5in en olumsuz özelleği efsane kasa mk4ten sonra üretilmiş olup hala onun gölgesinde kalmasıdır.  Halil arkadaşımız astra tavsiye etmiş ama astra bence golf kadar iyi bir araç değil. bence golfün rakibi bile olamaz. en basiti arka lastiklerde bile hala kampana olması.
ama tabiki sonuçta tercih meselesi. benim tercihim her zaman golften yana olur.
Gönderen: ramcho® - 28 Şubat 2008, 18:32:10

2008 TSİ golf le kaç km de yaptında motorun sorun çikardi? at servise garantin var bi şeyin var yapsın versin sanayi sanayi gezmene gerek yok...
Gönderen: Halil Kara - 04 Mart 2008, 15:35:32
Sevgili kardesim Astra yi elestirirken takoz diye elstirmissiniz ama bu ne kadar bilimsel yada nesnel bir elestiri sizin takdirinize birakiyorum.
Astra  csegmenti hb araclarin icerisinde hatiri sayilir bir aractir.Gerek konfor gerek guvenlik gerek iscilik kalitesi vs...Sonucta o da bir Alman.2004 modellerde bazi kronik sorunlar yasandi.Ozellikle de elektrnik aksamda ve otomatik viteslerinde.Fakat bu sorunlar 2005 den sonra giderildi.
Arka frenlerin kampana ya da disk olmasi tabiki de onemli bir ozellik ama astra ile golf un fren mesafelerini incelerseniz aralarinda yarim metre dahi fark yok diyebilirim size(100-0 testleri)

Son olarakta sunu belirteyim:
Astra su anda Avrupanin en cok satan c segmenti hb aracidir.Golf 3. siradadir.Tabi tsi motorlara yonelim cok fazla olmaya basladi.Onumuzdeki aylarda Golf onceden oldugu gibi tekrar tahtina geri donecektir diye dusunuyorum.
Demek istedigim her ne kadar vw sever olsakta diger markalara da objektif yaklasmaya calisalim.Onemli olan her aracin eksi ve artisini belirtmek, kisilerin arzu ve isteklerine uyan kisisel ihtiyaclarini karsilayacak araclari belirlemek diye dusunuyorum.

Saygilar...
Gönderen: R-Line - 04 Mart 2008, 16:22:56
halil yorumun için teşekkürler saygım var,  ben takozu espri olsun diye söylemiştim.
ama şunu belirtmeden geçemicem astra ile golfü karşılaştırmak golfe yapılan en büyük haksızlıktır. astra hiçbir zaman golfün rakibi olamadı onun rakipleri a3 ve 1 serisidir. astra çok satıyosa ucuz olduğu için satıyordur başka birşey gelmiyor aklıma. aylık satışları bilmiyorum ama golf5 her nekadar mk4 kadar başarılı olamasada 2007 yılının en çok tercih edilen otomobili oldu yanılmıyorsam.  iç mekan kalitesi  mk4e göre zayıf denilsede bence kötü değildir. ayrıca mk5 te lazer kaynak teknolojisi kullanıldığını biliyorsunuzdur. mk5in olumsuz yanı 8valf motoru olması, fakat sorun çıkarmayan bir motor olduğu için hala güncelliğini korumakta.
frenler demişsin yarım metre fark var diye öyle bi an olurki o yarım metre hayat kurtarır. sencede bu sınıfta bi otomobile kampana yakışıyormu?
astra tabi kötü değil tercih meselesi ama ben şahsen golfe rakip gösterilmesine şaşırdım o kadar.
Gönderen: G60 - 04 Mart 2008, 16:28:31
Astra, baz donanımlı Golf 5 yerine gayet tercih edilebilecek bir araç.
Gönderen: R-Line - 04 Mart 2008, 16:32:00
Astra, baz donanımlı Golf 5 yerine gayet tercih edilebilecek bir araç.
baz donanımlı bir astramı baz donanımlı golfe tercih edilebilir doğrumu anladım acaba?
Gönderen: G60 - 04 Mart 2008, 16:33:57
Baz donanımlı bir Golf 5 e verilecek paraya, Daha donanımlı Asta tercih edilir. Astra tasarımıyla vs gayet güzel bir araç, motor seçenekleri kötü yalnızca.
Gönderen: Halil Kara - 04 Mart 2008, 16:39:43
Sevgili arkadasim golf e neden rakip gosterilmesin ki?Her ikisi de c segmenti hb arac.
Sunu kesinlikle soyleyebilirim ki golf hicbir zaman ne audi a3 nede bmw 1 serisine hem konfor-hem kalite hem de donanim bakimindan yetismesi imkansizdir.Bu aynen d segmentinde de boyledir.Bir passat hicbir zaman audi a4 un mercedes c serisinin bmw 3 serisinin yerini tutmaz.Haa kagit ustunde bakarsaniz hepsi de D segmentidir ama kucuk bir test surusunde bile bunun boyle olmadigini anlarsiniz.
Simdi karsilastirma olarak obje aldiginiz tum konular oznel veriler biraz daha nesnel verilerle karsilastirma yapmak herkes icin daha uygun olacak.Ornegin astranin golften ustun taraflarini ve golften ustun olmayan taraflarini yazabiliriz.
Yani topige baz donanimli bir golf5 yerine astra alabilirim gibi cumleler hem topigin bilgi degerini dusurur hemde karsilastirmanin tamamen oznel oldugunu gosterir.
Ayrica 2007 nin en cok tercih edilen otomobili diye bir cumle kullanmisiniz dikkatimi cekti.Acaba bu cumleyi destekleyici herhangi bir belge yada link var mi acaba?Cunku ben 2007 nin en cok tercih edilen otomobilinin golf5 olmadigini biliyorum.Eger yanlis bir bilgi ise hemen degistirmek isterim...
Gönderen: R-Line - 04 Mart 2008, 16:44:32
Baz donanımlı bir Golf 5 e verilecek paraya, Daha donanımlı Asta tercih edilir. Astra tasarımıyla vs gayet güzel bir araç, motor seçenekleri kötü yalnızca.
tamam anladım demek istediğini astranın fiyat avantajı var benzinli bir golf yerine pek ala dizel astra alabilirsiniz veya daha donanımlısını. ama ben tercih meselesi diye belirttim donanımın fazla olması 2 araç arasındaki kalite farkını hiçe saymamız anlamına gelmez. saygılar
Gönderen: G60 - 04 Mart 2008, 16:53:20
İki araca da bindim kullandım, baz donanım Golfün koltuk kumaşı bile kötü en basit aklıma gelen, Golf 4 ü arar olmuştum resmen, 90 lı yıllar gibi kapak jantlar hala...

1.3cdti Astra da kullandım, önceki Astra kasasıyla karşılaştırmamak lazım, arada dağlar kadar fark var. Yüksek donanımlı bir Golf alamadıktan sonra Astra her zaman daha iyi bir araç. Doğuş bile Golf 5 almamam için bir sebep.
Gönderen: R-Line - 04 Mart 2008, 17:03:24
o zaman passat için anlattığın şeyler senin savunduğun astrada fazlasıyla geçerli. ikincisi benim rakip olamaz derken kasttetiğim şey: ikiside aynı segmnte tabiki rakipler ama yine senin düşüncenden yola çıkarsak ben sana A3 e rakip olarak gösterilebilecek bir çok araç sayarım, fakat aralarındaki farkı sende en az benim kadar biliyosundur.
A3 ve 1 serisine gelirsek donanım derken niye yetişmesin anlayamadım o paraları verirsek o donanımlarda golf getirtirsin o sorun değil. 1 serisini gözünde çok büyütmüşsün o aracın hangi amaçla üretildiği belli golfün liderliğine son vermek için ama olamadı işte. A3 e gelirsek hiçbir zaman golf yetişemez diye cümle kurmuşsun MK4 A3 ün hakkından geldi zamanında, nesi eksikti bi söylermisin , yeni A3 MK5 e göre çok iyi ama bundan sonra çıkacak kasa A3 e yetişemez anlamı çıkmaz burdan.
2007 de yanlış yazmışım özür dilerim Almanya da en çok tercih edilen otomobil oldu.
ne demek istediğimin anlaşılmış olmasını umut ediyorum. herkesin fikrine saygımız var.
Gönderen: R-Line - 04 Mart 2008, 17:05:42
baz donanımda eksikliklerin olması normal, bütün araçlarda böyledir. astra dada elle açılan arka camlar vs var. az paraya çok donanımı herkes ister ama satarkende az değer kaybetmesi ve çabuk elden çıkması gerekir.
Gönderen: Halil Kara - 05 Mart 2008, 01:28:41
Tabi ki bizimde herkesin gorusune saygimiz var.Ortami gerdigimi sanmiyorum buna gerekte yok zaten.Maksat beyin firtinasi yapmak.
Sunu anlamakta zorluk cektim.Simdi senin dusuncene gore bir Audi A3 ile Vw golf kolaylikla birbirine rakip olabilir mi diyorsun?
Ya da bir audi a4 ile vw passat arasinda bir fark yok mu diyorsun?Bunu anlamaya calisiyorum...
Birde sevgili kardesim yada abim (yasinizi bilmedigim icin nasil hitap etmem gerektigini de bilmiyorum) demissiniz ki mk4 a3 un hakkindan geldi.Bunu neye dayanarak yazdiniz?Satis rakamlari mi?Testler mi?Guvenlik mi?Musteri memnuniyeti mi?Yani ele aldiginiz olcme yontemi nedir onu da eklerseniz sevinirim.

Golf araclari vw markasinin en cok sempati duyulan araci ve en cok da sattigi arac.Vw icin cok degerli oldugunu hepimiz biliyoruz.C segmentini yaraticisi da diyebiliriz.Ama nereye kadar?Taaa ki Golf MK5 e kadar.Ornegin Golf MK4 cok basarili oldu ve haketti.Ama ben Golf MK5 in tam anlamiyla sinifinin en basarili araci oldugunu dusunmuyorum.Genel anlamda bakinca diger rakiplerine oranla onde oldugunu biliyoruz.Fakat gerek fiyatlandirma gerek dizel motor seceneginin yuksek hacimde olmasi, gerek vw servislerinin musteri memnuniyetini tam olarak saglayamamasi ve en onemliside cok kalitesiz plastik parcalar kullanmasi(bunu passatta da gorebilirsiniz.Ic mekandaki plastik kalitesi neredeyse sinifinin en kotusu)
Vw sever olarak tabi ki de secimim golften yana olur ama ya sonrasi...Cogu kisi 2.0 tdi golf e binmek ister ama bunu kac kisi alabilir?Rakipleriyle fiyat mukayese edildiginde ne kadar iyi oranda?Bunlarin hepsi de birer tartisma konusu tabi ki ama benim butcem cok dusuk.Kullandigim aracta benim degil.Onun icin benim gozumde ne kadar donanim ne kadar kalite o kadar para...Dusuk fiyata yuksek kalite almak isterim her zaman.Zengin adam icin tabi ki cok onemli degil ama benim icin bu birinci tercih sirasi.
Astra ile golf 5 i fiyat-donanim olarak karsilastirdigimizda astra daha ucuza daha fazla donanim veriyor.Ikisi de Alman araci ve ikiside benim gozumde bir dunya devi.Tabi ki aralarinda farklar olacak ama sonucta ikiside ayni segmentte ve kesinlikle golf MK5 abartildigi kadar iyi bir arac degil.Bunu sert suspansiyonlarindan, plastik malzemeden, donanimdan anlamak mumkun.Tabi birde kisisel zevkler var.Orasini soruyorsan bence Astra gorunum olarak Golf MK5 den cok daha guzel.Ama MK4 dersen o ap ayri bir arac derim...
Saygilar.
Gönderen: Firestarter - 05 Mart 2008, 02:05:51
Arkadaşlar; tamam burası bir Vw sitesi. Hepimiz Vw seviyoruz, zevkle kullanıyoruz ama ortada bazı gerçekler var ve bunları görmemezlikten gelemeyiz, gelmemeliyiz. Konuyu göz geçirdim, bazı arkadaşlarımız; burası Vw sitesi olduğu için mi, yoksa kendisinde Vw olduğu için mi bilinmez, ille de Golf, ille de Vw vs. gibisinden düşünceler içinde. Bulunduğu ortamın Vw üzerine kurulu olması veya kullandığı aracın Vw olması, hiçbir zaman Vw' nin her fırsatta öne geçeceği, çok iyi olduğu, illa ki tercih sebebi yada tercih edileceği anlamına gelmez. Birşey iyi ise iyidir, iyi değilse de iyi değildir.
Sevgiler, saygılar.  :)
Gönderen: R-Line - 05 Mart 2008, 18:06:29
sevgili kardeşim ben a3 ile mk5 aynı veya a4 ile passat aynı demedim nerden çıkardın bunu? benim belirtmek istediğim aralarında fiyat farkı var zaten aynı olması mümkün değil ama vw isterse a3 ayarında golf çıkartır demek istedim. ama çıkartmıyor neden çünkü bu araçların temsil ettiği kitleler farklı.
şu noktada anlaşamıyoruz nedense ben MK5 sınıf lideri demedim astra dan daha iyi dedim ama siz astra kesinlikle sınıf lideri diyorsanız tabiki benim golf astradan daha iyi dememden golfün sınıf lideri olduğu anlamı çıkarabilirsiniz...

dizel golfün ülkemizde az satılması o araç diğer ülkelerde satmıyo demek değildir. aynı motor hacminde astra fiyatlarını incelerseniz astranın daha pahalı olduğunu görürsünüz.
1.3 cdti var, benim için az yaksın gerisi çok önemli değil derseniz, orası ayrı bir konu.
bunun dışında ancak 2.el olursa daha donanımlı astra alabilirsiniz bunun nedeni vw nin 2.elinin kuvvetli olması. sıfırda bariz fiyat farkları olduğunu düşünmüyorum. 
golfün donanımı niye kötü anlamadım, kendi sınıfıyla kıyaslandığında ben MK5 in donanımında bir eksiklik olduğunu düşünmüyorum.
görünüm olarak seninde dediğin gb zevk meselesi biri beğenir, diğeri beğenmez zorla beğendiremeyiz kimseye. kimin içine hangi araç siniyosa o aracı alır bu bizi ilgilendirmez.
takoz espriydi ama yanlış anlaşıldı bu konuda astra severlerden özür diliyorum hemen düzeltiyorum.  :)
Gönderen: R-Line - 05 Mart 2008, 23:25:56
Astra-MK5 karşılaştırılmasında MK5 denmesinin, sırf vw sevgisi veya kullanıcısı olmayla alakalı olduğunu düşünmüyorum. mk5 kendisinden beklenenleri karşılamasada ortada vwnin 2.eli ve dsg gb bir gerçek var.
Gönderen: R-Line - 06 Mart 2008, 16:21:21
halil disk konusunda fikirlerin için teşekkürler :tamamdir.
Gönderen: KOÇ:) - 07 Mart 2008, 23:50:41
GTI - GTC Karşılaşmasında yaklaşık 5 bin ytl (Fiyat farkını tam hatırlamıyorum yanlışsa lütfen düzeltin) farkı veren GTI alıyor.Herhangi bir fark yok :) 
Bende koyu bir vw ciyim ama Hâlil abiye sonuna kadar katılıyorum ..
Gönderen: R-Line - 09 Mart 2008, 02:22:10
GTC nin farklı hacimli motor seçenekleri var, en güçlü GTC, 2.0 OPC  diye biliyorum (yanlışsa düzeltin) ve OPC GTI den hem daha pahalı hem 40hp fazlalığı var.
Gönderen: Halil Kara - 18 Mart 2008, 23:27:49
GTC nin farklı hacimli motor seçenekleri var, en güçlü GTC, 2.0 OPC  diye biliyorum (yanlışsa düzeltin) ve OPC GTI den hem daha pahalı hem 40hp fazlalığı var.

2.0 OPC GTC 74 bin ytl. 6.4 sn 0-100 km/h hizlanma.Son hiz 244 km/h.Ortalama yakit 9.2 litre.
Golf 2.0 GTI DSG 200 hp 69 bin ytl. 6.9 sn 0-100 km/h hizlanma.Son hiz 233 km/h.Ortalama yakit 7.9 litre.

Arada asagi yukari 5 bin ytl fark var.Ben Golf GTI de almazdim Opc de almazdim.Golf GT alirdim :) O da epey guclu ve bana gore cok cok iyi performansi var.
0-100 7.7 saniye. Son hiz 213 km/h. (kadranda 240 goruruz ama :)) Ortalama tuketim 7.3 litre. Fiyati: 54 bin ytl (DSG Sanziman)
Hayalini kurmak bile guzel :)
Gönderen: yellow_driver - 21 Mart 2008, 15:52:44
dsg şanzımanın özelliğini anlatabilirmisiniz. farkı nedir? :saygılar
Gönderen: R-Line - 22 Mart 2008, 02:08:46
DSG ( Direct Shift Gearbox )
bildiğim kadarıyla ilk r32de kullanılan şanzımanın geliştirilmiş hali. iki kavrama vardır yani siz birinci vitese taktığınızda diğeri otomatik olarak 2. vitese geçiyor ama etkin değil, siz değiştirme komutunu verince etkin hale geçiyor. geçtiği anda diğer kavrama 3ü hazırlıyor. yani kavramanın biri tek rakamları diğeri çift rakamlara ve geri vitese hükmediyor. manuel vitesten daha hızlı vites geçişi sayesinde vites değiştirme süresi ve aracın hızlanma süresi azalıyor.
ayrıca dsg de iki veya üç vites birden düşürmek mümkündür. örneğin 6dan 4e rahatlıkla geçebilirsiniz. direksiyon arkasındaki kulakçıklardan veya vites kolunu ileri geri iterek vites değişimleri kolaylıkla yapılabilir.
Gönderen: yellow_driver - 22 Mart 2008, 16:00:58
teşekkürler. hoş bir özellikmiş.hızlanma süresini düşürdüğü gibi kullanım kolaylığıda sağlıyor olsa gerek. :saygılar
Gönderen: Halil Kara - 22 Mart 2008, 16:13:25
DSG ( Direct Shift Gearbox )
bildiğim kadarıyla ilk r32de kullanılan şanzımanın geliştirilmiş hali. iki kavrama vardır yani siz birinci vitese taktığınızda diğeri otomatik olarak 2. vitese geçiyor ama etkin değil, siz değiştirme komutunu verince etkin hale geçiyor. geçtiği anda diğer kavrama 3ü hazırlıyor. yani kavramanın biri tek rakamları diğeri çift rakamlara ve geri vitese hükmediyor. manuel vitesten daha hızlı vites geçişi sayesinde vites değiştirme süresi ve aracın hızlanma süresi azalıyor.
ayrıca dsg de iki veya üç vites birden düşürmek mümkündür. örneğin 6dan 4e rahatlıkla geçebilirsiniz. direksiyon arkasındaki kulakçıklardan veya vites kolunu ileri geri iterek vites değişimleri kolaylıkla yapılabilir.

+1
Dayimin sahip oldugu 2006 2.0 tdi dsg yi cok kez kullandim.Ozellikle uzun yola ciktigimda farki anladim.Isterseniz 2 vites degil 3 vites bile dusurebiliyor.Ornegin 80 km hizda aracla ilerlerken gaza basmassaniz yada cok az dokunursaniz,rampa inerken araci viteste salarsaniz 80 km hizda 6. vitese atabiliyor.Bu durumda aniden hizlanmaniz gerekirse gaza yuklendiginiz anda(gaza basma derecenize gore) 6. vitesten birden 3. vitese atabiliyor.Bu durumda arac 6-5-4-3 seklinde vites kucultmuyor.Direk 6 dan 3. vitese atiyor.
Benim dsg den once kullandigim otomatik sanzimanli arac sayisi bir elin parmagini gecmez ve kullandiklarimdan hic zevk almamistim.Hatta dayima da almamasini soylemistim fakat arac geldiginde daha ilk kullanimda tum zevkini yasadim.Her zaman da tavsiye ederim.Eger alacaginiz aracin dsg sanzimanli modeli mevcutsa arada 4-5 bin ytl gibi bir fark soz konusu oluyor ve bu farki vermeye kesinlikle ve kesinlikle deger.
Ayrica normal otomatik sanzimanlarin belirli devirleri vardir vites degistirmek icin.DSG de bu yok.Araci tamamen nasil kullanacaginizla ilgili vites degistiriyor.Ornegin gaza sakin basarsaniz vites 2000 de degisebiliyor.Normal basarsaniz 2500-3000 de sert basarsaniz 4000 de degisebiliyor.Yani diger otomatik sanzimanlar gibi belirli bir devri yok.Bu sayede arac hem kendini yormuyor hem de fazladan yakit yakma geregi duymuyor.Diger otomatik sanzimanlar (smg haric) manuel sanzimanlara oranla 1-1.5 litre daha fazla yakar.Fakat dsg aynen manuel sanzimanin yaktigi kadar yakiyor.
Butceniz yeterliyse kesinlikle tavsiye ederim...
Gönderen: Firestarter - 23 Mart 2008, 00:46:35
Bu DSG sistemi o zaman, tamamen performans için tasarlanmış bir sistem.
Gönderen: Dr_EmrE - 10 Nisan 2008, 23:56:10
DSG şanzımanlar Dünyanın en hızlı vites değiştiren pilotların daha hızlı vites değiştiriyor  ^-^
Gönderen: R-Line - 11 Nisan 2008, 00:20:33
DSG sadece performans için geliştirilmiş bir şanzıman değil aynı zamanda bildiğimiz otomatik viteslerin aksine, düz vitesle hemen hemen aynı yakıt tüketimine sahip. yakında 7ileri DSGde piyasada olacak.
Gönderen: corrado_g60 - 11 Nisan 2008, 00:34:25
mk5 alsam su anda alacagım dırek tsı olur..
hem fıyatı hem performansı ıle gercekten cok ıdeal bı arac...
bınene kadar oyle oldugunu hıc tahmın etmıyordum ama gercekten guzel bı secenek olmus..
Gönderen: peak - 17 Nisan 2008, 13:49:11
Arkadaşlar,
bugün gittim golf midline 1.4 tsi 122hp 7 vites triptonike yazıldım, hayırlısıyla haziranda gelecek, şunu demek istiyorum, bütün olumlu ve olumsuz eliştirileri okudum. neden golf seçtim derseniz tek  kelime ile TSI motor için. zaman ekonomi devri... bu güne kadar bir sürü aracı araştırdım ve TSI motor dışında bana hangi aracı gösterirseniz gösterin (dizel dışında) bunun kadar ekonomik yakanı bulamadım sadece honda civcv yaklaşıyor... ama kardeşim oda otorduğumda sanki yere yapışıyorum... istanbul trafiğindede münübüslerin yanında giderken kompleks olurum..:))). devir TSI motorlar gibi ekonomik araçların devri. bugün pahalı diyorsunuz ama inanıyorumki benzin tüketimi bunu telafi edecektir... 2 seçeneğim vardı ya dizel alıcam ekonomik olsun diye... 1. tercihim citroen C4 dü... ama düşündüm yılda 15bin km yapıyorsam şehir içinde değermiydi? değmiyeceğine karar verdim 2. si benzinli ama hangi arabaya baksam benzinci dostu olduğunu hissettim... sonunda golf 1.4 tsi motora karar verdim... jettaya baktım normal bir sedandan farkı yoktu hem boradan bozmaydı... golfle arasında 30cm fark var başka bir özelliği yok.. ama golf??? adı var... içinde genişlik var... öyleki dingil mesafesine jetta bilem yetişemiyor... hem istanbul tarfiğinde uzunluk bir dezavantaj.... neyse duydumki golf6 çıkacakmış, duydumki maliyet düşürmek için arabayı basitleştirecekmiş.... dedilerki araka suspaniyon basitleşecekmiş.... ozaman ben akıllıklık ettimki golf5 alıyom...  hem 7 vites... hem 1.4 motor... hem 122 beygir... 5000 devirde ulaşıyor güce... 1500 devirde maksimum torka... yanlışmıyım... golf5 dizaynını beğenmeyenler... hiç dikkat etttinizmi bütün C sınıfı otomobil markaları kendilerini pejoya benzettiklerine fark etmişsinizdir... pejo bu sivri burnu çıkardığında devrim yaratmıştı... şimdi her mark kendini buna benzetiyor... demekki sağlıklısı bu... bakıyorum golfe genede eski sert görünümü var eskisi gibi... neyse başınızı ağrıttım sadece golf5 i tsi motorunu beğendim... ekonomik, hızlı ve kasası bana güven verdi... içine oturdum ön koltuğu geri çektim sonuna kadar, ayaklarım değmedi gaz pedalına (boyum 1.80) sonra arkaya geçtim oturdum dizimle ön kotuk arasında elim kadar boşluk var... bu genişlik başka hangi araçta var?... golf alıyorsam ekonomik olması.... fiyatımı? A3 den ucuz..:)) Astradan pahalı...:)))  iyi yayınlar...
Gönderen: Dr_EmrE - 17 Nisan 2008, 15:44:02
Doğru bir seçim.. Hayırlı olsun...
Gönderen: teo - 20 Nisan 2008, 01:41:49

hayirli olsun. benim de FSI'm var. sehir ici kullanimda VW'nin soyledigi FSI motor 1.5 lt/100km fark yapiyor FSI olmayana gore. ancak istanbul sehir ici kullanimda ben yazin 9.5 lt/100km kisin da 10 lt/100km yakti. yani TSI'in kitabi degeri kadar olmayabilir sarfiyat.

bu arada... golf 5'in bagaji cok kucuk. neredeyse polo sinifindaki kadar.. buyuk bir eksik bence bu. focu HB'nin bagaja bakin; yayla gibi..
Gönderen: Cherkes_81 - 20 Nisan 2008, 19:00:33
golf ıv veya  golf v  gerekse  donanıma  bakmaksızın golf lll.  hıc  fark etmez.  astrada  alman  aracı ama  alman aracı olmak cozum degıl. karsısındakı vw golf. bu ıkısının kıyaslanması cok komık bence.
Gönderen: Halil Kara - 20 Nisan 2008, 23:48:43
golf ıv veya  golf v  gerekse  donanıma  bakmaksızın golf lll.  hıc  fark etmez.  astrada  alman  aracı ama  alman aracı olmak cozum degıl. karsısındakı vw golf. bu ıkısının kıyaslanması cok komık bence.

Kusura bakmayinda arac kiyaslamasi yapilirken komiklik olsun diye birseyler yazilip cizilmiyor.Elde olan veriler var, kisinin ihtiyac ve arzulari var, butcesi var vs... Ona gore kiyaslama yapiliyor.Size komik gelecegini bilseydik hic kiyaslama yapmazdik.Ozur dileriz...
Gönderen: peak - 24 Nisan 2008, 12:22:41
Arkadaşlar,
hayallerim yıkıldı, demiştim  golf5 midline 1.4 tsi 122hp triptonik DGS şanzımanlı (7 vites) yazıldım diye... bana bugün aracınızın gelmesi eylül-ekimi bulur diyorlar... bende üzülerek almakatan vaz geçtim... yazıkki volkswagen türkiye pazarında rekabetini zayıflatıyor... çok yazık... piyasayı toyota ve diğerlerine bırakıyor... çok yazık... volkswagen adı benim için ulaşılmaz konuma geliyor... bugün bir arabayı getiritmekte zorlanıyorsam yarın bir arıza durumunda ne yaparım... 6 ay parçamı bekliycem... 2. terciğim toyota idi hayalim golf tü ama bu beceriksizler hayalimide yıktı... artık volkswagen ve türkiye temsilcileri  kına yaksınlar.. piyasayı toyota ile rekabet edemiyorlar... yazık... çok yazık... golf arabalarını bugün peynir ekmek gibi piyasada satıyor olmalıydılar... çok oynadılar bu arabayla çok... artık golf bir nostalji olur... 2. el piyasalarında antika diye düşer... yazıkki çok yazık... neymiş efendim otomatik şanzıman problemi yaşanıyormuşşş... ozaman honda bu konuda CVT şanzımanı ile lider demektir dimi?... bilmiyorum artık yapacak bişi yok... hem 2009 da kasa değiştiriyorlar hemde piyasada istediğiniz özellikte golf yok... ne tezat ya...
Gönderen: nizam - 24 Nisan 2008, 12:37:13
7 vites takviye var mı peki kamyonlar mı yarısıyoruz araba bu....

hayırlısı abi bazen ekonomik nedenler bunlara engel olabilir euro da ki ufak oynama bir arabanın maliyetini büyük ölcüde etkiliyor zaten gümrükten geçen her arabaya % 50 fazla veriyoruz, ikinci el daha uygun bişeyler bakabilir veya İ.E.T.T ye devam diyebirsin

iyi günler..
Gönderen: Dr_EmrE - 24 Nisan 2008, 23:00:01
VW.nin satış stratejisi , ürettiği araçları Türkiye yerine çok daha fazla karlı olan piyasalara yönlendiriyor ve Türkiye'ye araç göndermiyor. Bunu biliyoruz.. Bizim forumda mi okumuştum bilmiyorum 2007 ağustos- 2008 ocak arasında TR.ye sadece 50 tane Golf Tour göndermiş almanya.. Bu da VW.nin satış stratejisi...
Gönderen: peak - 25 Nisan 2008, 13:15:14
Devam,

Bugün gittim vw bayisinden kaporamı geri amak için, yukarda yazdıklarımının bir kısmınıda onlara söyledim, hayal kırıklığı yaşadım dedim... "araba gelme durumu olursa haber verelimmi dedi..." malesef imkansız dedim bu yaz arabaya binmek istiyorum en büyük rakibinzden araç almaya gidiyorum dedim, yüzüme baktı... "ne alacaksınız..." dedi. toyota dedim, yazıkkı ne yazık, koskoca vw ni türkyede ne hale düşürdüler. sizce vw bugün mercedec ve bmw rakip olacakken japon malı toyota ya müşterisini kaptırıyor... toyota bana arabayı bugün 10:30 kadar okey verseydim yarın cumartesi günü arabayı teslim ediyordu şimdi salı günü alabiliyorum... bu tezatlıktan vw çok satıyor siparişlere yetişemiyor çıkarılmasın. vw ne demişti? bana arabanın ne zaman geleceği belli değil 2009 başına kadar sarka bilir, arabanın fabrikadan çıkışından türkiyeye gelene kadar sizi bilgilendiririz ama kesin bir tarih vermem söz konusu değildir dediler... bu vw nin türkiyeye araba temin etmesiyle ilgili olamazl... türkiye distribitörün ayıbı bence... ceb telefonu almıyoruz ki 2-3 ay onra takasa ver başka bir model veya marka alasın... araba alıyorsak en az 5-10 sene  binmeyi düşünerek alıyoruz... herşeyde bir hayır vardır... benimde vw ci olmam başka bahara... ama böyle distiribötürlük ve bayi sistemi olmaya devam ettiği sürece zor... vw 5-10 yıl önceki liderliğini çok arar... arabanın kötülüğünden değil satış sisteminden dolayı... sizlerin başınızı ağrıttımsa af ola, saygılar sevgiler hepinize... sadece paylaşmak istedim...  saygılarımla...
Gönderen: mcsahan - 25 Nisan 2008, 13:24:40
hurriyet.com.tr de dün vw ceo sunun bu konuyla ilgili açıklaması vardı aslında. kesinlikle dünyadaki talebe yetişememenin ve türkiyedeki distribütörü biraz daha arka planda tutmanın verdiği bir durum.
belki aceleniz var araç alma konusunda ama, sizin gönlünüz zaten toyota da yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla.
hayırlı olsun arabanız. verdikleri zaman periyodu elbette size uzun gelecektir. gerçek vw tutkunu birisi için, aracın geç gelmesi pek de sıkıntılı bir durum değil. her sene satış hedefledikleri rakamlara ulaşan bir firma olduğundan ve her kurumsal firmada olduğu gibi, toyota almışsınız, honda almışsınız pek de umurlarında olmayacaktır.

Gönderen: ramcho® - 25 Nisan 2008, 13:58:17
bi gün yolda giderken...arabanın neresinden geldiği belli olmayan bir ses duyduğunuz zaman ve ya arabayı satmaya karar verip satmaya çaliştiğiniz zaman ve ya aracınız garanti de iken bir anda garanti dişi kalmasıyla ile ilgili bir sıkıntı yaşadığınızda ilk aklınızdan geçen soru Neden Volkswagen almadım?? sorusu olaiblir..

hayırlı olsun toyoanız bu arada volkswagen golf DSG TSİ olarak zaten bayinin elinde yok ki sana şıp die versin almanya daha TR ye göndermedi..beklersen alırsın demeleri normal..
Gönderen: Halil Kara - 26 Nisan 2008, 16:34:25
bi gün yolda giderken...arabanın neresinden geldiği belli olmayan bir ses duyduğunuz zaman ve ya arabayı satmaya karar verip satmaya çaliştiğiniz zaman ve ya aracınız garanti de iken bir anda garanti dişi kalmasıyla ile ilgili bir sıkıntı yaşadığınızda ilk aklınızdan geçen soru Neden Volkswagen almadım?? sorusu olaiblir..

hayırlı olsun toyoanız bu arada volkswagen golf DSG TSİ olarak zaten bayinin elinde yok ki sana şıp die versin almanya daha TR ye göndermedi..beklersen alırsın demeleri normal..

;D
Biraz fanatikce olmus sanki.
Vw bunun garantisini veriyor mu?Yolda kalan turbo patlatan dizel passatlarin sahibi ne diyecek peki?Ariza istatiginde vw ne yazikki cok iyi bir marka degil...

Corolla da guzel arac.Hayirli olsun.Ben sizin yerinizde olsaydim yani vw den vazgecmis olsaydim bakacagim tek arac vardi.Honda civic sedan.Bence corolla ya gore daha guzel bir secim olur.Tekrardan hayirli olsun.
Gönderen: ramcho® - 26 Nisan 2008, 16:52:07
kusura bakma ama turbo patlatan passatında turbosunu patlamaya çalişan veya turbo araba kullanmasını bilmeyen insanlar yüzünden de VW adı kötüye çikamaz...

sen TDİ araç kullanıyosun var mı bir şikayetin kullanımdan kaynaklanan?ben TDİ passat sattım 350 000 kmde 2005 model değil turbosunda en ufak motorunda şikayet yoktu..bir hasar yoktu...adamnın biri de 2006 TDİ passatla 30 00 kmde turbo patlatmiş....nasıl olacak şimdi bu durumda kim suçlu oluyor?..

bende FSİ jetta var garantim bittiği halde koltuğumdan gelen sesler uzerine garantiden koltuğum değişiyor..iyi niyet garantisinden kaynaklanıyor tabi..

toyota dizel kötü bir araç değil yakıt yönünden sağlamlık yönünden fakat 40 000 ytl sayacağim arabada da biraz konfor olması lazım en azından kapıyı kapattığım anda teneke sesi duymamam lazım...140 la viraja girdiğim zaman virajdan sağ salim çikabilmek için dua etmemem lazım değil mi halil arkadaşim?
Gönderen: Halil Kara - 27 Nisan 2008, 13:19:23
kusura bakma ama turbo patlatan passatında turbosunu patlamaya çalişan veya turbo araba kullanmasını bilmeyen insanlar yüzünden de VW adı kötüye çikamaz...

sen TDİ araç kullanıyosun var mı bir şikayetin kullanımdan kaynaklanan?ben TDİ passat sattım 350 000 kmde 2005 model değil turbosunda en ufak motorunda şikayet yoktu..bir hasar yoktu...adamnın biri de 2006 TDİ passatla 30 00 kmde turbo patlatmiş....nasıl olacak şimdi bu durumda kim suçlu oluyor?..

bende FSİ jetta var garantim bittiği halde koltuğumdan gelen sesler uzerine garantiden koltuğum değişiyor..iyi niyet garantisinden kaynaklanıyor tabi..

toyota dizel kötü bir araç değil yakıt yönünden sağlamlık yönünden fakat 40 000 ytl sayacağim arabada da biraz konfor olması lazım en azından kapıyı kapattığım anda teneke sesi duymamam lazım...140 la viraja girdiğim zaman virajdan sağ salim çikabilmek için dua etmemem lazım değil mi halil arkadaşim?

Benim su anda kullandigim passatta 1 kere turbo hortumu 1 kere de turbo komple degisti.Birisi garantiden birisi kaskodan degisti.Ayrica 3 kere de klima arizasi verdi.Bunun yaninda sol on kapinin ici acilip bakilip(ses yapiyordu).arka bagaj hidroligi degisti cunku acilip kapabirken sorun cikariyordu vs...Ha simdi sen bana ve dayima dersen ki siz araba kullanmayi bilmiyorsunuz vw oyle guzel araclar yapar ki tum sorunlar kullanicidan cikar dersen diyecek birseyim olmaz sana.Ayrica herhangi bir servise gidip B5.5 kasa passatlarin turbo arizalarinin nedenlerini sorarsan onlar sana yil yil istatistik vereceklerdir.2001 yilinda fabrikadan kaynakli hatalarin oldugunu ve turbodan cikan arizalari garantiden yaptiklarini, 2003 yilinda turbo hortumundan kaynakli hatalar oldugunu ve yine garantiden degistirdiklerini soyleyeceklerdir.2005 yilinda yeni kasa B6 passatlarda ise durumun komple degistigini fakat bu kez de fis arizasi denilen bir arizayi verdigini ve yine garantiden degistirdiklerini soyleyeceklerdir.

Vw modellerini oyle bir anlatiyorsunuz ki sanki bu araclari insanlar yapmamis uzaydan inmis hicbir sekilde ariza cikarmayan tas gibi araclar sanacak bilmeyen insanlar...
Gönderen: ramcho® - 27 Nisan 2008, 14:21:50
o zaman sen bildiğini bil ben bildiğimi biliyim ben 2005 model 350000 km yol yapmiş bir passat da ve 2001 model 420000 km yapmiş passat da turbosunda ve ya motorunda bir sorun görmüyorsam ve volkswagen bana expertiz sonucunu veriyorsa ben sağlamdır derim...

sonuç ta araç kul yapısıdır bozulabilir....bak ne güzel diyorsun garantiden değiştirdiler die turboları...bir abimizde 2006 D4d Toyota var 37000 km de kullanıcı hatası diye turboyu değiştirmiyolar buna ne diyceksin?
Gönderen: Halil Kara - 27 Nisan 2008, 15:22:45
o zaman sen bildiğini bil ben bildiğimi biliyim ben 2005 model 350000 km yol yapmiş bir passat da ve 2001 model 420000 km yapmiş passat da turbosunda ve ya motorunda bir sorun görmüyorsam ve volkswagen bana expertiz sonucunu veriyorsa ben sağlamdır derim...

sonuç ta araç kul yapısıdır bozulabilir....bak ne güzel diyorsun garantiden değiştirdiler die turboları...bir abimizde 2006 D4d Toyota var 37000 km de kullanıcı hatası diye turboyu değiştirmiyolar buna ne diyceksin?

Ben burda hicbir markanin savunuculugunu yapmiyorum.Volkswagen de dahil.Boyle birsey de yapmam zaten.Begeniyorsam seviyorsam alirim kullaninirim gerisine karismam.Vw nin ya da baska bir markanin benim reklamima ihtiyaci yok.Oncelikle bunu belirteyim.
Evet turbo garantiden degistirildi ama nasil degistirildi?Binbir tartisma ile binbir tartisma ile.Zaten daha sonra da o servis ve showroom dan ne arac aldik ne de bir ticaret yaptik.Ben 500 bin km yapan vw araclara bindim ve kullandim.Saglamligi konusunda suphem yok.Su anda da 3 passat, 1 caravelle ve 1 volt aracimizdan memnunuz bunda herhangi bir sorun yok.
Benim demek istedigim vw araclarini bazi topiklerde oyle bir belirtiyorsunuz ki goren bambaska bir otomobil bambaska bir teknoloji bambaska bir iscilik vs... sanacak.Yoksa dedigim gibi vw araclarinin kalitesinden guvenirliginden suphem olmaz...
Gönderen: ramcho® - 27 Nisan 2008, 15:38:59
herkez istediği araçı istediği şekilde yorumlamakla özgürdür..ifadesi doğuyor otomatikman...

neyse zaten konunun sahibi yorum yapmamiş yapinca gene konuşurz halil...
Gönderen: Halil Kara - 27 Nisan 2008, 16:14:39
Topigin gecen sayfasinda vw araclarinin az sattigina dair yorumlar okudum.Su anda bir golf tsi 122 hp almak isterseniz evet siraya girmek zorundasiniz.Yada araya birisini sokarak biraz daha erken alabilirsiniz fakat diger firmalar kadar hizli sekilde aracinizi alamiyorsunuz.Dayimlar da yeni kasa passat alirken beklemislerdi o zamanlarda passata talep cok fazlaydi ve siraya giriyordunuz ama simdiki gibi aylar suren bir bekleme soz konusu degildi.
Sunu duzeltmek isterim ki vw Turkiye de az satmiyor.Aksine her segmentte ilk siralarda yer aliyor diyebilirim.Elimde su anda nisan ayi autocar dergisi var ve satis rakamlari belirtilmis.Onlari ekliyorum:
Turkiye Toplam Arac Pazari:
1.Ford  2.Fiat  3.Renault  4.Volkswagen(6498 arac satmis ve pazarin %9.11 ine sahip) 5.Hyundai
Bati Avrupa Otomobil Pazari:
1.Vw(248782 arac satmis.Pazar payi %10)  2.Ford  3.Opel 4.Renault  5.Peugeot
Turkiye Ticari Arac Pazari:
1.Ford  2.Fiat  3.Vw (3369 arac satmis.Pazar Payi: %10.53)  4.Mitsubishi  5.Renault
Turkiye Otomobil Pazari:
1.Renault  2.Fiat  3.Hyundai  4.Ford  5.Vw (3129 arac satmis.Pazar payi %7.95)  6.Opel  7.Toyota  8.Honda ...

Goruldugu gibi vw Turkiyede hem ticari hem de otomobil satis rakamlari bakimindan ilk siralarda yer aliyor.Aksine gecen senelere oranla buyume hiz cok fazla.Ornegin Turkiye Otomobil satisi bakimindan gecen seneye oranla vw %26.12 daha fazla arac satmis.Avrupa da zaten her zaman ya 1. ya da 2. sirada yer aliyor..
Gönderen: peak - 28 Nisan 2008, 16:40:42
Arkadaşlar,
merhaba, konu nerden nereye gelmiş... ben hatırlarsaız golf 1.4 tsi 122hp midline otomatik 7 vites araca yazıldığımı ve sonrada vaz geçtiğimi yazmıştım. bu aracın türkiyede kullanmaya başlaması 2008 başıdır... piyada bu araç satıldı ve kullanılıyor. bayiler taraafından sene başında alınan siparişler getirildi ama sayısı 10-15 i geçmez... çünkü alıcılar bunun 140hp likleri piyasada olduğu için ya 2-3 bekliyecekler yada piyasada bulunan 140hp liklierinden alacaklardı bir çoğuda öyle aldı... ya bekleyenler? uzun belkediler şubat sonunda aldılar arabalarını... benim gibi nisanda talebini yapanlarsa yandılar çünkü 2009 a sarkacağı kesin oldu. şimdi. sorun ne? sorun distiribitörün  türkiye ye arabayı getirtemesi... ben aracı asla kötülemedim araç şöyledir böyledir demedim... özellikle golfün 122hp lik 7 vitesli modelini istiyorum dedim... ama ne yazıkki türkiyeye 2009 geliyor nissan ayında yapılan taleplere... sizce 10 a gibi bir bekleme süresi normalmi?... bana normal gelmedi...bakın türkiyedeki tsi motorlar nelerdi önce 170 geldi sonra 140 şimdide 122 getirecek (!!!) hiç almanya vw sitesinde tsi motorlu modellere baktınızmı orda 1.4 tsi 122 hp 6 viteslide satılıyor 7 viteslide... 6 vitesli 8lt/100km, 7 vitesli 7lt/100km yakıyor... bende 7 viteslisini istedim... almanyada satılıyorsa burda ben niye 10 ay sonra alıyorumki...? ozaman derimki burda hemen alacağım aracı alır binerim diye düşünürüm... mesele arabanın ne olduğu veya diğerleriyle kıyaslama değil.. her aracın kendine özgü özellikleri kıyas götürmez üstünlükleri vardır...benim meselem bir araç istiyorsam, ben bu marka bu model bu özellikli motorlu aracı bekleyeceğim süre 2 olmalıydı... 10 ay değil...saygılar...
Gönderen: ramcho® - 28 Nisan 2008, 17:23:34
yaa anlamadiğin nokta bu zaten... bayi elinde olmayan araçı sana nasıl versin??? Almanya TR ye göndermemiş ki 7 vitesli DSG TSİ golf?
Gönderen: telekomcu44 - 28 Mayıs 2008, 13:54:42
Arkadaşlar Golf 5 e bende nacizhane yorumumu getirmek istedim.Donanımları,motor seçenekleri,konforu bi yana bırakıp sadece dış görünüm hakkında yorum yapıcam hakikaten golf4 ün yanından bile gecemez.Otomobilden çok minibüsü andırıyor bence
Gönderen: iriver - 10 Temmuz 2008, 11:29:48
VW golf 5 le kaliteyi düşürdü bu kesin.Bence VW i kimse o kadar abartmasın.Ayrıca ülkemizde yüksek fiyatlara satıldığını düşünüyorum.
Gönderen: KOÇ:) - 11 Temmuz 2008, 02:47:14
2.0 OPC GTC 74 bin ytl. 6.4 sn 0-100 km/h hizlanma.Son hiz 244 km/h.Ortalama yakit 9.2 litre.
Golf 2.0 GTI DSG 200 hp 69 bin ytl. 6.9 sn 0-100 km/h hizlanma.Son hiz 233 km/h.Ortalama yakit 7.9 litre.

Arada asagi yukari 5 bin ytl fark var.Ben Golf GTI de almazdim Opc de almazdim.Golf GT alirdim :) O da epey guclu ve bana gore cok cok iyi performansi var.
0-100 7.7 saniye. Son hiz 213 km/h. (kadranda 240 goruruz ama :)) Ortalama tuketim 7.3 litre. Fiyati: 54 bin ytl (DSG Sanziman)
Hayalini kurmak bile guzel :)
Burda sanırım OPC GTC falan denmiş kesinlikle bu böyle değil.Şuan Bursa da olmamam sebebiyle kesin rakam veremiyorum ama GTI ın GTC den daha pahalı olduğunu okuduğumu çok iyi hatırlıyorum.Bursa'ya gittiğimde ilk işim bunu yazmak olacak.Golf V e gelincede istediğimiz donanımlardaki modelin fiyatı bizi aştığından dolayı mk IV ve Bora bakıyoruz.

Arkadaşlar,
merhaba, konu nerden nereye gelmiş... ben hatırlarsaız golf 1.4 tsi 122hp midline otomatik 7 vites araca yazıldığımı ve sonrada vaz geçtiğimi yazmıştım. bu aracın türkiyede kullanmaya başlaması 2008 başıdır... piyada bu araç satıldı ve kullanılıyor. bayiler taraafından sene başında alınan siparişler getirildi ama sayısı 10-15 i geçmez... çünkü alıcılar bunun 140hp likleri piyasada olduğu için ya 2-3 bekliyecekler yada piyasada bulunan 140hp liklierinden alacaklardı bir çoğuda öyle aldı... ya bekleyenler? uzun belkediler şubat sonunda aldılar arabalarını... benim gibi nisanda talebini yapanlarsa yandılar çünkü 2009 a sarkacağı kesin oldu. şimdi. sorun ne? sorun distiribitörün  türkiye ye arabayı getirtemesi... ben aracı asla kötülemedim araç şöyledir böyledir demedim... özellikle golfün 122hp lik 7 vitesli modelini istiyorum dedim... ama ne yazıkki türkiyeye 2009 geliyor nissan ayında yapılan taleplere... sizce 10 a gibi bir bekleme süresi normalmi?... bana normal gelmedi...bakın türkiyedeki tsi motorlar nelerdi önce 170 geldi sonra 140 şimdide 122 getirecek (!!!) hiç almanya vw sitesinde tsi motorlu modellere baktınızmı orda 1.4 tsi 122 hp 6 viteslide satılıyor 7 viteslide... 6 vitesli 8lt/100km, 7 vitesli 7lt/100km yakıyor... bende 7 viteslisini istedim... almanyada satılıyorsa burda ben niye 10 ay sonra alıyorumki...? ozaman derimki burda hemen alacağım aracı alır binerim diye düşünürüm... mesele arabanın ne olduğu veya diğerleriyle kıyaslama değil.. her aracın kendine özgü özellikleri kıyas götürmez üstünlükleri vardır...benim meselem bir araç istiyorsam, ben bu marka bu model bu özellikli motorlu aracı bekleyeceğim süre 2 olmalıydı... 10 ay değil...saygılar...
Bunu burda anlatarak biryere varamayacağınız için bence parmaklarınızı yormayın.Bu konu açıldı mı ço...k derinlere gider diye düşünüyorum.Ne araç aldıysanız hayırlı olsun.Kazasız belasız binin.
Gönderen: R-Line - 11 Temmuz 2008, 13:58:53
Halil'in yazdığında bir yanlışlık yok. GTC nin çok farklı motor seçenekleri var, 1.6 motordan tut 1.9 dizel GTC bile mevcut. ancak en güçlü GTC  2.0 OPC diye geçiyor, güncel fiyatları bilmiyorum ama bu araç o dönemlerde GTI den pahalı idi.   :)
Gönderen: Halil Kara - 12 Temmuz 2008, 22:24:31
@KOÇ:)
Sevgili arkadasim fiyatlari ogrenmek icin Bursa'ya gitmeye gerek yok.Bir dergide okumus olabilirsiniz ama o dergi oyle birsey yazdiysa demekki bahsettigi araclarda farkli opsiyonlar vardir.

Opek ve Vw nin sitelerine girerek liste fiyatina bakabilirsiniz.Opel de su an kampanya var her aracinda oldugu gibi 2.0 turbo OPC GTC de kampanya var ama buna ragmen halen Golf GTI den pahali.
Astra GTC OPC  2.0 Turbo (240 HP) liste fiyati: 71 bin ytl(kampanyadan once 76 bin ytl)
Golf GTI 200 hp tiptronik DSG: 69 bin ytl.Su an arada 2 bin ytl fiyat farki var.Kampanya dan once bu fark 6 bin ytl civariydi.
Fiyatlar gunceldir, araclarin Turkiye resmi sitelerine bakabilirsiniz...
Gönderen: siradan - 01 Ekim 2008, 17:59:57
merhaba arkadaşlar bu soru için yeni bir konu açmayı gerek görmedim açıkçası.ortalama 2005 model manuel golf v almayı düşünüyorum.benim için öncelikle şehir içinde yakıtı normal kullanımda az olmalıdır.buna göre acaba 1.6motor olarak neyi tercih etmeliyim.uzantısını da yazarsanız sevinirim (primlane confortline vb. gibi.)
Gönderen: andelib - 05 Ekim 2008, 01:09:34
Arkadaşlar golf 5 almayı düşünüyorduk konu astra-golf kıyaslamasına geldi.
Ben de 1-2 hafta içerisinde inşallah golf 5 sahibi olmayı umuyorum, 2004 - 2005 model 1.6 midline veya comfort keseme uygun gibi şimdilik. Fikirlerden çok faydalandım, emeklerinize ve bilginize teşekkürler. Yine de alırken dikkat etmemiz gereken detayları bildirirseniz sevinirim. javascript:void(0);
Gönderen: andelib - 05 Ekim 2008, 01:35:21
siradan arkadaş, sanırım biz foruma geç katıldık.
primeline en düşük özelliklere sahip. sonra midline ve comfortline geliyor. ben midline'dan aşağı düşünmüyorum şahsen. midline de ve üzerinde tam otomatik ve çift böllgeli klima(sürücü ve yolcu için ayrı sıcaklık) var. ayrıca yol bilgilendiricisi (yol bilgisayarı dedikleri) var (dış hava sıcaklığı, anlık yakıt tüketimi vs gösteren). ama şunu biliyorum, iyi incelemek lazım çünkü detaylarda çok farklılıklar çıkıyor karşımıza.
selamlar
Gönderen: siradan - 05 Ekim 2008, 20:05:21
teşekkürler 1 haftadır bu cevabı bakliyordum
Gönderen: chetin - 18 Ekim 2008, 04:35:37
aracı alıp almadığını bilmiyorum ama yinede hayırlı olsun öncelikle forumda yeniyim ve 2005 golf v confortline kullanıyorum halil abimizin söylediklerine tamamiyle katılıyorum ve eklemek istiyorum golf v 6 ileri şanzımanların 5 ve 6 cı vites dişlisi blok dışına yerleştirilmiş ve aradaki ikiz rulmanarızası hastalık hale gelmiş gerğinden fazla nazik ama illaki sorun yapar demiyorum ilave olarak avans şıkırtısı sorunu buda türkiyede kullanılan kalitesiz yakıttan kaynaklanıyor ve nekadar tamir yoluna gidilsede illaki tekrarlıyor tek çözümü yurt dışından kaliteli yakıt :P ama iyi yönleri tartışılmaz özellikle aracın konfor güven yol tutuş gibi özellikleri ileri düzeyde herşeye ramen hala yeni tutucak audi A3 harici araç bulamıyorum bmw 1,16 bile denedim ama illaki golf. yardımcı olabildiysem ne mutlu tekrardan hayırlı olsun.
Gönderen: chetin - 18 Ekim 2008, 04:39:03
bu arada eklemek istiyorum 1 tam dolu depoyla şehirler arası yolda net 1100 km yol yaptım kilosu ve motoruna göre mükemmel yakıt tüketimi var ama kullanıcı ve hız sabitliyicinin çok önemi var.
Gönderen: serkanisim - 01 Aralık 2008, 02:05:44
+1
Dayimin sahip oldugu 2006 2.0 tdi dsg yi cok kez kullandim.Ozellikle uzun yola ciktigimda farki anladim.Isterseniz 2 vites degil 3 vites bile dusurebiliyor.Ornegin 80 km hizda aracla ilerlerken gaza basmassaniz yada cok az dokunursaniz,rampa inerken araci viteste salarsaniz 80 km hizda 6. vitese atabiliyor.Bu durumda aniden hizlanmaniz gerekirse gaza yuklendiginiz anda(gaza basma derecenize gore) 6. vitesten birden 3. vitese atabiliyor.Bu durumda arac 6-5-4-3 seklinde vites kucultmuyor.Direk 6 dan 3. vitese atiyor.
Benim dsg den once kullandigim otomatik sanzimanli arac sayisi bir elin parmagini gecmez ve kullandiklarimdan hic zevk almamistim.Hatta dayima da almamasini soylemistim fakat arac geldiginde daha ilk kullanimda tum zevkini yasadim.Her zaman da tavsiye ederim.Eger alacaginiz aracin dsg sanzimanli modeli mevcutsa arada 4-5 bin ytl gibi bir fark soz konusu oluyor ve bu farki vermeye kesinlikle ve kesinlikle deger.
Ayrica normal otomatik sanzimanlarin belirli devirleri vardir vites degistirmek icin.DSG de bu yok.Araci tamamen nasil kullanacaginizla ilgili vites degistiriyor.Ornegin gaza sakin basarsaniz vites 2000 de degisebiliyor.Normal basarsaniz 2500-3000 de sert basarsaniz 4000 de degisebiliyor.Yani diger otomatik sanzimanlar gibi belirli bir devri yok.Bu sayede arac hem kendini yormuyor hem de fazladan yakit yakma geregi duymuyor.Diger otomatik sanzimanlar (smg haric) manuel sanzimanlara oranla 1-1.5 litre daha fazla yakar.Fakat dsg aynen manuel sanzimanin yaktigi kadar yakiyor.
Butceniz yeterliyse kesinlikle tavsiye ederim...

Bende 1.9 tdi tiptronic 131hp var 2001 model ayni bahsettigin gibi vites degistiriyorum bende aracimla, otomatikteyken gaza yüklenmessem 2000 devirde degisiyor, gaza agresif basarsam devir artiyor belli bir yerde vites degismiyor. Ama biraz ayak alisinca gaza yüklenirken agresif hafif bas cek yaparsaniz arac vites degistiriyor yani vites degistirme komutunu o sekilde algiliyor. Ama aracimda DSG vesaire oldugunu sanmiyorum :)
Gönderen: revelation - 01 Aralık 2008, 22:23:26

Astra :P vallahi çok can sıkıcı oldu.. Benim öğretmen arkadaşlarımda astra var 2006 Enjoy modelinden öle kusur buluyorki arabadan soğudu bizim tosun a binince. Şimdi aracı satılık almak isteyen warsa 30 000 de 2006 enjoy. arkadas şimdi Golf 6 alacakmış. vallahi taş olursunuz taş :D  :sevgi:
Gönderen: q4 - 31 Aralık 2008, 14:45:25
ben polo ve bora kullandım, şimdi astra sedanım var. golf V'i bilen anlatıyor ama Astra için dalga geçer gibi yazan birkaç arkadaş, aslında kendileride kalite ve ekonominin en doğru sonucu olduğunu biliyorlar. malzeme, yakıt tüketimi, yol turuş, iç mekan ve sürüş keyfi konularında çok iyi bir araçtır astra. sonuçta vw de opel de bir mercedes, bmw olmasalarda birçopk markanın üstündeler. astrayı nedensiz yere kötüleyerek bir sonuca varamazsınız. Özellikle GTC ve OPC ya da normal modiyeli bir astra kasa yapısı bakımında golften çok daha estetik bir makina. sayg.
Gönderen: revelation - 31 Aralık 2008, 19:27:23
ben polo ve bora kullandım, şimdi astra sedanım var. golf V'i bilen anlatıyor ama Astra için dalga geçer gibi yazan birkaç arkadaş, aslında kendileride kalite ve ekonominin en doğru sonucu olduğunu biliyorlar. malzeme, yakıt tüketimi, yol turuş, iç mekan ve sürüş keyfi konularında çok iyi bir araçtır astra. sonuçta vw de opel de bir mercedes, bmw olmasalarda birçopk markanın üstündeler. astrayı nedensiz yere kötüleyerek bir sonuca varamazsınız. Özellikle GTC ve OPC ya da normal modiyeli bir astra kasa yapısı bakımında golften çok daha estetik bir makina. sayg.

Saygı duyuyorum... demek ki donanımlar çok önemli...
Gönderen: q4 - 06 Ocak 2009, 10:49:31
donanım açısından da önemli farklar olduğunu sanmıyorum
Gönderen: revelation - 07 Ocak 2009, 20:55:59
donanım açısından da önemli farklar olduğunu sanmıyorum

tamam hocam opel bir numara.
Gönderen: 06onur - 10 Eylül 2009, 01:32:36
Arkadaşlar golf 5 kaliteyi düşürmüş gibi düşünülsede elektronik programlarındaki gelişmeler detay artışı vs. sınıfın da çok baskın bir araç.

Ben sıfır araç da """1-golf 2-civic 3-astra derim"". Corollayı ne yazıkki Elerim
 Sebebi 200km ile (bu hız yanlışta olsa) hayatımı en az tehlikeye atacak araç olsun isterim. Golf çok dengeli. Honda ondan biraz zayıf ama iyi. Astra zaten alman ona laf yok. Yeni Corolla ise sınıf tekrarı.
Yeni Corollanın yorumlarını okuyunca ondan vazgeçtim. "140 ile giderken yan rüzgardan çok etiklendiği güven vermediği yazılmış". Bir başka yorumda "yavaşlarken çukura girdiğinde serit değiştirdiği".  "tam bağımsız süspansiyon" yerine "burulma kirişi kullandığından" "virajlarda savrulduğu ve sert olduğu", 160tan sonra içerideki sesin çok arttığı"" MM şanzumanın çok geri teknoloji olduğu vites geçişlerinde resmen zıpladığı ve yokuşta geriye kaçtığı" vs. vs.  Bunuda VW gibi dünya devi olan Corolla ya yakıştıramadım açıkcası. Bu saydığım problemler alman araçlarında çok azdır. Astra da yarı bağımsız süspansiyon var onu üçe attım.

DSG EN  iyi otomatik Golfte var onu vermiyorlar o zaman BMW oda pahalı. Ozaman Tiptronik bakalım bir numara mersedes geçelim. İki Honda

DSG Golf almak için sırada bir kaç ay beklemek gerkiyor doğru. Onun yerine hızlı giderken alman arabası gibi güvenli (yanlız yol sesi ve rüzgar sesi şikayeti yaşanan birde Plastik malzemesi sert olduğundan takırtı yapan) aynı zaman arıza istatistiği açık ara olmasada daha iyi olan tiptronik CİVİC tavsiye edebilirim.

Birde yanlış kanı var evet golfün kokpit plastiğinin kalitesi düştü fakat sert değil yumuşak plastikten yapılma ve civic ten fokustan vs.den çok çok daha kaliteli lütfen binice tırnağınızla kontrol edin.Üstelik hoparlörleri çok kuvvetli. Sert olan, tasarımı aynı golf e benzeyen Polo larınki. İkisine biniyorum.

BİDE GOLF 6 ALACAKSINIZ HERHALDE SÜPER SESSİZ OLDUĞU VARSAYLIYOR. BİZ DAHA 5 İ ANLATIYORUZ YANLIŞIN OLMASIN!
Gönderen: ismailtunca81 - 10 Eylül 2009, 10:45:28
kusurabakmayın bölüyorum ama dayanamadım

5 sayfanın hepsinde ki bütün mesajları  okudum bir  hikaye  gibiydi  biyarım saat 35 dk aldı sanırım kimimiz  çok  duygusalız  kimimiz  devamlı istatistik  kimimiz  atıyoruz  kimimiz  tutuyoruz  kimimiz yutuyoruz

ama şu  var  sonuçta  hepimiz  vw  için yazıyoruz ..

amma  markaymış  be  acaba  Almanya  bu sayfaları  okuyormudur.?
Gönderen: 06onur - 25 Eylül 2009, 00:33:54
polo başlığı altında ekledim. Hondanın arıza istatistiğinin golften iyi olduğunu söylemiştim. DEĞİLMİŞ

Untere Mittelklasse (alt sınıf)
Pannen pro 1000 Fahrzeuge der Baujahre
Rang Modell 2000 2001 2002 2003 2004 2005
""""SIRALAMA RASGELEDİR 1DEKİ MAZDA SONUNCULUĞA OYNUYOR ASLINDA""""""""
1 Mazda 323 18,9 21,0 13,8
2 VW New Beetle 6,2 5,5 5,5
3 Honda Civic 18,7 15,8 17,6 11,3 9,0 6,0
4 Audi A3/S3 20,7 21,5 18,6 8,9 4,9 6,5
5 VW Golf/Jetta/Bora 22,9 24,2 17,4 9,2 6,5 6,0
6 Toyota Corolla/Corolla Verso 19,7 22,3 10,5 8,7 9,4 7,7
7 Mercedes A 24,2 28,7 18,6 11,2 6,5 5,0
8 Seat Leon/Toledo 20,0 25,7 20,2  11,0 6,7 5,7
9 Citroen Xsara/Xsara Picasso 30,3 35,0 24,2 10,8 6,4 2,8
10 Ford Focus/C-MAX 19,8 20,0 18,6 12,9 10,8 11,6
11 Nissan Almera/Almera Tino 19,0 24,8 23,3 18,4 16,6 6,3
12 Opel Astra 28,2 34,3 25,4 13,0 9,0 6,4
13 Peugeot 307 35,5 17,7 7,9 6,6
14 Renault Megane 43,7 49,4 65,8 25,9 7,3 5,4
15 Renault Kangoo 62,9 65,1 49,0 20,8 12,4 5,1
16 Citroen Berlingo 37,3 41,0 28,6 15,8 13,3 7,8
17 Fiat Stilo 44,7 23,2 18,1

Gönderen: 06onur - 25 Eylül 2009, 00:39:15
*ARIZASIZLIKTA
GOLF 2005TE CİVİC İLE AYNI 1000DE 6.0,  ASTRA BİR ADIM GERİDE 1000DE 6.4 (GOLF DONANIMINA SAHİP SEAT LEON 5.7 İLE BUNLARDAN DAHA İYİ)
COROLLA  AÇIK ARA OLMASADA YİNE GERİDE 7.7

*ASTRA MOTOR OLARAK KÖTÜ DENİLMİŞ DEĞİL YENİ NESİL TURBO BENZİN MOTORU 1.6 180HP.EN İYİ BENCE GOLF 1.4 122HP,140HP,160HP YAKIT EKONOİSİ MÜKEMMEL (ANKARA İÇİ BİZDEKİ 6.2LT GÖSTERİYOR). MOTOR EKOLLERİNDEN BİRİ HONDA CİVİC GERİDE 1.6 125HP TURBO SADECE SPOR ARAÇLARINDA VAR.

*DIŞ TASARIMDA ŞAHSİ GÖRÜŞÜM CİVİC>LEON>ASTRA>GOLF

*MALZEME KALİTESİNDE GOLF>LEON>ASTRA>CİVİC   Civic çok şık dursada çok sert ve adi bir plastik malzemeden yapılmış. Kendi forumlarındada en çok eleştirilen yanı.

*İç estetik CİVİC>GOLF>ASTRA>LEON
Gönderen: siar - 19 Mayıs 2010, 18:21:00
Golf 5 kullanıcısıyım, ön konsol 2 sene sonra 20 senelik bir araba görünümünü alıyor. Konsol ve kapı kolları ve kumandaları çok çabuk eskiyor. Fsi motor seri bir motor değil, ekonomik bir motor da değil, şehir içinde inanılmaz bir yakıt harcaması var. Çok iddalı olan bir araç değil bence. en iyi yönü aracın yol tutuşu oldukça iyi, onun haricinde süper bir araba diyemem.
Gönderen: 06onur - 22 Mayıs 2010, 16:08:23
golf Tsi 122sahibiyim. Motor mükemmel çekiş hızlanma. Sakin kullanılırsa yakıtı çok uygun.

Golf 5in en kuvvetli rakibi Golf 4

*ön konsol kalitesiz değil sınıfında yaşıtları ve yakın fiyat aralığında en iyisi. golf 4ile yakın
*yan kapıların malzemeleri sınıfı ile aynı yinede opel ve vw en iyileri. Ama golf 4ten zayıf
*süspansiyon, sınıfındaki ford fokus, honda civic gibi araçlarla kıyaslandığında çok daha yumuşak. Ama golf 4e göre sert
*yol tutuş ford fokus-mazda3 ile beraber golf 5 çok iyi durumdalar.
*güvenlik üst düzeyde 6fünyeli 10bölge korumalı hava yastığı+Abs+Asr+MSr+Ebd+Edl+EsP fünyeli emniyet kemerleri ...
*motor olarak 102 hp manuel cansız, 115hp fsi alt devirlerde cansız üstdevirde yoparlanıyor. Tsi devrim zaten. Dsg 6ileri devrimin devamı. 102DSG ve 2005-2006 yıllarının 102hp Triptroniği manurelinden daha kararlı.

Süper bir araçmıdır? 35000e aldıım 2008 Tsi Golf sınıfının en iyisidir ama Bmw Audi kadar başarılı değildir. Benim aracımı süren arkadaşalarım aynı sınıftaki araçlarını satıp Vw ye geçiyorlar.

Süper bir araç yoktur mesela mersedes altı çok alçak servis pahalı. Her güzelin kusuru elbette olacak