vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf I => Konuyu başlatan: Golf_ld - 08 Ocak 2008, 07:34:45

Başlık: 1,6 diesel kızdırma bujisi mi bozuk
Gönderen: Golf_ld - 08 Ocak 2008, 07:34:45
 arkadaşlar yaklaşık 4 gün kadar oldu diesel aracım hiç huyu olmıyan bir davranış sergiliyo sabah erken saatlerde hele bu sabah  >:(  canıma ot tıkadı  acaba kızdırma bujisi falan mı arıza yaptı inanın bu sabah belki 7 ila 8 defa marşa bastım ve ancak çalıştıra bildim acaba dedim yakıtmı gelmiyo ama sanırım değil yakıt gelmese işe gelemezdim  :)  ne diyorsunuz fikriniz nedir. iyi forumlar
Başlık: Ynt: 1,6 diesel kızdırma bujisi mi bozuk
Gönderen: nizam - 08 Ocak 2008, 13:08:29
dediğin de haklı olabilirsin bizde yeni değistirdik sarı ısık söndümü mars alıyor sorun yok bi baktır.
Gönderen: Golf_ld - 08 Ocak 2008, 13:13:26
bunu röleden falan yapmaz sanırım dimi genelde bu tip hatalar galiba kızdırma bujisinden oluyo
Gönderen: aliis - 08 Ocak 2008, 13:32:32
evet dizellerde bu sorunlar yasanıyo kızdırma bujilerinden calısmayanın olması yuksek ihtimal
Gönderen: golfmk2gtd - 08 Ocak 2008, 16:26:54
hocam bende golf mk2 diesel var motorlarımız hemen hemen aynı sayılır...

geçen sene kışın benimde aynı problem vardı çalıştıramıyodum yokuş aşağı vurdurmayla bile zor çalışıyodu...

kızdırma bujilerini değiştirdim bu kış kar yağdığında sırf denemek adına ilk çalıştırmada aldı....

marş motoruda kaçırıyo olabilir tabiii....
Gönderen: refikmk1 - 08 Ocak 2008, 20:34:09
serhan cığım kızdırma bujilerin bir tanesi bile bozuk yada patlak olsun baya geç alır ve arkadan beyaz duman atar :tamamdir
Gönderen: golf-line2 - 08 Ocak 2008, 20:47:57
serhan cığım kızdırma bujilerin bir tanesi bile bozuk yada patlak olsun baya geç alır ve arkadan beyaz duman atar :tamamdir

refik usta doğru söylüyo biri patlak olduğu zaman wurdursanda cok zor calışıyor
Gönderen: Golf_ld - 08 Ocak 2008, 23:01:47
muhtemelen öyle  :( patlak sanırım bujilerden biri öldür çalışmıyo tekmarşta çalışan makina  peki kızdırmanın hepsini mi değişmeli  refik abi en sağlıklısı hangisi sence
Gönderen: Golf_ld - 08 Ocak 2008, 23:02:39
biraz reklama girecek ama  marka ne önerirsiniz ? 
Gönderen: refikmk1 - 08 Ocak 2008, 23:30:59
marka zaten bosch sağlıklısı :tamamdir aslında o bujileri tek tek ölçüp ona görede değişmeli, derim ;)
Gönderen: Golf_ld - 08 Ocak 2008, 23:46:47
hımm bu ilginç tek tek ölçmek derken sanırım tektek elektrik verip denemek diye algılıyorum doğrumuyum  :)
Gönderen: refikmk1 - 08 Ocak 2008, 23:51:37
evette bide aslında onun ucunun kızarmasını görmek gerekir :tamamdir
Gönderen: Golf_ld - 09 Ocak 2008, 22:42:24
evet bu sabah arabam çalışmadı :bekleriz: malesef akşam iş çıkışı kızdırma bujisi aldım 4 adet bunlardan sadece akşam karanlığı olduğu için  1. ve 4. pistondakiler daha kolay erişle bilir oldukları için onları yeniledim ve araba çalıştı  ;D  ,çıkan kızdırmaları test ettim çalışıp çalışmadıklarını bir tanesi hiç çalışmıyo diğeri ise ısınıyo ve böylelikle diesel de kzıdırmanın ne kadar önemli bir aksam olduğunu bir kere daha öğrendim
Gönderen: golf-line2 - 09 Ocak 2008, 22:49:36
evet bu sabah arabam çalışmadı :bekleriz: malesef akşam iş çıkışı kızdırma bujisi aldım 4 adet bunlardan sadece akşam karanlığı olduğu için  1. ve 4. pistondakiler daha kolay erişle bilir oldukları için onları yeniledim ve araba çalıştı  ;D  ,çıkan kızdırmaları test ettim çalışıp çalışmadıklarını bir tanesi hiç çalışmıyo diğeri ise ısınıyo ve böylelikle diesel de kzıdırmanın ne kadar önemli bir aksam olduğunu bir kere daha öğrendim

:tamamdir
Gönderen: refikmk1 - 09 Ocak 2008, 23:34:00
 :tamamdir :tamamdir :tamamdir
Gönderen: Golf_ld - 10 Ocak 2008, 21:44:04
bu sabah yine tekler gibi yaptı makina  ben de yedek aldığım kızdırma bujisi rölesini de değiştirdim ,eskisini açıp baktım platinlerinde erime oluşmuş ve meme yapmış şimdi sorun yok inşallah  3 saat sonra motor soğudu ve marşa bastım tak diye çalıştı bu sefer görev tamamdır arkadaşlar  ;D
Gönderen: ramcho® - 10 Ocak 2008, 21:46:31
benim ki de sabahlari 2 ısıtma çalişiyor ama sanırım marşla ilgili bir sorunum var biraz geç alıyor...ayrıca dizel araçlarda mümkün olduğunda 2 ve ya 3 ısıtma ile çaliştirmakta fayda var...
Gönderen: Golf_ld - 10 Ocak 2008, 21:51:51
hımm haklı olabilirsin özelliklede soğuksa hava katılıyorum akü vede marşta çok önemli
ben hafta sonu aküm yeni ama yinede şarza bağlıycam evde  :)
Gönderen: golf-line2 - 10 Ocak 2008, 21:55:53
hımm haklı olabilirsin özelliklede soğuksa hava katılıyorum akü vede marşta çok önemli
ben hafta sonu aküm yeni ama yinede şarza bağlıycam evde  :)

maşallah serhan abi ew atölye gibi galiba :)
Gönderen: Golf_ld - 10 Ocak 2008, 22:09:58
heheh az bişi öyle eskiden kalma bi alışkanlık tamir etme hobisi aslında tofaşla gelişti bu ne yalan diyim  ;D
Gönderen: keklikci - 10 Şubat 2008, 18:43:23
selamlar hocam sabahları veya motor soğukken araç çalışmıyorsa bakılacak tek yer ve iki durum vardır egsoz oluyor o bakılacak mübarek yer. birincisi egsozdan duman atıyorsa: ki mazot geliyor pompa bu gelen mazotu basıyor enjektör püskürtüyor demektir egsozdan çıkan duman mazotun tam yanmamış halidir mazot tam yansa zaten araç çalışır bu durumda kızdırma bujileri yada kızdırma rölesi bozuk demektir eğer bujinin sadece birisi bozulmuşsa araç tekleyerek anormal biçimde çalışır az bişey ısınınca keser. ikincisi: Duman atmıyorsa ya mazotu geri salmıştır yada mazot pompasında bi sorun var  (çok masraflı oluyo genelde) demektir. :tamamdir  SAYGILAR.
Gönderen: Golf_ld - 11 Şubat 2008, 16:08:20
teşekkürler verdiğin bilgiler için    saygılar  :tamamdir
Gönderen: Golf_ld - 12 Şubat 2008, 07:34:04
aslında şöylede bişey var araba çalıştıktan sonra tekrar kızdırma ışığı yanıyo ve kızdırmaya yaklaşık  bi 20 sn devam ediyo bunun nedeni nedir normal olduğunu sanmıyorum  elektriksel bir sorun olabilir mi ?yada röle nin böyle bir özelliği mi var
Gönderen: keklikci - 14 Şubat 2008, 20:09:16
Motor çalıştıktan sonra kızdırma lambasının yanmasını kızdırma rölesinden yapar bu durum hiç normal değil ve bujilerin ömrünü kısaltır bu durumu hemen elektrikçine gösterirsen iyi olur rölenin değişmesi gerekiyorsa fiyatına bak çok pahalıysa peugeot j9 minibüslerinkini takıyorlar 35 ytl civarlarında olması lazım. buji sorunundan uzun süre kurtulmak istiyorsan kızdırma bujilerini bosch'un duraterm marka özelliklede krom (chromium) serisinden takarsan bujileri unutursun iki kat daha fazla kullanım garantisi veriyor. saygılar.
Gönderen: Golf_ld - 15 Şubat 2008, 12:24:23
keklikçi kardeş çok sağ ol dediğinde haklısın elektrikçi en güzel çözüm  :tamamdir
Gönderen: hbyrm - 21 Şubat 2011, 13:57:35
benim arabanın kitapçığı duruyodu (ingilizce)
geçenlerde okumuştum. Bu alman montajlar için geçerli mi bilmiyorum ama kızdırma buji lambasının 2 saniyede bir yanması (yaklaşık) mazot deposunun orada mazottaki suyu ayırmak için kullanılan bir kutucuğun dolduğuna ve dökülerek temizlenmesi gerektiğine işaret ediyor. ya da bu kutucuk çıkarılmıştır aradan ondan da yanıp sönüyodur.

Ancak bende de araba nizami bir şekilde çalışmasına rağmen çalıştıktan bir süre sonra bu dediğim lamba daha sıkça yanmaya başladı.yani saniyede 2 defa gibi bir şey.bunun sebebini bilen var mı?
Gönderen: 90khan - 22 Şubat 2011, 15:25:24
hocam kusura bakmassanız hazır konu açılmışken benim araçta dizel mk1 ve ilk ısıtıcıları bekledikten sonra çalışıp stop ediyor ardında tekrar ısıtıyorum bir daha basıyorum marşa alıyor fakat kısa bir süre beyaz duman atıyor ve tekler gibi çalışıyor bu normal mi yoksa ısıtma bujilerinden birinde sorun falan varsa bunu yapar mı?
Gönderen: nizam - 22 Şubat 2011, 15:33:29
hocam kusura bakmassanız hazır konu açılmışken benim araçta dizel mk1 ve ilk ısıtıcıları bekledikten sonra çalışıp stop ediyor ardında tekrar ısıtıyorum bir daha basıyorum marşa alıyor fakat kısa bir süre beyaz duman atıyor ve tekler gibi çalışıyor bu normal mi yoksa ısıtma bujilerinden birinde sorun falan varsa bunu yapar mı?

beyaz duman ilk çalıstırmada bendede var enjektörlerden süpheleniyorum zaten ilk çalıstırmadan sonra kesiyor belki sebebi içte kalan fazla mazottanda olabilir.
yag olarak ne kullanıyorsun bende suan 20/50 var ve soguk havalarda teklermiş gibi yapıyor sonra açılıyor
kızdırma bujilerini ve roleni kontrol ettir elektrikçide
Gönderen: omertek - 22 Şubat 2011, 15:54:12
beyaz duman ilk çalıstırmada bendede var enjektörlerden süpheleniyorum zaten ilk çalıstırmadan sonra kesiyor belki sebebi içte kalan fazla mazottanda olabilir.
yag olarak ne kullanıyorsun bende suan 20/50 var ve soguk havalarda teklermiş gibi yapıyor sonra açılıyor

Aynısı benim içinde geçerli :D :D
Gönderen: 90khan - 22 Şubat 2011, 16:20:42
yağ 20/50 kalın değil mi hele ki kış için ustam kışın 10/40, yazın 15/50 yağ kullanmalısın gerekiyor dedi ama
Gönderen: nizam - 22 Şubat 2011, 16:29:50
yağ 20/50 kalın değil mi hele ki kış için ustam kışın 10/40, yazın 15/50 yağ kullanmalısın gerekiyor dedi ama
kalın tabi ki arabanın motoru yapılırken usta eklemiş yağı suan devam ediyoruz bakıma kadar sonra incelecek
Gönderen: 90khan - 22 Şubat 2011, 17:23:11
aman dikkat edin bu konuya ben suzukide kalın yağ yüzünden eksantrik kırmıştım kışın