vwtr.net

Otomobil Forumu => LPG, CNG ve Alternatif Yakıt Sistemleri => Konuyu başlatan: samsam - 05 Ocak 2008, 00:11:54

Başlık: Polo 6N LPG
Gönderen: samsam - 05 Ocak 2008, 00:11:54
Arkadaşlar 96 Polo 1.4 e Lpg taktırcam, benzinli aldım pek lpg taktırasım
yoktu ama, gün geçtikçe düşünmeye başladım ve kararı verdim, evet lpg
olacak,

Ne marka
Hangi model
Ne kadar fiyat aralığı
Hangi şehir/semt/sanayi/yer

Lpg konusunda ailecek kötü hatıramız var, peder beyin gözü gibi baktığı 93
model 2.0İ vectraya sanırım 2002 ide lpg taktırdık araç zaten 100binde idi,
ama biryerden alacak vardı, üstüne su içmiştik para gelince dedik lpg
takalım velhasıl taktık ve taktıktan 7-8 ay sonra arabayı satmak zorunda
kaldık, inanılmaz bir koku çekişden düşüş ve sarfiyat çoktu, misal trafik
sıkıştı 2. viteste asılınca abartmıyım camları açardık kokudan kaç kere
servise gittik yaptılar ama 1 hafta sonra cortları git gel git gel git gel e
bizimde sinirimiz oynadı sattık güzelim arabayı

Şimdi aynısı benim Polo'ya olsun istemiyorum koku en baş derdim bu ve tabiki
sarfiyat, misal simit geçiyor aklımdan bir simit kaça dolar ve menzili nedir
ortalama, yardımcı olursanız çok sevinirim.
Başlık: Ynt: Polo 6N LPG
Gönderen: Firestarter - 05 Ocak 2008, 00:19:56
Hımmm. Nerede benim ''LPG' ye Hayır'' pankartım, getirin onu bana.  :)
Gönderen: escocem - 05 Ocak 2008, 00:29:20
bu tarafta olsaydın en düzgün ve kaliteli malzemelerle yaptırırdık işini ama baya uzağız.oralarda bir yerlerde e-gas varsa tavsiye ederim.birde maslak sanayide bir yer vardı fakat ismi aklıma gelmiyor sokak başı düzgün tiplerin çalıştığı bir yerdi.marka dersen prins şuan en iyisi.şu gazetede internette vb gördüğümüz porche,mustang v8 vb makinelere takılan markadır prins.burdaki fiyatı 1350 ytl yalnız bölge bölge fiyatta farklılıklar oluyor tabi.tüp doğru ellerce monte edilir ve doğru ürünler kullanılırsa mantıklı ve faydalıdır tersi olursa seninde yaşadığın gibi arabayı bile sattırır..
Gönderen: samsam - 05 Ocak 2008, 00:56:32
O taraflara gelebilirim sorun değil :) bir iş çıkarsa gelirim Antalyaya.Prins diyorsunuz yani Maslağa gidiyorum o zaman, abi misal yakıt tasarufu hakkında birşey söylebilirmisiniz 1.4 Polo'nun sarfiyatı ne düzeylerde olur.
Gönderen: G60 - 05 Ocak 2008, 00:59:36
Prins sıralı sistemlerde en kaliteli ve en iyi marka. Ancak altındaki makine zaten yakıt tüketimi bakımından makul bir araç. Çok kilometre yaparım, amorti ederim, kara da geçerim kısmını iyi hesapla derim...  ;)
Gönderen: Ouzoo - 05 Ocak 2008, 01:01:51
Prinsi duymadımda kulak duyumuylan benim bildiğim en iyi marka diye hep brc nin adı geçer ki istanbulda 2,0 astra gsi için sorduk 1750 dediler brc ye ama fiyat yanıltmasın hangisi iyidir ben bilmem.ayrıca Lpg de senin aracın 180-200 bini geçmemeli şehir içinde, şehir dışı 150 civarında görmeli sanırsam
Gönderen: samsam - 05 Ocak 2008, 01:05:18
Abi şöyle bak şimdi,

Bu araç emekli sürüşü ile 50 milyona 250 km yapıyor( bu hesaplama 2 ay önce idi o kadar zam geldi)
Sanayide lpg takan bir yere sohbet arasında sordum bir hesap yaptı kaba taslak 50 milyona 350 dedi emekli sürüşü ile, benim sürüşüm emekli sürüşü gerçektende :) eğer sanayide ki ustanın hesabı kaba taslak bu düzeyde ise bana hesaplı geldi, babamın dizel  fiestası 50 milyona emekli sürüşü ile 350 yi az aşıyor, eğer polo da 350 menzile gelirse benim için hesaplı olur.
Diyeceksiniz ki adam gibi ortlama ver 1 kere fullendi araba daha :) onun için böyle hesap yaptım sürekli
Gönderen: vosvos - 05 Ocak 2008, 12:55:23
Verdiğin değerlere göre senin araba benzinde 14,3 kuruş yakıyor km.de. Benim araba lpg`li 2 ay oldu taktıralı. 18,3 kuruş yakıyor km.de. Şehiriçi tabi. Şehirdışında 13 kuruşlara düşüyor tüketim. Otomatik vites olduğunu da vurgulayayım. O yüzden ya senin hesabında bir yanlışlık var ya da araban süper ucuz yakıyor. Eğer durum gerçekten buysa LPG taktırmana hiç ama hiç gerek yok. Bu arada benim polo 1.6 8v.
Gönderen: vosvos - 05 Ocak 2008, 12:57:58
Bu arada benim araba 50 YTL ile 280 km civarı şehiriçinde yol alıyor. (gaz birim fiyatı 1,75YTL) Bunu da belirteyim...
Gönderen: Ouzoo - 05 Ocak 2008, 13:58:24
Arkadaşı aracı çok ekonomik bi araç aslında.Yani lpg takılacak en son araçlardan biridir bence..1.4 65 hp zannedersem.
Gönderen: escocem - 05 Ocak 2008, 13:59:08
mesela v8 e sıralı bir sistem takıldığında %50 tasarruf garantili olabilir fakat zaten uygun yakıt miktarına sahip araçlarda %50 hiç bir zaman garanti edilemez.net bir şey söylemek mümkün değil fakat şuanki miktarlara göre %30 civarında karlı olacağını söyliyebilirim.
Gönderen: samsam - 05 Ocak 2008, 14:27:36
Teşekkürler arkadaşlar, dediğim gibi değerler eski değerler kaç kere zam geldi, ve şehir dışı diyebiliriz Ada-Sapanca-İzmit-İstanbul arası yakıt tutarı, şu an ne olur bilmiyorum,  1.4 65 hp ben en iyisi bir ustaya gidip (belirtiğiniz ustaya) derdimi komple anlatayım değermi bakalım.

Teşekkürler ilginiz için.
Gönderen: samsam - 06 Ocak 2008, 02:53:09
Biraz önce 50 Milyona 252 ile Shell'e girdim.

Ada'dan Sapanca arka yoldan bilenler bilir şehir içi tarzı ordan İzmit'e ordan tekrar aynı yerden Ada'ya +şehir içi 252 ile Shelle girdim, Shell'e girmeden açıkçası biraz turladım şehiriçinde tabi gecenin bu saatinde turlarsan terminal polisi haklı olarak yan baktı.Bundan önce denememde sanki ibre çok az da olsa yukarda idi öyle girmiştim pompaya bunda dibene kadar yattı biraz daha turlasam ya araba stop edecekti yada Polis olaya dahil olacaktı.
Gönderen: escocem - 06 Ocak 2008, 03:01:02
deponda pislik varmıdır yokmudur bilemem ama en güzeli yanına ufak bi pet şiseye benzin al olurda istasyondan uzak bir yerde biterse istasyona kdr gidebilmek için.daha sonra biterse ekleme yaparak bitmezsede bitti bitecek miktardayken istasyon etrafında harcayıp depoyu tamamen sıfırladıktan sonra belli bir tutar yakıt al.daha sonra ihtiyar sürüşü şeklinde bitir ve hesaplamayı yap.daha sonra aynı yolları izleyip yine benzin al bu seferde orta halli agresif stilde sür ve hesaplamayı yap.bu şekilde tüketimin en alt ve üst seviye miktarını görmen mümkün olur.yalnız bu denemeleri 15-20 ytl gibi miktarlarla değil en az 50-75 gibi tutarlarda yakıtla yapmanı tavsiye ederim ve istasyon-pompa hatta yakıtı aldığın saat bile aynı olsun.
Gönderen: samsam - 06 Ocak 2008, 03:36:06
Teşekkürler hocam.
Gönderen: KemalSume - 07 Şubat 2008, 16:05:48
LPG'den nefret etmem rağmen şu an çok ciddi bir şekilde düşünmeye başladım. Ankara'da iyi işçiliği olan ve ekonomik bir yer, bir de iyi bir marka tavsiye ederseniz sevinirim arkadaşlar.
Gönderen: hasan1914 - 07 Şubat 2008, 20:07:22
aynen bende sevmiyorum lpgyi ama taktırmak zorunda kalcaz gibi   fiyat araştırdım 1300 -1500 arası  diğişiyo fiyatlar zavoli
Gönderen: hasan1914 - 14 Şubat 2008, 12:43:13
veee lpgmi dün taktırdımm  zavoli   :D :D :D
Gönderen: yakkir - 14 Şubat 2008, 13:35:10
veee lpgmi dün taktırdımm  zavoli   :D :D :D

Hayırlı olsun ,arabanın model ve yılını yazarsan sevinirim.Ayrıca şöyle 1-2 hafta kullandıktan sonra lpg durumu ve perfonmasınıda yazarsanız daha iyi olu,r Lpg düşünenler için tabiiki
Gönderen: AhMeTH61 - 14 Şubat 2008, 18:43:29
Yazık  :bekleriz:  :bekleriz:   :bekleriz:
Gönderen: vosvos - 15 Şubat 2008, 17:28:18
Kaç liraya taktırdın acaba? Bursa da 1500 - 1600 YTL civarında.
Gönderen: aliis - 15 Şubat 2008, 23:26:05
konuya yazılan yorumları tam olarak okuyamadım, bende sportlinea lpg taktırdım zavolli marka. yasadığım tek sorun dip gaz yapıldığında gazı yetiştiremeyip birkac saniyeliğine tekrardan benzine gecmesi be yuzden devirli makinalara sahip araclara takılan lpg marklarını arastır landrenzo bmw lerde olumlu sonuc veriyo bu markayı arastır biraz
Gönderen: hasan1914 - 16 Şubat 2008, 00:10:17
Hayırlı olsun ,arabanın model ve yılını yazarsan sevinirim.Ayrıca şöyle 1-2 hafta kullandıktan sonra lpg durumu ve perfonmasınıda yazarsanız daha iyi olu,r Lpg düşünenler için tabiiki
Kaç liraya taktırdın acaba? Bursa da 1500 - 1600 YTL civarında.
sağolun 99 model clasik 1,6 motor zavoli tatırdım 1,300 ytl
Gönderen: UuR - 16 Şubat 2008, 01:15:17
konuya yazılan yorumları tam olarak okuyamadım, bende sportlinea lpg taktırdım zavolli marka. yasadığım tek sorun dip gaz yapıldığında gazı yetiştiremeyip birkac saniyeliğine tekrardan benzine gecmesi be yuzden devirli makinalara sahip araclara takılan lpg marklarını arastır landrenzo bmw lerde olumlu sonuc veriyo bu markayı arastır biraz

bizim 6n lerde lpg yi yetiştirememesinden değil durum.krank şaft sensörü olmadığı için genellikle geç alıyo gibi oluyor.elektrik bobinden alındığı için durum böyle.yoksa 1,8t pasaatlara da takılıyor onlara hiç yetişmemesi lazım.
Gönderen: aliis - 16 Şubat 2008, 15:43:59
bizim 6n lerde lpg yi yetiştirememesinden değil durum.krank şaft sensörü olmadığı için genellikle geç alıyo gibi oluyor.elektrik bobinden alındığı için durum böyle.yoksa 1,8t pasaatlara da takılıyor onlara hiç yetişmemesi lazım.

sportline'mı kullanıyorsunuz 1.6 mı, 1.8t'de devir sportline da olduğu gibi atmıyor, hacimden daha cok motorun karakteristiğinden kaynaklanıyor dediğim gibi devirli makinalarda iyi sonuc veren lg takılmalı
Gönderen: temel2176 - 24 Şubat 2008, 00:05:32
 Arkadaşlar ben 5 ay önce  lpg taktırdım ve 7500 KM yol yaptım. LPG taktırırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus servis ağı ve işçilik. Çok iyi bir markayı kötü işçilik ile büyük bir dert haline getirebiliyorlar. Marka çok iyi olabilir ama yaygın servis ağı var mı ? Buna bakmak lazım. İstanbul'dan farzı misal Çoruma gittiniz ve aracınız orada arıza yaptı yada Kars'ta.Markanızı ilk defa duyan yurdum ustası ile bakışıp kalmak hoş olmasa gerek :). Bu nedenle çok iyi hesaplamak lazım.Bir de distribütör firma Markasına ne kadar sahip çıkıyor. Sorun yaşadığımızda bu modeller böyle abi cevabı almak istemeyiz. :)  Benim aracımda BRC Sequent 24 sıralı sistem var.1650 YTL'ye taktırdım. 200YTL ruhsata işletme Toplam 1850. Ortalama km'de 170 ykrş (LPG 1.74 YTL) yakıyor.Uzun yolda 135 Ykrş'a kadar düşüyor. Şu ana kadar hiçbir sorun yaşamadım. Ne bir koku, ne bir ayar ihtiyacı.Hissedilebilir bir performans kaybı yok. Sorunlar için (eğer çıkar ise) distribitör firma yetkililerine kurdukları internet forum sitesinden direk ulaşıp Türkiye'nin heryerinden yardım alabiliyorsunuz.  (Bu arada sadece markanın kullanıcısıyım. Reklamını yapmış gibi oldum ama, inanın herkesin doğru karar vermesinde bir kullanıcı olarak katkı sağlamak istedim.). Herkese kazasız, sorunsuz günler.
Gönderen: erdem2179 - 24 Şubat 2008, 00:19:12
zavoliyi taktırdığın yere git sorununu söyle dip gaz olayını 150 ytl civarında bi parça var ismini hatırlayamadım bu sorunun ortadan kalkacaktır...
Gönderen: lamec061 - 27 Şubat 2008, 20:54:19
iyi günler arkadaşlar. 97 1.6 polo aracıma lpg taktırmaya karar verdim artık. bu benzinle başa çıkamayacağız. her geçen gün artıyor lanet şey. bugün aldım 50 ytl ye 15 küsür litre. litre fiyatı 3.20 oldu. bugün tamirci arkadaşıma gittim. aracımın çok nokta enjeksiyon oldugunu öğrendim. tabiki çok nokta enjeksiyonlu araclara takılan lpg cihazı 1500 ytl civarında. benim merak ettiğim tek nokta enjeksiyon taktırsak ne olur? performansta ne kadar fark eder? motora bi arıza çıkarırmı? çünkü 1500 ytl benim için yüksek bir fiyat. bu sebepten dolayı düşündüm böyle. fikirleriniz için şimdiden teşekkürler. iyi ve güvenli sürüşler
Gönderen: samsam - 08 Mart 2008, 22:21:56
Temel arkadaşa çok teşekkürler, taktırcam bende :) hoş aradan uzun bir süre geçti ne forumda idim nede sanal alemde ne arabam bende idi, yakında kavuşuyoruz(abim el koydu Allah razı olsun güzel cihazlar ile teslim ediyor arabayı :) :

Temel hocam msn den ekledim sizi.