vwtr.net

Otomobil Forumu => LPG, CNG ve Alternatif Yakıt Sistemleri => Konuyu başlatan: inanc - 27 Kasım 2007, 15:40:54

Başlık: polo 6n2 ye sırali sistem lpg
Gönderen: inanc - 27 Kasım 2007, 15:40:54
selam arkadaslar biliyosunuz benzinin litre fiyatı aldı basını gidiyor dizel almayı düsündüm arabayı satıp ama dizel nazik araba ve nazik araba sana gitmez dedi herkez ve dizel ikinci el alınmaz dediler  bunun üzerine sıralı sistem lpg taktır dediler acıkcası banada mantıklı geldi cünkü bu arabaya cok emek verdim yani aldıgım arabayada bi o kadar para harcayacagım ondan banada lpg mantıklı geldi ama siz ne dersiniz izmitte landirenzo lovato ve milano diyorlar arkadasımda atiker taktır diyor siz bana avantajlarını ve dezavantajlarını söylermisiniz bana ve olursa hangi marka sizce?
Başlık: Ynt: polo 6n2 ye sırali sistem lpg
Gönderen: mcsahan - 27 Kasım 2007, 15:50:32
bana göre tek dez avantajı bagajı yok etmesi, yada stepneyi yok etmesi. lpg çok temiz bir yakıttır. marka falan bilemem ama montajda üçe beşe bakmadan en tecrübeli olan firmaya yaptırılmalı bence
Gönderen: G60 - 27 Kasım 2007, 16:16:24
Sıralı sistemlerde en iyi marka Prins...
Gönderen: aliis - 27 Kasım 2007, 16:45:39
sıralı sistem öneririm ben 6n de kullanıyorum simit tank kullanıyorum, stepne için bagaajda özel yer yaptım güzel oldu yarın foto ceker koyarım
Gönderen: inanc - 27 Kasım 2007, 18:38:40
aliis kardes 1 depo ile ortalama kac km gidiyorsun bende stepneye koydurcam depoyu foto koyarsan sewinirim senin lpgnin markası ne
Gönderen: aliis - 27 Kasım 2007, 22:53:10
son yapılan zamdan önce bir depoyla sehiriçi agresif kullanarak 310 km gidiyordum (depo 51ytl'ye doluyor) aracım sportline cok yakıyor seninkisi daha az yakar gibime geliyor, ben zavolli marka taktırdım taktırmadan önce brc düşünüyordum brc nin enjeksiyonları biraz sesli calısıyor dediler o yuzden bunu taktırdık. stepnenin fotosunu yarın aksam üzeri koyabilirim.

not: lpg de yakıt ilk iki depodan sonra normal seyrini alıyor ilk etepta fazla yakıyor ve aldığın petrole gorede fark ediyor ben opet aygaz kullanıyorum
Gönderen: inanc - 27 Kasım 2007, 23:10:33
son yapılan zamdan önce bir depoyla sehiriçi agresif kullanarak 310 km gidiyordum (depo 51ytl'ye doluyor) aracım sportline cok yakıyor seninkisi daha az yakar gibime geliyor, ben zavolli marka taktırdım taktırmadan önce brc düşünüyordum brc nin enjeksiyonları biraz sesli calısıyor dediler o yuzden bunu taktırdık. stepnenin fotosunu yarın aksam üzeri koyabilirim.

not: lpg de yakıt ilk iki depodan sonra normal seyrini alıyor ilk etepta fazla yakıyor ve aldığın petrole gorede fark ediyor ben opet aygaz kullanıyorum
kardes benimkide 1.4 16V 100 beygir benimkide cok yakıo :)
Gönderen: emrahisilti - 28 Kasım 2007, 00:48:27
sizlerin verdiği km lere bakarsak lpg nin hiçbir anlamı kalmıyor.ben geçen akşam 65ytl attım 250 km yaptım şehiriçi.lpg ye 1500 ytl zaten verilicek 2 senede kaparsın aradaki farkı.
Gönderen: Firestarter - 28 Kasım 2007, 08:27:50
sizlerin verdiği km lere bakarsak lpg nin hiçbir anlamı kalmıyor.ben geçen akşam 65ytl attım 250 km yaptım şehiriçi.lpg ye 1500 ytl zaten verilicek 2 senede kaparsın aradaki farkı.

Sana kocaman bir alkışş.  :tamamdir
Gönderen: mcsahan - 28 Kasım 2007, 09:30:22

tamamen senede yaptığın km. ile ilgilidir. senin hesabına göre 500km.de 130ytl harcıyorsun. yine diğer arkadaşın hesabına göre LPG de 500km.de 82ytl harcanır. aradaki 48ytl. lik fark az sayılmaz. haftada bir depo kullanan birine göre 30uncu depoda sisteme verilen para amorti olacaktır.
çevreye verdiğin katkıda işin manevi tarafı.
ama dersen ki ben zaten yılda 20 depo bile almıyorum, o zaman hiç girmeyiniz lpg yakıt sistemi uygulamasına.
Gönderen: inanc - 28 Kasım 2007, 10:29:24
ne kadar yaktıgımız degil kac km yaptıgımız önemli bence kardes ben 1500 lirayı 8-9 ayda kapatırım gibibe geliyor ben aracımı sadece haftasonları kullanıyorum ve ayda en az 1500-2000 km yapıyorum 15.000kmden sora zaten kara gecmeye basliyorum.yazın mesela daha fazla kullanıyorum agustostan bu yana 9600 km yapmısım ve artık cebimden gidene üzülüyorum ondan bunu yaptırmayı düsünüyorum hala daha kararsızım dizelmi lpgmi diye ama bakalım hayırlısı.
Gönderen: aliis - 28 Kasım 2007, 11:28:05

paranız bolsa dediğiniz doğru benim gibi binin bakalım aylığınızı aldığınız gibi benzine yatırırsınız ben mayıs ayında taktım ve su an 15000km yi gectim  kar dönemi basladı artık, gönül isterki hep benzinle binelim ancak olmuyor malesef...

inanc bey eğerki arabayı bir ihtimalsatabilirim diyorsanız hiç lpg ye kalkısmayın satarken buyuk ihtimal zarar edersiniz malesef fiyata artı katkıda bulunmuyor
Gönderen: inanc - 28 Kasım 2007, 14:53:07
paranız bolsa dediğiniz doğru benim gibi binin bakalım aylığınızı aldığınız gibi benzine yatırırsınız ben mayıs ayında taktım ve su an 15000km yi gectim  kar dönemi basladı artık, gönül isterki hep benzinle binelim ancak olmuyor malesef...

inanc bey eğerki arabayı bir ihtimalsatabilirim diyorsanız hiç lpg ye kalkısmayın satarken buyuk ihtimal zarar edersiniz malesef fiyata artı katkıda bulunmuyor
tabiki lpg taktırırsam ben bu arabaya uzun bir süre binerim ben bide emek verdim bu arbaya cok ondan icim gidiyo bir sey daha yeni alacagım arabayada jant yay body kit xenon derken gidicek yine emek ve para.
Gönderen: aliis - 28 Kasım 2007, 15:58:58
Bu bagajın genel gorunusu
(http://img137.imageshack.us/img137/2207/dsc00408bu3.jpg)

stepnenenin oturduğu özel yaptığımız yer krikoyu yine stepnenin içine koyuyoruz
(http://img401.imageshack.us/img401/5185/dsc00410hb4.jpg)

dösemenin içinden gecirerek sabitlenmiş tutucu demirimiz
(http://img116.imageshack.us/img116/6460/dsc00411oy2.jpg)

buda tankımız tank biraz yuksek kaldığı için yanlarını sert köpükle besledik
(http://img408.imageshack.us/img408/9656/dsc00412vj3.jpg)
Gönderen: vw6n - 28 Kasım 2007, 23:47:43
Tutucu demir arkadan somunlumu kaynakmı yaptınız?
Gönderen: aliis - 29 Kasım 2007, 09:57:47
kaynaklandı malesef
Gönderen: emrahisilti - 29 Kasım 2007, 13:29:53
bana yinede bu lpg uygulaması pek  akıl karı bi iş gibi gelmiyor herkesin kendi fikri tabi..ruhsata işletiyorsun götürüyosun galeriye keşke işlenmeseydi şimdi 1000ytl ucuza gider diyor ruhsata işlemeden götürüyorsun tüh keşke işletseydik 1000ytl ucuza gider diyor :) ayrıca aracın motoruna zarar vermesi cabası..
Gönderen: Firestarter - 29 Kasım 2007, 14:17:50
bana yinede bu lpg uygulaması pek  akıl karı bi iş gibi gelmiyor herkesin kendi fikri tabi..ruhsata işletiyorsun götürüyosun galeriye keşke işlenmeseydi şimdi 1000ytl ucuza gider diyor ruhsata işlemeden götürüyorsun tüh keşke işletseydik 1000ytl ucuza gider diyor :) ayrıca aracın motoruna zarar vermesi cabası..

Bu daha yarısı bile değil.  :)
Gönderen: aliis - 29 Kasım 2007, 14:56:41
lpg düşmanları sizi :)
Gönderen: airportboy - 14 Aralık 2007, 18:48:47
Dostum Fotoğrafını yollaman mümkünmü forumdan göremiyorum
[email protected]
adresine yollarsan sevinirim ben de yaptıracağım stepneme yer
teşekkür ederim,naci
Gönderen: polo_klasik - 05 Ocak 2008, 23:50:48
arkadaşlar şehir içi ne kadar yakıyor acaba ben iki ay önce taktırdım şehir içi 200 yaktı ama termostat arızalıymış araç ısınmıyordu bakalım şimdi ne yakacak
Gönderen: icedes - 10 Ocak 2008, 23:18:37
Sıralı sistem LPG yi yaklaşık 2 yıldır kullanıyoruz ama Toyotada fakat şunu bilmeni isterim şu kış aylarında bi ekonomiklik göremeyeceksin Bizim Ankara gibi soğuk iklimli bölgedeysen,sabah motorun geç ısındığı için birde benzin yakacaksın(gaza geçene kadar).Ancak ben yaz adamıyım gezerim dersen müthiş ekonomik 150kr max yakıo üstelik Toyota 1.6 olmasına rağmen.Aracın motorunu yediğide kesin bir gerçek.Hele ki Polo nun motoru bu kadar hassasken genede sen bilirsin.Biz tartarini diye bir marka taktırmıştık ozmn atiker fln yoktu sıralı sistemin ilk zamanlarıydı.3 yıl ücretsiz gaz ayarı ve 2 yıl garanti verdiler.Gaz ayarın kışlık yazlık ayrı ayrı yapılmalı yoksa bir ekonomikliği kalmıo performansıda pek düşürmüyor sıralı sistem eğerki yokuş çıkmıyor fln dersen gaz ayarında bi sorun vardır.Bunların dışında çevreci olmasıda güzel.İlk taktırması pahalı bi tek:D
Gönderen: aliis - 10 Ocak 2008, 23:51:46
Sıralı sistem LPG yi yaklaşık 2 yıldır kullanıyoruz ama Toyotada fakat şunu bilmeni isterim şu kış aylarında bi ekonomiklik göremeyeceksin Bizim Ankara gibi soğuk iklimli bölgedeysen,sabah motorun geç ısındığı için birde benzin yakacaksın(gaza geçene kadar).Ancak ben yaz adamıyım gezerim dersen müthiş ekonomik 150kr max yakıo üstelik Toyota 1.6 olmasına rağmen.Aracın motorunu yediğide kesin bir gerçek.Hele ki Polo nun motoru bu kadar hassasken genede sen bilirsin.Biz tartarini diye bir marka taktırmıştık ozmn atiker fln yoktu sıralı sistemin ilk zamanlarıydı.3 yıl ücretsiz gaz ayarı ve 2 yıl garanti verdiler.Gaz ayarın kışlık yazlık ayrı ayrı yapılmalı yoksa bir ekonomikliği kalmıo performansıda pek düşürmüyor sıralı sistem eğerki yokuş çıkmıyor fln dersen gaz ayarında bi sorun vardır.Bunların dışında çevreci olmasıda güzel.İlk taktırması pahalı bi tek:D

polonun motoru bu kadar hassas derken düşük km'lerdemi rektefiye gerekiyor ??? bence gayet dayanıklı motorlar. lpg konusunda elbette zararı olabilecek durumlar vardır her ne kadar mühendisler hiç bir zararı yoktur desede, ancak cok km yapanlar için gayet avantajlı ;)
Gönderen: polo34 - 11 Ocak 2008, 03:30:44
Aracın motorunu yediğide kesin bir gerçek.Hele ki Polo nun motoru bu kadar hassasken genede sen bilirsin.

sizin toyotadan bu konuda tecrübeniz mi var yoksa eski sistem lpg li araçlardan mı tecrübeniz var acaba öğrenmek isterim, bunu neye dayanarak söylediniz ?
Gönderen: icedes - 11 Ocak 2008, 08:38:52
Toyotayı yaklaşık 11 yıldır kullanıyoruz bunun 2 yılı lpgli oldu o zamana kadar hiç bi arıza çıkarmayan arabada hararet sorunu çıkmaya başladı,radyatörden fln değil direk olarak motordan. Onları hallettik biraz masraflı oldu ama sonra sorun çıkarmadı fakat aracın sesi çalışması değişti ki bu çok normal benzinli tasarlanmış bir motoru lpg ile çalıştırıyorsunuz. İnanç gibi arabasına düşkün birisinin motorunun sesli çalışmasına hararet sorunu yaşamasına pek katlanacağını sanmıyorum :) tabi bu bizim Toyotada oldu diğer araçlarda olacak diye birşey yok hem teknolojide 2 yılda baya ilerledi.Ama  herkes japon arabalarının motorlarının daha dayanıklı olduğunu söylüyor. o yüzden motoru hassas dedim çünkü alalı 3 gün oldu poloyu soğuk çalışıyor yani bu demek oluyorki araç benzinden gaza geç geçiş yapacak,dolayısıyla benzinde yakacak.Ayrıca bi kelebek yüzünden çektiğim sorunlarda cabası,biliyorsunuz normalde hava filtresi 2 ayda bir değiştiriliyorsa lpgli araçlarda ayda bir değişmesi lazım yani kelebek daha çok kirlenicek demek.Bunları düşününce içinden çıkılmaz bi hal alıyor. Bakalım zaman ne gösterecek.
Gönderen: paranoi - 12 Ocak 2008, 13:29:16
arkadaşlar daha geçen hafta trt2 de lpg ile ilgili bir program yapıldı..lpg konusunda şunu sylemek isterim işim gereği çok fazla taksiye biniyorum ve bütün taksicilerle konuşuyorum hepsinin dediği tek şey benzinle 300bin yapan arabalar lpg ile 400-500 bin yapıyor,10binde bakım yaptırdığımız arabalar 15 binde bakıma giriyor gibi..yani lpg hakkında yok motoru bitiriyor yok çekişi düşürüyor gibi lafların hepsi gerçek dışı bence..ben 1,5 yıl lpg li spring kullandım 3 aydırda polo mu lpg ile kullanıyorum ne çekiş düştü nede başka bi sorun var(yani polo nun kendi sorunları dışında) o yüzden lpg konusunda iyi bir usta ve marka bulduğunuzda sorun yok..benzinle 0,3 kurştan fazla yakıyordum şuanda 0,15 lere düştü..taktırması ve ruhsata işletmesi toplamda 1500 ytl tutuyor..10.000 km den sonrasında kara geçiyorsunuz hesap ortada..
Gönderen: paranoi - 12 Ocak 2008, 13:30:54
ayrıca trt2 deki programı keşke izleseydi bu konuyla ilgili negatif düşünceleri olan arkadaşlar..söylediklerimin hepsini tv den duyunca belki fikirleri değişirdi..
Gönderen: bisonman666 - 26 Şubat 2008, 15:56:02
Arkadaşlar bende de yeni bir 6n2 var 1.4. 2001 model.  Yeni aldım aldıgımda ışık yanıyordu bayagı bir dolaştım benzini neredeyse sıfıra kadar bitirdim daha sonra full ledim depoyu 142 ytl tuttu. Ve yine benzin ışığı yanınca biraz dılaşıp sonra benzin aldım. Benzin alırken baktım 620 km yapmışım. Tabi evimin şehir içinde olmaması dolayısı ile cokta şehir içinde kullandım sayılmaz ama 1/3 şehir dışı 2/3 şehir içi kullandım diyebiliriz.

Ancak şunuda hesaba katmak lazımdırki araç kullanırken minimum benzin tüketimine özen gösteririrm.
Örneğin araç yokuş aşağı gidiyorken genelde boş vitese alnır ama bu benzin tuketimi yapar oysaki buyuk bir vitese takıp ayagını gazdan cekersen bu sıfır tuketimle yol almaya sebep olur gibi.

Her ne ise dostlar uzattım kusura bakmayın. bana 620 km aslında iyi geldi ancak siz ne düşünürsünüz? arabam azmı yakıyor cokmu yakıyor sizce? Bende LPG taktırmayı düşünüyorum çünkü benzine para dayanmıyor. Ayrıca benzine vereceğin parayı nakit toptan verip lpg taktırdıgını varsaysan ve gonul rahatlıgı ile arabaya binsen daha iyi olur gibime geliyor.

Teşekkürler.