vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N => Konuyu başlatan: 35EZ349 - 07 Eylül 2015, 14:27:14

Başlık: Gaz yememe
Gönderen: 35EZ349 - 07 Eylül 2015, 14:27:14
Arkadaşlar merhaba, bir kaç gündür garip bir sorunla ugrasıyorum araştırdım ama malesef bir sonuç el edemedim, gecenlerde bir yere gidiyoruz kırmızı ışıkta duruyorum kalkarken arac gaz yemiyor ve silkeliyor ve küt stop ediyor benzıne aldım, aynı sorun devam ede ede gideceğim yere ulaştım, dönüşte daha beter oldu nerdeyse yolaa kalıyordum , sanki arabanın motoruna giden benzini gazı kesmişler gibi öksürüyor araba silkeliyor gaza basıyorum gazı kesik kesik alıyor, patır patır yapıyor araba, neyse hararet müşüründendir diye düşündüm daha önce başıma gelmişti, değiştirdim sorun nispeten azaldı şimdi stop etmiyor yolda giderken benzinde veya gazda anlık olarak, saniyenin 10da biri gibi  araba tıkanıyor ve hemen geciyor. neden olabilir ? Yorumlarınızı bekliyorum .
Başlık: Ynt: Gaz yememe
Gönderen: ALPER. - 07 Eylül 2015, 17:40:00
yakıt kesmeyip havayı kesiyorsa da aynı şey olur.

yakıtı kesmez havayı kesmez ateşlemeyi keserse de olur.

krank sensöründen olur, gaz kelebeğinden olur, ateşleme ekipmanının birinden birkaçından da olur.

cihaza bağlanmadan ezbere parça değiştirmen yanlış
Gönderen: 35EZ349 - 07 Eylül 2015, 20:26:54
Parcayi ezbere degistirmedim arkadasim ve hararet musurinu degistirdikten sonra durum %70 duzeldi ben geri kalan kisma kafa takiyorum ilgin icin tskler
Gönderen: 35EZ349 - 08 Eylül 2015, 00:13:00
Parcayi ezbere degistirmedim arkadasim ve hararet musurinu degistirdikten sonra durum %70 duzeldi ben geri kalan kisma kafa takiyorum, ayrica forumda da bir cok ornegi varki cihaza baglandiginda bazi arizalari oldugu halde gostermeye biliyor makine deneme yanilmayla cozulen bir cok ariza var araclarimizin 15-16 yasinda oldugunu unutmayalim ilgin icin tskler..
Gönderen: 35EZ349 - 12 Eylül 2015, 15:18:57
Sorunu cozdum, arkadaşlar nette arastirdim , şöyle bir tecrubeye ulaştım ;atesleme bobini kivilcimi mavi yanarsa sikinti yok, sari yanarsa biraz omru var , turuncu yanarsa degismesi gerekiyor diye. 
Baktim benim kivilcimlar turuncu degistirdim cillop gibi oldu, beru 90 liraya aldim , parca eskiyse siddetle degistirin derim benimkisi ilk uzerindeki bobinmis sokunce anladim, ayrıca atesleme bobini eski oldugunda , zayıf bir ateşlemeyle birlikte , olması gereken yanma gerçekleşmediginden araba hem gazda hem benzindede fazla yakıyor , yakıtlarından şikayetci olan arkadaşlar bujilerinden yana bir sıkıntı olmadıgına eminlerse şayet bu basit test ile atesleme bobinlerini ömrünü ölçebililirler saygilar
Gönderen: koug - 14 Eylül 2015, 11:02:28
İlginç bir test yöntemi, tebrikler. Direk bobinden çıkıp, distribitöre giden kabloya mı baktınız?
Gönderen: 35EZ349 - 15 Eylül 2015, 10:07:09
İlginç bir test yöntemi, tebrikler. Direk bobinden çıkıp, distribitöre giden kabloya mı baktınız?
evet arkadaşım distiribütöre giden kabloyu söküyoruz , sonra bir yakınımızdan yardım istiyoruz marşa basması için kablonun ucunu motorun metal herhangi bir kısmına ( distributor olabilir ) pense ile tutarak yaklaştırıyoruz bu arada arkadaşımız marşa basıyor kuvvetli bir elektrik oldugundan güpegündüz bile belli olabiliyor benimkisinde bariz tupturuncu idi , yalnız lpgsi olan arkadaşlara küçük bir bilgide vermek isterim , ben atesleme bobinini değiştirdikten sonra , arac calışırken lpgye gectiginde lpg led ekranı elektrik kesti , lpg ciye gittim ve yaptıgım işlemi anlattım oda ayarlarını yeniden ayarladı sorun düzeldi ( kitim zavoli bu arada ) ordaki ustanın dedigine göre atesleme bobini değiştikten sonra yeniden ayar yapmak gerekiyormuş , kıvılcımların gücü ile alakalı bir şey sanırım . Sistem eski bobine göre ayarlandıgından değişince kendini korumaya alıyor ve kapatıyormuş 10 liraya çözdüm onuda şimdi çekişindeki farkı lpg de bile hissedebiliyorum gayet bariz .

Saygılar.