vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf I => Konuyu başlatan: derwish - 20 Kasım 2007, 10:11:25

Başlık: kalorifer peteği
Gönderen: derwish - 20 Kasım 2007, 10:11:25
selamlar arkadaşlar. dün sabah başıma geldi bugün söktürüp tamir ettirmeyi düşünüyodum fakat bir arkadaş kafamı karıştırdı işi ehline sormak lazım dedim eğer bilgisi olan varsa. malum derwish'i yeni aldım şimdiye kadar antifriz görmemiş haliyle ben katınca kalorifer peteğinden (gaz pedalının hemen sağındaki dikdörtgen kapağın altı) sızdırma, duman ve koku yapmaya başladı. söktürmeden radyatör çatlak ve delik tıkayıcı ürünler var ondan koy dediler işe yararmı kullanan varmı.bir de radyatör delikleri için için kırmızı pul biber kullanıldığını biliyorum ama antifriz koyunca açıldığını da biliyorum acaba bu katkı maddeleri de antifirizden olumsuz etkileniyormu bilen varsa hele de şu an online olanlardan acil bi cevap gelirse ona göre hareket edicem. (malum kış ve ben sık sık kütahya ya gidip geliyorum donuyorum)     
Başlık: Ynt: kalorifer peteği
Gönderen: escocem - 20 Kasım 2007, 11:34:26
o parça çok bi para değil diye biliyorum değiş tamamen kurtul derim ben.pul biber sürekli çözüm değil ilaçlar faydalı fakat ilaçına göre değişiklik gösteriyor.
Gönderen: musa - 20 Kasım 2007, 13:30:33
benimde petek delinmişti yenisini almıştım.çok pahalı bi parça değildi hatırladıım kadarıyla..aksaraydan almıştım..
Gönderen: escocem - 20 Kasım 2007, 13:40:34
30mu 40mı ytl gibi bir fiyatı olması lazım diye biliyorum aklımda öle kalmış :)
Gönderen: derwish - 20 Kasım 2007, 15:11:11
teşekkürler arkadaşlar.anlaşıldıki yenisini alıcaz. bi soru daha kendim değiştirebilirmiyim çok küçük bi ilçedeyim sağlam tamircim yok o bakımdan...
Gönderen: musa - 20 Kasım 2007, 16:28:31
elektirikçinin komple gögüsü sökmesi lazım hatırladıım kadarıyla..evet evet öle.o da çok zahmetli bi iş
Gönderen: MK2 GTİ - 20 Kasım 2007, 18:10:56
gogusu sokmene gerek yok kalorıferın hortumlarını soktukten sonra surgulu cekıp cıkartıyorsun sol taraftan fıyatı 30 ytl
Gönderen: fay78 - 21 Kasım 2007, 08:24:06
o dedğin karabiber dediğin acil durumda sadece servise gidene kadar idare etsin diye konuluyor.yoksa uzun vadeli çözüm değil tabiki...
Gönderen: musa - 21 Kasım 2007, 09:08:10
o zaman bizim usta işi bilmiomuş.göğüsü sökmüştü bende bikaç gün arabasız kalmıştım.. >:(
Gönderen: barthez - 21 Kasım 2007, 14:18:05
arkadaşım geçmiş olsun ben daha yeni değiştirdim mk 2 için esin ticaret aksarayda 30 ytl ye aliminyum kalorifer peteği aldım araba gerçekten sıcak oldu komle torpidonun sökülmesine gerek yok torpidonun orta kısmı ve alt kısımlarını usta söktü ve yenisini taktı sana tavsiyem daha önce bu işlemi yapmış olan bir tamirci veya elektrikçide bu işi yap kolay gelsin. :)
Gönderen: meytoo - 29 Kasım 2007, 19:00:09
Benimde aracın kalorifer bozuktu bugün verdim .Şişledik diyolar goğsü falan sökmüşler öyle taktık diyolar.80 ytl istiyolar .resistansları falan değiştik diyo elektrikçi. Normal mi acaba bu yaptıkları .Şimdi burda bakıyorum 40 ytl felan diyosunuz. Hem bide bu yapılan tamir işi 80 ytl diyo .Yeni kalorifer peteği 40 ytl nasıl oluyo anlamadım.Pek fasla anlamadığım için bişeyde diyemiyorum.Benim kalorifer eskiden çalıştırınca üflüyodu fakat soğuk geliyodu .Son 2 gün önce üflemede yapmadı . :-\
Gönderen: warlock - 30 Kasım 2007, 14:55:24
Benimde aracın kalorifer bozuktu bugün verdim .Şişledik diyolar goğsü falan sökmüşler öyle taktık diyolar.80 ytl istiyolar .resistansları falan değiştik diyo elektrikçi. Normal mi acaba bu yaptıkları .Şimdi burda bakıyorum 40 ytl felan diyosunuz. Hem bide bu yapılan tamir işi 80 ytl diyo .Yeni kalorifer peteği 40 ytl nasıl oluyo anlamadım.Pek fasla anlamadığım için bişeyde diyemiyorum.Benim kalorifer eskiden çalıştırınca üflüyodu fakat soğuk geliyodu .Son 2 gün önce üflemede yapmadı . :-\

Elektrikçi sökme takma 20 ytl dese şişlemede bi okadar dese 40ytl....  Göğüste resistans nerde var o konu biraz şahibeli...  Resistenslı aparat sadece göstergenin ışığında var bizim....   Fiyat almadan aracı bırakmanın sonucu bu bence meytoo....
Gönderen: meytoo - 07 Aralık 2007, 15:38:36
Kalorifer sorunum devam ediyor sözde yapmışlardı. Cama vuran torpidodaki havalandırmadan gelen ılık ( ama sıcak değil ılık) hava bi nebze camdakı buharı alıyor  ancak ısıtma namına birşey vermiyor .Üstelik kapıların ynalrındakı havalandırmadan gelen hava oldukça soğuk geliyor birde gaz pedalının oradan gelmeye başladı kaloriferi tamir( sözde ) tamir ettirdikten sonra .İşten eve gidene kadar fanı açsan bidert açmasan bidert cam buğu oluyor bişey göremiyorum açsan ayağım donuyor :D ne yapacam bilemiyorum en sonunda kendim söhkecem torpidoyu falan yapabilirsem yapıcam.
Gönderen: escocem - 07 Aralık 2007, 15:59:42
aracında termostat varmı arkadaşım?termostatın yoksa malum havalar soğudu artık su ısınmadığı için kaleroferin ısıtmayabilir.
Gönderen: meytoo - 07 Aralık 2007, 16:07:39
aracında termostat varmı arkadaşım?termostatın yoksa malum havalar soğudu artık su ısınmadığı için kaleroferin ısıtmayabilir.
Onu nasıl anlıyacağım işin aslı tam olarak bilmiyorum varmı yokmu  ???
Gönderen: warlock - 07 Aralık 2007, 16:09:34
Valla bizim araçların kalariferi baya sağlam ısıtıyor. Malum Cupe kasa ısıtma sağlam olmak zorunda... Cem in dediği gibi termostat ı kontrol ettir...
Gönderen: mcsahan - 07 Aralık 2007, 16:11:38
kalorifer sıcak soğuk musluğunu açıp kapayan parça paslandıysa tam açılamıyor olabilir. yada halatlarında problem vardır belki.
başkada aklıma bişi gelmiyor
Gönderen: escocem - 07 Aralık 2007, 16:15:33
arabanı olduğu yerde çalıştır radyotöre alttan giren kalın bir boru vardır motordan gelen,araban çalışsın elini boruya tut eğer yavas yavas ısınıyorsa ve ibre yazın dahi tam dik konuma gelmiyorsa termostat yoktur....
boru hiç ısınmıyor bir süre sonra birden ısınıp sertleşiyorsa termostat vardır.
Gönderen: meytoo - 07 Aralık 2007, 16:36:16
arabanı olduğu yerde çalıştır radyotöre alttan giren kalın bir boru vardır motordan gelen,araban çalışsın elini boruya tut eğer yavas yavas ısınıyorsa ve ibre yazın dahi tam dik konuma gelmiyorsa termostat yoktur....
boru hiç ısınmıyor bir süre sonra birden ısınıp sertleşiyorsa termostat vardır.
Boru ısınıyor, hararet ibreside dik konuma geliyor zaten, hatta fan açıyor çoğu zaman.şu anda bile oyle soğuk falan havalar ama ibre  ortaya geliyor ???
Gönderen: meytoo - 07 Aralık 2007, 16:57:15
kalorifer sıcak soğuk musluğunu açıp kapayan parça paslandıysa tam açılamıyor olabilir. yada halatlarında problem vardır belki.
başkada aklıma bişi gelmiyor

işin aslı baktım ama bir anormallik goremedim onun için foto çektim bide siz bakın anormallik varmı(http://img147.imageshack.us/img147/360/muslukxj1.jpg)
Gönderen: barthez - 09 Aralık 2007, 13:20:22
sendeki sorun bendeki sorunla aynı resimdeki işaretlediğin parça  kalorifere su basıncını dengeleyen mekanizma araba uzun süre antifirizsiz kaldığı zaman tıkanıyor o parçayı söktük porçözle temizledik yerine taktık  ama olmadı yine soğuk üfledi.bu ara yeni kalorifer peteğide aldık ve taktık musluğun orjinali 60 ytl esin ticarette (aksaray) var ama ben almadım onun yerine resimdeki parçayı iptal ettik yerine yeni bir ara boru taktık kalorifer gayet güzel çalıştı benim tahminim araban uzun süre antifirizsiz kalmış bahsettiğin yönteme başvurursan çözüm alacağına inanıyorum geçen ay aynı sorunla ben uğraştım. :)
Gönderen: meytoo - 09 Aralık 2007, 13:49:29
sendeki sorun bendeki sorunla aynı resimdeki işaretlediğin parça  kalorifere su basıncını dengeleyen mekanizma araba uzun süre antifirizsiz kaldığı zaman tıkanıyor o parçayı söktük porçözle temizledik yerine taktık  ama olmadı yine soğuk üfledi.bu ara yeni kalorifer peteğide aldık ve taktık musluğun orjinali 60 ytl esin ticarette (aksaray) var ama ben almadım onun yerine resimdeki parçayı iptal ettik yerine yeni bir ara boru taktık kalorifer gayet güzel çalıştı benim tahminim araban uzun süre antifirizsiz kalmış bahsettiğin yönteme başvurursan çözüm alacağına inanıyorum geçen ay aynı sorunla ben uğraştım. :)

Tşk.Birde öyle deniyelim bakalım bende bir el atıyım tekrar inşallah düseltecez .Yanlız peki bu havalar ısınınca bietkisi olmazmı ,yani bende iptal etsem direk geçse su ,yazın nasıl olacak :-\
Gönderen: cabrio63 - 09 Aralık 2007, 14:08:55
bende bahsettiğiniz parçayı iptal edip yerine bildiğimiz van koydum.çünkü;yenisi bile su kaçırıodu ve sıcak soğuk ayarı tam olmuodu.şimdi sadece kışın vanayı açıorum araba ısınıo.yazın ise kapalı...
Gönderen: barthez - 09 Aralık 2007, 15:43:22
içerden kaloriferi soğuk kısma getirirsin yazın ısınmaz  :)
Gönderen: meytoo - 09 Aralık 2007, 22:56:24
içerden kaloriferi soğuk kısma getirirsin yazın ısınmaz  :)
İyide zaten değiştereceğimiz parça o .Naıl içerden müdahele edicez :D ;)
Gönderen: warlock - 10 Aralık 2007, 13:54:16
:) Meyto benim kalorifer peteğimide deldiler 3 gün önce...  Aliminyum olduğu için tamirde edemediler... Bende esini aradım (aksaray) ellerinde varmış 30 ytl sıfır petek....  Bu aliminyum petekler neden tamir olamıyor, oluyorda bizim burdakilermi beceriksiz...   Bide şunu söylim Konsol çıkmadan sökemediler peteği yerinden... Sanırım senin ustan haklıymış o konuda... Biz çıkması lazım dedik ama nafile...
Gönderen: meytoo - 10 Aralık 2007, 23:19:36
:) Meyto benim kalorifer peteğimide deldiler 3 gün önce...  Aliminyum olduğu için tamirde edemediler... Bende esini aradım (aksaray) ellerinde varmış 30 ytl sıfır petek....  Bu aliminyum petekler neden tamir olamıyor, oluyorda bizim burdakilermi beceriksiz...   Bide şunu söylim Konsol çıkmadan sökemediler peteği yerinden... Sanırım senin ustan haklıymış o konuda... Biz çıkması lazım dedik ama nafile...
Valla bugun de başka bir elektrikçide gosterdik oda torpido sökülecek dedi.Petek bulabilirisek hallederiz hemen dediler yani peteği bul gel araban kalmasın istiyosan dedi .Bende burdan okuduklarımla admlara kafa tuttum iyimi.Torpidonun sökülmesine gerek yok  dedim adamlar olmas sökülmeden dediler :D demek usta haklıymış haa .inşallah forumu okumuyodur bizim usta:D
Gönderen: escocem - 11 Aralık 2007, 00:15:00
ben hiç söktürmedim ama işlerimi yapan ustamla bi muhabbette kalorifer radyatörünün borularının sökülüp sonra kızaklı gibi kaydırılarak çıktığını öğrendim.göğüs sökülecek konusu şu şekildedir tahminimce,radyatörün girdiği plastik kutuya bakılırsa içindeki radyatörün çıkması için sabit olan göğüse alttan bağlanan(direksiyon hizasından aşağıda kalan)göğsün parçalarının sökülmesi gerekiyor sanırım.
Gönderen: saydam - 12 Ocak 2008, 10:26:31
sakın alimiyum kalorifer peteği alma çok zor ısınıyor!!
sana tavsiyem ustalardan bildiğim kadarıyla ladaların kalorifer peteği ile uyumlu ve daha ucuz
Gönderen: derwish - 13 Mart 2008, 13:41:14
arkadaşlar konuyu ben açmıştım ve ilk tavsiyeler doğrultusunda yaptığım işlemler...istanbul dan petek için 30-35 ytl arası fiyat aldım, Denizli de parçacım 45 ytl dedi 40 ytlye anlaştık...tamirci söküp takma işine 40 ytl fiyat çekti... bende 10-11 anahtar yıldız tornavida ile evin önünde söktüm ve taktım yaklaşık bir saat sürdü... ama şimdi başıma gelse en fazla yarım saatte hallederim... hortumları söküp kaydırarak çıkarmak mümkün olmuyor pek, çünkü hortumu çıkarmak için petek ve hortumu tutup çekmek gerekiyor bu işlem için yeterli boşluk yok... benim yaptığım işlem; vites kolunun olduğu orta konsol (4 yıldız baş vida tutuyor) sökülüyor, silecek motorunun olduğu havuz içinde (motor kaputunun altında) kalorifer fanı var 4 adet 10-11 vida ile sabitlenmiş söküyorsunuz petek+fan+yönlendirme kapaklarının olduğu davlumbaz boşa çıkıyor ondan sonra rahatlıkla değiştirip yerine takabiliyorsunuz... yardımcıya bile ihtiyaç duyulmuyor... yalnız bu işlem sırasında hortumların çürük olup olmadığına dikkat edin derim birde elektrik tesisatı kalorifer fanıına giden bira kısa tutmuşlar benimkinde sorun çıkarabiliyor... yani öyle 40-80 ytl tutacak bir işçilik yok bence...
Gönderen: fatih_06 - 13 Mart 2008, 19:20:35
derwish aydınlattığın için teşekkürler :tamamdir ama artık havalar ısındı keşke 1 2 kadar önce söküp taksaydın :)
Gönderen: nitro2 - 01 Nisan 2008, 18:47:59
aksaray daki dükkanın ismini bilen var mı