vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Konuyu başlatan: atlantiq - 15 Kasım 2007, 17:31:54

Başlık: çipli anahtar
Gönderen: atlantiq - 15 Kasım 2007, 17:31:54
arkadaşlar bende 97 model polo var. anahtarı tek oldugu için kopyasını çıkarmak istedim. tamircim anahtarın çipli oldugunu söyledi. anahtarın üzerinde çipe benzer hiçbişey yok düğmede yok. 97 polo anahtarlarında çip oluyormu acaba?
resmi
(http://img214.imageshack.us/img214/8307/1003823largeqq1.jpg)
Başlık: Ynt: çipli anahtar
Gönderen: Ouzoo - 15 Kasım 2007, 17:35:33
98 modellerin anahtarı bu  ???
Gönderen: volksport - 15 Kasım 2007, 17:37:58
98 modellerin anahtarı bu  ???

Resimdeki anahtar benim aracın anahtarı(2000) zaten Oğuz :D :D :D :D :D

Arkadaşın anahtarıda aynı şekildeymiş bu arada.
Gönderen: Ouzoo - 15 Kasım 2007, 17:42:30
yok 97 lerin anahtarlar farklı bea eralp.
Gönderen: atlantiq - 15 Kasım 2007, 18:00:13
yo benim araba 97 anahtar birebir aynısı

şimdi bunlarda çip varmı  ???
Gönderen: volksport - 15 Kasım 2007, 18:09:32
yok 97 lerin anahtarlar farklı bea eralp.

Bende oyle sanıyodum Oğuz ama arkadaş aynısı olduğunu söyledi msndede
Gönderen: alen29 - 15 Kasım 2007, 18:53:27
evet var arkadaşım.içini açarsan görürsün.açması kolay zaten.
Gönderen: aliis - 15 Kasım 2007, 21:14:05
ortadaki vw ambleminin olduğu yer chip arkadasım ;)
Gönderen: ozmo - 15 Kasım 2007, 23:24:19
anahtarının içini açtığında köşesinde küçük bir parça göreceksin o chiptir çıkardığında aracını çalıştıramazsın eski model ise yaklaşık 80 ytl civarında bir paraya yenisini yapıyorlar yaptırır yaptırmaz anahtarcının orda anahtarını hemen denemeni tavsiye ederim.
Gönderen: Ouzoo - 16 Kasım 2007, 00:46:24
Valla ben açtım bişey göremedim :D ama bnm anahtar farklı
Gönderen: Ouzoo - 16 Kasım 2007, 00:47:20
bi köşesindede mıknatıs var :P
Gönderen: alen29 - 16 Kasım 2007, 09:36:07
işte o mıknatıs sandığın parça mıknatıs değil immobiliser.
Gönderen: fay78 - 16 Kasım 2007, 11:19:23
katılıyorum.yedek yaptırmak baya pahalı..100 ytl gibi rakam isteniyor.
Gönderen: Ouzoo - 16 Kasım 2007, 11:22:08
vay canını yediğim almanı neler yapıo :D
Gönderen: volksport - 16 Kasım 2007, 11:23:30
Yapıyo abi Alman işte,Bu arada anahtarla beraber kodun yazılı oldugu bir parça veriyolar ayrıca anahtar yerine geçen plastik bir küçük parçada var onunla beraber ALmanyaya göndermemiz gerektiğini söylemişlerdi,yedek anahtar yaptırmak için. İstanbula gidince resminide paylaşırım sizinle plastik küçük anahtarın...

6N lerde Araçla birlikte 2 adet anahtar,1 adet volkswagen anahtarlığı,ayrıca plastik kopyalama anahtarı ve kodun yazıldığı etiket veriyorlardı.(kilit düzeni içinde)
Gönderen: atlantiq - 16 Kasım 2007, 14:46:55
verdiğiniz bilgiler için sağolun arkadaşlar. kopyalatması pahalı ama çiplide en azından çipsizden güvenlidir bence  :tamamdir
Gönderen: volksport - 28 Kasım 2007, 22:15:36
Bu anahtar çipsizmi ? Çipsizse kenardaki çıkan parça ne ? Merak ettim... Düzlerle bunlar arasında fark yok mu?

(http://img90.imageshack.us/img90/2114/vwrfid01webhd2.jpg) (http://imageshack.us)
Gönderen: vw6n - 28 Kasım 2007, 23:25:17
O parça çip işte o olazsa araba çalışmaz ama kapılar açılır diye biliyorum çipli anahtarın yedeği anahtarcıda 30ytl.
Gönderen: fay78 - 29 Kasım 2007, 17:46:02
çipli kardeşim çipli...o küçük zamazingoyu çıkart öyle dene bak araba çalışıyomu..onun olması bişii ifade etmez..eğer o olmadanda çalışıyosa demekki arabada immobiliser yok.
Bu anahtar çipsizmi ? Çipsizse kenardaki çıkan parça ne ? Merak ettim... Düzlerle bunlar arasında fark yok mu?

(http://img90.imageshack.us/img90/2114/vwrfid01webhd2.jpg) (http://imageshack.us)

Gönderen: alen29 - 29 Kasım 2007, 18:44:37
o çıkan parça immobilizer arkadaşım
o olmadan araban çalışmaz.
istersen bir dene zor bişi değil.
saygılar.
Gönderen: volksport - 29 Kasım 2007, 18:49:56
Benim alarmda güya araç kumanda ile kapatılırsa araç çalışmaz diyolardı ama bin içeri bas marşa çatır çatır gidiyo, Polo yu kim durdurabilir... :sevgi: :sevgi: :sevgi: :sevgi:
Gönderen: KemalSume - 06 Ocak 2008, 12:16:33
Alarm vb hikaye ama o çip olmazsa araç gerçekten çalışmaz. Ancak hırsız olacaksınız, niyeti iyice bozacaksınız vb o zaman aracın çip sistemini değiştirip kendi anahtarınızı uyduruyorsunuz vb uzun iş, uğaşmaya değmez:) O çipe gözünüz gibi bakın, anahtarı balkondan attırmayın:) Islatmayın, sıcağa koymayın vb. Mutlaka yedeğini yaptırın derim yoksa uyduruk bi çipin yüzünden yolda falan kalabilirsiniz.
Gönderen: volksport - 25 Ocak 2008, 00:29:26
Buyrun Söz verdiğim gibi plastik anahtar resimleri... Yarında bu anahtarla çalışıp çalışmadığını dener tam olarak net bilgi veririm...  :tamamdir Ama anahtar içinde chip var ve ortadan açılıyor, çalışıp çalışmadını denemeden yazmıyorum...

(http://img512.imageshack.us/img512/6830/plastickey1fd7.jpg) (http://imageshack.us)
(http://img512.imageshack.us/img512/6830/plastickey1fd7.9bc07b4c4e.jpg) (http://g.imageshack.us/g.php?h=512&i=plastickey1fd7.jpg)

(http://img179.imageshack.us/img179/9430/plastickey2hk4.jpg) (http://imageshack.us)
Gönderen: istanbulos34 - 25 Ocak 2008, 00:51:56
önemli bir projeye imza atmışın eralpim..  :tamamdir
Gönderen: volksport - 25 Ocak 2008, 01:41:15
önemli bir projeye imza atmışın eralpim..  :tamamdir

Teşekkür ederim Söz vermiştim sözümü tuttum... :tamamdir
Gönderen: volksport - 25 Ocak 2008, 16:37:22
Buyrun plastik anahtar ile çalışma videosu, çalıştığına dair %100 Volksport Güvencesi  :D :D :D

[youtube=425,350]PXZNB1JiQGg[/youtube]
Gönderen: AhMeTH61 - 25 Ocak 2008, 16:59:50
Eralp abinin bu azimli kişiliği bizi çok iyi yerlere getirecek :D inanıyorum :D
Gönderen: volksport - 25 Ocak 2008, 17:17:13
Eralp abinin bu azimli kişiliği bizi çok iyi yerlere getirecek :D inanıyorum :D

Yok bazı çelişkiler ortadan kalksın,kafada tereddütler kalmasın diye uğrasıyorum... :tamamdir
Gönderen: vw6n - 25 Ocak 2008, 20:05:28
Eralp güzel çalışma birde içindeki chip'i çırtarak deneseydin
Gönderen: volksport - 25 Ocak 2008, 20:08:17
Eralp güzel çalışma birde içindeki chip'i çırtarak deneseydin

Vakit bulduğumda onuda hallederim... :tamamdir

Gönderen: maskelibalo - 13 Ocak 2009, 14:46:06
Buyrun plastik anahtar ile çalışma videosu, çalıştığına dair %100 Volksport Güvencesi  :D :D :D
video görünmüyor. tekrar yayınlar mısın?

ayrıca çipin yeri önemli mi? çipi bi yerde kopyalatmak mümkün müdür?
Gönderen: eroldemir73 - 13 Ocak 2009, 17:38:36
www.kilitx.com adresinden ulaşabilirsin. orjinal anahtarının kopyasını yapıyorlar. İletişim bilgilerinden irtibat kurabilirsin.
bu arada ilgili siteden immobilizer ile ilgili bilgiler kopyaladım.

İMMOBİLİZER NEDİR?

Kelime olarak “HAREKETSİZLEŞTİRİCİ” anlamına gelir,
Araçlar üzerinde ve bununla birlikte araç anahtarı içerisinde bulunan Transponderlar sayesinde hırsızlık olaylarına karşı kullanılan araç güvenlik sistemidir.

İMMOBİLİZER SİSTEMİNİN BAŞLANGICI

1993 Yılından sonra Avrupadaki sigorta şirketlerinin yaptıkları baskılar sonucunda otomotiv üreticileri, araçlar üzerinde kullanılacak bir güvenlik sistemi arayışı içerisine girdiler. Bunun sonucunda 1995 yılından sonra Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa da araçlar immobilzer sistemine sahip olarak üretilmeye başlandı.

İMMOBİLİZER SİSTEMİNİN ARAÇ üZERİNDEKİ ETKİLERİ

immobilizer sistemi araç üzerinde benzinli araçlarda ateşleme sistemini keser

immobilizer Sistemi araç üzerinde dizel araçlarda mazot pompasının çalışmasına izin vermez

İMMOBİLİZER SİSTEMİNİN ÇALIŞMA YAPISI

1- Kontak açılıp ECU tarafından Okuyucu aracılığı ile kontak anteni enerjilendirilir,

2- Antenden gönderilen Radyo Frekanslı (RF) sinyal sayesinde Transponder enerjilenir,

3- Okuyucu aracılığı ile antenden transponder a soru sorulur,

4- Soruya alınan cevap anten aracılığı ile okuyucuya oradan da ECU ya aktarılır,

5- Bu gelen cevap ECU da kayıtlı veriler ile karşılaştırılır,

6- Verilerin uyumlu olması durumunda immobilizer sistemi aracın çalışmasına izin verir.

7- Verilerin uyumlu olmaması durumunda immobilizer sistemi aracın çalışmasına izin vermez.

TRANSPONDER (CHIP) NEDİR?

Belli bir yapıdaki bilgiyi, manyetik olarak kendi üzerinde saklayan elektronik bir elemandır. Otomotivde 125 KHz ve 134,2 KHz lik frekanslarda çalışır

TRANSPONDER öZELLİKLERİ

İçindeki bilgiyi kalıcı olarak saklayabilir.

İçindeki bilgi uygun cihazlarla değiştirilebilir.

Kablosuz iletişim ile bilgi alış-verişi yapar.

Harici bir güç kaynağı yoktur.

1995 yılından itibaren immobilizer sistemlerle uyumlu olarak araçlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Uzun yıllar boyunca sorunsuz çalışabilirler.

TRANSPONDERLARIN BAZI KULLANIM ALANLARI

Uzaktan Kumanda Devrelerinde

Depo stoklarının takibinde

Yer ve Uzaklık tespitinde

Kargo taşımacılığında

Spor müsabakalarında

Otomobil Anahtarlarında
Gönderen: maskelibalo - 14 Ocak 2009, 12:44:18
@eroldemir73 çok teşekkürler...
Gönderen: eroldemir73 - 14 Ocak 2009, 14:40:33
İlgili yerler ile görüşürsen fiyat gibi bilgileri paylaşırsan sevinirim.
Gönderen: maskelibalo - 19 Ocak 2009, 11:01:44
Ankara temsilcisi ile görüştüm...

Eğer çip eski teknoloji ise 50 TL, yeni teknoloji ise 80 TL tutar dedi. Ayrıca sustalı anahtar da yapıyorlarmış, onun içinde alarm devresi değişeceğinden +50 TL dediler.
Gönderen: canted - 29 Ocak 2009, 01:43:01
ben anahtarı açtım bikere çip vardı bi köşesinde hatta anahtarı salayın tıkırtısı gelir
Gönderen: 06onur - 01 Şubat 2009, 16:22:21
ANKARA da normal oto anahtarcıları papıyor. Benim araba 2000 ve aynı anahtar var. ben 100ytlye yaptırdım(pardon pazarlıkla 80ytl). Bir kod çözücü kutu var o çipin kodunu çözerse 70ytl(pazarlıkla 60 dedi). Benimkini çözemedi. Direksiyonun altında elektronik bir kutu var onu çıkarıp ondan kod aldılar. Sonra yedek anahtarı hazırlayıp kontağa taktılar. Laptop ile kodu yedek anahtara yüklediler.
Gönderen: 06onur - 01 Şubat 2009, 16:22:56
yalnız yedek anahtar kanalını iki defa açtır benim bagajı açmıyor. Sustalı tavsiyemdir. Direk bendeki çipi+uzaktan kumandayı sustalıya 35tl ye aktarıyorlar
Gönderen: mikail - 01 Şubat 2009, 16:49:55
arkadaslar bizim ventoda da aynı olsay sozkonusu anahtar içinde bi çip var ama cipli anahtarın yedegini yaptırmak 150 ytl falanmıs ve benım anahtarda bıraz yıprandı sımdı ben dıreksıyonun arkasındakı kutunun ıcersındekı okuyucunun karsısına bu cipi yerlestirsem ve cip olmayan bi yedek anahtar yaptırsam sizce araç çalısırmı???
Gönderen: mikail - 01 Şubat 2009, 17:08:49
(http://img212.imageshack.us/img212/6152/sdc10154sx4.th.jpg) (http://img212.imageshack.us/my.php?image=sdc10154sx4.jpg)
Gönderen: starsky64 - 01 Şubat 2009, 17:11:29
arkadaslar bizim ventoda da aynı olsay sozkonusu anahtar içinde bi çip var ama cipli anahtarın yedegini yaptırmak 150 ytl falanmıs ve benım anahtarda bıraz yıprandı sımdı ben dıreksıyonun arkasındakı kutunun ıcersındekı okuyucunun karsısına bu cipi yerlestirsem ve cip olmayan bi yedek anahtar yaptırsam sizce araç çalısırmı???

Gönderen: starsky64 - 01 Şubat 2009, 17:12:27
benim bir anahtarcı tanıdığımda  aynı şeyi söyledi. hep yapıyorlarmış bunu. ve daha ucuza mal oluyormuş bu sistem. ama güvenlik açısından yine de yeni bir chipli anahtar yaptırmakta fayda var diye düşünüyorum...
Gönderen: mikail - 01 Şubat 2009, 17:12:46
resim koymamdaki sebep şu bazı arkadaslar cipin kolayca cıkabilcegini hatta sallandıgını bile soylemişler ama benm anahtarda baya bi sıksık durumda tornavida yardımıyla cıkartmak ıstedim ama çipin yüzeyne zarar verdi bende çip kırılır araba calısmaz gıbısınden tereddüte düşerek ugraşmak istemedim daha fazla
Gönderen: starsky64 - 01 Şubat 2009, 17:14:05
evet katılıyorum kolay kolay çıkmıyor. :tamamdir
Gönderen: mikail - 01 Şubat 2009, 17:15:19
güvenlık için daha basit çözmlerde bulunabilir aslında gizli kontak vs..
Gönderen: mikail - 01 Şubat 2009, 17:19:18
bu acaba basıi bır mıknatısmı mesela bazı bıuzdolapları var kapının kapandıgını bi anahtarla degılde kapıya yerlestırılmıs bı mıknats sayesınde kontrol ediyor aslında bı denemekte fayda var ben anahtar okuyucusunu kontak uzerınden sokup bı mıknatıs gosterıcem okuyucuya eger çalısıorsa bu çok işime arıcak :tamamdir   ama bu çip olaı hakkında hiç bi bilgim olmadıgı için bunu düsündüm belkide cok saçma bi dşnce
Gönderen: maskelibalo - 02 Şubat 2009, 01:21:48
yalnız yedek anahtar kanalını iki defa açtır benim bagajı açmıyor. Sustalı tavsiyemdir. Direk bendeki çipi+uzaktan kumandayı sustalıya 35tl ye aktarıyorlar

pek anlayamadım kanalı 2 defa açtır demişsin...

ayrıca senin yaptırdığın yerin telefon numarasını ve adresini verebilir misin?

bir de aklıma şöyle bir şey takıldı: orijinal yedek anahtar ile arabayı çalıştırmak ve sürekli yedek anahtar ile kullanmak sıkıntı yaratabiliyormuş. nedeni ise yedek anahtarının kodunun farklı olması ve arabanında beyninin yedek anahtarla çalıştığını bilmesi ve araba sürekli yedek anahtarla çalıştırılırsa arabanın çalınmış olmasına karşı motoru durduruyormuş (tabi bu ne kadar doğru bilemem)

ama herhalde bizim anahtarların kopyasını yapan kişiler orijinalinin aynısını kopyalıyorlar. yani araba kendinin orijinal anahtar ile çalıştığını sanıyormuş.

bunların doğruluk payı ne kadar?
Gönderen: mikail - 02 Şubat 2009, 10:37:17
pek anlayamadım kanalı 2 defa açtır demişsin...

bir de aklıma şöyle bir şey takıldı: orijinal yedek anahtar ile arabayı çalıştırmak ve sürekli yedek anahtar ile kullanmak sıkıntı yaratabiliyormuş. nedeni ise yedek anahtarının kodunun farklı olması ve arabanında beyninin yedek anahtarla çalıştığını bilmesi ve araba sürekli yedek anahtarla çalıştırılırsa arabanın çalınmış olmasına karşı motoru durduruyormuş (tabi bu ne kadar doğru bilemem)

ama herhalde bizim anahtarların kopyasını yapan kişiler orijinalinin aynısını kopyalıyorlar. yani araba kendinin orijinal anahtar ile çalıştığını sanıyormuş.

arabanın beyni orjinalde okudugu kodu okumazsa çalısmazki zaten
Gönderen: maskelibalo - 02 Şubat 2009, 13:43:09

arabanın beyni orjinalde okudugu kodu okumazsa çalısmazki zaten

yukarıda yazdığım yazdığım yedek anahtarın kodu farklı... o yüzden sordum...
Gönderen: Bomb3r - 02 Şubat 2009, 23:04:41
Bendeki anahtarla ilgili şeyler de bunlar numaralı bi plastik bişey var o ne için?
Bir de çip neresinde bunun bir pil var bir de ampul.

(http://img207.imageshack.us/img207/8016/anahtarps7.jpg)
Gönderen: vw6n - 03 Şubat 2009, 00:14:12
Çip yok gerçekten ???
Gönderen: vw6n - 03 Şubat 2009, 00:17:09
Buda benim anahtar yanındakide çip (philips marka :) )
(http://i278.photobucket.com/albums/kk92/sortie34/DSCF2606.jpg)
Gönderen: maskelibalo - 03 Şubat 2009, 01:19:14
Bendeki anahtarla ilgili şeyler de bunlar numaralı bi plastik bişey var o ne için?
Bir de çip neresinde bunun bir pil var bir de ampul.

çip işaretli yerde... plastik anahtar çipsizdir(benim bildiğim kadarıyla), yalnız kapıları açmak için... plastik parça ise sizin immo'nun kodudur...

(http://img218.imageshack.us/img218/9945/cipjr2.jpg)
Gönderen: 06onur - 03 Şubat 2009, 23:10:23

[/quote]

ORjinalin aynısını kopyalıyorlar ve aynı kod yedek anahatara yazılıyor. Ustam bana kodları verdi ve bunu sakla bir daha lazım olursa 60 ytl ye yaparım dedi.Yanlışl hatırlamıyorsam 5hane filan.
Yukarıda senin koyduğun resimde kırmızı ile "işte çip bu yazıyor". o yazının altında yılan gibi sağa sola kıvrılan kanal pürüzlü kalıyor yedekte, o kanalı ikidefa çektir pürüz olmasın anlamında söylemiştim.

Yedek anahtarda ki tek sorun pürüzden dolayı sor takılıp çıkarılması. Biz ikisinide kullanıyoruz 2sene oldu hiç sıkıntı yok. Rahat ol orjinalini kopyalat. Ankara da oto alrmcılar İvedik sanayiinde yapıyor. Uzaktan kumanda ile beraber yaptırdım Garantisi vardı bulamadım teli bulursam koyarım. Batıkent carrefour da bile yapıyorlarmış. Ayni fiyata ya kuaför yada anahtarcı yapıyormuş. Öyle zannettiğiniz kadar zor bişey değil . Kırşehir kaman ilçesinde bile yapan var
Gönderen: 06onur - 03 Şubat 2009, 23:16:14
bu acaba basıi bır mıknatısmı mesela bazı bıuzdolapları var kapının kapandıgını bi anahtarla degılde kapıya yerlestırılmıs bı mıknats sayesınde kontrol ediyor aslında bı denemekte fayda var ben anahtar okuyucusunu kontak uzerınden sokup bı mıknatıs gosterıcem okuyucuya eger çalısıorsa bu çok işime arıcak :tamamdir   ama bu çip olaı hakkında hiç bi bilgim olmadıgı için bunu düsündüm belkide cok saçma bi dşnce

Mikail kardeş galiba yanlış yoldasın. O mıknatıs değil Muhatemelen iyi geliştirilmiş bir entegre benim arabamın kodları var elimde 5-6haneli rakam. Yani PIN kodu gibi birşey. Elektronik devrelere mıknatısın zarar verme ihtimali var mesale monitörü kuvvetli bir mıknatısla bozarsın. Bunda ki etki onun gibi olmaz heralde ama ben yine de denemezdim
Gönderen: 06onur - 03 Şubat 2009, 23:24:51
benim bir anahtarcı tanıdığımda  aynı şeyi söyledi. hep yapıyorlarmış bunu. ve daha ucuza mal oluyormuş bu sistem. ama güvenlik açısından yine de yeni bir chipli anahtar yaptırmakta fayda var diye düşünüyorum...

Benim kodu çözmedi makine ama çözen varmış. Çözse idi normal anahtar 60TL, Çözmediği için 80TL oldu Bence çok uygun. Ve orjinal kodu yükletiyorsun aynı kodlu anahtarı bulma olasılığını Philips gibi bir firmaya bırakıyorsun.
Diğer türlü çin malı bir cihaz belkide kod verecek.
Gönderen: mikail - 03 Şubat 2009, 23:25:16
haklısın bende denemedim zaten ama böyle bişeyın aklıma gelmesine şu yol actı ben beyaz eşya tamir bakım onarım sektöründeyim ve bildiginiz üzere buzdolaplarında kapı butonu vardır kapının acılıp kapandıgını goren sımdı yeni nesil dolaplarda mıknatıs sistemini geliştirdiler kapıya monte edilmiş bir mıknatıs var ve buzdolabinin gövdesindede kapı kapandıgında mıknatısı goren bi sensör var sadece bi fikirdi benimki tabi sacma fikir buda bilgisizligimden ötürü acıklaman icin tesekkur ederim
Gönderen: 06onur - 04 Şubat 2009, 12:25:00
Yok oda bize bilgi oldu, ben teknoloji eğitimi mezunuyum iyi oldu buzlabı kapı sistemi. Öğrencilere verecek bir şey daha çıktı
Gönderen: Ouzoo - 04 Şubat 2009, 12:43:58
çip işaretli yerde... plastik anahtar çipsizdir(benim bildiğim kadarıyla), yalnız kapıları açmak için... plastik parça ise sizin immo'nun kodudur...

(http://img218.imageshack.us/img218/9945/cipjr2.jpg)

Plastik anahtar çipli, önceki sayfalara bakarsanız volksport(eralp) arkadaşımızın plastik anahtarla çalıştırma video ve yazısı olması lazım
Gönderen: mikail - 04 Şubat 2009, 16:40:17
Yok oda bize bilgi oldu, ben teknoloji eğitimi mezunuyum iyi oldu buzlabı kapı sistemi. Öğrencilere verecek bir şey daha çıktı
buda sitenin güzelligini birkezdaha yansıtıyor
Gönderen: vw6n - 04 Şubat 2009, 22:52:06
Plastik anahtarın içindede çip var ama çalıştırıyor hiçbir iletken yok arada çok ilginç manyetik alanmı yaratıyor bu çip acaba aslında normal anahtarın içindede anahtarın metal kısmına temas etmiyor çip kafam karıştı  ??? :-\ :saskin:
Gönderen: Ouzoo - 04 Şubat 2009, 23:21:33
Fake demekki bizim çipler :P
Gönderen: vw6n - 04 Şubat 2009, 23:30:52
Valla anlamadım Oğuz nasıl oluyorda oluyor mantıklı gelmiyor bana hafta sonu çipi çıkarıp çalıştırmayı deniycem çipi kontaktan uzak biyere koyup deniycem calışmazsa kontağın yanında elimde tutucam bide öyle deniycem bakalım ne olacak.
Gönderen: fantom slx - 05 Şubat 2009, 02:01:12
Merhaba arkadaşlar,

Immobiliser'ın ve anahtardaki çipin nasıl çalıştığı bu başlıkta ikinci sayfada anlatılmış: http://www.vwtr.net/forum/polo-ve-lupo/cipli-anahtar-t3633.0.html;msg90293#msg90293
Bu da Wikipedia linki: http://en.wikipedia.org/wiki/Immobiliser

Kısaca özetlemek gerekirse:
-- Anahtarın içindeki chip, kablosuz iletişimle çalışır.
-- Aracın üzerindeki devre, bu çipi RF ile tetikleyip içindeki eşsiz (unique) kodu okur. Kod doğru değilse ECU (beyin dediğimiz ünite) araca yakıt pompalamaz.
-- Güvenliği geliştirmek amacıyla, bu eşsiz kod her seferinde değiştirilir. Hatta bazı sistemlerde yanlış kodla (başka anahtarla) aracı çalıştırmaya çalışınca, belirli bir süre çalışmama, telefonla alarm verme gibi yönemler bile kullanılır.

Bu bilgiler ışığında diyebiliriz ki:

--Çip anahtardani çıkarıp direksiyon civarına yapıştırınca, deliğe uyan her anahtarla arabayı çalıştırabilirsiniz. ama bu, anahtar kaybolmasın diye direksiyona bağlayıp orda bırakmak gibi, ya da evin anahtarını paspasın altına bırakmak gibi gayet salakça bir eylemdir. Hırsıza "gel arabamı çal" demektir. 100 lira kar edeyim derken arabadan olursunuz.

--Plastik anahtarın içinde çip olabilir de olmayabilir de (gulyabani yoktur, ama olabilir de:))). Bunu anlamak için, çipli (gerçek) anahtar arabadan gayet uzakta bir yerdeyken plastik anahtarla arabayı çalıştırmayı denemek gerekir. Çünkü araba, cebinizdeki anahtardan çipi okuduğu için plastikle çalışıyor olabilir.

--Immobiliser'li araba ancak çekici ile ya da iterek götürülebilir.

--Siz siz olun immobiliser olan arabanın anahtarını kaybetmeyin. Kurcalayacağım diye çipi filan bozmayın.
Gönderen: 06onur - 06 Şubat 2009, 00:53:11
Tam olarak 5haneli bir kodu var benim çipin 0ile başlıyor.
Gönderen: 06onur - 06 Şubat 2009, 00:56:13
Çipli anahtarla arabayı çalıştırdıktan hemen sonra çipsiz anahtarı denedi usta ve araba çalıştı. Ama anahtarı çıkarıp biraz bekledi tekrar denedi çalışıp hemen stop etti.
Gönderen: kamaratör - 07 Nisan 2009, 11:29:39
arkadaşım bendede 98 polo var aynı anahtar ve cip var içinde.bendede tek anahtar vardı .50 tl verdim cip kopyalattım güzel oldu.senin anahtarındada cip var...
Gönderen: mikail - 20 Nisan 2009, 14:27:45
çipi çıkaramazsanız zorlamayın zedelenebiliyor ben kontagın üzerindeki okuyucuyu çıkararak çalıştırmayı denedim marş motoru çalışıyor fakat ateşleme yapmıyor bu arada 95 model vento dan bahsediyorum