vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N2 => Konuyu başlatan: mustafasinaokur - 29 Mayıs 2014, 14:21:42

Başlık: motordaki sarsıntı
Gönderen: mustafasinaokur - 29 Mayıs 2014, 14:21:42
Öncelikle herkese selamlar şimdiden okuyup yorum yapan herkese çok teşekkür ederim.
Benim sorunum motordaki oluşan sarsıntı gaz kesmesi gibi bunu gidermek için yapmadığım şey kalmadı Boğaz kelebeği+Ateşleme bobini+Buji kabloları+Bujiler+Hareret müşürü hepsini değiştirdim Boğaz kelebeğine adaptasyon yaptırdım fakat aracım  halen düzelmedi halen motorda rolanti de bir sarsıntı var lpg ve benzinde de aynı sorunu yaşamaktayım.Beni bu konu hakkında aydınlatabilirmisiniz.Artık ne yapacağımı şaşırdım.
Not:(Araca   üst kapak revizyonu ve sibob değişimi yapılmıştır.)
Başlık: Ynt: motordaki sarsıntı
Gönderen: abdullahçam - 29 Mayıs 2014, 16:40:43
üst kapak revizyonu ve dediklerini yaptırdıysan sıkın olmaması lazım bende de aynı sorun senın gıbı bende üst kapak revizyonu yaptırdım artı motor kulanı de değiştirttim sarsıntı ve motor sesi kesildi bi motor kulana baktır bence
Gönderen: mustafasinaokur - 29 Mayıs 2014, 20:40:24
Motor kulağının motorda sarsıntı yapacak bir işlevi varmı ki?
Gönderen: abdullahçam - 30 Mayıs 2014, 11:53:08
motor kulagın kırık yada çatlaksa motoru haddinden fazla sarsın yapmasını sağlar bende motor sesi çok geliyor diye götürdüm kulak kopuk diye sibiblar bile zarar görmüş sarsıntıdan bende komple üst kapak revizyonu yaptırdım
Gönderen: mustafasinaokur - 30 Mayıs 2014, 14:14:50
Bende egzosda da sanki hafifden bir patlama var Pof Pof Pof ediyor çalışırken.
Gönderen: bluerose1 - 30 Mayıs 2014, 15:23:46
Bende egzosda da sanki hafifden bir patlama var Pof Pof Pof ediyor çalışırken.
Birkaç sebebi olabilir. Mesela ateşleme bobininde sıkıntı vardır üst devirlerde yapıyorsa.Lambda sensöründe arıza olabilir,aldığın yakıtta sıkıntı vardır.
Başlık: Ynt:
Gönderen: azuçkam - 30 Mayıs 2014, 16:32:55
Usta kapak taslandi mi? taslanirken fazla taslandiysa yanma duzensiz olur bu sebepten sarsinti olabilir.

SM-N7500Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Gönderen: mustafasinaokur - 30 Mayıs 2014, 20:52:35
Üst kapak yapılalı bayağı oldu yapıldıktan sonra böyle bir sorun yaşamamıştım.Bende ateşleme bobininden şüphelenmeye başladım fakat bu parça 4 ayda neden bozulsun ki ?
Gönderen: KAAN60 - 31 Mayıs 2014, 20:11:14
avans'ınız düşük olmasın motor rolantide kaç d/d 'da durmakta?
Gönderen: mustafasinaokur - 31 Mayıs 2014, 20:42:09
Arabanın gidişinde herhangi bir sıkıntı yok avansı rolantiyide yanlış bilmiyorsam boğaz kelebeği otomatik ayarlıyor.Motor soğukken 1000 de ısınınca 800 de sabit kaliyor.Bana bobin patlak gibi geliyor ama bu bobin 4 ayda neden bozuldu değiştirdiğim zaman yeniden bozulursa diye beni korkutuyor.
Gönderen: edincol - 31 Mayıs 2014, 21:35:58
Arabanın gidişinde herhangi bir sıkıntı yok avansı rolantiyide yanlış bilmiyorsam boğaz kelebeği otomatik ayarlıyor.Motor soğukken 1000 de ısınınca 800 de sabit kaliyor.Bana bobin patlak gibi geliyor ama bu bobin 4 ayda neden bozuldu değiştirdiğim zaman yeniden bozulursa diye beni korkutuyor.

Orijinal parça ile mi değiştirmiştiniz ?
Gönderen: mustafasinaokur - 01 Haziran 2014, 01:10:33
Breme diye bir markayla değiştirmiştim.
Gönderen: mustafasinaokur - 01 Haziran 2014, 16:11:03
Şimdi orjinal bosch marka ateşleme bobininin siparişini verdim inşallah olur ve bir daha bozulmaz.Takdıktan sonra izlenimlerimi sizlerle paylaşırım.
Gönderen: mustafasinaokur - 01 Haziran 2014, 16:35:48
İnternette dolaşırken lpg nin ateşleme bobini ni bozduğu hakkında yazılar okudum sizce de böyle bir ihtimal var mıdır?Var ise nasıl çözebiliriz bileniniz varmı?
Gönderen: edincol - 01 Haziran 2014, 18:02:59
LPG dönüşümü yapılan araçlarda uygun buji kullanılmasının iki ana sebebi vardır.

İlk olarak LPG hava karışımının benzin/dizel hava karışımından çok daha farklı şekilde yanar, ateşlenmesi daha zordur. Bunun için daha fazla güç gerekir yani ateşleme voltajı daha yüksek olmalıdır. Gereken bu daha yüksek voltaj ihtiyacı ateşleme bobinine daha fazla yük bindirir. Daha düşük ateşleme gerilimine sahip olan LPG bujilerinin kullanımı çözüm getirir.

Bildiğiniz gibi bujinin motorda ateşlemeden başka diğer bir görevi yanma odasının sıcaklığını ayarlamak. LPG de kullanımda yanma sıcaklığı daha yüksek olduğu için hem standart bujiler daha hızlı korozyona uğrar hem de fazla sıcaklığın dışarı atılmasında yeterli olamaz.

LPG bujileri iridyum uçlu, ısı iletimi yüksek ve tırnak açıklıkları daha düşük olacak şekilde üretilirler, LPG'li araçlarda kesinlikle uygun buji kullanılmalıdır, siz farkı hissetmesenizde motorunuz için faydalıdır.

Bu arada bujinizin kodunu kesinlikle servise, ustaya, parçacıya gitmeden katalog taraması yaparak kendiniz bulun. Yanlış buji kullanımını hem kendim yaşadım hem de forumdan çok gördüm.
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: motordaki sarsıntı
Gönderen: hellfire39 - 01 Haziran 2014, 18:25:33
LPG dönüşümü yapılan araçlarda uygun buji kullanılmasının iki ana sebebi vardır.

İlk olarak LPG hava karışımının benzin/dizel hava karışımından çok daha farklı şekilde yanar, ateşlenmesi daha zordur. Bunun için daha fazla güç gerekir yani ateşleme voltajı daha yüksek olmalıdır. Gereken bu daha yüksek voltaj ihtiyacı ateşleme bobinine daha fazla yük bindirir. Daha düşük ateşleme gerilimine sahip olan LPG bujilerinin kullanımı çözüm getirir.

Bildiğiniz gibi bujinin motorda ateşlemeden başka diğer bir görevi yanma odasının sıcaklığını ayarlamak. LPG de kullanımda yanma sıcaklığı daha yüksek olduğu için hem standart bujiler daha hızlı korozyona uğrar hem de fazla sıcaklığın dışarı atılmasında yeterli olamaz.

LPG bujileri iridyum uçlu, ısı iletimi yüksek ve tırnak açıklıkları daha düşük olacak şekilde üretilirler, LPG'li araçlarda kesinlikle uygun buji kullanılmalıdır, siz farkı hissetmesenizde motorunuz için faydalıdır.

Bu arada bujinizin kodunu kesinlikle servise, ustaya, parçacıya gitmeden katalog taraması yaparak kendiniz bulun. Yanlış buji kullanımını hem kendim yaşadım hem de forumdan çok gördüm.
Yani kardesim diyorsun ki lpg li araclarda kesinlikle bujileri lpg uyumlu olanindan alalim iridyum olanindan mesela ben buji ve kablolarini degistirmeyi dusunuyorum sarsinti icin aracim 1.6 aee 98 polo bujileri lpg iridyum olanindan ve kablo icin oneriniz varmi bremi marka olabilirmi?

Birde aracı benzinde kullanırken bu ırıdyum uclu bujıler sorun cıkarmaz dımı?
Gönderen: edincol - 01 Haziran 2014, 18:46:41
Yani kardesim diyorsun ki lpg li araclarda kesinlikle bujileri lpg uyumlu olanindan alalim iridyum olanindan mesela ben buji ve kablolarini degistirmeyi dusunuyorum sarsinti icin aracim 1.6 aee 98 polo bujileri lpg iridyum olanindan ve kablo icin oneriniz varmi bremi marka olabilirmi?

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bremi bildiğim kadarıyla VW'e OEM parça sağlayıcılarından. NGK'da kullanabilirsiniz o da orijinal parça üreticilerinden. Başka marka bilmiyorum açıkçası, araştırmak lazım.

Lütfen parça almadan ürün kodlarını aşağıdaki sayfalardan arabanızın marka modelini girerek öğrenin ve ona göre satın alın.
http://www.en.bremi.de/fl
http://www.ngk.de/nc/tr/ueruen-bulma-araci/
Gönderen: hellfire39 - 01 Haziran 2014, 18:49:43
Bremi bildiğim kadarıyla VW'e OEM parça sağlayıcılarından. NGK'da kullanabilirsiniz o da orijinal parça üreticilerinden. Başka marka bilmiyorum açıkçası, araştırmak lazım.

Lütfen parça almadan ürün kodlarını aşağıdaki sayfalardan arabanızın marka modelini girerek öğrenin ve ona göre satın alın.
http://www.en.bremi.de/fl
http://www.ngk.de/nc/tr/ueruen-bulma-araci/
sizce bu parçalar nasıl
http://vospar.com/BUJI-KABLO-TAKIMI-AEE-ALM-MOTOR,PR-6539.html

http://www.n11.com/bur6et-atesleme-bujisi-P18972575  
ben bunları almayı dusunuyordum...
ama arcım lpglı oldugu ıcın fıkrım bıraz degıstı sanırım...

buda aracıma uygun olan bujiymiş bu biraz daha pahalı diğerine göre
http://www.n11.com/lpg-2-P18973337
Gönderen: edincol - 02 Haziran 2014, 11:04:25
 :tamamdir
Gönderen: mustafasinaokur - 06 Haziran 2014, 00:12:43
Bugün ateşleme bobinini bosh marka orijinal bobin ile değiştirdim,buji kablolarınıda değiştirdim fakat arabadaki sorun halen devam etmekte ne yapacağımı bilmiyorum artik arabayı satacam vallah :'(
Başlık: Ynt: Ynt: motordaki sarsıntı
Gönderen: remo1335 - 06 Haziran 2014, 00:59:04
Krank devir sensorune baktirdinmi
 eger ariza veriyosa orjinali ile degistir. Bende de benzer sorun vardi sorun bundan kaynaklanlyomus.
GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
Gönderen: mustafasinaokur - 06 Haziran 2014, 01:48:15
Arıza tespit cihazında arabada hic bir arıza görünmüyor.
Gönderen: abdullahçam - 06 Haziran 2014, 09:22:32
arkadaşım motor kulana baktırdınmı
Gönderen: mustafasinaokur - 07 Haziran 2014, 01:12:29
Baktirdim da araba daha çok ateşleme kesiyor gibi bugün ankaraya geçtim ankaraya gelmişken arabayı göstereyim diyorum.Anakarada Volkswagen ustası önerebilecek birisi varmı Etimesgut elvankentteyim.
Gönderen: abdullahçam - 07 Haziran 2014, 15:16:43
Ivedik te benim ustam yakup ustam var sonucu bulmadan seni gondermez  yeni volkswagen ivedik kapi girisinde 30.cad 133 sokak 0537 400 93 83 kompresör unu felan ölctür orda yesil polosu olan de ust kapak revizyonu yaptirmis de o sekilde tanir
Gönderen: mustafasinaokur - 09 Haziran 2014, 21:27:16
Bugün ankarada arabayı gösterdim ve usta kattan olduğuna kanaat verdi bakalım katı da değiştirince sonuç ne olacak.
Gönderen: hellfire39 - 09 Haziran 2014, 21:47:07
Bugün ankarada arabayı gösterdim ve usta kattan olduğuna kanaat verdi bakalım katı da değiştirince sonuç ne olacak.
kat dediğiniz şey ne acaba
Gönderen: edincol - 10 Haziran 2014, 01:46:18
kat dediğiniz şey ne acaba

Katalitik konvertör.
Gönderen: mustafasinaokur - 10 Haziran 2014, 18:41:36
Bugün ivedik sanayisine gittim ve aracın kat ını kontrol ettirdim kat temiz çıktı fakat diğer kısımlar tıkalı çıktı komple değiştirdik ve aracın çekişi hissedilir bir şekilde arttı fakat ateşleme kesmesi halen düzelmedi.Göstermediğim usta yer kalmadı benim aklıma beyinden başka birşey gelmiyor artık.
Gönderen: baymes - 20 Haziran 2014, 20:52:36
hocam noldu çözuldumu sorun neymış?
Gönderen: speedystop - 30 Haziran 2014, 17:50:50
Sorunun kaynağı disbiritör. Rölanti 800 de durmaz. 900 olması gerekir (otomatik vitesleri tenzih ederim.) Disbritör vidalarını gevşetip beni arayın.
Gönderen: mustafasinaokur - 01 Temmuz 2014, 01:16:56
2000 pololarda disbiritör bulunmamaktadir.
Gönderen: mustafasinaokur - 01 Temmuz 2014, 01:17:27
Sorun halen devam etmek de krank devir sensöründen şüpheleniyoruz.
Gönderen: edincol - 01 Temmuz 2014, 01:45:02
2000 pololarda disbiritör bulunmamaktadir.

Onun yerine ateşleme bobini var. Elektronik kontrollü ateşleme. Avans haritası devire göre değişken   :tamamdir
Gönderen: wwadnan - 11 Temmuz 2014, 09:50:16
KESİNLİKLE KRANK DEVİR SENSORU 100 TL CIVARINDA HIC UGRASMAYIN