vwtr.net

Otomobil Forumu => Karşılaştırmalar => Konuyu başlatan: Tasud0 - 04 Kasım 2007, 21:32:18

Başlık: Jetta mı ? Yeni Astra Sedan mı ?
Gönderen: Tasud0 - 04 Kasım 2007, 21:32:18
evet arkadaslar bundan önce actıgım bi konuda yanlıs anlasıldım umarım bunda olmaz simdi opel kullanan bi arkdasım var astra sedan ı cok begeniyor bende ona jettayı sölüyorum simdi bir de sizin tercihlerinizi alalım

Sizden tek ricam vw sever kimlignzden uzaklasıp objektif karar verin tabi benim oyum jettaya sebebi belli dizayn sizde böle sebep belirterek tercihinizi sölerseniz sevinirim... 8)
Başlık: Ynt: Jetta mı ? Yeni Astra Sedan mı ?
Gönderen: Sile-R - 04 Kasım 2007, 22:46:58
Jetta çok daha kaliteli ve çok daha iyi bir otomobil.
Gönderen: golf-line2 - 04 Kasım 2007, 23:47:43
bencede jetta cnk. opelin yol tutusu felan astra kadar iyi deyildir bunu senin o arkadaşında biliyodur ama kendi arabası olduğundan dolayı öle demiştir insanın arabası at arabası olsa ondan iyisi yoktur ona göre  :D ;D
Gönderen: Tasud0 - 05 Kasım 2007, 01:33:25
bencede jetta cnk. opelin yol tutusu felan astra kadar iyi deyildir bunu senin o arkadaşında biliyodur ama kendi arabası olduğundan dolayı öle demiştir insanın arabası at arabası olsa ondan iyisi yoktur ona göre  :D ;D

süper yorum valla dogru söze ne denir  ;D
Gönderen: volksport - 05 Kasım 2007, 02:32:42
bencede jetta cnk. opelin yol tutusu felan astra kadar iyi deyildir.

Opelin yol tutuşu felan Astra kadar iyi değildir ne demek ya?   ::)   :-X  Çözemedim bu cümleyi ben Kadir. :D :D :D

Gönderen: Tasud0 - 05 Kasım 2007, 03:30:03
insanın arabası at arabası olsa ondan iyisi yoktur ona göre 

ben bu söze dogru dedim yanls anlasılmasn smdi sen diyince farkettm  :D
Gönderen: volksport - 05 Kasım 2007, 03:53:31
insanın arabası at arabası olsa ondan iyisi yoktur ona göre 

ben bu söze dogru dedim yanls anlasılmasn smdi sen diyince farkettm  :D

Yok o lafa sözümüz  yok doğru bir lafta, diğeri harbiden ilginç bir cümle olmuş...  :D :D :D :D
Gönderen: AhMeTH61 - 05 Kasım 2007, 17:10:00
ya bişi soracam aklıma gelmişken bu jetta boranın devamımı yoksa yeni bora olarak bi model çıkabilirmi
Gönderen: ®oyal - 05 Kasım 2007, 19:25:32
Bora ismi kimi pazarlarda şunaki jetta ismi ile kullanılıyor,kimi pazarlarda ise jetta ismi bora modelinde kullanılıyor.
sadece budeğil golfe gol poloya derby yada gol isimleride kullanılmıştır .bora china diye bir konu var.bir bak :tamamdir
Gönderen: G60 - 05 Kasım 2007, 19:30:13
Bora aslında Jetta...
Gönderen: Tasud0 - 05 Kasım 2007, 19:32:29
buarada astra diyen yok hic  ;D
Gönderen: ®oyal - 05 Kasım 2007, 19:40:14
ahmet kardeşim merakını gidemek istiyor isen bora ve jetta yı burda bulabilirsin :tamamdir
 Volkswagen México. (http://www.vw.com.mx)
Gönderen: volksport - 05 Kasım 2007, 19:41:42
Ahmet61 anlatamadım ki kardeşim ben sana Bora hiç olmadı o model JETTA diye üretime girmiş, avrupa pazarına bir dönem için BORA adı ile satışa sunulmuştur,şu andada BOra isminden vazgeçilmiş avrupa pazarındada JETTA ismine dönüş yapılmıştır... :tamamdir
Gönderen: volksport - 05 Kasım 2007, 19:42:50
Bu arada yeni astranın dış görünüşünü hiçe saymamak lazım bence.

Gönderen: r76 - 05 Kasım 2007, 19:43:17
2006 Model Astra Easytronik 1.6 modelini bir yaz boyunca kullandım arabada otomatikleştirilmiş düz şanzıman vardı vites değiştirirken resmen araç yığılıyordu,performansı cok iyi değildi.  inanın suandaki polomdaki sürüş zevki o astrada yoktu ama içi cok kaliteliydi , ses sistemi bence yetersıızdi, bizimki enjoy modeli idi, sport tuşu vardı, basınca süspansiyonlar ve diroksiyon sertleşiyordu, vs. vs.  sevdiğim tek yani  ön konsoldaki yol bilgisayarıydı.  jettayı hiç kullanmadım birşey diyemiceğim .ama astra sedan özellikle sedan versiyonu bence olmamış  peugeot 206 sedan  yada  skoda fabia sedan gibi  sanki arkası sonradan eklenmiş gibi bir his var aracta, bu yontem bence böyle araclara uygulanmamalıdır diyorum ben
Gönderen: Tasud0 - 05 Kasım 2007, 19:45:50
2006 Model Astra Easytronik 1.6 modelini bir yaz boyunca kullandım arabada otomatikleştirilmiş düz şanzıman vardı vites değiştirirken resmen araç yığılıyordu,performansı cok iyi değildi.  inanın suandaki polomdaki sürüş zevki o astrada yoktu ama içi cok kaliteliydi , ses sistemi bence yetersıızdi, bizimki enjoy modeli idi, sport tuşu vardı, basınca süspansiyonlar ve diroksiyon sertleşiyordu, vs. vs.  sevdiğim tek yani  ön konsoldaki yol bilgisayarıydı.  jettayı hiç kullanmadım birşey diyemiceğim .ama astra sedan özellikle sedan versiyonu bence olmamış  peugeot 206 sedan  yada  skoda fabia sedan gibi  sanki arkası sonradan eklenmiş gibi bir his var aracta, bu yontem bence böyle araclara uygulanmamalıdır diyorum ben

cok dogru sölüosun sanki arkası sonradan eklenms ön dizayn fena degil aslında ama arka dizayn yerlerde bence jetta ön arka her türlü cok güzel duruo  :)
Gönderen: r76 - 05 Kasım 2007, 19:47:06
jetta nın 1.4 140 hp lık versıyonu olsa bence astra yanında hiç kalır  :tamamdir

forumda daha oncede yazmıştım  :sevgi:

BAKIN BİR ARKADAŞ JETTA YI NASIL ANLATIYOR 

şöyle bir arabaya ne dersiniz arkadaşlar?

yağmur yağdığında silecekler çalışmaya başlasa yağmur hızlandığında sileceklerde hızlansa yoldan geçen kamyo çamurlu su sıçratttığında anında cam temizlense risk azalsa tünele yada garaja geldiğinizde farlar kendiliğinden yansa siz eve girene kadar araba sizin yolunuzu aydınlatsa sonra kendiliğinden kapansa aynanız gece otomatik kararsada ışıklar gözlerinizi almasa cam suyu deponuz ıstmalı olsada karda kışta donmasa park yardımı olsa ne kadar tecrübeli olursanız olun olası süprizlere karşı sizi uyarsa aynalar siz geri geri yanaşırken kaldırımı göstermek üzere aşağı doğru otomatik dönse siz bir aynayı ayarlarken öteki aynada otomoatik ayarlansa içinde kırmızı ambiyans ışıkları olsada gece giderken keyiften ölseniz hani size 16 derece klima üflerken eşinize 28 derece sıcak üfleyebilse klima klimayı tepeye yönlendirip kendi konforunuzdan ödün vermek yerine arkada hava kanalları olsada rahat etse arkadakiler ne bileyim arkada kayaklarınızı koymak için yer olsa ön kol dayama ayarlanabişir olsa öne arkaya çekebilseniz makjay aynaları ışıklı olsada gece sevgiliniz makyajını rahat tazeleyebilse asr olsada karda yokuş yukarı kalkarken arabanız hiç patinaj yapmasa elektrionik diferansiyel kilidi olsada mıcıra kaptırdığınızda sadece sol tekerlek dönmeye devam edip sizi çekse çıkarsa dört bağımsız süspansiyon olsa mesela 10 tane hava yastığı olsa 8 tane kolon olsa bunun 4 tanesi 22cmlik subwoofer olsa ilave para vermeseniz tesisata hani siz yolda giderken arka koltuktaki 9vluk sokette anneniz size kahve pişirip ikram etse yada bajajdada olsa bu soketten hani arka lastik inerse kablo yetmedi davası olmasın diye camları uzaktan kumanda ile kapatabilseniz yada alışverişten döndüğünüzde bagaj kapağı otomatik açılsada ellerinizdeki onlarca paketi yere bırakmak zorunda kalmasanız 2 tane birden yol bilgisayarınız olsada birini anlık birini genel ortalama olarak kullanabilseniz yokuş kalkış desteği olsada ne kadar usta şöför olursanız olun eşiniz yada sevgilinşz arabayı kullandığında huzurla otursanız koltukta torpido gözü soğutmalı olsa uzun yolculuklar buzgibi içecekleriniz heran elinizin altında olsa, lastik basınç kontrol sisteminiz olsa lastik inerken sizi uyarsada lastikçi aramak zorunda kalmasanız yada kan ter içinde lastik değişitmek zorunda kalmasanız (bagajdan boşalltığınız yola yayılan eşyalarınızda cabası) birde servisi ucuz olsa bakımı 15000kmde olsa 2.eli iyi olsa birde kendini ispatlamış bir marka olsa e birde şık dursa birde bütün bu özellikler için en fazla ama en fazla 50000 ytl ödeseniz oda 7snde 100e çıkan 280 yapan bir arabada, hani normal 115 hp bana yeter dediğinizde de bu donanımları sunan bütün markalardan ucuz olsa KAPATIN KARDEŞLER BU KONUYU YENİ JETTA COMFORTLINE İSTE boşa konuşuyorsunuz, YUKARIDA YAZDIKLARIM YALAN İSE BİRİSİ ÇIKSIN YALAN DESİN!  

Gönderen: volksport - 05 Kasım 2007, 19:49:41
Bu arada yeni astranın dış görünüşünü hiçe saymamak lazım bence.

Kusura bakmayın Beyler, Ben Astra HB veya Cabrio olarak düşünmüştüm.
Gönderen: r76 - 05 Kasım 2007, 19:52:16
Kusura bakmayın Beyler, Ben Astra HB veya Cabrio olarak düşünmüştüm.
üstü açık astra bence sorunlu bi arac ben test ettim ve tente kapanırken takılıyordu bazen
ama görünüş 1 numara  :bekleriz:
Gönderen: ®oyal - 05 Kasım 2007, 19:53:44

Alıntı
jetta nın 1.4 140 hp lık versıyonu olsa bence astra yanında hiç kalır
var zaten :D :D :D :D :D
Jetta 1.4 TSI 140 hp
 Comfortline 4 Kapı

Gönderen: Tasud0 - 05 Kasım 2007, 19:58:29
var zaten :D :D :D :D :D
Jetta 1.4 TSI 140 hp
 Comfortline 4 Kapı

aynen ben yazacakdım  ;D
Gönderen: r76 - 05 Kasım 2007, 21:36:21
var oldugunu biliyorumda yanı şunu demek istedim 140 lık yada 170 lik bir jetta  her koşulda astradan üstün bir arac olur, ki buna fiyat perf.yakıt tük. de dahil.  :tamamdir
Gönderen: ®oyal - 06 Kasım 2007, 07:40:00
haklısın  ;) :tamamdir
Gönderen: Firestarter - 06 Kasım 2007, 08:39:09
Jetta diyorum. Performans, güvenlik, sağlamlık, tasarım vs.vs.  :)
Gönderen: ata666 - 06 Kasım 2007, 09:23:35
arabam jetta astrayı sevmem  hayatta. :saskin: :saskin:
Gönderen: AhMeTH61 - 06 Kasım 2007, 16:42:18
Ahmet61 anlatamadım ki kardeşim ben sana Bora hiç olmadı o model JETTA diye üretime girmiş, avrupa pazarına bir dönem için BORA adı ile satışa sunulmuştur,şu andada BOra isminden vazgeçilmiş avrupa pazarındada JETTA ismine dönüş yapılmıştır... :tamamdir
eralp abi onu biliyorum sormak istediğim şu şu an piyasada jettalar var bunlar 2005 de üretimi duran bora serisinin devamı mı.yani yeni bora şu anki jettamı  :tamamdir
Gönderen: ®oyal - 09 Kasım 2007, 07:41:45
(http://img442.imageshack.us/img442/5314/galeriapar0042gl4.jpg)
Gönderen: AhMeTH61 - 09 Kasım 2007, 16:33:01
oktay abi sağolasın sen olmasan napacaz :D
Gönderen: ®oyal - 09 Kasım 2007, 16:34:48
sende sağol .   yok duyarlı çok arkadaşvar.öyledeme
Gönderen: AhMeTH61 - 09 Kasım 2007, 16:36:58
şimdiye kadar benim konularımda bi sen ibrahim abi-eralp abi-metin abi duyarlılık gösterdi varsa ben o duyarlı abilerimi göremedim
Gönderen: ®oyal - 09 Kasım 2007, 16:39:14
belki bizim vaktimiz vardır ondandır. :saygılar
Gönderen: AhMeTH61 - 09 Kasım 2007, 16:40:29
bilmiyorum vakttenmi neyse artık yardım edenlere çok teşekkür ediyorum.
Gönderen: ®oyal - 09 Kasım 2007, 16:41:59
 :saygılar
Gönderen: Firestarter - 09 Kasım 2007, 17:50:35
şimdiye kadar benim konularımda bi sen ibrahim abi-eralp abi-metin abi duyarlılık gösterdi varsa ben o duyarlı abilerimi göremedim

Biz duyarlı gruptayız caan  ;D
Gönderen: AhMeTH61 - 09 Kasım 2007, 18:23:46
:D  bütn duyarlılara teşekkürler  :D
Gönderen: r76 - 10 Kasım 2007, 09:19:55
biz teşekkür ederiz efenim ;) :D
Gönderen: Firestarter - 10 Kasım 2007, 10:44:31
Sevgiler, saygılar  :)
Gönderen: Halil Kara - 16 Kasım 2007, 23:59:34
Astra Sedan yabana atilacak bir arac degil.
Bu hafta inceleme firsatim oldu ve kisa bir test surusu yaptim Antalya da.Kulllandigim model astra sedan in 1.3 90 hp lik manuel sanzimana sahip en full araci idi.Yani cosmo donanimi idi.
Oncelikle sunu soyleyeyim astra sedan in cosmo pakette sundugu koltuklara hayran kaldim.Yari deri yeri kumasli sanki alcantra tipi bir koltuga benzemis ve yanal destekleri cok cok iyi.Yani epey hosuma gitti.Aracin dis gorunumu de benim hosuma gitti.Bence jetta ya gore daha iyi bir dis gorunumu var.Jetta da guzel bir dis gorunume sahip ama on tarafi golf arka tarafi passat bozmasi oldugu icin ruhu olmayan bir arac gibi geliyor gozume hep.
Ic mekandaki kalite hissi astrada bence daha iyi.Jetta ve golfteki gibi sert plastik yok aracta.Daha yumusak ve plastik kalitesi neredeyse aracin her yerinde ayni sayilir.Jetta da ki gibi kapi icleri farkli konsolun ust kismi farkli alt kismi farkli plastikler kullanilmamis.Kokpit gorunumu olarak her iki arac da guzel ama jetta bir adim onde bence.
Astra sedan in en onemli kozu 1.3 cdti motor seceneginin olmasi.Biliyorsunuz jetta da 1.9 ve 2.0 tdi secenekleri var.Hem fiyatlari cok yuksek hemde vergide epey belinizi bukebilir.Ayrica dogal olarakda kasko degeri de yukseliyor.
Astra sedan 1.3 cdti nin yakit tuketimi su ana kadar kullandigim araclarin en dusugu diyebilirim.Kullandigim arac test araci olmasina ragmen(her onune gelen farkli sekillerde kullanmasina ragmen) arasin yol bilgisayarinda ortalama 5.9 litre yaziyordu.Bunu tek kisi normal kosullarda kullansa herhalde 5.5 litre yakar sehir icinde.Sehir disinda da 5 litrenin altina iner diye dusunuyorum.
Tabi motoru biraz dusuk.90 hp bu araca cok iyi gelmemis.OZellikle ilk kalkista gaza biraz basmassaniz arac one dogru bir yigiliyor daha sonra 1600-1700 devirlerde canlanmaya basliyor.Ben test sirasinda bir kez stop ettirdim :)Cunku kullandigim arac 1.9 tdi ve gaza basmadan torkun etkisiyle kalkabilen arac oldugu icin bunu astrada yaparsaniz stop ediyor.Sehir ici icin performansi yeterli ama sehir disinda benim isimi gormez.Performans severler bu aractan uzak dursunlar.Dizel teknolojisine diyecek lafim yok cok sessiz calisiyor.Aracin yalitim sisteminin kalitesi ile de motor sesi 3000 devire kadar neredeyse iceri giremiyor diyebilirim.Motor isiniktan sonra rolantide arac calisir durumdayken sanki benzinli bir aracin icindeymis gibi sarsintisiz sekilde durabiliyorsunuz.(1.9 tdi pompa meme teknolojili vw den bu araca binince ilk fark ettigim motor sesi idi zaten)
Jetta nin ise 1.6 102 hp-1.6 fsi 115 hp-1.4 tsi 140 hp lik versiyonlarini kullandim.1.6 102 hp midline donanim idi digerleri comfortline idi.Donanim olarak daha iyi diyebilirim astraya gore ama sonucta astrada da ek donanimlar alabilirsiniz.Orasi size kalmis.
Jettanin gurultulu 1.6 fsi motorundan nefret ediyorum.Ozellikle rolantide araci cok salliyor.Performans benim icin yeterli degil.Jetta alinacak kesinlikle 1.4 tsi 140 hp alinmali bence.Neredeyse passatla ayni agirliga sahip bir aracin 1.6 motorundan fazla birsey beklemeyin.
Jetta virajlara daha istekli giriyor ama astrayi cok fazla deneme sansim olmadi.Frenleri neredeyse ayni diyebilirim ama jettanin abs sistemi daha erken giriyor ve hemen fren pedalini titretmesi biraz rahatsiz edici olabiliyor.Ayrica jettanin sert suspansiyonlari da konforda rahatsizlik verebiliyor.Bu konuda astra daha iyi.

Sonuc olarak sunu soyleyebilirim:
Ulkemizde artik yakit ekonomisi herseyin ustunde.Konforun-guvenligin-kalitenin vs.. herseyden onemlisi yakit ekonomisi.Astra sedan 1.3 cdti gercektende tam bir yakit ustasi.Her ne kadar bana yeterli gelmese de agirbasli kisiler icin performans doyurucu degerlerde.Ben simdi 0 km aracak olsam 1.3 cdti astra sedan i kesinlikle listeme eklerdim.Keske jettanin da daha dogrusu vw nin de c ve d segmentinde kucuk hacimli dizel motorlari olsaydi.Yakit konusunun disinda astra sedan in konforu da jettaya gore daha iyi.Diger konularsa jetta bir adim onde ama astra sedan in da kalir yani yok.Ben astra sedan i secerdim.Ama jettanin 1.4 ya da 1.6 dizele olsaydi tabi ki bir vw sever olarak herseyi goze alir jettayi alirdim orasi ayri bir konu :)
Gönderen: r76 - 17 Kasım 2007, 18:59:24
Bence yakıt önemli ise yani diyorsanızki hem üst sınıf bi araç olsun hemde çok az yaksın,
bence Megane 2 Sedan alınması gerek
bence piyasada en az yakan dizel arac budur  :tamamdir
1 depo ile 1100km yol gidebilirsiniz
ki ben kendi gözümle gördüm
yol bilgisayarında susuruk yolunda 4 lt.  yazıyordu ya
bu arada bu arac 1.5 tona yakın ve koskocaman bir sedan
o yuzden bence jettanın1.4  TSI motoru en buyuk avantajıdır.

----

iç mekan konusunda ise sonuna kadar astra daha iyidir bence, kapı içleri vs.
ben passattan biliyorum ki içmekan farkı pek yok zaten jettayla , kapı içleri veya konsoldaki plastik kalitesi jetta veya passata hiç yakışmıyor.bu konuda astra daha başarılı yannız  astranın iç mekanında ıvır zıvır koyacak hiçbir göz yok,

ben yinede jetta 1.4 TSI alırdım  :sevgi:
Gönderen: Halil Kara - 17 Kasım 2007, 23:25:25
Bence yakıt önemli ise yani diyorsanızki hem üst sınıf bi araç olsun hemde çok az yaksın,

----

ben passattan biliyorum ki içmekan farkı pek yok zaten jettayla , kapı içleri veya konsoldaki plastik kalitesi jetta veya passata hiç yakışmıyor.bu konuda astra daha başarılı yannız  astranın iç mekanında ıvır zıvır koyacak hiçbir göz yok,

Evet sevgili kardesim fakat kucuk bir duzeltme yapalim.
Megane sedan in bos agirligi 1192 kg.Hb modelinin ise 1172 kg.
Astra sedan in bos agirligi ise 1290 kg.Yani aralarinda 100 kg fark var.
Bu sinifta yani c segmentinde yanilmiyorsam en agir arac ford focus 1.6 tdci.Onun agirligi da 1370 kg civarinda olmasi yani neredeyse d segmenti araclar kadar.

Gelelim yakit tuketimine.Evet haklisin megane 1.5 dci 80 hp versiyonu gercektende cok az yakiyor.Fabrika veriulerine gore ortalama:4.6 litre yakiyor.
Astra sedan 1.3 cdti 90 hp ise fabrika verilerine gore ortalama 5.1 litre yakiyor.
Ben iddia ediyorum astra sedan 1.3 degilde 1.5 ya da 1.6 olsaydi en az yakan dizel arac olurdu c segmentinde.Cunku bu dizel motor Fiat ile birlikte gelistirilen multijet common railin babasi.Renaultta bunlardan patenet alarak gelistirdi dci motorunu.Renaultun dci motoru da gercekten ovguye deger.

Gelelim performansa:
Onemli olan az yakit tuketerek daha performansli olmaz.Ara hizlanmalarsa daha atik olmak.Daha torklu olmak ve yuksek viteslerde gaza basinca aracin daha rahat sekilde hareket ettirilmesi.
Bu konuda megane 80 hp ve 185 n/m torka sahip.Astra sedan ise 90 hp ve 200 n/m torka sahip.Yani aralarinda cok bir fark yok.Buna mutakiben astra 100 kg daha agir.Ayrica astra maksimum torukunu meganeye gore daha erken aliyor.(astra 1750--megane 2000 devirde maksimum torkunu uretoyor.)
Bu sartlarsa astranin 0-100 hizlanmasi 13.7 saniye megane nin ise 14.5 saniyedir.Ayrica astra torku daha erken toplamasi ve biraz daha guclu olmasiyla meganeden agir olmasina ragmen daha performansli bir arac.

Megane sedan ulkemizde cok tutuldu.Gercekten de tutulmasi gereken bir arac.Ben hep diyorum ulkemiz sartlarinda kullanilacak en luks arac bence.Malum yollarin durumu berbat.Insanlar 100-200 bin ytl lik arac alip bu kotu yollara sokuyor araclarini ben aciyorum.Megane sedan ic mekaninda genis bir arac fakat astra ile neredeyse ayni.Ayrica meganenin arka koluklarindaki bas mesafesi yeterli degil.En onemlisi ise yuksekte surus yapmaniz.Ben otomobilde yere cakili olarak gitmek isterim :)diger rakiplerine oranla daha yuksekte surus pozisyonu veriyor.Bu her ne kadar begenilsede benim hosuma gitmiyor.
Megane nin ic mekaninda kullandigi plastik bence bu sinifin en iyisi.Yumusak bir plastik kullanilmis.Uzun boylu yolcularin bacaklari konsola surtebiliyor ve sert plastikten yapilmis konsol gercekten rahatsizlik verebiliyor.Ozellikle uzun yollarda(Bu konuda yeni kasa passati hic sevmiyorum.Konsolun alt tarafi sert ve ucuz plastikten yapilmis.180 cm boyundaki birisi icin uzun yollarda rahatsizlik veriyor.Ayni sekilde golf ve jetta da dahil)
Megane de en sevmedigim ozellik vitesi.Vites gecisleri bazen belli bile olmuyor.Ozellikle geri vitese takarken taktiginizi saniyorsunuz ama bazen belli olmuyor takilmiyor.bir de 5. vitesin dislisi uzun tutuldugu icin erkenden 5. vitese atmak zorunda kaliyorsunuz.Sonra birden hizlanma yapmak icin gaza bastiginizda aracin motoru cok dusuk kaliyor bir vites dusurmeniz gerekiyor.Tum renault modellerinde oldugu gibi halen aracin vitesi yolda giderken sallaniyor.Gaza basip cekerken bile vitesin hareket ettigini gorebilirsiniz.Bu ezelden beri renaultta boyleydi halen bir cozum bulamadilar.

Sonuc olarak ben yukarda yazdigim gibi astra sedani tercih ederim.Megane sedan olsun toyota corolla olsun focus sedan olsun hepsi birbirinden guzel araclar.Sonucta hepsi c segmentinde ve testlerde de goruldugu gibi aralarinda cok ufak farklar cikiyor ki siralamada her derginin yaptigi testlerde degisiklik olabiliyor.Ben astra sedan da oyle abartilacak hic bir olumsuz yonunu goremedim.Gerci araci test etmem ve incelemem yaklasik 45 dakika surdu.Bu kadar kisa bir surede aracin her tarafini bilemem ama ilk izlenimlerin oldukca pozitifti.

Saygilar...
Gönderen: r76 - 17 Kasım 2007, 23:41:46
Alıntı
Bu sartlarsa astranin 0-100 hizlanmasi 13.7 saniye megane nin ise 14.5 saniyedir.Ayrica astra torku daha erken toplamasi ve biraz daha guclu olmasiyla meganeden agir olmasina ragmen daha performansli bir arac.
Demişsinde zaten MeganeII Sedan Dizel alırsam kesinlikle performansını düşünmem, bu araç sırf ekonomi için alınır. Ve bence MeganeII sedan'ın içi Astra'dan daha geniş sanki. Yani şöyle diyecek olursak Megan II tam bir türk aile arabası. Ama gelin görünki ben paramı asla Alman olmayan bir araca vermem. Birde Megane II nin en kötü özelliği direksiyonu acaip hisssiz bunu Megane II kullanan herkes söylüyor.

Gönderen: Halil Kara - 18 Kasım 2007, 00:03:27
Demişsinde zaten MeganeII Sedan Dizel alırsam kesinlikle performansını düşünmem, bu araç sırf ekonomi için alınır. Ve bence MeganeII sedan'ın içi Astra'dan daha geniş sanki. Yani şöyle diyecek olursak Megan II tam bir türk aile arabası. Ama gelin görünki ben paramı asla Alman olmayan bir araca vermem. Birde Megane II nin en kötü özelliği direksiyonu acaip hisssiz bunu Megane II kullanan herkes söylüyor.

Evet bende almam meganeyi ama sonucta ulkemiz sartlari icin guzel bir arac.Benim alacagim aracta ilk baktigim sey yukarda yazdigim gibi dusuk yakit tuketimine karsi rakiplerinden daha fazla performans verebilmesi.Ben aradaki 0.8 saniyelik farka bakarim ama tabi ki senin dedigin gibi megane nin bu motorunu alan kimse bakmaz.Ama benim onemli bir fark.Bu fark 0-100 de pek onemli degil zaten hayatimizda araci kac kere 0-100 e fabrika verilerinin standartlarinda cikariyoruz ki?Ama onemli olan ara hizlanmalar ozellikle Bilcek rampalari gibi yerlerde torkun etkisiyle verilecek ara hizlanma degerleri bakimindan astra sedan kagit uzerinde fazla bir etkisi yokmus gibi gorunsede pratikte atakligini kolayca hissettirebiliyor.

Direksiyon konusunda bir sorun yasamadim ama dur bakalim yarin kullanirim buyuk ihtimal o zaman dikkat edeyim direksiyona.

Bir de ikinci el degerlerine bakarsak megane nin epey dusuk oldugunu gorebilirsiniz.26-27 bin ytl ye full opsiyonlu dinamiqe modelinin cam tavanlisi ve xenon farli modelini alabilirsiniz.Hemde 30-40 bin km deki araclari.Tabi bahsettigim 2004 modelleri.2005 modeller 30 bin ytl civarinda.
Golf ya da diger astra gibi rakipleri bu fiyatlara benzinli araclarini sunuyorlar ikinci elde.Belki de bir arastirma yapsak 0 km ve ikinci el degerindeki c segmenti araclar icinde en fazla fark megane de cikabilir.Bu da aracin fazla deger kaybettiginin gostergesidir.Benim icin ikinci el degeri de cok onemli.

Saygilar.
Gönderen: nizam - 20 Kasım 2007, 03:54:27
Biz duyarlı gruptayız caan  ;D

ah ahmet ah bişi demiyorum anladın senn.... :t
Gönderen: AhMeTH61 - 20 Kasım 2007, 18:41:45
oo nizam abi seni yazmamışmıyım sen salla you are my number one :D :D
Gönderen: q4 - 01 Ağustos 2008, 09:43:59
Bence Jetta performans ve sürüş keyfi konularında yeni astradan daha kötü. İkisinide sürdüm, yeni astra sedan daha iyi.sayg. 
Gönderen: q4 - 02 Şubat 2009, 11:00:52
2007 1.6 Jetta ve 2008 1.3 CDTI Yeni astra sedan baya bi kullandım, şirkette...
Astra sedanın yol tutuşu süper, yakıt tüketimi mükemmel(dizeli küçük sınıftaki dizeller gibi yakıyor)
kullanımı hb kadar olmasa da interaktif ve eğneceli. 1.3 dizel motor kalkışta biraz ağır olmasına rağmen orta devirlerde turbo ıslığının hakkını veriyor.

Jetta 1.6 alıştığımız vw kalitesinde, araç içi astraya göre daha kullanışlı( bardaklık, cepler vb)
koltuklar çok iyi. Ama en rezalet yönü 1.6 benzinli motorun o kasaya çook ağır gelmesi, raba aşırı derecede hantali sollama yapmaya korkuyorsunuz.Hızını aldığı zaman iyi.

Sonuçta: donanıma göre fiyat avantajı, sürüş keyfi, yakıt tüketimi konularında astra daha iyi.
Jetta anca uzun yol arabası olarak öne çıkıyor.
Gönderen: q4 - 02 Şubat 2009, 11:09:23

----

megane sedan çok tutulan, az yakan bir araba onu anladıkta, 1.5 tona yakın kocaman bir sedan lafı tuhaf.
araba da opel ve vw kalitesinin onda biri yok, teneke gibi. neye istinaden bunları söyledin?
üstelik şirketteki yeni astra sedanşa ankaraya gitmiştik, denemek için 500 km yolu hız sabt. ile saatte 100 km ile gittik. 3.9 lt yaktı. megane araba falan değil, opel ve vw kullanan birisi olarak rahatça söyleyebirim.kalite eksik çünki en başta.