vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf III => Konuyu başlatan: golf3antep - 14 Nisan 2014, 21:36:22

Başlık: yağın bile almanı var rheinol primus hdc 5w-40
Gönderen: golf3antep - 14 Nisan 2014, 21:36:22
yağımı değiştirim dedim petrolcu rheinol primus hdc 5w-40 bunu önerdi bu nasıl bi yağ dedim alman malı dedi ver o zaman dedim hemen. tamiriciye gittim değiştirmek için tamirci yağını ver dedi verdim bu yağı kaça aldın dedi 95,00 tl dedim. güldü noldu dedim. ben sana 90 liraya castrol veriridim dedi. bende dedim bu rheinol primus hdc 5w-40 alman malıymış güldü.  sizce arkadaşlar tamirci yağın kötü oldugundan mı güldü bana yağ satamadı diyemi çözemedim. tabi bu arada bu yağı kullanan var mı aramızda?
Başlık: Ynt: yağın bile almanı var rheinol primus hdc 5w-40
Gönderen: htmetin - 15 Nisan 2014, 11:57:25
rheinol primus hdc 5w-40 ben ilk defa duyuyorum ve araştırmak için gogle bakıcam. ilk başta komik tabi :)
Gönderen: azap5555 - 15 Nisan 2014, 16:22:41
karşıladığı şartnamelere bakmak lazım, vw in en yüksek standartlarını karşılıyor mu diye, ben en üst standartlarını bilmiyorum, bilen arkadaşlar yorumlarsa aydınlanmış oluruz kalitesi hakkında :)
Gönderen: edincol - 15 Nisan 2014, 17:07:41
Aracınız için uygun bir yağ almışsınız. VW 502.00 şartnamesini karşılayan bir ürün. Döküman sayfasından baktığım kadarıyla TBN ve VI değerleri gayet iyi. Eksik yönü ise API SN şartnamesini karşılayacak düzeyde bir ürün olmaması, iki eski şartname olan SL'i karşılıyor.
İlgilenenler için döküman sayfası: http://www.rheinol-lubricants.com/ckfinder/userfiles/files/download3d5e.pdf

Ustanız bilinçli olarak mı veya neye göre Castrol kullanın dedi bilmiyorum. Castrol EDGE 5W-40'da VW 502.00 şartnamesini karşılayan bir üründür, kullandığınız üründen farkı API SN'i de karşılaması.

Piyasada bolca bulunan ve ustaların, anlamsızca, bütün arabalara kullandığı, dandik yarı-sentetik bir yağ değil de, kaliteli bir yağ kullanmanız sevindirici.
Gönderen: golf3antep - 16 Nisan 2014, 18:26:10
ben teknik olarak verileri kontrol etmedim sadece made in germany olarak yazması ilgimi çekti ve denemek istedim gerçekten motorda rahatladı gibi geliyo  hatta uzun yol bile yaptım. bi sıkıntı çok şükür. bu arada motor ustamda markasını ilk defa duydugu için dandik bi ürün sandı galiba.
Gönderen: azap5555 - 16 Nisan 2014, 21:25:44
rahatladı gibi değil, yarı sentetikten tam sentetiğe geçmişsiniz, motor rahatlar çekiş bir miktar artar. ülkemizde motorların ömrünü erken tamamlamasının önemli bir nedeni de istenen şartnamelerde yağ kullanılmamasıdır bence.
Gönderen: golf3antep - 16 Nisan 2014, 22:01:04
paylaştıgınız bilgiler için hepinize tesekkür ederim
Gönderen: edincol - 17 Nisan 2014, 00:16:16
Rica ederim. Çok iddialı bir marka değil gibi.
Bir daha ki yağ değişimi için Mobil 1 ESP 0W-40 tavsiye edebilirim.
Castrol kullanmak istiyorsanız da EDGE 5W-40 olabilir.

Eğer motorun durumu iyi ise 5W-30 viskozitelere geçmeniz motoru daha da rahatlatacaktır.
Gönderen: golf3antep - 27 Nisan 2014, 11:52:33
vallahi emre benim arcı alalı yaklaşık 2 yıl oldu. bu zamana kadar 10,000 km yol yaptım. aracımı alırken ben baktım motorunda yürüyeninde sorun yok gibiydi aldım.. ve çok şükür yoldada bırakmadı hiç. moturna gelecek olursak 2 yıldan beri yağ yaktıgını görmedim tabi kartel kaçakları hariç.. buda motorun iyi oldygyna işaret bence bir dahaki sefere 5/30 deneyecem
Gönderen: edincol - 27 Nisan 2014, 15:49:23
vallahi emre benim arcı alalı yaklaşık 2 yıl oldu. bu zamana kadar 10,000 km yol yaptım. aracımı alırken ben baktım motorunda yürüyeninde sorun yok gibiydi aldım.. ve çok şükür yoldada bırakmadı hiç. moturna gelecek olursak 2 yıldan beri yağ yaktıgını görmedim tabi kartel kaçakları hariç.. buda motorun iyi oldygyna işaret bence bir dahaki sefere 5/30 deneyecem
:tamamdir

Bir daha ki yağ değişiminde iletişime geçelim.
Gönderen: golf3antep - 27 Nisan 2014, 16:57:39
tabiki beraber karar veririz motorun durumuna göre