vwtr.net

Otomobil Forumu => Genel => Konuyu başlatan: MeTHea35 - 29 Kasım 2012, 03:08:27

Başlık: Düz dizel'i Turbo Dizel'e çevirmek?
Gönderen: MeTHea35 - 29 Kasım 2012, 03:08:27
orjinal'den düz dizel motor'u turbolamak sağlıklı olur mu?.Usta ile konustugumda illa yapıcam diyorsan,komple TD üst kapak ile çevirelim diyor fakat bu üst kapağa sadece  k24 gibi ufak kafa bir turbo ve manifoldları ile çevirirsem ne gibi sıkıntı yaşarım.
Acaba aramızda daha önceden bunu tecrübe edinmiş arkadaşlarımızın görüşlerini bekliyorum ne gibi sıkıntı yaşamışlar.Sağlıklı bir şekilde binenimiz var mı?

Başlık: Ynt: Düz dizel'i Turbo Dizel'e çevirmek?
Gönderen: SNCKTR - 29 Kasım 2012, 15:26:13
metecım bızımde boyle brojemız var suan eskısehırde kerem adlı arkadasın aracını topluyoruz onada sonradan turbo yapıcaz kısmetse 1.9 IDI ust kapak felan dusunuyoruz aynı techtekı serdarın yapıcagı gıbı herkezın dedıgı gıbı yag jetı sorun dıyolar bız onu turbo sahınlar gıbı sonradan koyucaz
Gönderen: Mk1GTI - 29 Kasım 2012, 17:38:18
Sonradan turbo düşünülüyorsa motor yağınıda mutlaka soğutmaya bakın.. mk2 td lerde su devirdaimi ile yağ soğutması sağlanıyor ama yapabilirseniz GTI lardaki gibi soğutma sistemi mutlaka uygulayın.. 
Gönderen: SNCKTR - 29 Kasım 2012, 19:43:49
benım basım yandı yag ve fren olayından yaparsam yag sogutma kıtı ve frenı 4 dısk tabı normal dısk olmaz  :) bakalım ankarada bı tanıdık td mk1 e 1.9 IDI kapak conta saplamalar fln buyuk turbo cooler fln yapıcak parcaları toplamıs 180+ hp hedeflıyormus daha once passat b5 tdı yaptıklarından sonra beklerım  :)
Gönderen: MeTHea35 - 29 Kasım 2012, 22:27:34
benım basım yandı yag ve fren olayından yaparsam yag sogutma kıtı ve frenı 4 dısk tabı normal dısk olmaz  :) bakalım ankarada bı tanıdık td mk1 e 1.9 IDI kapak conta saplamalar fln buyuk turbo cooler fln yapıcak parcaları toplamıs 180+ hp hedeflıyormus daha once passat b5 tdı yaptıklarından sonra beklerım  :)
1.6 bloga 1.9 kapakla değil komple motor koyma planları var kardeşim onların ama swap olayından vazgeçti serdar.
onda orjinal td motor var.  :)
ben burda konustugum ustanın biri komple motor değişir dedi biri sadece üst kapakla işi çözeriz dedi ama. üst kapakla beraber sogutma sistemi ve pompa'nında değişmesi lazım sadece turbo manifoldları alarak iş çözülmüyor kanımca.
Gönderen: SNCKTR - 29 Kasım 2012, 22:57:57
e tabıkıde manıfoltla ıs bıtmez mesela ben ılerıde yaparsam ust kapak buyuk turbo cooler yag sogutucu pompa vs vs hanı gırıstımmı tam gırıseyım kı sorun cıkmasın otekı turlu ıllakı cıkar  en basıtı td mazot pompası, td emme manifoldu, egzoz manifoldu ve turbo takarsın bıde yag jetı  takmasan bıle olur 0.5, 0.6 bar basarsın sıkıntı olmaz  :)
Gönderen: atego - 29 Kasım 2012, 23:18:34
Sonradan yapılan turboya orjinal piston-kol dayanır mı? Zamanla problem yaratabilir. Nerde okudum hatırlamıyorum ama böyle bir projede kol eğmişti birisi.
Gönderen: MeTHea35 - 30 Kasım 2012, 01:37:02
Sonradan yapılan turboya orjinal piston-kol dayanır mı? Zamanla problem yaratabilir. Nerde okudum hatırlamıyorum ama böyle bir projede kol eğmişti birisi.
dizel'de cok fazla performanslı olarak kullanmazsanız sıkıntı yaşamazsınız o konuda diye dusunuyorum
Gönderen: SNCKTR - 30 Kasım 2012, 01:45:44
Metecım ne oldu turboyamı cevırmeyı dusunuyorsun jettayı  :)
Gönderen: MeTHea35 - 30 Kasım 2012, 03:33:58
Metecım ne oldu turboyamı cevırmeyı dusunuyorsun jettayı  :)
niyet var ama maliyet önemli şuan birde saglıklı olması aşırı derecede performans arayan biri değilim ama ışıklarda bazen bozup bırakmak istiyorum sadece  ;)
Gönderen: erdem325 - 30 Kasım 2012, 03:52:54
serdar td makineye yani 1.6 td ye 1.9 tdi  kapak koyacak..
Gönderen: SNCKTR - 01 Aralık 2012, 00:28:13
niyet var ama maliyet önemli şuan birde saglıklı olması aşırı derecede performans arayan biri değilim ama ışıklarda bazen bozup bırakmak istiyorum sadece  ;)
mılletı dumana bogmak ıstıyorsun  :)
Gönderen: servet_volt - 01 Aralık 2012, 06:16:59
meteee :) senın usta yapar bu işi :)
Gönderen: MeTHea35 - 02 Aralık 2012, 06:05:37
meteee :) senın usta yapar bu işi :)

kanka yapar acele etmeden yapmak istiyorum ve ve ve para lazım hacıı  >:D
Gönderen: KeremDogan - 08 Ocak 2013, 01:25:37
Çok ilerideki düşüncem.. Biraz maliyetli, komple rektefiye olacak, piston segmanlar conta takımı, gömlekler, gt15turbo, 1.3mjet cooler, manifolt düz borusu, td pompa, 1.9enjektör vsvs..
Gönderen: salihsefa - 08 Ocak 2013, 10:40:04
mılletı dumana bogmak ıstıyorsun  :)

çok keyfli oluyo ama yaaa  ;D hele birde benim araba gibi kaporta yaşını belli ediyosa, bilmeyen adamlar hırs yapıyo  :D