vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf II => Konuyu başlatan: deepdrastic - 19 Kasım 2012, 14:32:05

Başlık: tekleme gaz yememe (Yigilma)
Gönderen: deepdrastic - 19 Kasım 2012, 14:32:05
2 gündür böyle birsey cikti düsük devir giderken gaz verince yemiyor silkeliyo ama debriyaja basip biraz gaz verince düzeliyo nadiren oluyor havalarin sogumasi dicem ama motor sicakken oluyor soguk iken zaten fazla basilmiyor varmi bu tarz bir durum yasayan
Başlık: Ynt: tekleme
Gönderen: salihsefa - 19 Kasım 2012, 15:10:25
benzer durum bende de var nihat ama benimki dizel  ??? benim arabanın gaz telinde bi cinslik var bide durur vaziyet belli seviyelerde gaz verdikçe devir sabit kalmıyo bazı konumlarda, bunu yürürkende yapınca silkeleme yaptırıyo işte.. pompanın ayarına baktırmayı düşünüyorum
Gönderen: deepdrastic - 19 Kasım 2012, 16:20:13
ben simdi bujileri söktümde cok zengin calismis motor son zamanlarda hep kisa mesafe motor isinmadan stop sonra bida o sekil sürünce sogukkende zengin calisiyo zaten bujiler kararmis 2 ay önce bujilere baktigimda cok iyi durumdaydilar birde buji kablomdan 2 tanesi 1 cok feci sekilde oksit yapmis digeri de yapmis yuzeysel temizleyip wd40 püskürttüm kis geldi hava tuhaf sis nem cok soguk asiri hizliu hava degisimi cok fena nem yapio
Gönderen: deepdrastic - 19 Kasım 2012, 20:59:52
öncesi
(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/533756_10151175543308802_668464755_n.jpg)
dremel tel firca balata spreyi temizlik sonrasi marsa basmasi degisti arabanin
(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/483410_10151175543913802_131783776_n.jpg)

iridium bujiyemi gecsek napsak :D birde cok iyi buji kablosu önerebilecek varmi
Gönderen: mdsezen - 19 Kasım 2012, 21:32:35
bendede buna benzer bir sıkıntı oldu 3 gündür havaların sogumasından herhalde ilk çalıştıgında hiç bir sıkıntı yok fakat yola çıktığım zaman motor tam anlamıyla ısınmamışsa eğer ara sıra stop ediyor ve motor ısındığında böyle bir sıkıntı yaşamıyorum önümüzdeki hafta güzel bir bakım yapacağım inşAllah  :tamamdir
Gönderen: STAK67 - 19 Kasım 2012, 21:36:17
doğan ikinizin motorlarıda aynı nihat abiyle sorunlarınız ortak olabilir.
Gönderen: mdsezen - 19 Kasım 2012, 21:41:05
doğan ikinizin motorlarıda aynı nihat abiyle sorunlarınız ortak olabilir.

takipteyim... ;D
Gönderen: deepdrastic - 20 Kasım 2012, 19:11:09
bugün sürdüm gene ayni sirf alt devir degil üst devirlerde de yigilma yapti zaman zaman kislik tekerleri takip biraz gazladim kesicili eve gelirken yigilma yapmadi simdilik gözlem ve tahmin yürüterek süreyim belki depodan pislik cekip enjeksiyon sistemini yavasllatiyo yada sürekli kisa mesafe düsük devirden kat tikandi lambda sinyal veriyo beyine gitme gitme diye :D

buji ve buji kablolarini degisebilirim hala devam ederse disturbutor kapagi da degisebilir bakalim duruma göre
Gönderen: golfvan38 - 20 Kasım 2012, 19:39:08
aynı sorunla cebelleşiyorum ama buji ve kabloları. benzin filtresi, boğaz kelebeği temizlendi hala aynı
Gönderen: deepdrastic - 20 Kasım 2012, 20:14:09
aynı sorunla cebelleşiyorum ama buji ve kabloları. benzin filtresi, boğaz kelebeği temizlendi hala aynı

butür problemlerin nedenleri cok oluyor hava kacagi vs bisi varmi
Gönderen: deepdrastic - 28 Kasım 2012, 00:57:55
benzin filtresini degistirdim biraz kullandim pompa sesi duyulur sekilde ugultu yapiyordu hava vs kalmistir diyip normal karsiladim cunki kutu icindeki benzini de bosalttim kumlu gibi pislikler cikti

biraz kullanip sonucu gözlöemledim eskiye nazaran pompa sesi baya belirgin geldi ve yigilma devam ediyordu yani bahsi gecen tekleme son care pompada
Gönderen: 06jetta06 - 28 Kasım 2012, 09:24:35
Geçen gün benim depodan gelen, mazot filtresine giren boruda kılcal çatlaklar vardı, o çatlaklardan pompaya hava giriyordu ve araç gaz vermeyince stop ediyordu, boruyu değiştirince düzeldi.
Başlık: Ynt: tekleme gaz yememe (Yigilma)
Gönderen: deepdrastic - 29 Kasım 2012, 18:18:18
kafayi yemek üzereyim yeterli donanimda yok ölcüp biceyim neye el atsam para
benzin filtresini degistirdim sonuc ayni uzun süre rolantide kalinca kalkista bile gaz yemiyo yigilma yapiyo

tak etti benzin pompasini söktüm icinde pislik vs süzgecinde bir anormallik mi var diyerek
eski filtre
(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/IMG_2197.jpg)

buda pompanin durumu aslinda calisiyor ama basinc ile alakali bir problemi olabilir
(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/IMG_2217.jpg)

(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/IMG_2218.jpg)

bu resimde o pas gibi görünen yerler o kilifin cürümüs hale gelmesi aslinda onlar sadece leke degil baya delik gibi olmus cürükler fazla kurcalamadim onlardan sebep basinc düsüyorsa daha felaket hale gelmesin
(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/IMG_2220.jpg)

(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/IMG_2221.jpg)

(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/IMG_2223.jpg)

(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/IMG_2222.jpg)

buna benzer görüntü ile karsilasan varmi benzeri problem yasayan akismetreyi de denedim ilk basta iyi calisir gibi oldu sonrasi ayni
Gönderen: safakaksu90 - 01 Aralık 2012, 21:08:44
abi neyaptın sorunu hallettinmi
Gönderen: immortalboss - 03 Aralık 2012, 02:41:15
Harbiden nazar değdirdik sonunda arabaya. :) Hocam pompa vs. demişsin.Yakıt sisteminde bir terslik olduğunu düşünüyorum.Yakıt ve ateşleme sistemini baştan sona kontrol et derim.Bu arada pompanın benzin yetiştirememesi gibi fazla benzin pompalaması da senin için kötü olabilir bence.Bir de acayip bir tespitte bulunayım.Hava filtresi kışın fazla emiyor olabilir mi?(Tamam tamam olamaz.) ;D
Gönderen: deepdrastic - 03 Aralık 2012, 06:16:03
Harbiden nazar değdirdik sonunda arabaya. :) Hocam pompa vs. demişsin.Yakıt sisteminde bir terslik olduğunu düşünüyorum.Yakıt ve ateşleme sistemini baştan sona kontrol et derim.Bu arada pompanın benzin yetiştirememesi gibi fazla benzin pompalaması da senin için kötü olabilir bence.Bir de acayip bir tespitte bulunayım.Hava filtresi kışın fazla emiyor olabilir mi?(Tamam tamam olamaz.) ;D

tespitler iyi ama ben bu isi bilincli sekilde halledicem insallah benzin basinci icin saat aldim bi gelsin takayim bakayim ayrica atesleme sistemi özellikle buji kablolari yazmistimya oksit yapmis oksit yaptimi degiscen oksiti temizle kullan olcak is degil ve dist kapagi onuda degismeli zaten dist kapagi degistiginde buji kablolarinida degismeli tevzi makarasinda kararsizim degiseyim mi kapakla beraber degisse daha mi akillica olur diye ikilemdeyim cok ta pahali bisi olmasa gerek

benzin konusunda dedigm gibi bu isi ölcüp kac bar basiyo sürerken kac bar vs bakmali ha diyip pompayi degistirmicem 250€ bosch 100€ baska bir marka ebayda da cesitli fiatlarda pompalar var 60-70€ diye gidiyor bunlar sifir tabi cikma pompada alinabilir

hava filtresi kisin fazla hava cekme olayi degilde zaten soguk hava dah az hacim kapladig icin dedigin dogru yaz aylarina göre fazla hava girer motora ama bu fazlalikta beraberinde 2-3hp getirir :D ama böyle bir bas agritici sorun yapmaz

ve bombayi patlatiyorum catch tank ve tepesindeki diyafram + altindaki hortum kulbütör kapagina ve bloka giren orjinali deforme oldugu icin alalim dedik cunki Z seklinde bir hortumu var  parcacida yok okey dedik vw ye gittik 160€ fiat cikti tek tek secebiliyorsun sirf hortum sirf tank veya sirf diyafram dedim sirf diyafram nekadar 48€ dedi bende kalsin hepsi dedim almadim kendim hortum yaptim mercedes A160 in su hortumlarindan bitanesinden kulbütör kapagi icin olana da T yaptim orjinal gibi de arabama taktim diyaframida kontrol ettim kacak vs de yapmiyo düzgün calisiyo 2 tane plastik ve sirf sekli var diye bir hortuma 160€ vermem imal ederim :D diyaframda ebayda cikma var hurdaliga gitsem 10-20€ tutar en fazla 30 tutsun

catch tankinin resmide geliyor hemen
Gönderen: deepdrastic - 03 Aralık 2012, 06:28:47
catch tank
(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/IMG_2230.jpg)

olay budur ve o hortumun formu orjinalinki ile aynidir

aradaki T yi de aluminyum borudan yaptim bir parca boru delip dis actim orayada birtane bisiklet sibobu vidaladim vidalanan kisima da yüksek isiya dayanikli vida yapistiricisindan sürdüm (threadlock) birlestirip kelepcelerle saglamlastirdim

ustanin biri bunlari degistirmemi söyledi ama problem devam ediyor demekki bunlarla alakali degil

yakit ve ateslemeye el atacaz kablo ve kapagida söylemisti gerci olmazsa onlarida degis canavar gibi olur dedi bakicaz :D
Gönderen: mdsezen - 06 Aralık 2012, 05:25:28
geçenlerde benim aracın motoru rolantide acayip düzensiz çalışıyordu hava filtresini falan temizledim bir anda fazla hava girdiğinden ( ARAÇ LPG'Lİ) zannediyorum gaza yüklenince boğulma oluyordu ve hava girişini biraz kapattım ve şuan düzeldi...motorun rolantide düzensiz çalışmasına gelincede şans eseri akışmetreyle oynarken aracın sesinin değiştiğini farkettim akışmetreyi tam terazide olacak şekilde ayarladım ve şuan rolanti saat gibi oldu...

Nihat abi sana faydalı bilgi olmayabilir fakat başka bir arkadaşın işine yarar belki...
Gönderen: mdsezen - 06 Aralık 2012, 05:54:37
geçenlerde benim aracın motoru rolantide acayip düzensiz çalışıyordu hava filtresini falan temizledim bir anda fazla hava girdiğinden ( ARAÇ LPG'Lİ) zannediyorum gaza yüklenince boğulma oluyordu ve hava girişini biraz kapattım ve şuan düzeldi...motorun rolantide düzensiz çalışmasına gelincede şans eseri akışmetreyle oynarken aracın sesinin değiştiğini farkettim akışmetreyi tam terazide olacak şekilde ayarladım ve şuan rolanti saat gibi oldu...

Nihat abi sana faydalı bilgi olmayabilir fakat başka bir arkadaşın işine yarar belki...

ve yakıt eskisinden daha az yakmaya başladı...
Gönderen: deepdrastic - 09 Aralık 2012, 13:41:37
benzin pompasi süphesi ortadan kalkti gibi suanki durum basinc saati baglayarak pompanin durumuna baktim durum pompa basinci vs normal görünüyor mevzu baska yerde

(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/th_IMG_2269.jpg) (http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/IMG_2269.mp4)

bobin + dist kapagi + tevzi makarasi ve buji kablolari bu kombinasyonu bi degistirmeli birde atesleme modulu diye birsey var beynin üstünde vidali sekilde acaba ondada bir cinslik olabilirmis süphesindeyim
Gönderen: deepdrastic - 13 Aralık 2012, 10:05:32
selam arkadaslar benzin pompasini degistirdim cikma taktim ama aldigim cikma baya temiz nokta kadar korozyon yok ve üzerinden cikan made in france pompa benim aldigim made in germany ikiside orj fakat biri france neyse taktik calistirdik calismasi icin baya ugrastik ama o detaya hic girmiyecegim...

arabanin sesi kafadan degisti rolanti dirildi yine zaman zaman düsüyorda akü lambasini yaktirmiyo enazindan
araba eskisine göre daha iyi gaz yiyior daha sert cekiyor fakat gel gelelim sorun devam ediyor ama cok nadiren yapiyor

baska bir akismetre aldim bendeki calissa bile yedege kaldiricam ateslemeden süphem kalmadi cunki suanki problemde gaz yememe yavas yavas gaz yiyior atesleme olsa motorda titreme veya gaz yememe yapsa birden keser birden yer

biryerde birsey var ama nereedeee seni yeniceeem golf :D pompa resimlerini suan icin ekleyemiyorum yakinda eklerim
Gönderen: deepdrastic - 14 Aralık 2012, 23:30:38
tas gibi pompa
(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/IMG_2300_zpsdcf4bd2d.jpg)

(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/IMG_2299_zps06acfb9c.jpg)

(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/IMG_2298_zpsd0029d3f.jpg)

Gönderen: deepdrastic - 14 Aralık 2012, 23:45:49
buda ölcüm videosu
hersey normal videoda tekliyo dedigimde gaz yemiyor manasinda

(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/th_IMG_2314_zpscada2103.jpg) (http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/IMG_2314_zpscada2103.mp4)

Gönderen: magneflow - 14 Aralık 2012, 23:50:21
vw yeni geçdim ama daha önce ki aracımda oluyordu bu ve sorun bobinden çıkmıştı ..
Gönderen: deepdrastic - 14 Aralık 2012, 23:56:45
yarin tevzi makarasi dist kapagi alicam birde öyle deniyeyim parcaciya gitmeden de zimpara cekeyim makara ile kapaga hafif düzelme yaparsa yenileri takilinca insallah sorun ortadan kalkacak kabus gibi bir ariza
Gönderen: deepdrastic - 15 Aralık 2012, 21:12:01
evet beyler olup bitenler ile kimler nekadar alakadar bilmiyorum fakat adim adim ariza cözme yolundayim belirteyim cunki bu tür sebeplerin nedenleri cok

bugün disturbutor kapagini actim tek tek icindeki metal kisimlari zimparaladim sonra da tevzi makarasini zimparaladim her iki tarafta asinmis neyse parcaciya yola ciktim nerdeyse vardim yol boyunca hic yigilmadi 3km kala falan basladi ufaktan kapak ve makarayi alip degistirdim gri dönüste hic yapmadi bayabi gezdikten sonra ufaktan bir güc kaybi hisetim yiglmanin düzelmis versiyonu diyeyim buda demek oluyorki atesleme hala karisiyor bobin fiatini zaten sormustum yanimda okadar olmadigi icin alamadim yoksa bobinde degisecekti

beru marka kapak ve makara  11.38€ bana fiati normalde 15 bu ikisi
(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/IMG_2328_zps260a7def.jpg)

bobin 50€ bana olan fiati oda beru marka
Gönderen: deepdrastic - 21 Aralık 2012, 17:49:03
lambda sensörü bozulmis  >:( arabayi aptal eden parcaya bak hele  :o 
bu ariza tespiti bana pahaliya patladi tabi degismesi gerekenler degisti de arada giden benzin duman oldu oraya git buraya sur dene sök tak dök bosalt

bugün alisverise gidelim dedik ciktik dedim dönüse hazir araba sicakken sensör fislerini söker bakarim ne oluyor mavi sicaklik sensörünü cektim ilk mevzu ayni geri taktim catch tank valfi var emme borusuna giriyo onu tikadim valf devre disi biraktim biraz iyi gider gibi oldu ama yemesi gereken gazi yemedi eski haline getirdim cocugu yuvadan alirken yila cikmadan lambda fisini cektim ciktik ama eve mesafe yakindi eve gidenekadar bir sorun yapmadi iviri ziviri eve birakip ben tek basima ciktim busefer fisi taktim cok gecmeden ufaktan ufaktan gaz yememe gibi belirtiler basladi trafik akisi az bir yola girdim o sekil basmaya basladim hani kat tikaliysa acsin normal sürüyorum gaz yememe aptaligi basliyodu  kenara cekip fisi cikarttim geri döndüm dönüs boyunca sabit devir düsük devir yüksek devir hatta yüksek vites sabit gidip araci bogarcasina bile sürdügüm halde gaz yemesi vs yerli yerinde sensörü takiyorum aptallasiyor alet lambda kabusu geldi beni vurdu neyse 100 küsür € vericez artik pahalida bisi bunada sükür daha pahali sorunlar cikmasin karsima amiiin
Gönderen: safakaksu90 - 21 Aralık 2012, 17:54:56
vay be işe bak tekrar tekrar geçmiş olsun abi atlattın allahtan
Başlık: Ynt: tekleme gaz yememe (ariza tespit edildi)
Gönderen: servet_volt - 21 Aralık 2012, 20:42:36
gecmıs olsun abı ya.. amma uzdu senı bu arabada ha .. nazara gelıyon bak 5 vıtese cevır sunu :)
Gönderen: mdsezen - 21 Aralık 2012, 22:24:01
hadi geçmiş olsun nihat abi  :tamamdir
Gönderen: deepdrastic - 22 Aralık 2012, 00:16:21
tesekkürler arkadaslar sensöru bi degiseyim insallah baska bisi cikmayacak 5 vitesi bende cok istiyorum arizalar bi izin vermediki alip takalim sanziman hazir ödeme yapmaami bekliyor :D
Gönderen: deepdrastic - 23 Aralık 2012, 12:42:53
dünden beri sensör iptal vaziyet kullaniyorum hik demedi alet yalniz rolanti acayip düsüyor tabi bu ariza ile alakali degil
rolanti düzenleyici diye gecen ama almancada adi tamamen farkli olan parcayi sökmeliyim almancada rolanti düzenleyici diyebisi var fakat benim arabadaki havapulu diye geciyor tr ye cevirince :D leerlaufregler rolanti düzenleyici demek ama benimkinde adi gecen sey Zusatzluftschieber ek hava iticisi breh breh zor cevirdik zaten :D itici falan uzay mekigi sanki neyse rolantinin salaklig bu parcadan kaynakli pahalida bisi 2. el 80-160€ civarinda
Gönderen: welovetoride - 28 Aralık 2012, 10:15:37
dünden beri sensör iptal vaziyet kullaniyorum hik demedi alet yalniz rolanti acayip düsüyor tabi bu ariza ile alakali degil
rolanti düzenleyici diye gecen ama almancada adi tamamen farkli olan parcayi sökmeliyim almancada rolanti düzenleyici diyebisi var fakat benim arabadaki havapulu diye geciyor tr ye cevirince :D leerlaufregler rolanti düzenleyici demek ama benimkinde adi gecen sey Zusatzluftschieber ek hava iticisi breh breh zor cevirdik zaten :D itici falan uzay mekigi sanki neyse rolantinin salaklig bu parcadan kaynakli pahalida bisi 2. el 80-160€ civarinda
Parçanın fotoğrafı varmı acaba? Benzer sorun bende de var.Arkadaşlar falan Rolanti ayarlayıcı valfi temizlersen düzelir dedi.Temizlik maddesi hakkında farklı şeyler söylendi.Temizleyince Rolantim yükselirse mükemmel olacak.
Gönderen: deepdrastic - 28 Aralık 2012, 13:21:11
Parçanın fotoğrafı varmı acaba? Benzer sorun bende de var.Arkadaşlar falan Rolanti ayarlayıcı valfi temizlersen düzelir dedi.Temizlik maddesi hakkında farklı şeyler söylendi.Temizleyince Rolantim yükselirse mükemmel olacak.

neyin resmi lazim rolanti mi lambdami anlamadim

rolantiyi söküp temizliceksen ben sana yapacaklarini anlatayim cok basit

rolanti düzenleyiciyi sök bi trafi genis silindirik birseydir bi tarafi uzun ve uzun yerin ucu sokettir 2 tane hortum girer gaz kelebegi önce ve sonrasina girer hortumlar muhtemelen seninki görünen yerdedir bendeki nz motor rolantiyi sökmek iskence :D

seninki emme manifoldunun oralarda gerisinde biryerde olmasi lazim

sök icine temiz benzini doldur hortum deliklerin parmaklarinla tika calkala dök bida yap tak bukadar :D

bu parcanin bozulma ihtimali düsükmüs bu sekilde veriler aldim yalniz dikkat et üstünde bitane vida glreceksin 6-8 lik somun olmasi lazim sakkkkkkin kurcalama :D

son bir bilgi daha ayni düzenleyiciyi passat audi jetta vs de kullaniyor kullanim alani genis yani fiati yüksek bir parcadir

resim elimde yok google görsellere golf 2 ingilizcesi air valf miydi neydi tam adini unuttum adini ögren yaz gri metal renkte bir parca zaten

ha yazmisim ya zaten golf 2 Zusatzluftschieber yaz gorsellere cikar :D

birsey daha rolantide dalgalanma asiri düsme varsa gaz kelebegini temizle önce ondan sonra bak öncelikli tavsiyemdir temizmi degilmi emin degilsen kesinlikle sök bak 4 vidasi var
Gönderen: welovetoride - 28 Aralık 2012, 16:53:52
Parçayı önceki mk3 GTI'ımdan da çok iyi biliyorum onda sıkıntı yok :) Valften yaparmı acaba diye sormak istedim.Kelebeği zaten temizlemek ilk işim.Teşekkür ederim.
Gönderen: deepdrastic - 28 Aralık 2012, 17:56:50
Parçayı önceki mk3 GTI'ımdan da çok iyi biliyorum onda sıkıntı yok :) Valften yaparmı acaba diye sormak istedim.Kelebeği zaten temizlemek ilk işim.Teşekkür ederim.

lambda geldi takayim durumu soylerim suanda rolantim dengesiz

rolanti dengesizligi genelde o valften oluyor söküp temizlemem gerekiyor benimde
Gönderen: deepdrastic - 28 Aralık 2012, 17:57:40
ohhh bee iste hastalik sebebi sonunda yenisi elime ulasti
(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/lambda_zpse54b5e83.jpg)
Gönderen: welovetoride - 28 Aralık 2012, 18:45:02
Tamam beklemedeyim.Gözün aydın :D
Gönderen: deepdrastic - 28 Aralık 2012, 21:13:33
vala aydin maydin degil problem devam degerler 11.0 cok zengin calisiyo ve naptiysam düsmüyo beyin habire benzini aciyo bu isin tek aciklamasi bu hadi önceki sensör bozuk diyelim saglamini taktik ayni ben beyin diyorum arkadas diyo imkansiz e ne ozaman bu zenginligi verebilecek tek sey beyin kafayi yedim valla
Gönderen: deepdrastic - 30 Aralık 2012, 16:54:05
hadi hayirlisi beyin e de el attim ya

durum söyle herseyi ölctüm bictim akismetreyi ölctüm calisma degerlerine göre calisiyor elimdeki butun akismetreler gaz kelebeyi switchi ölctüm calisiyor sicaklik sensörleri calisiyor fisleri köprüledim calisiyor disturbutor sensörü voltajlari tamam lambda voltajlarida tamam

AFR 11.0 10.9 dan baska bisi göstermiyor beyinden haricen bagladim lambdayi disardan external besledim ayni deger akismetreden hicbir ayari kabul etmiyor paso zengin veriyo

beyini söktüm cikarttim eve actim  2 tane 3 bacakli parca degismis sensör yada entegre olabilirler numaralarindan ne olduklarini anlamadim ölctüm transistor ölcer gibi saglamlar
derken bir yol gördüm kabarmis prob ucuyla bakayim derken baktimki yol kesilmis derken yaninda bitane daha kesik lehimledim düzelttim plaketi de temizledim esit recine dagilimini sagladim oksit olmasin diye

arabaya indim calistirdim bekledim afr degeri yine 11.2 de kaldi gaz verince 10.9 lara falan indi zaten bi tur attim tekleme hala var

beyin aramaktayim son durum budur

bunlarda beyinle alakali yaptiklarim

(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/IMG_2393_zpse142f245.jpg)

(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/IMG_2394_zps012e8525.jpg)

(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/IMG_2395_zpsc5f671c4.jpg)

(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/IMG_2396_zps7bfb3782.jpg)

kopuk yollari kazidim
(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/IMG_2397_zpsf7f75be1.jpg)

tamirli hali ama muhtemelen eprom zarar ördü yada eprom sürücüsü yandi bu sebeple ne varsa aciyo beyin

(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/IMG_2398_zpse194748a.jpg)

Başlık: Ynt: tekleme (Beyin ariza tespiti)
Gönderen: deepdrastic - 07 Ocak 2013, 10:43:59
Beyin degisti araba icin hayat yeniden basladi o artik zihinsel olarak polo  ;D akliniza hemen suphe dusmesin aaa polo beyni golfe olurmu diye polo 2 nz motorlu muhtemelen 5 vites ayni motoru kullanan 2 farkli kasa haliyle motor kontrol unitesi ayni   :tamamdir
Wide bandim bozuk bu arada adamlara mail attim bakalim ne olacak
Beyin degisiminden hemen sonra sehir ici ufaktan turladim tekleme vs yok cekis super sadece ilk baslarda biraz guc zayifligi vardi oda haftalardir asiri zengin calismaktan katin kurum baglamasindan
200km yol yaptim dun polanya git gel bastim vs 2. Vites kesicili km ye baktim 90 yapiyor bi anda baktim kac yapiyor diye

Dist kapagi tevzi makarasi nin degismesi ve arizanin giderilmesi ile araba eskisine gore cok daha iyi hizlaniyor bir problemi daha giderdik :)
Başlık: Ynt: tekleme (Beyin degisti ariza düzeldi)
Gönderen: nizam - 07 Ocak 2013, 11:29:26
geçmiş olsun uğraştırdı baya seni :)
Gönderen: salihsefa - 07 Ocak 2013, 11:34:11
şimdi gözün aydın o zaman ;) geçmiş olsun
Gönderen: deepdrastic - 07 Ocak 2013, 15:23:04
sagolun valla ugrastik ta ugrasmasi bisi degil masraf cok oldu benzin yaktim yapanakadar oraya git buraya git o yani degisen parcalari masraftan saymam  :D

he unutmadan allah kimsenin basina böyle ariza göstermesin hele birde her gösterdigniz kisi sundandir bundandir diyip tahmini cevap veriyorsa isi zor cidden
Gönderen: nizam - 07 Ocak 2013, 15:27:34
sagolun valla ugrastik ta ugrasmasi bisi degil masraf cok oldu benzin yaktim yapanakadar oraya git buraya git o yani degisen parcalari masraftan saymam  :D

he unutmadan allah kimsenin basina böyle ariza göstermesin hele birde her gösterdigniz kisi sundandir bundandir diyip tahmini cevap veriyorsa isi zor cidden

hiç yoktan tahmini burada olsa reel olarak bütün parçaları değiştirirlerdi :)
Gönderen: deepdrastic - 07 Ocak 2013, 16:36:22
valla nizam bende aslinda tahmini is yaptim fakat bazi seyleri ölcmek bicmek te lazim birazda bu düzen hakkinda bilgi edinmeli nasil calisiyor ne oluyor vs

sistem hep biribiriyle komplike calisiyor arkadas akismetreye takili kaldi yok ayarlada ayarla ayarlanmiyorki yani naptiysak akismetredeki hicbir tepkiye cevap vermiyor araba ki ben adim gibide emindim akismetreden olmadigina 3 tane akismetrenin bozuk olmasi pek akil kaari degil :D neyse
nekadar sensör var ise ne voltaj ne omaj gelmesi gerekiyorsa servis bilgilerin bulduk sirasiyla basladik tabiki yine akismetreden balsadik ölcüme sikinti yok gayet düzgün birsekilde olmasi gereken degerleri verdi diturbutörde bir okuyucu var onuda ölctük voltaj vs oda tamam etc ler zaten tamam ki yeni degismisti buna ragmen ölcüldü enjektörler zaten allah ne verdiyse akitiyor benzini benzin problemide yok allah degilde beyin aslinda ful actigi icin enjektorleri ölcmedim hic lambda zaten degisti ki onun fisini cekince arabanin yürümesi gayet normal ve yaniltici onu yanilarak degistirdik atesleme sorunu olmadigi icin bobine de el atilmadi her ihtimale karsi dist kapagi ve makarasi da degisti ki zamanida gelmis bunlardan öncede benzin pompasini ölctüydük degerler düzgündü ondada bir sikinti olmamasina ragmen sirf pompadaki paslar cürükler yüzünden degisti yeniside ölcüldü cikma sonucta hernekadar super gorunsede ölctük oda saglam harika calisiyor

ha lambdaya da voltaj dogru geliyor hersey saglam hava aliyordur vs denildi yok öle bisi :D enson artik burnuma kadar doldugum icin bir hisimla söktüm beyini evde actim ohooo ilk beyini söküp bakaymisik ya yolar kalkmis kopuklar var lehimledik ama malum beyin bu bildigin bilgisayar eprom var eprom sürücüsü tetikleyici entegreler ve kristal kayniyor ici yol kabaracak ve baska parcaya zarar gelmeyecek müüüümkün degil o ancak tüplü tv lerde olur %50 yol tamiri ile tv ya calisir yada oraya ait nekadar entegre transistor hatta direnc varsa ucmustur :D

biraz uzun oldu okuyana faydasi olur ama  :tamamdir
Gönderen: azap5555 - 07 Ocak 2013, 16:42:40
bizim kullanacağımız araba da elektronik olmaması lazım. olur yerli oto üretirsek koymasınlar, acayip satar, dünyaya satarız. bu nedir ya? yok beyin yok sensör yok kablo  :-X
Gönderen: nizam - 07 Ocak 2013, 16:49:44
deneyimleri paylaşmak güzel tebrik ederim
Gönderen: deepdrastic - 07 Ocak 2013, 18:03:15
bizim kullanacağımız araba da elektronik olmaması lazım. olur yerli oto üretirsek koymasınlar, acayip satar, dünyaya satarız. bu nedir ya? yok beyin yok sensör yok kablo  :-X

o teknoloji cok geride kaldi bak 89 model araba bile elektronik ki simdikiler daha fena motor beyni harici airbag beyni var klima beyni var abs beyni var otmatikse vites beyni var sensörlere gelince hertarafi sensör krank sensörü eksantirik sensörü maf sensörü beyin varsa herseyin sensörü var balatalarin bile :D

bu pahali benzinde de karburatorlu araba da kullanilmaz enjeksiyonlu sart gerci babamin suzuki swifti var karburatorlu 3 silindir 1.0 motor acayip az yakiyo benim arabamin motoru cok nokta o yüzden biraz fazla yakiyo ama ona görede gidisi daha iyi tek noktaliya göre

enjektörlü iyidir benim 205 pejo vardi karburatorlu 6 sene önce benzin fiatlari ucmadigi dönemler 20 lira ile kadiköye git gel birazda gezmeye benzin kaliyordu :)

karburatorlu elektronikler gibi dertli olmayabilir ama onlarinda kendine has problemleri olmuyor degil samanrasi takilir memesi tikanir hava ayari vs hersey manuel vida cevirerek :)

hani diyosunya elektronik araba olmasin acayip satar hybritler e ne demeli yari elektrikli araba ehheehehe bence tasaruflu araba acayip satar :D
Gönderen: salihsefa - 07 Ocak 2013, 18:13:36
nihat 4 yıl daha geri gel 89 dan 85 dizel hele birde turbolu oldumu  yanında yatmada bin :D beyinsiz arabada beyin tırmalayıcı arıza hakkaten az oluyor, DIY şansı daha bol. tabi senin gibi DIY'in dibine vurmuş arkadaşları hariç tutuyorum :) maşallah :tamamdir
Gönderen: deepdrastic - 07 Ocak 2013, 21:00:54
auhahuauh arabanin huyunu suyunu ogreniyoruz bu sayede benim olayim birazda inat swap yapan biri var ugrasmayip ona verir derdim bak neyi var :D kasindik :D
Gönderen: gipsykings - 07 Ocak 2013, 21:30:21
Hadi geçmiş olsun..Kendi arabam gibi üzülüyordum her olmadığında :) Şükür kurtuldunuz..
Başlık: Ynt: tekleme sebebi beyin (güncel resim sayfa 4)
Gönderen: deepdrastic - 10 Ocak 2013, 18:30:45
konu acmiyayim sirf resim icin araba düzelince bir banyoyu hak etti sonrada kremledik :D

yagmur da yagsa yikadim wax uyguladim isil isil su tutmaz oldu iste hava karardigi icin kalite götü ama parlaklik buna ragmen göz kamastirir

(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/IMG_2481_zps7a4f77e4.jpg)

(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/IMG_2480_zpse8784a72.jpg)

(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/IMG_2477_zps4502557e.jpg)

(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/IMG_2483_zps8290184c.jpg)

(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/IMG_2478_zps515fa87a.jpg)

(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/IMG_2482_zps6b211941.jpg)

(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/IMG_2485_zps5d9763eb.jpg)

(http://i258.photobucket.com/albums/hh261/deepdrastic/MK2/IMG_2484_zps3ad4e27a.jpg)

MasAllah esirgemeyin arkadaslar :) daha yeni yaptim allah nazardan saklasin diyin (amin)
Başlık: Ynt: tekleme sebebi beyin (güncel resim sayfa 4)
Gönderen: servet_volt - 10 Ocak 2013, 20:03:55
masallahı var ya.. :) balon tampon dıye bagarıyo sankı  ;)