vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N => Konuyu başlatan: vw6n - 17 Ekim 2007, 00:52:04

Başlık: Distribütör tamiri (Polo)
Gönderen: vw6n - 17 Ekim 2007, 00:52:04
Geçenlerde aksarayda arayıp taradığım ve sadece bir yerde bulduğum taiwan malı distribütör aracıma uyum sağlamadı usta bayağı uğraştı ama olmadı bana neden bu parçayı aldığımı sordu meğer eski orjinal parça tamir edile biliyormuş zaten daha öncede bir tamir işlemi görmüş bende bunu kendim tamir edebilirim diye içini söktüm ve tamirat esnasında resimledim sizinle paylaşmak istedim umarım yararlı olur.
Orjinal parça (Magnet marelli).
(http://img99.imageshack.us/img99/6812/dscf0784so3.jpg)
Sırasıyla sökme işlemi.
(http://img99.imageshack.us/img99/7415/dsadjn2.jpg)
Görünen 2 vidayı söküyoruz ve o kablolu parçayı çıkartıyoruz üzerindeki perçini eğe yardımı ile hallediyoruz ,üzerindeki kapağıyana doğru ittirip açılmasını sağlıyoruz içerisindeki halkayı(perçin) alıyoruz.
(http://img99.imageshack.us/img99/343/dsg2gp8.jpg)
Bu parçayı tornacıdada yaptırabilirsiniz ama elimde malzeme olduğu için kendim taşta yedirerek aynı şekli verdim yalnız burda önemli olan halkanın içi milin tam çapında olmalı yani tam oturmalıki düzgün dönsün
(http://img401.imageshack.us/img401/7065/dsgjd6.jpg)
İşte bukadar halkayı yerine koyup perçinliyoruz ve  parçaları sırasıyla topluyoruz hafiftende bi yağ damlatırsak iyi olur sonuç çok iyi bunu yaptıktan sonra 1000km kadar yol yaptım hiçbir sorun olmadı aksine düzgün döndüğü için ateşlemede sağlıklı oldu  yakıttada düşme oldu.
Hadi kolay gelsin...
----------------------------------------------Distribütör'ü oluşturan parçalar--------------------------------------------------------
(http://img161.imageshack.us/img161/9536/dist1vn3.gif)
1-İzole halka
2-Distribütör kapağı
3-Dağıtıcı çark (kömür denilen)
4-Toz koruyucu kapak
5-Mil
6-Sinyal sensörü
7-Cıvata
8-Distribütör tutucu
9-Taşıyıcı
10-Ara conta
Not.Resimi daha net görmek için bilgisayara kaydedin.
Başlık: Ynt: Distribütör tamiri (Polo)
Gönderen: Firestarter - 17 Ekim 2007, 00:57:21
Güzel bir çalışma Abdullah. Eline sağlık, arkadaşların işine yarayacak bilgiler bunlar  ;)
Gönderen: vw6n - 08 Haziran 2008, 21:57:47
Kimsenin işine yaramadı heralde.
Gönderen: corrado - 08 Haziran 2008, 22:52:10
birgün birine yara abdullah.
dist önemli. golf te arızalıydı dist.
alt kısmı polonunki ile değişmiştik.aşağı yukarı  aynı distr ler.
Gönderen: polocu - 08 Haziran 2008, 23:29:53
çok güzel bir çalışma olmus eline , emegine sağlık

yanlız bir kaç sorum olacak , bu distribütör hangi durumlarda tamir ihtiyac duyar ve bu değişen halka perçinden egeyle nasıl cıkartacagız orasını pek anlayamadım , birde bu değişen parca tornacı değilde o şekliyle bir yerlerde satılmaz mı ??

şimdiden teşekkürler .
Gönderen: volksport - 09 Haziran 2008, 10:15:37
Eline sağlık arada temizliyip yağlıyorum bende bakım sırasında mili... Magnet marelli  :sevgi:
Gönderen: yakkir - 09 Haziran 2008, 14:21:18
Eline sağlık arada temizliyip yağlıyorum bende bakım sırasında mili... Magnet marelli  :sevgi:

Arada bir ince yağla yağlamakta fayda var.Yağsız kalınca distribütörün ordan cikir cikir diye bir ses geliyor zaten.
Gönderen: volksport - 09 Haziran 2008, 17:18:04
Arada bir ince yağla yağlamakta fayda var.Yağsız kalınca distribütörün ordan cikir cikir diye bir ses geliyor zaten.

Bugune kadar getirtmedik öyle bir ses, Motorumuz memnun halinden demekki...  :melek:
Gönderen: esmer16 - 09 Haziran 2008, 23:15:59
kardesım super bır calısma olmuş elıne sağlık bence bır gun herkezın faydalanacağı bır konu:)yasamayanbılmez benaynı havadıslerı yaşamış bırıolarak ıyı anlıyorum senkendın yapmışsın ama ben 25 lira verdım tornacı helalı hoş olsun suan gusel:D
Gönderen: vw6n - 11 Haziran 2008, 15:15:29
çok güzel bir çalışma olmus eline , emegine sağlık

yanlız bir kaç sorum olacak , bu distribütör hangi durumlarda tamir ihtiyac duyar ve bu değişen halka perçinden egeyle nasıl cıkartacagız orasını pek anlayamadım , birde bu değişen parca tornacı değilde o şekliyle bir yerlerde satılmaz mı ??

şimdiden teşekkürler .
Motor titreyerek çalışıyorsa ve rolanti aşırı oynama yapıyorsa yakıt artışı varsa ihtiyaç duyuluyor. o halka tornacıda yaptırılıyor ama elimden geldiği için ben kendim yaptım perçinide matkabın ucuna takılan ufak taşla yedirdim ve çıkardım.
Gönderen: esmer16 - 12 Haziran 2008, 00:02:51
super ıs bır gun herkesın ısıne yarıcaktır yaramıyorsada bakmalarında fayda var:)
Gönderen: komandoksk - 07 Ekim 2008, 14:32:20
iyi de bu işlem sonra adaptasyon istemiyor mu? bir de rolanti ayarı gerektirir mi? >:D
Gönderen: dangerfield - 07 Ekim 2008, 16:49:48
peki distributoru kendimiz sökebilirmiyiz?
Gönderen: dangerfield - 07 Ekim 2008, 17:01:01
yani araçdan sökme işleminden bahsediyorum. hassasiyeti fazla olan bi parçamıdır?
Gönderen: vw6n - 07 Ekim 2008, 21:17:33
Kendiniz sökebilirsiniz sorun olmaz ama sökerken yanlarda 2 vida var onların yerlerini işaretleyin sonra takarken aynı yerlerden sıkarsınız ayarı tuturmak için.
Gönderen: dangerfield - 07 Ekim 2008, 21:29:54
anladım çok teşekkurler. cunku devirde çok ciddi sorunlar yaşıyorum araç bazen stop ediyor. rolantide çalışırken motor 1-2 cm lik git geller yapıyor yani inanılmaz titriyor. kilometrede yaklaşık 50kuruş yakıyorum. boğaz kelebeğini temizlememe ragmen...denemekde fayda var. tekrar tesekkurler.
Gönderen: vw6n - 07 Ekim 2008, 21:40:11
Sen ozaman sökmeden önce buji kablolarının takıldığı kapağı çıkart önce sonra içindeki mili ukarı aşşağı oynat çok bolluk varsa söküp benim yaptığım işlemi yap eğer sallanma boşluk yoksa kapağı tak arabayı çalıştır ve yanlardaki ayar vidalarını gevşet biraz direksiyonada biri geçsin sende distribütörü yukarı aşşağı çevir rolanti sabitlene kadar zaten motorun sesindende anlarsın düzeldiğini kolaygelsin.
Gönderen: nargileosman - 07 Ekim 2008, 21:54:47
paylaşımın için teşekkürleer.  ellerine sağlık emek vermiş paylaşmışsın. benim işime yaramasada işine yarayan bir arkadaşımız çıkar.
Gönderen: polo35 - 27 Ekim 2008, 21:25:55
arkadasim ben daha once bazi arkadaslarla yazistim bu konuda.benim 97 model 1.4 sportline polomda sabahlari(son 1,5 aydir boyle) tekleyerek calisiyor.bogaz kelebegini iki kez temizlettim bu sure zarfinda.sorun bogaz kelebeginin beyninde dedi usta.en son gecen hafta gittim ustaya o zamandan beri rolanti arayi iyi yani motor sicakken bir sorun yok.cunku devir 2000 e dogru gidip geliyordu bogaz kelebegini temizletmeden once.simdi sorun yok fakat distributor dedigin seyin bogaz kelebgiyle alakasi var mi acaba?usta bana bununla ilgili birseyden hic bahsetmedi.poloya yabanci da sayilirim bu tam olarak nerede bulunur ve ne ise yarar?tesekkur ederim
Gönderen: komutan32 - 22 Aralık 2008, 20:25:13
arkadaşlar ben 2 nolu parca yüzünden yolda kaldım.uzun yolda normal seyir halinde giderken araba stop etti. kenara çektim marşa basıyorum marş basdı ama bi türlü çalışmadı. bir ilçede olduğum içinde tanımadığım bi usta çağırdım baktı etti çalıştıramadı. sanayiye çektik arabayı yok kimse yapamadı. en son bi tane usta var ona götür dediler.oda bilgisayardan arıza falan baktı bulamadı. komple ne var ne yok sötü benzin pompasına kadar. en son o mandalı değiştirmek aklına geldi.onu değiştirdi araba çalıştı.siz siz olun bilmeyen ustaya arabanızı elletmeyin
Gönderen: salman - 22 Aralık 2008, 20:38:38
benim rolanti araç ısındığında yani jikle mikle devre dışı kaldığında 6.000 devirde, stop etme falan yok ama bana düşük geliyor.. bu dispiritörle alakası varmıdır.. yani rolantinin 8.000 lerde falan olmasını istiyorum.. (araç otomatik vites, P konumundaykende 6 da, D konumundaykende 6 da)
Gönderen: eroldemir73 - 23 Aralık 2008, 11:45:26
benim rolanti araç ısındığında yani jikle mikle devre dışı kaldığında 6.000 devirde, stop etme falan yok ama bana düşük geliyor.. bu dispiritörle alakası varmıdır.. yani rolantinin 8.000 lerde falan olmasını istiyorum.. (araç otomatik vites, P konumundaykende 6 da, D konumundaykende 6 da)
Benim araçta otomatik. benimkide 6500 lerde duruyor devamlı. normali bu..

Bende değişik model yani buradakinden farklı turuncu kapaklı distribütörden var, geçenlerde kapağını açtım. oksit, yağ gibi kirleri temizledim ama ortada dönen parçanın üzerinde kömür gibi birşey var. o sanki biraz erimiş gibiydi.. Aslında tam anlatamadım. Böyle içine doğru aşınmış gibiydi. sadece o ortada dönen parçayı bulmak mümkün oluyor mu?
Gönderen: dangerfield - 23 Aralık 2008, 16:59:55
bu distributorun başka parçası bozulmazmı tek olay şu ortası delikli metalmidir yani? kömür falan var diyorlar içinde bir açıklayabilirmisiniz?
Gönderen: vw6n - 24 Aralık 2008, 01:04:57
Kömür dedikleri disrübütör kapağı onu değiştirin.Kırmızı turuncu renklerde olur.
Gönderen: dangerfield - 24 Aralık 2008, 01:26:40
hmm anladım. tesekkurler. yani distributor kapağı ve o perçinlenen parça dışında birşeyin bozulmuş olma imkanı yok çalışan bir araba için???
Gönderen: vw6n - 25 Aralık 2008, 00:41:49
disrübütör'de başka birşey bozulmaz.
Gönderen: eroldemir73 - 25 Aralık 2008, 09:53:44
Kömür dedikleri disrübütör kapağı onu değiştirin.Kırmızı turuncu renklerde olur.
Yeni kapak satın aldığımızda ortada dönen o kömürlü parçada mı veriliyor.
Gönderen: vw6n - 25 Aralık 2008, 11:54:09
O dönen parça plastik iki ucunda metal bişeyvar onun bozulma veya yenilme gibi bir durumu olacağını sanmıyorum kapağın içinde 4 tane nokta var onlar yeniliyor sadece kapağı değişince düzelir o dönen parça kapakla satılıyormu bilmiyorum.
Gönderen: polo35 - 27 Aralık 2008, 11:31:06
Motor titreyerek çalışıyorsa ve rolanti aşırı oynama yapıyorsa yakıt artışı varsa ihtiyaç duyuluyor. o halka tornacıda yaptırılıyor ama elimden geldiği için ben kendim yaptım perçinide matkabın ucuna takılan ufak taşla yedirdim ve çıkardım.

hangi usta ugrasacak ki bununla?sanayideki ustalar ugrsabilir ki onlarda VW den anlamazlar:(yani sen tamit et en iyisi benimkini
Gönderen: vw6n - 27 Aralık 2008, 13:29:17
Bi tornacıya götür halleder ben tamirci değilim sadece böyle işlerle uğraşmayı seviyorum ;)
Gönderen: jepak - 16 Ocak 2009, 22:34:13
arkadaşlar eğer yolda giderken birden durma ve 10-15 dk çalışmama sorunu varsa kesinlikle bu parçadan yapıyor. ben tamir ettirmedim yenisini aldim gerçi ama eğer tamir ediliyorsa ettirin. rolantideki oynamalar da geçer. sabahları tekleyerek çalışırdı ve kilometre saati resetlenirdi sabahları. o da geçti.
Gönderen: polo35 - 06 Mart 2009, 21:46:01
boğaz kelebeğini nihayet değiştirdim.ustam verimli çalışsın diye distribütörü de kontrol etti.bir iki parçasını tornacı da yaptırdı.burcumu ne gevsekmiş...
Gönderen: dangerfield - 06 Mart 2009, 23:06:16
sorunların çözüldümü?
Gönderen: sniper947 - 30 Nisan 2011, 17:37:16

Öncelikle İyigünler 2000 Model Polo Clasik 1,6 Otomatik Vites Arbam Mevcuttur. Kendim Afyonda Oturuyorum.
Arabam Lpg İdi. Lpg Varken Arabamda Stop Etme 2 Veya 3 Marşta Çalışıyordu. Arabımı Burada Serviste Götürdüm .Bana Lamda Sensörü Bozuk Gaz Kelebegi Bozuk Dendi. Afyonda Özel Bir Ustaya Götürdüm
Bilgisaya Baglayamadı. Arabanın Sol Tarafındaki Silecek Altındaki Beyin Veya Kontrol Ünitesi Neyse Onu Söktü Oranın Oksitlendigini Gördük Oraya Balata Spreyi İle Temizledi  Arabanın Sesi Falan Düzelti
Yalnız Ertesi Gün Araba Hiç Çalışmadı.
Bende Aracı Eskişehirdeki Özel Servise Götürdüm.Bilgisayarda Aynı Arızayı Verdi. Yeni Gaz Kelebegi Taktılar Ben Oradaa İken Fakat Adapdasyon Yapmadı.Bana Arabamı Bırakmamı Söylediler.ARABAMI BIRAKTIM
Arabanın Lamda Sensörü Sigorta Kutusu Harartet Müşürü Termostat Müşürü Degişti.Fakat Arabadaki Tüpün Ayarı Bozdugu Yeniden Tüp Tesisatı Kurulması Gerektigi Söylendi.
Arabaya 1 Ve 2 Ay Lpg Bindim  Titremeye Başladı 1 0002 Ayda Benzinde Bindim Yine Titreme Sabahaları Çalışmama Var  En Son Olorak Şuan Tüpü Söktürdüm Tamamen.
Arabanın Çalışması Güzel Stop Etmiyor benzinda Fakat P Ve N Aldıgımda Devir 3000 Kadar Kendi Kendine Bazen Çıkıyor Bazende Çıkmıyor. Bu arada Bujileri Degiştirdim .Eskiden Km De Benzin 3 650 000 İken 600 000 İle 650 000 Arsı yakıyordu Bujiden Sonra  Benzini 4 000 000 Alıyorum Km De 400 000 İle 450 000 Arası Yakıyor benzede binerken

Şimdi Sorum Şu
Aracımın Kontrol Ünitesimi Arızalı Yoksa Gaz Kelebegimi
İkincisi Disbiritor Kapagında Çatlak Gördüm Bugun Oda Arıza Yaparmı
  İlginize Şimdiden Teşekkür Ederim

Gönderen: danniel - 01 Mayıs 2011, 12:51:46
slm;oncelıkle basınıza baya bır talıhsızlıkler gelmıs.gecmıs olsun.ve bır cok seyıde degıstırmıssınız.benımde 1.4 16v sportlıne aracım var uzerınde 1.5 senedır atıker sıralı var hıc sorun yasamadım.tup baglantısında ya bır yalnıslık vardı yada otomatık araclarda ıstenılen randımanı vermıyo olabılır!!!fakat bende aracımı ılk aldıgımda gec calısma oldu aldıgımın ıkıncı gunu hatta sonra bır gun hıc calısmadı.dıstrıbıtorun ıcındekı sadece komurun bıttıgı ortaya cıktı 30 lıraya hallettım servıste kazalı bır aracdan aldık problem yok.bu kapagın catlak olması sadece motor yıkatırken veya yagmurlu havalarda ciğ ve ıcıne nem alıyosa aracınız hem tıtrer hemde gec calısır!!!!!!derımkı sokulmusken ıcınıde bır kontrol ettrın kolay gelsın.
Gönderen: BAY_54 - 26 Haziran 2011, 03:44:58
99 POLO mda aynı sorun var.mil yuvası iyice bozulmuş ve lackalaşmış.rölantide devir düşüp cıkıyor.titreme ve stop etme sorunum var.servis orijinal parcayı 650 tl dedi.yan sanayiler 200 tl imiş.tavsiye etmedi.ancak marelli artık yerini bosch a bırakmış.cıkma bir boshc distribütör bulup dış kabının içine yan sanayi nin içini monte etmeyi tavsiye etti.bu konuyu burada arastırdıgımda çok güzel bir paylaşım yapan abdullah arkadasıma teşekkür etmek isterim. resimlerle gayet iyi sunum olmuş.anlayamadıgım yer ise:percinleri söktüğümüzde değiştirilen yada tornacıda yaptırılan parca hangisi?halka denilen parça milin sabit çapta dönmesini saglıyor sanırım.eger bu halka değiştiriliyorsa orada bulunan elips seklindeki saca arkadan kaynaklamı sabitleniyor?yoksa arkada kendi yuvasımı var?yada 2 adet percini,ortada ise milin gectiği delik olan elips seklindeki sacmı değişiyor??bir cevap verirseniz sevinirim.paylaşım için çok teşekkürler..
Gönderen: aytek - 26 Haziran 2011, 22:40:17
bir gün işimize yarayacaktır,eline saglık arkadaşım...
Gönderen: yeni polocu - 26 Eylül 2011, 20:59:19
sa arkadaşlar dstrbtr kömürünün bittiğini nasıl anlarız kapaktamı oluyo kömürle
Gönderen: vw6n - 29 Eylül 2011, 23:40:29
99 POLO mda aynı sorun var.mil yuvası iyice bozulmuş ve lackalaşmış.rölantide devir düşüp cıkıyor.titreme ve stop etme sorunum var.servis orijinal parcayı 650 tl dedi.yan sanayiler 200 tl imiş.tavsiye etmedi.ancak marelli artık yerini bosch a bırakmış.cıkma bir boshc distribütör bulup dış kabının içine yan sanayi nin içini monte etmeyi tavsiye etti.bu konuyu burada arastırdıgımda çok güzel bir paylaşım yapan abdullah arkadasıma teşekkür etmek isterim. resimlerle gayet iyi sunum olmuş.anlayamadıgım yer ise:percinleri söktüğümüzde değiştirilen yada tornacıda yaptırılan parca hangisi?halka denilen parça milin sabit çapta dönmesini saglıyor sanırım.eger bu halka değiştiriliyorsa orada bulunan elips seklindeki saca arkadan kaynaklamı sabitleniyor?yoksa arkada kendi yuvasımı var?yada 2 adet percini,ortada ise milin gectiği delik olan elips seklindeki sacmı değişiyor??bir cevap verirseniz sevinirim.paylaşım için çok teşekkürler..
Sadece halkayı değiştiriyorsunuz söktüğünüzde göreceksiniz halka zamanla aşınıyor ve bolluk yapıyor.
Gönderen: vw6n - 29 Eylül 2011, 23:42:18
sa arkadaşlar dstrbtr kömürünün bittiğini nasıl anlarız kapaktamı oluyo kömürle

Tevzi makarası deniliyor kapağı açtığınızda içinde dönen T şeklindeki parça kapağın içinede bakın oda yıprandıysa onuda değiştirin.
Gönderen: DHans - 05 Ekim 2011, 21:03:30
emegıne saglık
Gönderen: speedystop - 29 Kasım 2011, 17:22:47

Tevzi makarası deniliyor kapağı açtığınızda içinde dönen T şeklindeki parça kapağın içinede bakın oda yıprandıysa onuda değiştirin.

Sorti hocam bana özelden yazdığım mesaja karşılık yardım edebiliecekmisiniz sürekli sizden cevap gelmişmi diye girip çıkıyorum? Lütfen yardım edin
Gönderen: Evren_20 - 29 Mart 2015, 19:53:02
arkadaşlar konuyu hortlatıyorum ama yardıma ihtiyacım var benim 99 model aee motor da distribütör arızalı aynı şekilde olaylar vardı söktüm baktım hem sağa sola hem de bir yerlere sürtüyor içindeki parça çıkma nerden bulabilirim acaba alper abi demişsiniz ama ona nerden ulaşabilirim? markası bosch distribütörün.
Gönderen: alper19 - 29 Mart 2015, 22:13:31
golf oto alper serbest
0533 812 38 18
Gönderen: speedystop - 30 Mart 2015, 16:50:02
arkadaşlar konuyu hortlatıyorum ama yardıma ihtiyacım var benim 99 model aee motor da distribütör arızalı aynı şekilde olaylar vardı söktüm baktım hem sağa sola hem de bir yerlere sürtüyor içindeki parça çıkma nerden bulabilirim acaba alper abi demişsiniz ama ona nerden ulaşabilirim? markası bosch distribütörün.

Hocam benim elimde var çıkma orjinal bosch içindeki parça ayrı satılıyor ama Türkiyede satılmıyor. Uygunsa uygun bi rakamdan size verebilirim 2 sene garantide veririm

Gönderen: necosony - 10 Haziran 2015, 20:49:17
arkadaşlar selam
bende vw 1999 polo 1.4 motor sportline aldım. birkaç gün kullandıktan sonra araçta aniden yığılma kerkinme tekleme durumları oluştu. forumlarda onlarca sebepten bahsediliyordu. hepside yüzlerce lira maliyetli şeylerdi. ben gaz kelebeğini temizledim hava filtresini değiştirdim. bugün sanayiye gittim usta deneme sürüşü yaptı teşhisi koydu. ateşleme bobini dedi. ben de eğer değilse almak istemiyorum dedim. parçacıdan emanet bobin geldi taktık sonuç aynı. ben distrübütöre bakmasını istedim . ordan olmaz dedi ve ben ordan ayrıldım. bu arada bujileri yeniledik. akşam iş çıkışı klasik woswos tamircisi arkadaşım ahmete gittim direk distrübütörü açtı ve ne görelim tevzi makarası ortası yanık. her yer kıvılcımlarla bozulmuş. zımpara ile temizleyip sprey sıktık. içinde bir direnç olduğunu ve değiştirmem gerektiğini söyledi. tekrar topladık ve hareket ettim, 500 m gitmeden yığılan araba canavar olmuştu.  ardından sanayiye gittim tevzi makarasının yenisini aldım. bu akşam kendim takacağım. sonuç daha iyi olacak sanırım.makaranın resmini sonra atarım. ustalara kalsa beyin ateşleme bobini buji  kablosu hep değişecekti. biraz elinden iş gelen sorunu kendi çözebilir yüzlerce lira gereksiz masraftan kurtulabilir. arızasız günler dilerim
Gönderen: edincol - 12 Haziran 2015, 01:20:33
Paylaştığınız için teşekkürler, umarım sorun temelli çözülür.

Güvenli sürüşler.
Gönderen: suat bilgin - 25 Haziran 2015, 18:19:56
benim aracımda da kronik bir sorun var.acaba bu distiributor dan mı. yavasladığımda hızım 20 -30 km kadar düstüğünde bi titreme oluyor sanki stop edecekmiş gibi. mecbur debriyaj yapıyorum ve hemen kendi kendine gaz veriyorr devir 1500  kadar cıkıyor...distributorun elden gecmesimi gerekli...yorumlarınız lutfen...keyifli sürüsler