vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf I => Konuyu başlatan: tatarlar - 12 Ekim 2012, 02:35:20

Başlık: mk1 denge sorunu
Gönderen: tatarlar - 12 Ekim 2012, 02:35:20
Merhaba arkadaşlar
82 model aracım var. lastikler standard 175/70/13 jantlar çelik jant. şöyle bir sıkıntı var. özellikle 1 yada 2 ile giderken durmak gerektiğinde vitesi boşa alıp yavaştan frene basıldığında (frene basmadanda az hissediliyor) resmen araç ta bir lastik alttan balon yapmış ta oraya gelince atlıyor gibi. yüksek hızda bunu hissedemiyorum tabi. akslar ön arka bilyeleri kontrol ettim. rot balans yapıldı ama durum aynı . bu konuda fikri olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
Başlık: Ynt: mk1 denge sorunu
Gönderen: Golf_ld - 12 Ekim 2012, 08:46:01
en büyük olasılık ön fren disklerin eğrileşmiş sıcakken su değdi ise disklere yapar bendeki golf 3 te oldu öyle kullandım  durmaya yakın atlama yapar gibi tepki verir araç

çözümüde  ön disklerinin et kalınlığı iyi ise tornada biraz aldırırsın düzelir ama etkalınlığı ince ise değişmen gerekli 

frene basmadan hissedilmesi ise şöyle disk 2 balata arasında gezerken yani dönerken salgı olan yerde balatalar ile temasta olur oda araçta atlatma hissi verir olay bu çözümde belli muhtemelen budurum uzun süre oldu ise balata da değişirsen senin için daha iyi çünkü balatalarda dengesizce aşınıyo  ver sürtünmeden kavrulup ısı bile yapar
geçmiş olsun   150 tl gibi bir masraf çıkartır sanırım
Gönderen: goffo - 12 Ekim 2012, 11:43:46
Merhaba arkadaşlar
82 model aracım var. lastikler standard 175/70/13 jantlar çelik jant. şöyle bir sıkıntı var. özellikle 1 yada 2 ile giderken durmak gerektiğinde vitesi boşa alıp yavaştan frene basıldığında (frene basmadanda az hissediliyor) resmen araç ta bir lastik alttan balon yapmış ta oraya gelince atlıyor gibi. yüksek hızda bunu hissedemiyorum tabi. akslar ön arka bilyeleri kontrol ettim. rot balans yapıldı ama durum aynı . bu konuda fikri olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

lastiklerin kaç senelk yada kaç km yaptın belki lastiklerin tellerinde problem vardır
Gönderen: Mk1GTI - 12 Ekim 2012, 12:37:46
Rot balan yapılmış orda lastiklerinde balansı kontrol edilmiştir büyük ihtimal..  Serhan arkadaşın dediği gibi ön disklerde yada arka kapmanalarda sürtünme vardır bunları kontrol edin.. Aracın sekmeye başladığı nokta ön veya arka ise ona göre kontrol - Onarım yapılır.
Gönderen: tatarlar - 14 Ekim 2012, 18:19:28
Arkadaşlar
bütün cevaplar için teşekkür ederim . en kısa zamanda kontrol edip burada paylaşacağım. sanırım bir olayı paylaşmadım. ön sol da porye de köşeden çekiçle vurunca şişme olmuş, dolayısıyla disk poryeye tam düz oturmamış . çark ve eğe ile bir miktar aldırdım epey düzeldi ama hala var . bu da beni rahatsız ediyor
Gönderen: gokhan54 - 16 Ekim 2012, 02:42:22
en büyük olasılık ön fren disklerin eğrileşmiş sıcakken su değdi ise disklere yapar bendeki golf 3 te oldu öyle kullandım  durmaya yakın atlama yapar gibi tepki verir araç

çözümüde  ön disklerinin et kalınlığı iyi ise tornada biraz aldırırsın düzelir ama etkalınlığı ince ise değişmen gerekli 

frene basmadan hissedilmesi ise şöyle disk 2 balata arasında gezerken yani dönerken salgı olan yerde balatalar ile temasta olur oda araçta atlatma hissi verir olay bu çözümde belli muhtemelen budurum uzun süre oldu ise balata da değişirsen senin için daha iyi çünkü balatalarda dengesizce aşınıyo  ver sürtünmeden kavrulup ısı bile yapar
geçmiş olsun   150 tl gibi bir masraf çıkartır sanırım

:tamamdir :tamamdir :tamamdir kesinlikle ve kesinlikle
Gönderen: west_55 - 16 Ekim 2012, 04:23:00
Aynı sorun bende de var, durmaya yakın araç sanki seke seke gidiyor, 120-130 KM hız ile frene bastığımda pedal titreme yapıyor, hatta olayı biraz daha abartırsam 140-150 ile frene bastığımda direksiyon bile titriyor  :(
Gönderen: tatarlar - 16 Ekim 2012, 13:13:56
Arkadaşlar sorun çözüldü. önceden poryenin yan tarafına çekiçle vurulduğu için yüzey şişme yapmış bu yüzey tamamen düzeltildi. ayrıca porye ve fren diski eski olduğundan küfler vardı birbirine değen yerlerde. Elektrikli tel fırça ile hem poryeyi hemde frendiskinin iç kısmını iyice temizledim. Önceden 100km de direksiyon titreme yapıyordu ve hızlanmayı da etkiliyordu. Şu an hepsi gitti. Pas ve eğrilik olayına dikkat. Hatta Bu olay yüzünden kaliper civatalarından birinin yatakları bozulmuştu. Şimdi herşey normal. :tamamdir
Herkese Teşekkürler...
Gönderen: west_55 - 17 Ekim 2012, 00:01:57
Arkadaşlar sorun çözüldü. önceden poryenin yan tarafına çekiçle vurulduğu için yüzey şişme yapmış bu yüzey tamamen düzeltildi. ayrıca porye ve fren diski eski olduğundan küfler vardı birbirine değen yerlerde. Elektrikli tel fırça ile hem poryeyi hemde frendiskinin iç kısmını iyice temizledim. Önceden 100km de direksiyon titreme yapıyordu ve hızlanmayı da etkiliyordu. Şu an hepsi gitti. Pas ve eğrilik olayına dikkat. Hatta Bu olay yüzünden kaliper civatalarından birinin yatakları bozulmuştu. Şimdi herşey normal. :tamamdir
Herkese Teşekkürler...

Usta işlemi frenciye mi yaptırdınız? Bende de aynı problem söz konusu. Ne gibi işlemler yaptırmalıyım araca?
Gönderen: tatarlar - 17 Ekim 2012, 02:26:14
Merhaba west_55. ben bu işleri kendim yaptım. size tavsiyem eğer sökme takma işleri elinizden geliyorsa fren disklerini söküp tornacıda kontrol ettirin . eğiklik varsa , eğer diskler hava kanallı deilse yenilerini takın . sadece hava kanallı ise tornalatabilirsiniz . Şayet benim gibi poryede şişme yada eğiklik varsa , çok fazla deilse tornada düzelir. pas vs. varsa tel fırça ile iyie temizleyin. Eğer benim elimden sökme takma gelmez diyorsanız taşıyıcıları komple söktürüp doğru tornacıya . Tornacı , fren diski, porye, bilyelere bakar hepsini halleder.
Gönderen: tatarlar - 17 Ekim 2012, 02:29:16
Sizin sorun büyük olasılık fren diskleriyle çözülebilir Kolay gelsin
Gönderen: west_55 - 17 Ekim 2012, 22:50:40
Merhaba west_55. ben bu işleri kendim yaptım. size tavsiyem eğer sökme takma işleri elinizden geliyorsa fren disklerini söküp tornacıda kontrol ettirin . eğiklik varsa , eğer diskler hava kanallı deilse yenilerini takın . sadece hava kanallı ise tornalatabilirsiniz . Şayet benim gibi poryede şişme yada eğiklik varsa , çok fazla deilse tornada düzelir. pas vs. varsa tel fırça ile iyie temizleyin. Eğer benim elimden sökme takma gelmez diyorsanız taşıyıcıları komple söktürüp doğru tornacıya . Tornacı , fren diski, porye, bilyelere bakar hepsini halleder.

Bayram tatilinde frenciye giderim. Bugün frencinin verdiği fiyat çiftini 30 TL'ye taşlarız dedi. Diskler hava kanallı. Hatta olayı birebir görme imkanım oldu. Ticari taksininde pedalda titreme varmış o da taşlama yaptırıyordu. Hemde disk'i sökmeden, sadece lastiği söküp yapıyor adam.  ???
Gönderen: TEYOLOGY - 18 Ekim 2012, 02:47:17
Bayram tatilinde frenciye giderim. Bugün frencinin verdiği fiyat çiftini 30 TL'ye taşlarız dedi. Diskler hava kanallı. Hatta olayı birebir görme imkanım oldu. Ticari taksininde pedalda titreme varmış o da taşlama yaptırıyordu. Hemde disk'i sökmeden, sadece lastiği söküp yapıyor adam.  ???

araç üzerinde...  :o

torna homojen bir düzeltme yapar. sökmeden taşlama yapıldığında durum daha da kötüye gidebilir.
Gönderen: west_55 - 18 Ekim 2012, 16:07:07

torna homojen bir düzeltme yapar. sökmeden taşlama yapıldığında durum daha da kötüye gidebilir.

Usta şu aşağıda ki linke bir bakar mısın? Gittiğim frencide aynı bu şekilde taşlama yapıyordu  :-\

http://www.youtube.com/watch?v=vC0AJVnRakE
Gönderen: ahmancar - 18 Ekim 2012, 20:23:47

gayet güzel oluyor yanlış yönlendirme yapmayalım
özellikle arkadaş belirtmiş hava kanallı diye
dolu disk olsa olmuyor hadi oldu diyelim bi tornacı olarak tavsiye etmem çünkü dolu diskler çok ince bu sefer sıcaklıktan ince olduğundan daha çabuk çarpılır. ama hava kanallı diskler için bi tereddütüm yok.
Gönderen: TEYOLOGY - 18 Ekim 2012, 20:48:11
üstad gözünü seveyim fren diskinin takımının maliyeti ne kadar ki? hayatını teslim edeceğin bir yapı sonuçta. bana soracak olursan tornaya dahi sıcak bakmıyorum da ehven-i şer olarak tornanın taşlamadan daha homojen olacağını ifade ettim sadece.
Gönderen: west_55 - 18 Ekim 2012, 23:29:19
Arkadaşlar hangi disk tercih edilmeli? Marka ve fiyatını yazdım. Önerilerinizi bekliyorum.

Balo: 80
Valeo: 84
Bosch: 74
Ferado:74
Zimmermann: 114
Brembo: 108
Gönderen: tatarlar - 19 Ekim 2012, 01:16:54
Arkadaşım
fren diskini değiştirmeden önce yinede porye bilyesi ve salıncak ile amortisör bilye ve takozlarını kontrol ettir . bende senin gibi direkt diskleri değiştirecektim. tornacı disklerde sorun yok deyince diğer kısımlara baktım.
Gönderen: west_55 - 19 Ekim 2012, 03:13:30
Arkadaşım
fren diskini değiştirmeden önce yinede porye bilyesi ve salıncak ile amortisör bilye ve takozlarını kontrol ettir . bende senin gibi direkt diskleri değiştirecektim. tornacı disklerde sorun yok deyince diğer kısımlara baktım.

Hocam diskte olduğuna biraz eminim, Kütahya'ya giderken sanırım Merkez'den geçip Gediz'e giderken yaklaşık 3-4 KM'lik bir iniş var, orada boşta indim, o da yetmezmiş gibi inişin bittiği yerde çeşme vardı. Orada durmak istediğimde disklere su geldi. Ben sadece buharını gördüm. Ondan sonra düzen bozuldu.
Gönderen: ahmancar - 19 Ekim 2012, 13:18:21
üstad gözünü seveyim fren diskinin takımının maliyeti ne kadar ki? hayatını teslim edeceğin bir yapı sonuçta. bana soracak olursan tornaya dahi sıcak bakmıyorum da ehven-i şer olarak tornanın taşlamadan daha homojen olacağını ifade ettim sadece.

tartışma gerek yok ama cnc tezgahlarım var 2 adet torna 2 adet işleme merkezi denizli 2.sanayinde buyur gel istersen manisa'dasın başımın üstünde yerin var taşlamadan daha iyi bi yüzey elde edeceğimi sana ıspatlıyayım. ben zaten tornalama konusunda pek taraftar değilim ama hava kanallı modeller tornalanabilir. benim arabamdaki disklerde eğri idi ama dolu olan modeldi bende tornalıcaktım balo diskin takımı 80 lira olunca direk yenisini aldım taktım eski disklerimden de spacer yaptım. inşALLAH aydınlatmıştır seni  :tamamdir
Gönderen: TEYOLOGY - 19 Ekim 2012, 15:44:56

tartışma gerek yok ama cnc tezgahlarım var 2 adet torna 2 adet işleme merkezi denizli 2.sanayinde buyur gel istersen manisa'dasın başımın üstünde yerin var taşlamadan daha iyi bi yüzey elde edeceğimi sana ıspatlıyayım. ben zaten tornalama konusunda pek taraftar değilim ama hava kanallı modeller tornalanabilir. benim arabamdaki disklerde eğri idi ama dolu olan modeldi bende tornalıcaktım balo diskin takımı 80 lira olunca direk yenisini aldım taktım eski disklerimden de spacer yaptım. inşALLAH aydınlatmıştır seni  :tamamdir

yanlış anlaşılmasın tereciye tere satma gibi bir iddiam asla olmaz. işin erbabı olan sensin. senin her gün yaptığın şeyi ben ancak görüyorum o da ayda yılda bir. biraz da mantık yürüterek bu söylediklerimi ifade ediyorum. yanılıyor da olabilirim. ama mantığım şu. bir önceki sayfada west_55 (hüseyin) arkadaşımızın gönderdiği linkteki videoya bakalım mesela. max 45-50 kg ağırlığındaki bir düzenek ile disk döndürülüyor. (aksta olası bir balans bozukluğu durumunda diskler balanssız dönecek ve düzenek de hafif olması sebebiyle diske boyun eğerek gözle görünmeyecek kadar az dahi olsa ileri geri hareket edecek.) bu durumda taşlama devam ettiği sürece diskin bir kısmını az bir kısmını çok taşlayacak. tornada böyle bir olasılık söz konusu olmaz.

iddia etmiyorum. bilmediğimden soruyorum. tornada mı yoksa taşlama esnasında mı daha fazla sıcaklık artışı yaşanır? bana taşlamada daha fazla olurmuş gibi geliyor. torna (veya cnc) tezgahında kılcal bir şekilde kesip geçiyor. diğerinde ise dakikalarca yüzeye sürtüne sürtüne inceltiyor. bu mantıkla söylüyorum dediğimi. (dediğim gibi yanılıyor da olabilirim. belki siz kızılötesi bir termometre ile sıcaklık ölçümü dahi yapmışsınızdır.)

sürtünmenin ortaya çıkardığı ısı enerjisini ve sıcaklık artışı da malum. zaten hava soğutmalı vs dolu disk ayrımında sen de aynı şeyi söylüyorsun.

http://www.youtube.com/watch?v=5JbnDXw-0pM&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=vCUXM3JesLo

bir de bir noktaya daha vurgu yapmak istiyorum. ilk mesajım da dahil olmak üzere ben kesin ifadeler kullanmıyorum zaten. tornada bir yanlışlık yapıldığında bunun farkına varılır. ama araç üstü taşlamada "oldu oldu çok iyi oldu" diye teslim alınan aracın daha kötüye gitmiş olabileceği sonradan farkına varılabilir. nitekim ben de ifademde kötüye gidebilme ancak fark edilmemesi ihtimaline vurgu yapmıştım zaten. "kötüye gider" değil "kötüye gidebilir" demiştim.
Gönderen: Mk1GTI - 19 Ekim 2012, 18:16:15
 Tolga video dakilerin disk taşlama yada traşlama ile alakası yok.

Gönderen: TEYOLOGY - 19 Ekim 2012, 19:29:07
Tolga video dakilerin disk taşlama yada traşlama ile alakası yok.

benim gönderdiğim videodakilerin yok da ben sürtünme ile ortaya çıkabilecek sıcaklıkların nelere kadir olduğunu göstermek açısından veridm linkleri. ama ilk sayfadaki disk taşlama.
Gönderen: Mk1GTI - 19 Ekim 2012, 22:10:08
 Bukadar ağır değil durum.. Adam kaynak yapmak yerine 20 ton + basınç ve sürtünme ile metali birleştiriyor ama tornada firen diskini traşlamada bu ısının çıkması imkansız kaldıki uzun frenlemede çıkan ısının tornada 10/1 kadarı anca oluşur diye düşünüyorum..

Gönderen: ahmancar - 19 Ekim 2012, 23:41:50
Erşan abi teşekkür ederim yorumun için ben yıllarımı verdim bu işe hatta atalarımdan gelme bi meslek. ısınma yine olur ama senin yorumun yerli yerince  :tamamdir bence araçta dolu disk var ise hiç gerek yok zaten arkadaşlar fiyatları belirtmiş hava kanallı için tekrar konuşuyorum tornalanabilir tavsiye edebilirim. konu konuluktan çıkmasın  :-\
Gönderen: TEYOLOGY - 20 Ekim 2012, 00:07:18
yalnız bir hata yapıyorsunuz. benim farklı cümlelerde söylediğim kelimeleri ya da farklı mesajlardaki kast ettiklerimi montajlıyorsunuz söylemediğim şeyler söylemişim gibi görünüyor böylece. (kasıtlı yapıyorsunuz manasında demiyorum) lütfen yazdıklarımı en başından sonuna kadar tekrar okuyarak nerede hatalı olduğumu bana açıkça yazın.

Bukadar ağır değil durum.. Adam kaynak yapmak yerine 20 ton + basınç ve sürtünme ile metali birleştiriyor ama tornada firen diskini traşlamada bu ısının çıkması imkansız kaldıki uzun frenlemede çıkan ısının tornada 10/1 kadarı anca oluşur diye düşünüyorum..

doktor ben tornada taşlamada bu sıcaklığa ulaşır manasında demediğimi zaten bir önceki mesajımda belirtmiştim. sürtünme kuvveti... bu kuvvetin kendisi nelere kadir. kastım budur. kaldı ki:>>>>
iddia etmiyorum. bilmediğimden soruyorum. tornada mı yoksa taşlama esnasında mı daha fazla sıcaklık artışı yaşanır? bana taşlamada daha fazla olurmuş gibi geliyor. torna (veya cnc) tezgahında kılcal bir şekilde kesip geçiyor. diğerinde ise dakikalarca yüzeye sürtüne sürtüne inceltiyor. bu mantıkla söylüyorum dediğimi. (dediğim gibi yanılıyor da olabilirim. belki siz kızılötesi bir termometre ile sıcaklık ölçümü dahi yapmışsınızdır.)

aynı şeyi söylemişiz doktor?

Gönderen: west_55 - 20 Ekim 2012, 00:41:12
Arkadaşlar sonuç olarak benim videosunu gönderdiğim işlem yapılırsa titreme sorunum çözülür mü? O kadar bilimsel yazılmış ki hiç bişey anlamadım.
Gönderen: tatarlar - 20 Ekim 2012, 03:45:36
Selam
Bence o video daki olaya güvenme. Arkadaşların dediklerindeki haklılık payı var. Söktür fren disklerini . Doğru tornacıya. Garanti olsun.
Gönderen: west_55 - 20 Ekim 2012, 04:18:54
Selam
Bence o video daki olaya güvenme. Arkadaşların dediklerindeki haklılık payı var. Söktür fren disklerini . Doğru tornacıya. Garanti olsun.

Her tornacı derdimi anlar mı? Ya da tornacıya gittiğimde ne demeliyim?
Gönderen: Mk1GTI - 20 Ekim 2012, 10:08:20
Diskleri söküp takıcak olan usta götürür yaptırır tornacıya onları.. Tabi söken ustanın diskler hakkındaki yorumuda önemli.. Eğer burun büküp torna yaptıralım derse bence hemen git yenisini al derim..

Tolga kişisel bir kasıtla yorum yazmıyoruz sadece yazılanlar arasında toplanan soruları kısa ve öz şekilde toparlayıp cevap yazmak.. Kişisel algılamayalım lütfen senin yazdıkların içindede çok güzel soru ve cevaplar var okuyanlar için ön bilgi olur ona göre hareket edilir..

Mesala bikaç cevap ileride gösterilen küçük taşınabilir torna makinası tüm dünyada uygulanan bir sistem ve işlemin daha basit hale gelmesi ve yurt dışında tornacıyada ek masraf çıkmamsı gibi durumlar için geliştirilmiş bir alet.. Bir torna tezgahının yerini tutarmı sorusuna gelirsek benim kanımcada hata payı yüksek olucaktır.. Tornada işlem görücek malzeme sabitlendimi mm yerinden oynamaz ve bıçak her mm ye %100 temas eder bu yüzden uzun ömürlü bir işlem ortaya konulur ama seyyar olan porya üzerinde yapılıyor hata yapma payı çok yüksek ve bu hatada ileriki zamanlarda ortaya çıkacaktır ve tekrardan masraf yapmak olasıdır.
Gönderen: TEYOLOGY - 20 Ekim 2012, 10:51:32
Tolga kişisel bir kasıtla yorum yazmıyoruz sadece yazılanlar arasında toplanan soruları kısa ve öz şekilde toparlayıp cevap yazmak.. Kişisel algılamayalım lütfen senin yazdıkların içindede çok güzel soru ve cevaplar var okuyanlar için ön bilgi olur ona göre hareket edilir..

yok doktor ben de aynı düşünüyorum bu konuda. kişisel bir şey algılamadım kesinlikle. kasıt? kesinlikle düşünmüyorum dahi. biraz uzun yazıyorum. hızlı ve atlayarak okurken arada asıl kast ettiğim hususlar gözden kaçabiliyor.
Gönderen: west_55 - 03 Kasım 2012, 20:50:50
Arkadaşlar yarın Samsun'a gideceğim. Ve artık bu işe bir son vermeyi düşünerek bugün yeni disk ve balata aldım. Diskler Brembo marka, balatalar Textar. Parçalar + İşçilik 120 TL ödedim. Sizce fiyat nasıl?

Bu arada bu torna işine çoğu frenci sıcak bakmadı, torna da disk pasosu alacak makinanın olmadığını, ancak çok güçlü pres ile bu işin yapılacağını söylediler.

http://www.vwtr.net/forum/polo-6n/on-fren-diskleri-t33034.0.html
Gönderen: TEYOLOGY - 04 Kasım 2012, 12:58:30
en temizi olmuş bence. hayırlı uğurlu olsun. fiyata da bakma bence artık. çok çok 3 aşağı olur 5 aşağı olur verilebilecek fiyatlar. gayet makul. parçaların uyumlu olduğunu varsayarak konuşuyorum. rot ayarında sorun yoksa, işçiliği düzgün yaptıysa ustan, daha arkana bakmazsın. Allah tekerine taş değdirmesin. hayırlı yolculuklar