vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N => Konuyu başlatan: samsam - 15 Ekim 2007, 20:49:10

Başlık: Polo'daki arka silecek;
Gönderen: samsam - 15 Ekim 2007, 20:49:10
Nasıl durduruluyor :) Bugün Sakarya İstanbul İstanbul Sakarya seferinde önü çalıştırdığım anda arkaya bir kere basmam ile devreye giriyor sonra çıkmıyor önü durdursamda arka sürekli aktif nasıl durdurabilirim.

Ayrıca bugün jant kapağı aldım orjinal Polo kapağı servis 40 gibi bir rakam dedi, sanayide 20 milyona buldum aldım, çok hoş oldu.

Pololu günler dilerim bugün aldığıma yeniden şükrettim sıkışık bir trafikte park etmemi rahatça  sağladığı için.
Başlık: Ynt: Polo'daki arka silecek;
Gönderen: Ouzoo - 15 Ekim 2007, 20:49:53
aynı şekilde birkez daha basman yeterli :)
Gönderen: samsam - 15 Ekim 2007, 20:51:54
Yemin ederim bastım aklıma gelmedi değil.Belki dedim 2 kere belki 3 kere bastım ama sürekli çalıştı gülmeyin ama :) iki kere sağa çekip kontak kapattım.Bastığım anda su fışkırtıyor ve başlıyor çalışmaya.
Gönderen: G60 - 15 Ekim 2007, 20:53:44
Yahu bende bu gün durduramadım. Bir kere daha itekledim su fışkırttı, ardından durdu. Ne safım diyordum kendi kendime. Benden başkalarıda varmış.  :saskin:
Gönderen: Ouzoo - 15 Ekim 2007, 20:54:33
ufak bi dokunuş yap silmek için.sonra bidaha bas azcık su fırlatabilir..bencede hoş değil acaba 98 lerin silecek kolunu takabilirmiyiz ?
Gönderen: samsam - 15 Ekim 2007, 20:57:02
Enteresan, bir ton heyecan yapacam o trafikte dursun diye :)
Gönderen: concrete - 15 Ekim 2007, 21:00:07
vallahi arkadaşlar bide bana yardım etseni bendeki polo nun da aslında belki cok güzel bi özellik ama deli oluyorum deliii geri vitese takdıgım anda arka silicek çalışmaya başlıyoo :(  napmak lazım onun bi yolu olmalı ama diilmii...
Gönderen: samsam - 15 Ekim 2007, 21:01:35
Hocam seninki bildiğim kadarı ile şöyle ;

Ön silecek çalışırken arkaya taktığnı an o da çalışıyor, bindiğim tüm arka silecekli arabalarda öyle idi.
Gönderen: Firestarter - 15 Ekim 2007, 21:07:03
geri vitese takdıgım anda arka silicek çalışmaya başlıyoo :(  napmak lazım onun bi yolu olmalı ama diilmii...

Ne güzel işte. Geri geri gelirken arkayı daha rahat görürsün, fena mı  ;D
Gönderen: concrete - 15 Ekim 2007, 21:12:16
Alıntı
Ne güzel işte. Geri geri gelirken arkayı daha rahat görürsün, fena mı 

vallahi fena kardeşim :P şöyleki hani yagmurlu havalarda süper bişi de ee güneşli havada cazırr cuzurr ses yapıooo içim gıcıklanıoo o sesee bide arabannn camnı da cizio yaa bi cinlii var o şeyi iptalin ama nasıll
Gönderen: Firestarter - 15 Ekim 2007, 21:15:02

güneşli havada cazırr cuzurr ses yapıooo içim gıcıklanıoo o sesee bide arabannn camnı da cizio yaa

Biraz su fışkırtırsın, hiçbirşey olmaz  :tamamdir
Gönderen: concrete - 15 Ekim 2007, 21:16:02
ama benim istedigim su fışkrmak diil fark ettiysen cnm :)
Gönderen: Firestarter - 15 Ekim 2007, 21:18:09
ama benim istedigim su fışkrmak diil fark ettiysen cnm :)

En iyisi silecek iptali yapmak  :tamamdir
Gönderen: concrete - 15 Ekim 2007, 21:19:08
Alıntı
En iyisi silecek iptali yapmak 

süperdi heheeh :D :D  saolasın :)
Gönderen: samsam - 15 Ekim 2007, 21:24:20
Garip bir sorun, iptal yargısız infaz gibi olacak ama bugün aklıma gelmedi değil sileceği havaya kaldırmak kuru havada arkadaşın dediği gibi silerken ki ses hiç hoş değil.
Gönderen: r76 - 16 Ekim 2007, 17:56:02
arka silecek için evet bi kere itince calısıor taa ki bidaha kolu itene kadar durmuyor,ben alıştım artık ya,
bu arada şu ön sılecekler calısırken geri vitese takınca arka silecegin calısması olayı cok akıllıca  düşünülmüş bi olay bence,  ama hıc bılmıyordum bunu bi ara deneyeyim ben, way be 10 yıllık arabada bilmediğim bi özellik daha cıktı  :D
Gönderen: Firestarter - 16 Ekim 2007, 18:01:54
geri vitese takınca arka silecegin calısması olayı cok akıllıca  düşünülmüş bi olay bence,  ama hıc bılmıyordum bunu bi ara deneyeyim ben, way be 10 yıllık arabada bilmediğim bi özellik daha cıktı  :D

Yine benim dediğime geldiniz dimi  ;D
Gönderen: r76 - 16 Ekim 2007, 19:18:09
yani şöyleki
ön silecekler calısıyorsa zati yagmurda yagıyordur :D
ha ön sileceklerden bagımısz her geri vitese takınca calışması tabiki mantıksız ki zaten böyle değilmiş ön silecekler calıstıgı zaman calıısıyormus guzel bi fikir ve düşünce
bide aynalar aşağı dogru hareket edip yeri gosterse hiç  fena olmucaktı hani  ;D
Gönderen: vw6n - 16 Ekim 2007, 20:02:31
Benimde silecek devamlı çalışıyor devreye soktuğumda ancak arabayı stop ettirmem gerekiyor ozaman duruyor kolun olduğu bölümü söktüm ama bişey bulamadım.
Gönderen: nizam - 16 Ekim 2007, 20:55:06
ya bu benim basıma geldi ( bizim düldülde yok arka silecek ) sirketteki bi fordu servise götürürken içimden cam parlasın diye bi ilham geldi ne nalet bişey kardeşim durmaz kontak kapat duruyor aç çalısıyor trafıkte birden hareket ediyor korkutuyor dikkat dağıtıyor bende korkmustum meğer bozulmamış sizden öğrendim.....  ;D ;D daha neler öğrenecez bakalım yarıldım gülmekten

deniz abi demekki sen hiç yağmurlu havada geri geri gitmemişsin .. ;D ;D ;D
Gönderen: r76 - 16 Ekim 2007, 21:59:46
he ya gitmedim galiba  :D :D
Gönderen: Ouzoo - 16 Ekim 2007, 22:29:16
Deniz o geri viteste silecek olayı 9n de moruk  bizimkilerde yok bu özellik :)

bu arada fordun arka sileceğini hiçbi zaman çözemedim çözemicem kurcalamicamda banane :)
Gönderen: 34Sportline - 16 Ekim 2007, 22:50:12
Arkadaşlar hem 6N hem de 9N kullanmış biri olarak konuya umarım son noktayı koyuyorum şimdi :) 6N Polo'da arka cam sileceğini çalıştırmak için kolu bir kez öne ittirmek gerekir. Su fışkırtmak içinse kolu ileri itik şekilde tutmak lazım, istediğiniz kadar su fışkırdığı zaman kolu bırakabilirsiniz. Şimdi gelelim durdurmaya. Bu gerçekten kritik ama gerekli trik öğrenildiğinde bir daha asla sorun yaşamazsınız. Diyelim arka silecek fasılalı olarak çalışıyor. Durdurmak için yalnızca bir kere ileri ittirin. Silecek bir kere daha çalışıp duracaktır. Yani 2, 4, 6, 8, 10... kere ileri ittirirseniz sileceği durdurup tekrar çalıştırmış olursunuz :)
Şimdi dikkat, bir trik daha var: Suyu bir iki fıs değil de biraz daha fazla fışkırtırsanız silecek bir kere değil bir kaç kere çalışacaktır. Bu arada siz kolu bir kere ittirseniz bile silecek durmaz çünkü çalışma modundadır. Böyle çok su fışkırttığınız ve sileceğin çalışmakta olduğu durumda sileceği durdurmak için mutlaka sileceğin önce durması gerekir. Silecek durup bekleme moduna geçtiğinde kolu bir kez ileri ittirin. İşlem tamam. İşte 6N Polo arka silecek hakkındaki tüm sırlar ortaya çıkmış oldu :)

Şimdi gelelim 9N arka sileceğine. Eğer aracınızda yağmur sensörü varsa ve sileceğiniz bu modda ise yaz günü kuru bir havada ön silecekler doğal olarak çalışmaz. Amaaaa, geri vitese taktığınız an arka silecekler çalışır çünkü ön cam kuru olabilir ama arka camda su ve çamur birikmiştir genellikle. Geri giderken çalışan arka silecek bence harika düşünülmüş bir özellik. Yani silecek kolunuz kapalı konumdayken geri vitese taktığınızda arka silecek ÇALIŞMAZ, yok böyle bir şey. Yağmur sensörüne dikkat!

Sevgiler saygılar :)
Gönderen: vw6n - 16 Ekim 2007, 23:51:00
Bilgi için teşekkürler.Hazır konu sileceklerden açılmışken Erdem senin sileceklerin yeni tip takmak için ayrıbr parça gerekiyormu yoksa herşey üzerindemi ve arka sileceklerin nasıl?
Gönderen: r76 - 17 Ekim 2007, 09:04:24
6N de fasılalı varmı yahu  ??? ???
bizim skoda da vardı ama sonra poloda goremedim ben onu
aslında cok kullanıslı ve guzel bi ozellik  ne ön cam için ne arka cam için fasılalı mod yok herhalde galiba sanırsam  :D
Gönderen: emrahisilti - 17 Ekim 2007, 09:06:33
ya bu arka silecekler nekadar? ben bi yere sordum 45 ytl dedi yuh dedim
Gönderen: r76 - 17 Ekim 2007, 09:09:31
aslında almak lazım benımkı epey eskidi , bide şu su fıskırtma şeysınde tazyik yok pek, he bide bi ucu cama fıskırtıyor bi ucucda arkadaki arabanın ön camına gidiyor  :D
Gönderen: 34Sportline - 20 Ekim 2007, 14:22:18
Yeni tip ön silecekler biraz tuzlu, 40 YTL. Maslak Oto Sanayi'de taktırmıştım. Gerekli tüm parçaları beraberinde geliyor. Sileceklerin silgi kısmının iki yanına takılan parçalar var, onlara dikkat etmek gerekiyor, basınçlı su ile araba yıkatıyorsanız çıkabilir. Arka silecekler standart benim.
Gönderen: Ouzoo - 20 Ekim 2007, 14:42:38
40 YTL Fazla değil bence abi ben martta komple kolları dahil ön arka nerdeyse 200-250 ytl ye gelmişti :)
sileceklerim eskisin bende bu tip alıjam.
+ olarak sizin su fiskiye nokta olarakmı atıyor yoksa püskürtmelimi? asıl onları nasıl değiştirebiliriz. Silecek suları ısıtması olduğundan bi etki edermi acaba
Gönderen: Sile-R - 20 Ekim 2007, 16:53:40
Cupra'yı ilk aldığımda benimde başıma geldi...en son sinirim bouzuldu çektim sağa stop edim yeniden çalıştırdım daha sonra seat sahibi baika bir arakadaşıma sordum...dedi bikere daha ittir o durur...netekim duryormuş  :tamamdir

Gönderen: concrete - 04 Aralık 2007, 17:25:36
yaa ya arkadaşlar şeytan kır diyo yaa arkadaki silecegi kır diyo... yok öle sadece ön çalışırken arka da çalışıyor falan değil benim sorun.. normal olarak durdugum zaman geri vitese takdıgım zaman allahın belası çalışıyoo... hayr birisi su sık dedi de ya araba yeni yıkanmış silecek çalışıo e  o zaman da mı su sıkıyım :D:D:D
Gönderen: r76 - 06 Aralık 2007, 16:24:27
Benimde ön silecekler  katır kıtur ses yapmaya başladı ya, daha 1 sene olmadı değiştirdiğimiz ,  markasıda BOSCH sileceklerin ama anlamadım uzun yolda harbi cok rahatsızlık verıyor :bekleriz: acep yeni silecekmi alsam ne öneririsiniz ???
Gönderen: Ouzoo - 06 Aralık 2007, 17:26:51
Deniz benimkilerde bosch ve mart gibi değiştirmiştim benimkide bazen ses yapıyo az yağışta en düşük seviyede bile çalıştırdığımda.Hiç anlamıyom değiştirmekmi gerek neden yapar acaba :-X
Gönderen: r76 - 06 Aralık 2007, 17:59:01
aynen oguz ya , uzun yolda hele böyle sürekli yagmur felan varsa   cidden cok sinir bozucu oluyor , acaba nedeni nedir, yoksa değiştirmekmi lazım acaba çünkü kışa geldik böyle cok kötü oluyor ya   cart curt
Gönderen: ®oyal - 06 Aralık 2007, 18:05:54
sileceklerinizi hiç sildiniz mi? yada camda silecek izi varmı?
Gönderen: r76 - 06 Aralık 2007, 18:39:52
hiç silmedim ben silecekleri  cama dikkat edemedim bu arada
Gönderen: ®oyal - 06 Aralık 2007, 18:49:23
özellikle beyaz bir bezle sil üzerindeki siyah lastik ve toz kirini göreceksin
Gönderen: mcsahan - 06 Aralık 2007, 18:59:17
oda olmazsa sileceği sök. ters tak belki faydası olur
Gönderen: r76 - 06 Aralık 2007, 19:01:48
tamam bunları bir deneyeceğim, sende dene Oğuz bakalım ne olucak :)
Gönderen: ®oyal - 06 Aralık 2007, 19:03:12
SİLECEK: Sileceklerin lastik ve kollarının sağlıklı çalışması, cam üzerinde zeminin tamamen temizlenmesi ve çiziklere yol açmaması açısından önemlidir. Sileceklerin maksimum ömrü 18 ay gibi bir ortalamayla sınırlandırılır fakat ideal anlamda her sene sileceklerin değiştirilmesi gerekir. Kışın sertleşen sileceklerin yazın aşırı güneşe maruz kaldığı düşünülecek olursa bu zaman dilimi son derece idealdir. Silecek kullanımında aşırı yağmur olmadığı sürece maksimum hızda sileceklerin çalıştırılmaması gerekir. Camın susuz temizlenmesi sileceklerin ömrünü kısaltır. Bu sebeple cam suyunun devamlı olarak maksimumda tutulmasına özen gösterilmelidir. Kışın buzlanmalarda önce camın ısıtılarak buzun eritilmesi, sonra sileceklerin çalıştırılması gerekir. Son olarak orjinal ölçülerde silecek kullanılmalı ve silecek kesinlikle cama sert şekilde bastırarak çalışmamalıdır.

Silecek suyuna deterjan katılması, piyasada bulunan deterjanların kalıntı bırakması ve kanallarda tıkanmaya yol açabilme riski taşıması sebebiyle tavsiye edilmez. Bu anlamda otomobil silecek sistemleri için özel olarak üretilmiş, çözünürlük seviyesi çok yüksek deterjanlı suları kullanmak en iyi çözümdür.

Gönderen: Ouzoo - 06 Aralık 2007, 19:23:44
Evet en son cts günü  yıkadım ben arabayı ve sildim lastiklerini ama halen daha aynı :/ ters çevirme olayı mantıklı ama hava kesici var o sebepten sorun olmazmı.Ayrıca ters çevirebilirmiyiz denemedim ama kanalları otururmu ters olarak ordaki kilidi takabilirmiyiz yani ters olarak?Zaten az yağmur oldummu ses yapıyor sadece.Yani fasılalı moddada çalıştıramıyorum yetmiyor ancak en düşük seviyede çalıştırmam gerektiğinde az yağğmurda yapıyor.Sağanakta sorun yok..
Gönderen: r76 - 06 Aralık 2007, 19:48:31
Benim her yagmurda ses yapıyor :(
Gönderen: mcsahan - 06 Aralık 2007, 21:26:06
valla ben ses yaparsa çeviririm, hava kesici silecek kolunun üzerinde olması gerek oğuz.
Gönderen: escocem - 07 Aralık 2007, 13:12:51
arkadaşlar silecekleri silmek yanlış bir davranıştır sıfır aldığınız kaliteli sileceklerde de göreceksinizki üzerinde kömür tozu vardır ses yapmaması için.silgeç diye petlasın bir markası var bosch felan hikaye alın silgeçi rahat rahat binin aracınıza çokta güzel siliyor tavsiye ederim.
Gönderen: foton1999 - 14 Aralık 2007, 17:19:24
Merhaba,

Arkadaşlar ben mi yanlış yapıyorum ya. Benim arka silecek su fışkırtmak istersem öne doğru bastırmam yeterli oluyo. Bir fışkırıyo iki siliyo :)))) Su fışkırtmadan silmek istersem de ne ileri bastırmam ne de geri bastırmam gerekiyor. Kolun ucunda bir düğme var ona basıyorum, çalışıyor.

Sevgi ve saygılarımla.
Gönderen: volksport - 14 Aralık 2007, 17:20:28
foton1999 doğru yapıyosun herhangi bi sorun yok konuda... :tamamdir
Gönderen: Ouzoo - 14 Aralık 2007, 18:16:10
Merhaba,

Arkadaşlar ben mi yanlış yapıyorum ya. Benim arka silecek su fışkırtmak istersem öne doğru bastırmam yeterli oluyo. Bir fışkırıyo iki siliyo :)))) Su fışkırtmadan silmek istersem de ne ileri bastırmam ne de geri bastırmam gerekiyor. Kolun ucunda bir düğme var ona basıyorum, çalışıyor.

Sevgi ve saygılarımla.

Slmlar..
Aracınız 97 model ve öncesiyse malesef tek olarak çalıştırma imkanımız yok.Bahsettiğiniz gibi kullanıyoruz bizde.Ama şöyle birşey sorabiliriz.98 ve üzeri modellerin silecek kolunu kullanabilirrmiyiz onda sek sadece sileceği çalıştırma var sanırım değilmi?
Gönderen: airportboy - 14 Aralık 2007, 18:34:22
Merhaba..ufacık boyu ile bir arka silecek bu kadar topic alsın olacak iş deil.....ne demişler boyut deil işlev önemli...
Benim Polo da arkadaşların izah ettiği türeden sorun hiç yaşamadım..yani aralıklı çalışması için bir "TIK" durdurmak için bir "TIK" kolun ucundaki düğmeye yetiyor. Bir kez çalıştırmak ve su püskürtmek için ileri doğru ittirmek yetiyor. Haaa..silecek lastiği her sezon değiştirelim. servislerin idare eder abi lafına takılmayın bir de BOSH lastiklerden uzak durun derim gerçekten "BOŞ" iki kez aldım bozuk çıktılar..
selamlar

Gönderen: volksport - 14 Aralık 2007, 19:00:26
Slmlar..
Aracınız 97 model ve öncesiyse malesef tek olarak çalıştırma imkanımız yok.Bahsettiğiniz gibi kullanıyoruz bizde.Ama şöyle birşey sorabiliriz.98 ve üzeri modellerin silecek kolunu kullanabilirrmiyiz onda sek sadece sileceği çalıştırma var sanırım değilmi?

Oğuz kolu değiştirip hat çekmen gerekir sanırım motor kutup başından düğmeye kadar,su sıkma dışında çalışması için...
Gönderen: r76 - 15 Aralık 2007, 00:44:56
merhaba arkadaşlar benim ses yapan bosch ön sol sileceğin lastiğinin yönünü değiştirdim, sorun çözüldü şuanda süper  hiçbir sorunum yok :sevgi:,   neydi o öyle yaa  katır kütür  :D
Gönderen: foton1999 - 15 Aralık 2007, 01:27:53
arkadaşlar bu nasıl bir ses ben panik oldum aynı sesten mi bahsediyoruz acaba? Benimki gaaıırruucc  gaaırruuccccc diye bir ses çıkarıyoo ama ancak 0 derece iken kalınlaşan ses 180 dereceye doğru inceliyor?

Sevgi ve saygılarımla.
Gönderen: volksport - 15 Aralık 2007, 01:29:22
Lastiklerini değiştirdin mi hiç foton1999?  Lastiklerini değiştir sorun gidicektir...
Gönderen: foton1999 - 15 Aralık 2007, 01:31:08
Herşeyi denedim volks arkadaşım ancak olmuyo. Ben satıcam bu aracı dayanamıyorum bu sese.

Sevgi ve saygılarımla.
Gönderen: volksport - 15 Aralık 2007, 01:32:46
Herşeyi denedim volks arkadaşım ancak olmuyo. Ben satıcam bu aracı dayanamıyorum bu sese.

Sevgi ve saygılarımla.

Yorumsuz  :D :D :D :D

Sevgi ve Saygılarımla
Gönderen: eroldemir73 - 04 Nisan 2008, 14:19:32
Ben silecekleri soktüm ve gittim parçacıya, yeni lastik takdırdım. Kuvvetlice yukarı doğru çektiğinizde çıkıyor. Genelde sileceklerin yaylı olan mekanizması bozulmyor ve ucunda takılı olan lastik bozuluyor.
Cokda ucuza mal oluyor. ben 2 ön 1 arka için toplamda 7.5 YTL para verdim. Ses mes yok. Görmesem sileceklerin çalıştığının farkına bile varmam.  Arkadaki silecek için standart lastik yoktu. Onuda ön sileceklerin lastiklerinden kesti. Ben kendim de yapardım bu işlemi çok basit bir şey. Para tutmadığı için uğraşmak istemedim. 40-50 YTL 'ye hatta daha pahalıya Komple silecek alacağınıza bir böyle deneyin.
Gönderen: volksport - 04 Nisan 2008, 16:21:01
Banana tipi taktım bende en son memnundum, biraz üzerinden zaman geçsin bakalım durumları ne olucak...
Gönderen: Ouzoo - 04 Nisan 2008, 22:43:46
Lastik kullanmak dediğin gibi en mantıklısı ama banana tip silecek performans olarak hepsinden mantıklısı :)
Gönderen: qb5tp - 05 Nisan 2008, 18:36:56
Banana tipi taktım bende en son memnundum, biraz üzerinden zaman geçsin bakalım durumları ne olucak...
Bananalar için kolları da değiştirmek gerekiyor mu Eralp, bir de kaça maloldu?
Genelde orjinal araçlarda sürücü yönü uzun, yolcu tarafı kısa oluyo gibi geldi, bizimkiler için uygun uzunluk kombinasyonu nedir, bilen var mı?