vwtr.net

Volkswagen => Jetta, Vento ve Bora => Jetta V => Konuyu başlatan: f_koca5055 - 04 Eylül 2012, 14:07:58

Başlık: fren ikaz ışığı ve abs lambası
Gönderen: f_koca5055 - 04 Eylül 2012, 14:07:58
arkadaşlar merhaba,bugün aracımla istanbuldan bursaya giderken frenleri kullanmamama rağmen durup dururken fren ikaz ışığı sesli uyarı ile birlikte yanıp sönmeye başladı,hemen sağ tarafa çekip arabayı durdurdum.Durma esnasında frenlerde sorun yoktu.Kitapçığa baktığım fren balatası veya hidrolik sıvısı ile ilgili olabileceği yazıyordu ancak fren balatalarını yetkili serviste değiştireli 5000km oldu daha,tüm tekerleri teker teker kontrol ettim,daha sonra fren hidroliğine baktım oda tamdı,bende aracı servise götürmek için tekrar çalıştırdım bu seferde fren ikaz ışığına ek abs lambası sürekli yanmaya başladı,yaklaşık 2km ilerledikten sonra hepsi söndü birdaha da yanmadı acaba neden olmuş olabilir sizce?
Başlık: Ynt: fren ikaz ışığı ve abs lambası
Gönderen: 06onur - 05 Eylül 2012, 23:29:23
Fren Hidroliği 3yılda bir değişmeli diye bakım çizelgesinde geçiyor. Aksi taktirde pas yapıp veya işlevini yitirip arızaya neden olabilyor
Sebebi:
Ünü yarışçı Serdar bostancı bu hafta sonu Tv de anlattı
1-Bütün yağ hazlerine üretici firma tarafından hava alabilmesi için delik bırakılırmış. Buda nemli havanında içeri girip yağa uşlaşmasına sebep oluyor ve fren hidroliğine giren nem pas yapıp abs vs.  kısımlarda arızaya sebep oluyor. 3yıl nemli yerler hesaba katılarak verilmiş bir limit
2-Her maddenin görevini tam yapabildiği bi ömür var bazı yağlar 200-300.000km gidebiliyor şanzıman yağlarının bazıları mesela. Ama Fren hidroliği bu kadar dayanıklı değil